Нужен ли ни е психолог

  • 1 854
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 044
Горкото дете. От яслата е според мен. Изживял е голям стрес. Моето дете като тръгна на градина изживя подобен период - ни се води, ни се кара. Реве, тръшка се за най-малкото нещо, буйнства, не слуша, не спи спокойно нощем. А приспиване то вечер беше истински кошмар - продължаваше часове. Преди да тръгне на градина си спеше като буба на обед, сега и дума не може да става за такова нещо. А определено има нужда от сън, очите му се затварят, но то казва - не, не ми се спи и реве като магаре. Стана изведнъж агресивен, ей-така без нищо нападаше случайни минувачи-като побеснял беше. И аз ужасно се бях притеснила, ужасно. Изчетох сума книжки по детска психология и обмислях вариант да потърся специалист. И изведнъж някой като че ли ми подмени детето и върна слънчевото и обично момченце, което той беше преди градината. Кротък, послушен - направо не е завярване. Изведнъж като че ли порастна, сега има поведение на възрастен човек. целия период трая два месеца и свърши внезапно, изведнъж, както и започна. С края на този период приключи и пълната му адаптация в градината. Сега отива на градина с усмивка, казва "Извинявай", "Благодаря", "Добър апетит"- абе направо не е за вярване. Само дето спря да спи на обед, това остана като трайна увреда. Simple Smile
Много е трудно, но ще мине според мен. Опитайте се да сте спокойни и търпеливи до колкото е възможно. Колкото по-нервна и обезпокоена се чувствах аз, толкова детето ставаше по-несигурно и капризно. Така че разковничето е търпение и обич, независимо от проявите му.

# 16
  • Мнения: X
Това е период, лош, но период. И голямата ми дъщеря изпадаше в истерии. Тя си е направо хиперактивно дете и никак не е лесо да я гледаш по цял ден, но с яслата нямахме проблем. За психолога - може да се консултирате вие, за успокоение. Иначе има един неоспорим факт - каквото е състоянието на майката, такова е и на детето. Явно жена ти е изнервена и уморена - нормално, затова и детето нервничи. Нека се успокои, да си почине. За яслата - също. Тя трябва да е сигурна, че това е добро място за детето и, да го води уверено и с настроение сутрин. Малките следят реакциите на родителите си и така реагират и те. Нека не се поддава на манипулациите на плача и, до колкото и е възможно да говори винаги спокойно. Много е трудно, но ефекта е поразителен.
А детето е по-спокойно с теб, защото бащите по принцип са по-уравновесени и по-спокойни от майките, готови за игра и времето, което прекарват с децтата си е посветено изцяло на тях, а не разкъсано между тях, манджата, чистенето и куп други неща.
Стискам ви палци.

Последна редакция: ср, 16 апр 2008, 09:22 от Анонимен

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
Ината е голям, пробва ли сме го да го оставяме да се наплаче но той може да го прави доста дълго и ние се притесняваме да не му стане нещо.

Това е най-често допусканата грешка при родителите. По-добре въобще не го оставяйте да плаче, ако след малко ще отстъпите вие. Така детето се учи, че с рев може да постигне всичко и на следващото "не" плаче два пъти по-силно и по-дълго.

Описаната от вас ситуация показва, че сте имали проблеми и преди да тръгне на ясла, така че не трябва да търсите причините там.
Съгласна съм, че децата са раждат с характери, но и ние допринасяме за тяхното изграждане. Вашият син е упорито дете, но напълно го оправдавам Wink, намерил е начин да постига всичко, което пожелае. Плаче на ясла, вие го спирате от там, плаче за мама, тя отива веднага при него, плаче че не иска да спи, вие го вадите от леглото. Казвате, че когато вие го гледате няма такова държание, значи детето няма проблем Wink. Потърсете причините и решенията със съпругата си.

Моля ти се, не ме разсмивай с тези глупости за плача. Ще плаче, разбира се! На теб ако нещо не ти харесва или те е страх ще си мълчиш ли? Хайде стига с тези псевдовъзпитателни методи. Няма тук отстъпване или неотстъпване - щом детето плаче, то има някаква причина. И ти ли си привърженик на дисциплинирането с рев?

Децата реагират по различен начин когато са с майка си или баща си. И преценката на родителите за една и съща ситуация може да е различно. Ако детето се чувства толкова добре с баща си, то нека той да си вземе отпуска и да постои с него вкъщи.
Както казват психолозите, усещането на децата за майчина и бащина любов е различно. Майките обичат безусловно, а любовта на бащите трябва да се заслужи.

# 18
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
RadostinaHZ, цитирала съм и съм отговорила точно и ясно. Не става въпрос дали ще плаче или не едно дете, а дали плачът ще стане начин да манипулира родителите си с него. Разбира се, че плачът винаги има причина и в 99% от случаите при двугодишно дете тя се открива бързо и лесно, но това означава ли че ако се събуди и иска да играе в 3ч през нощта, трябва да го вдигнеш от леглото с усмивка и да си поиграете, защото иначе ще плаче и ще се тръшка. Далеч съм от мисълта, че няма родители, които си отглеждат така децата и те растат спокойни и весели деца, но в случая човека иска решение на ситуация, която е проблемна за него и семейството му.  Нищо от казаното от мен не е "псевдовъзпитателно" и не съм си го измислила аз, всеки психолог и педагог би казал същото.

# 19
  • Мнения: 953
Аз си мисля че това е някакъв период, в който колкото и да е трудно трябва да сте много търпеливи.  Доста деца минават през това в периода на адаптация към ДГ.
Според мен не ви е нужен психолог, хомеопатични лекове за успокоение и т.н., това ще отмине така като е и дошло.
Мисля че ако детето се остави да се " нареве" това само би задълбочило проблема и би го направило по-неуверено.
Може би в този период колкото и смешно да звучи то се терзае " дали ме обичат мама и тате? Защо ме пращат на градина ? " и т.н.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Мен не ме е било страх от манипулиране от 2-годишно дете. Дори не ми е минавало през ум такова нещо.
В случая ми изглежда, че детето е много разстроено и се захласва. Явно се страхува и то много. Има нещо, което го тормози. Това не ми прилича на тръшкане за една играчка. Затова и не мога да говоря изобщо за манипулиране с плача. Разбира се кога едно дете се опитва да постигне своето - ако за 1-2 минути не му обърнеш внимание то самичко спира и детето само се ослушва и евентуално пак започва да реве. Но тук не оставам с такова впечатление.  Peace

# 21
  • Мнения: 25
Мен не ме е било страх от манипулиране от 2-годишно дете. Дори не ми е минавало през ум такова нещо.
В случая ми изглежда, че детето е много разстроено и се захласва. Явно се страхува и то много. Има нещо, което го тормози. Това не ми прилича на тръшкане за една играчка. Затова и не мога да говоря изобщо за манипулиране с плача.

Снощи като се нарева по врема на баня и обличане, само след 2 минути беше забравил всичко и отнове се хвана да се чуди каква беля да измисли, и дума и не ставаше да ляга (не и не). Същото държание вечер имаше и през времето когато ходеше на ясла, пак не искаше да се къпе и да ляга, а сутрин не искаше да става. Да е наплашен от банята, едва ли през останалото време не оставя човек да влезе вътре без да влезе след него. Мисля си, че като сме споменавали думичката "ясла" пак се е сетил за какво иде реч и продава същите номера. Обмисляли сме преместване в друга ясла но тя е много далеч и движението до там е много натоварено, аз тъгвам много рано за работа следователно съпругата ми трябва да го води а тя няма шофьорска книжа и трябва или такси (скъпо) или да лавира пеше през опасните улици. Може и да пробваме но се чудя дали ще има ефект, може и да има ако сестрите там се държат по-добре с децата.
Може и да е период но попитах за хомеопат, за да може да предпише нещо за успокояване та да се кротне малко.
Бях чел за едни капки на Бах, ето тук има малко инфо: http://www.angelfire.com/alt2/subtle_energy_healin/bach_flowers/rescue_remedy/
В белите държави давали капки на Бах на децата които тръгвали на ясли или градини за да не се стресират там, че стреса водел до отслабване на имунната система и затова толкова боледували там.
Някой да е наясно с тях, има ли ги по нашите аптеки ? Одеве проверих в една тук до работа и аптекарката ме изгледа като ....

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Потърсете психолог. Да се чудите сами и да пробвате различни видове капки и т.н. не си заслужава. Никой не е казал, че трябва непременно да се съобразите или съгласите с това, което казва някой специалист. Все пак вие сте родителите и носите отговорност за детето си. Но явно така не може да продължава. Peace

# 23
  • Мнения: 7 821
Според мен детето е в периода на "кошмарните две". Има доста теми, може да пуснете и една търсачка.

Във вашия случай мисля, че детето манипулира майка си с рев. Все пак говорим за 2-годишно, не 2ву месечно Rolling Eyes . Щом нещо не му изнася то изпада в истерии, много деца в този период започват дори да се захласват, да си удрят главите в земята или стените и т.н. Спира когато получи каквото иска. Щом детето се държи нормално когато майка му не присъства, аз бих потърсила решението на проблема в нея.
Добре е да посетите психолог, вярвам че той ще ви каже това което ви казах и аз, но и ще ви посъветва как да излезете "сухи от водата", а и мнението му ще тежи пред съпругата ви.
Успех в избора!

ПС. Преместих темата.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 335
Някой да е наясно с тях, има ли ги по нашите аптеки ? Одеве проверих в една тук до работа и аптекарката ме изгледа като ....

Хомеопатични лекарства се продават само в специализираните хомеопатични аптеки. Особено монопрепаратите. Но аз наистина не бих препоръчала самопредписването на лекарства, били те и хомеопатични. Важно е да се определи дали ТОЧНО това е лекарството за вашето дете, да се определи къде е корена на проблема и каква потенция (сила) на лекарството да се изпише. Не си самопредписвайте нищо да не се разбъркате още повече:)
Btw заведете го на един преглед при лекар - хомеопат, може да се окаже по-резултатно отколкото очаквате:) И не е скъпо.
Искрено ви желая да преборите положението съвсем скоро  bouquet

# 25
  • Пристанището на шейсетте кораба.
  • Мнения: 239
Бях чел за едни капки на Бах, ето тук има малко инфо: http://www.angelfire.com/alt2/subtle_energy_healin/bach_flowers/rescue_remedy/
В белите държави давали капки на Бах на децата които тръгвали на ясли или градини за да не се стресират там, че стреса водел до отслабване на имунната система и затова толкова боледували там.
Някой да е наясно с тях, има ли ги по нашите аптеки ? Одеве проверих в една тук до работа и аптекарката ме изгледа като ....
Тук има цяла тема за  капките на др.Бах ако имаш време я погледни  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=165501.320
 аз ползвам за моето дете, но всичко е много различно  и индивидуално .

# 26
  • Мнения: 1 187
имам чувството че чета за моето дете( само дето моят мъж е скаран с интернет  Laughing) . Имахме същия проблем и не разбрахме откъде идва. Мислихме че е от яслите ( и ние пробвахме но само за 2 месеца, после се разболя по-сериозно, но това е друга история).  Когато говорих с персонала там, ми казаха че е много кротък, не плачел, играел си, тихичък( което не е характерно за детето ни и т.н., описаха ми го като ангелче. Спряхме яслите по здравословни причини, баба му го гледа и така, в началото слушаше, сега й се качва на главата в буквалния и в преносния смисъл. Но това тръшкане и противоречене и изобщо това което описваш, мина. И сега е много палав, но то си е характерно за него. Почнахме да спим по цяла нощ на 2г. и 6м, а педиатърката ми каза че моето дете с неговия темперамент е съвсем нормално. Според мен всичко ще отшуми, знам че е тежък период, но трябва да сте спокойни, иначе успокоителните не помагат при хиперактивните деца. Бяха ни предписали някакво сиропче, защото аз вече не издържах да ходя на работа и да не спя през нощта, но на него не му подейства. Помагай повече и всичко ще отмине. Сега търси повече баща му , а не мен.

# 27
  • у дома
  • Мнения: 965
Какъв психолог, какви есенции ... Rolling Eyes
Нормално е, едно дете да търси майка си. Моята дъщеря е на 3г. и още ме търси  - сутрин, вечер, по всяко време...
Детето е преживяло някакъв стрес на яслата, реагира по остро, навлиза в перода на "кошмарните две" /за които можеш много да прочетеш тук/. Вероятно, няма кой да Ви помага, и двамата със съпругата си сте изнервени, нормално е да "предадете" състоянието си и на детето...
И не знам защо очаквате, че дете, което почти не може да говори, когато е ядосано, неудовлетворено, гладно, спи му се и т.н. ще скръсти ръце в будистка поза и ще Ви обясни точно как че чувства, а няма да заплаче.
Извинявам се, ако тона ми е по-остър, но със съпруга ми го минахме този перод. Моят опит е следния - когато, спряхме да се караме защо детето търси мен, а не баща си, когато спря да ме обвинява, че малката много ме манипулира, а започна повече да общува с нея и т.н. нещата се нормализираха.
Реасе

# 28
  • Мнения: 1 187
съгласна съм с УстатА, по-спокойно, всички минаваме през това

Общи условия

Активация на акаунт