Проблем с кърменето!

  • 476
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 189
Здравейте, мамчета!
Проблемът е на моя приятелка, но аз за съжаление не мога да помогна и разчитам на вашите съвети, от които лично аз имах огромна полза- все още кърмя. Нека да помогнем и на нея. Това е нейното описание на проблема:
"Ами изведнъж, както си редувах двете гърди при всяко хранене, една нощ се събуждам и дясната гърда се беше препълнила като футболна топка и даже беше преляла, защото и пижамата ми беше мокра.И така започнах да я изцеждам преди кърмене, да й давам да суче от нея предимно и след това я изцеждах. Другата също има мляко, но много малко и за разлика от преди стана чувствително по мека и спрях да я изцеждам. Но задължително й я давам и нея, не само за да я стимулирам, а и защото дясната много ме боли, поради това, че явно трудно я захапва и прилага по-голяма сила. Лошото е, че трябва да търпя, защото иначе ще остане гладна. Но така явно се усложни проблема, защото по време на кърменето болката от гърдата започна да се разнася към гърба горе при рамото и към кръста и усещам че се парализирам, сякаш се засягат някакви нерви.Тази болка стана постоянна,  дори и да не я кърмя в този момент. Освен това все имам чувство, че напипвам и някакви твърди образувания в тази проблемната гърда, но може и да си внушавам. А и вече след хранене почти не мога да я доизцеждам защото много ме боли и е невъзможно или ако успея да изцедя нещо, тя не става по-мека. Общо взето това е проблемът."

Последна редакция: ср, 16 апр 2008, 18:43 от maia_01

# 1
  • Мнения: 189
Беба е на 26 дни и си наддава нормално.

# 2
  • Мнения: 789
"Твърдите образования" и при мен се получават, когато много се препълнят гърдите. И при мен едната произвежда повече кърма, лично аз я предлагам по-често, но сме доста по-големи.
Проблем е болката. И мен ме боли зверски, но само ако са много препълнени - болят гърдите, както и подмишниците (може би лимфни възли, не знам какво точно), ръцете си не мога да вдигна дори. В началото на сукането болката се засилва още повече, но само след минута отшумява.
Но това да те боли постоянно не е добре. Може би студени компреси ще помогнат....

# 3
  • Мнения: 89
 Да не би да има запушено каналче?
Цялата гърда ли я боли или по-скоро зърното и откъм него да се разпространява болката?

# 4
  • Мнения: 106
Най-вероятно запушени каналчета. При мен се случва много често. Дори да я боли трябва да се изцеди където са бучиците. При мене действа най-добре под душа с гореща вода и помпата. А също и на ръка. Бебо да суче като брадичката му сочи проблемното място. След като се отпуши, болката може да продължи да я има още известно време. Така че - топлене и цедене  Peace А, ако има нужда може да пие лецитин.  Hug

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Много е хубаво, че се опитваш да помогнеш на приятелката си да кърми и я подкрепяш, вероятно не й е лесно да кърми, когато има проблем.

С пре-предадено обяснение е малко трудно да се каже, но вероятно наистина се касае за запушен канал. Много е важно приятелката ти да се постарае да изпразни препълнената гърда, дори да е трудно и неприятно, защото запушеният канал може да доведе до по-големи проблеми, ако не се третира своевременно и бързо; освен това ако гърдата не се празни, лактацията не се стимулира адекватно.

Ако имаш възможност, най-добре й разпечатай да прочете тези статии за запушен канал и третирането му:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1594
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/852/
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29197.0

Както и нещо, което да й помогне да се справи с препълнената гърда, ако бебето не успява да захапе добре ареолата (когато гърдата е много препълнена, ареолата и зърното могат да станат опънати и трудни за засукавне) - на английски:
http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/rev_pressure_soft_cotterman.html

Ако приятелката ти също е от София и ако проблемът не започне да се подобрява до 24-36 часа, вариант е да потърси съдействие от Хедра или Асенцето.

# 6
  • Мнения: 189
Зърното й е разранено, но не я боли ако не го пипа. По скоро я боли гърдата в горната й вътрешна част, където усеща постоянно пробождане

Общи условия

Активация на акаунт