Детето ми се страхува да се изцапа!!

  • 1 783
  • 6
  •   1
Отговори
Може да ви звучи странно и дори абсурдно, но мисля, че не е съвсем в реда на нещата малко дете да изпада в ужас, ако се изцапа. Синът ми е на почти година и половина. Ако случайно ръката му се изцапа с храна докато го храня или с кал или с каквото и да било, почва да плаче и я държи като вдървена докато му я изчистят. Тази зима за първи път му дадохме да пипне сняг и не му беше много приятно. Не пляска кой знае колко във водата, макар че не му е неприятно да го къпят. Не иска да пипа храна от рода на сварени зеленчуци, обелени плодове и т.н, тоест "мокри".  Мисля, че тази свръх чувствителност е по-силно изразена в лявата му ръка. Това което ме притеснява е, че трудно ще се научи да се храни сам, ако не иска да пипа храната с ръце и може би няма да са му приятни такива детски игри като моделиране с пластелин, рисуване/цапане с боя, игра в пясъчник и т.н. А те са нормална и важна част от детското развитие.
Има ли някой, който да е чувал за подобен проблем при деца и как прогресира?

# 1
  • Мнения: 6 029
Ами и моята дъщеря на тази възраст ревеше истерично, ако се изцапа. Мисля, че е период, който ще мине. При нея мина, за съжаление  Mr. Green Сега не й пречи никак. Ако не мине до 2 - 2 и половина год. възраст мисля, че можеш да почнеш да се притесняваш.

# 2
  • Мнения: 3 591
А детенцето ти говори ли? Колко и какви думички казва? Драска ли на лист с молив? Плаши ли се от силни звуци? Сочи ли ти самолета в небето с пръстче да ти привлече вниманието? Сърди ли се като му сменяш памперса и дали има претенции какви дрехи да носи(или не възразява да е облечен с каквото и да било)
Също и какво яде - тези неща които не харесва да пипа яде ли ги? На мивката играе ли ?Забелязала ли си да лапа много играчките или да не ги лапа въобще? Може ли да прави сапунени балончета и харесва ли му да ги пука с ръка?
----------------------
Сега видях,ч е детето ти има и други проблеми(избирателност в храненето и "задавяне" от едра храна). Това може да е индикация за Sensory Integration Problems  - поискай развитието на детето ти да бъде оценено от occupational therapist.

Последна редакция: вт, 15 апр 2008, 08:30 от [desi]

# 3
  • Мнения: 6 029
Деси, дай на български, моля те. Изобщо не съм сигурна, че това, за което пишеш го има в България.

# 4
  • Мнения: 3 591
написах го на английски, защото тя не живее в БГ, и няма да и помогне много да обесни на български какво иска  Simple Smile

А на БГ - Сензорно Интегративна Дисфукция (СИД). Има такава тема в "деца с увреждания". В БГ с това се занимават логопедите мисля. Няма окюпейшънал терапевти. Няма "Early intervention program".  т.е. при 95% от децата проблемите се откриват много късно - не на последно място защото в БГ дете което има избирателност в храненето се нарича злоядо и се приема за нормално едва ли не... Майките не търсят логопеди, когато 9 месечното им бебе има проблеми да дъфче едра храна или едногодишното неможе да пие от чаша, приемат това, че не иска да се цапа за период, късното проговаряне за "има и такива деца" или "момченцата проговарят по-късно", детето, което се плаши когато е на шумно място за "чувствително", което иска да облича само определебн вид дрехи за "претенциозно" и т.н.
Не казвам, че всички деца имат проблеми. Но тези които имат няма как да се открият, ако не се посети специалист...
Ако се започне работа с детенцето докато е малко проблемите отшумяват много бързо. Ако не се започне за съжаление детето може да стигне до там, че като е на 4 години майка му да се чуди е ли е или не е детето и аутист защото тотално се е отдръпнало от света(визирам себе си)

И не всички деца имащи признаци на СИД имат проблем. Но тези, които имат очевидни сензорни дефицити не трява да се чака, а да се работи с тях.

# 5
Деси, мерси за изчерпателния отговор. Ще се опитам да отговоря на въпросите които постави, ако мога да хвърля повече светлина върху положението и да ми кажеш според теб до колко сериозна е нашата ситуация.

А детенцето ти говори ли? Колко и какви думички казва? Опитва се да повтаря почти всичко което чуе, по негов си начин. Казва околко 20 думи за сега.
Драска ли на лист с молив? Да, но за кратко, като му покажем как. После хвърля и двете на земята обикновено и се смее.
Плаши ли се от силни звуци? За момент в началото. После му става интересно (например снощи татко му за първи път пред него запали косачката за трева и той аха да се разплаче, но след няколко минути вече вървеше след баща си с интерес).
Сочи ли ти самолета в небето с пръстче да ти привлече вниманието? По скоро поглежда към него и вика "брм-брм". Сочи по-скоро с цяла ръка отколкото с пръст, но МОЖЕ да пипа с пръст определено.
Сърди ли се като му сменяш памперса и дали има претенции какви дрехи да носи(или не възразява да е облечен с каквото и да било) Не и за двете неща.
Също и какво яде - тези неща които не харесва да пипа яде ли ги? Яде всичко, стига да е сготвено и намачкано на дребно. И да му е поднесено на лъжица. Сурови неща яде само плодове и то като си гризка от моята ръка, не ги държи сам.
На мивката играе ли ? Да
Забелязала ли си да лапа много играчките или да не ги лапа въобще? Играчки лапа много. Но ако му дадеш парче хляб, най-вероятно ще го хвърли на пода. Или ще го разнася наоколо.
Може ли да прави сапунени балончета и харесва ли му да ги пука с ръка? Не може да прави сапунени балончета. Не мисля че знае какво значи да духаш с уста. Духа, но слабо, не става за балончета. Понякога посяга да ги пука, понякога не. И аз не знам как да отговоря на този вапрос.

Не знам дали това има значение, но той е роден 7 седмици недоносен. Освен това в къщи му се говори на 2 езика. Смея да твърдя, че разбира и на двата, но думите които се опитва да казва са само тези които чува от мен, т.е на БГ.

Още веднъж, благодария за отговора!
----------------------




# 6
  • Мнения: 3 591
ех, аз не съм специалист, това което пишеш за говора изглежда ОК за възрастта на детенцето, но това "нецапане" и избирателност в храненето не е ОК според мен.
може да направите консултация с окщпейшън и езиков терапевт евентуално - заради сетивността на устата. Би трябвало да пипа без проблем храните а и трябва да може да дъфче вече добре(дори и да няма кътници). Сетивността се сваля лесно когато детето е малко...колкото повече чакате става все по трудно. А и може да започне да пречи на говора. Давай му да пие много цитросови сокове със сламка, покажи му да духа със сламката в чашата да прави балончета, игрйте с храните (може да правиш пластелини от тях, или просто да му покажеш как да маже с тях... Един терапевт с опит с малки деца ще те научи какво точно да правите за вашия случай. Според мен тези неща не преминават с възрастта а се задълбочават и е добре да ги атакувате в зародиш. Ти поне имаш на разположение специалистите.

Общи условия

Активация на акаунт