нисък хемоглобин при кърмено бебе

  • 1 138
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Здравейте,
Както и очаквах, хемоглобина на Вики е нисък - 101. Тя е захранена от около 2 седмици, ако това може да се нарече захранване - изяжда по 20-30 грама пюре или каша. Естествено педиатърката ни изписа малтофер и драматизира ситуацията както винаги. Аз обаче този път не се връзвам толкова. Но ми се иска да вдигна хемоглобина на дребка - сигурно ще започна да давам елда, месо,спанак. Но тревогата ми е, че беба като цяло отказва да яде нещо различно от кърма. Кажете какво мислите по въпроса - първо за стойността на желязото и после как да го вдигнем

# 1
  • Мнения: 18
забравих да напиша, че беба е на 6 месеца и 4 дни. мислех, че ще се види от подписа ми, но явно не съм се подписала много сполучливо

# 2
  • Мнения: 1 449


Ниският хемоглобин трябва да бъде потвърден от втора кръвна картина и изследване на серумно желязо - чак тогава се предприемат мерки като лекарства:

- Стойностите на хемоглобина могат да варират доста (над 10 единици) в зависимост от лабораторията.
- Зависи как е изстискана кръв от пръстчето, изследването е силно ориентировъчно.
- Ниският хемоглобин не означава автоматично ниско желязо.

На много места изобщо не се проверява хемоглобин до 2-годишна възраст.
На 6 м. най-важно е детенцето да бъде захранено спокойно и разумно и да получава нужната доза кърма.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=270386.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=267148.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=267655.0
Храни, богати на желязо и начини за усвояването му
и т.н.

# 3
  • София
  • Мнения: 44 028
 за нисък, такъв е, от самите капки ще се вдигне, а и сега може да не иска постепенно ще прояде, ти също хапвай повечко богати на желязо продукти....може да пробваш и каши да даваш, те също са обогатени в повечето случаи със желязо....
Иначе елдата е една от най-богатите на желязо....
Иначе да - месо, спанак, зеле, брооли , карфиол, и т.н......

Само не разбрах защот точно си очаквала да има детето ти нисък хемоглобин.....

Апропо имало е неведнъж анкети и общо взето има еднакъв брой деца с нисък и висок хемоглобин, без това да зависи кърмени ли са, хранени с АМ, рано или късно захранени...така, че това на 6 месеца няма кой знае какво значение.....
Иначе и аз захраних на 5,5 месеца, на 6 ядеше по 1/3 пюре от тиква или моркови.....
Беше си му добре хемоглобина, на година захранен с кво ли не, му беше нисък....оправи се с малтофер и разнообразно хранене....в последствие желязото беше почти на горната граница.....

А между другото - хемоглобина като е нисък пуснахте ли изследване за нивото на железния серум, защото нисък хемоглобин не винаги се дължи на липса на желязо????

И да, кръвта трябва да е взета от вената, за да е съвсем точно......

# 4
  • Мнения: 1 449
ти също хапвай повечко богати на желязо продукти...

Съставът на кърмата е сравнително постоянен – хранителният режим на майката не може да му повлияе. Детето черпи активно желязо от майката през последните седмици от бремеността.

Иначе е добре майката-кърмачка да поддържа добри стойности на хемоглобина и балансирано хранене. 

# 5
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Моето изключително кърмено до 6м бебе също беше с нисък хемоглобин (104). Веднага му предписаха малтофер, давала съм му едно шишенце, но не много редовно. Захраних го след 6-ти м. съвсем нормално. Хемоглобинът така и не се вдигна много - на 2г. беше около 110.  Дететенцето ми беше здраво, весело, наддаваше нормално. На 2г. правихме морфология на еритроцитите и се оказа, че са "добре напълнени", т.е. няма повод за притеснение.

На 5г. правихме профилактично изследвне - хемоглобин 125. Имай предвид, че той почти не яде месо, пресни зеленчуци и плодове. За сметка на това яде варива в промишлени количества. И да чукна на дърво, все така не боледува, пу-пу.

Та идеята ми е, че невинаги ниския хемоглобин означава липса на желязо. Според лекарката от лабораторията е доста често срещано нисък хемоглобин с възрастта да се коригира (както при нас) без прием на лекарства.

А иначе когато синът ми беше бебе не моцах да намеря лабнорантка, която да се наеме да му вземе кръв от вената.

# 6
  • Мнения: 360
Ако искаш да си сигурна в изследването, отиди в Майчин дом да му вземат кръв. Там взимат от вената и лабораторията е много добра.
 Peace

# 7
  • Мнения: 3 926
Хемоглобинът на детенцето ти не е плашещо нисък Peace Момичетата много правилно са те посъветвали. Аз лично също бих повторила изследването и бих се консултирала с хематолог дали се налага допълнително даване на желязосъдържащи препарати.
Иначе можеш да предложиш и просо - белено. Съдържа над 60% желязо Peace
Успех и пиши дали сте направили повторно изследване Grinning

# 8
  • Мнения: 801
Повечето от детските натурални сокове (80- 100 %) от червени плодове са обогатени с желязо и могат да се дават от 4 месец. За Кинела съм сигурна. Просто погледни обозначено е на етикета отпред. Препоръчва се мляко (заради калция) и съдържащи Fe храни и добавки да се дават поне с 1 час разделени.

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
При бебетата е нормално хемоглобина да е с по-ниски стойности.....най-вече при кърмените бебета  Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 44 028
При бебетата е нормално хемоглобина да е с по-ниски стойности.....най-вече при кърмените бебета  Hug

????? това какво ще рече..
има си стойности за бебета....и нисък хемоглобин значи, че е под тези стойности....което чак нормално не бих го нарекла....и от къде на къде най-вече при кърмените реши, че е така?????

# 11
  • Мнения: 256
Ами тук - в Канада, незнам дали във всички провинции или само в Онтарио, на бебетата на кърма се дава желязо като профилактика, тоест двете неща които започват да пият от 20-тия ден са витамин Д и желязо - само тях ги няма в кърмата. Дозите са много ниски, но това е да се предпазят от ниския хемоглобин, защото друга типична черта тук е да се кърми "до дупка" - знам, че на повечето, които сте в кърмаческия форум ще прозвучи зле, но имам предвид до 2 год възраст, което не се припокрива с моята гледна точка за кърменето. Е сега ме обесете.

# 12
  • Мнения: 5 940
Хемоглобинът на бебетата на шест месеца е в пряка зависимост от хемогоблина на майката през бременността, няма нищо общо с начина на хранене на бебето през първото полугодие.

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 806
Предвид това, че в България има доста хора, които страдат от таласемия, може би ще е най-удачно да се направят гореспоменатите изследвания, преди да се пристъпи към даване на желязосъдържащи препарати. Иначе 101 само по себе си е наистина на долната граница, но това може да е само повод изследването да се повтори - в друга лаборатория, с кръв от вената. Има значение и как сте с хемоглобина двамата с таткото.

Общи условия

Активация на акаунт