Американските открития

  • 1 508
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 168
Здравейте,
Седя, чета и се чудя на цялата тая история със захранването и др. подобни.
За късното захранване гласувам с двете ръце, въпреки съветите на нашите педиатри. Въпреки всичко не мисля, че те са чак толкова заблудени или не четат световните открития - поне половината от тях.
Обаче, и тези американци са гениални в откритията си - цитирам от библиотеката: "Добър избор за първа храна са обогатените с желязо каши или пюрираното месо.". За първи път чувам, че трябва да захранвам с месо и не мога да го повярвам. Да не говорим, че се оказа, че понеже съм послушала докторката, съм навлякла на детето си всевъзможни болести.
Освен това си имам причини да смятам, че е било грешка от моя страна да започна захранване толкова рано, но не и че съм започнала със сок и после плодово пюре. Ето и моите доводи:
1. Плодовете /както и зеленчуците/ действат добре на перисталтиката и са най-леката храна. Никой не може да ме убеди, че ориза или други зърнени храни са по-леки и по-подходящи за захранване, да не говорим за месо.
2. Плодовия сок е течност и според мен би се приел по-лесно от детето, отколкото хем нов вкус, хем и с нов начин на хранене - с лъжица.
3. Плодовото пюре е следващата логична стъпка за мен, тъй като е един вид "обогатен сок". Само не знам защо в доста плодови пюрета има нишесте - излиза че захранваме с две неша едновременно.
4. Нещо което е хем по темата хем не и е валидно за възрастните, а за бебетата също, макар и с други измерения. При възрастните: плодовете преминават от стомаха в червата за 30 мин, зеленчуците за около 2 часа и всичко друго от 3 часа на горе. Айде сега си представете какво става като смесим плод с нишесте, овесени ядки или каквото и да е или като изядем плода за десерт. Освен това си има принципи на разделно хранене и те се състоят в това да не смесваме две храни, които се смилат с различен тип стомашен сок, примерно едната с киселина, а другата - с онова. Нали знаем какво става като смесим основа и киселина - неутрализират се. Е, всичко това в някаква степен трябва да е валидно и за децата според мен - не за 2-3 месечни бебета разбира се.

Леле, изписах света. Поздравления за този, който е имал нервите да изчете всичко! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 3 376
Чудесна тема Peace

Аз се запитвам същото понякога,става въпрос за т.4 Grinning Обяснявам си го с това,че повечето майки не са запознати с разделното хранене и го приемат за вид диета.А то е просто правилния начин по който трябва да комбинираме храните.

Също бих добавила и толкова "полезните" и прехвалени плодови млека.
Мляко+плодове=газове в детския стомах.Плодовете ферментират,просто трябва да се консумират отделно,без да се комбинират с други храни.

Иначе за самите открития и аз не съм съгласна с някои,но с повечето да.Като цяло са обосновани и има доста логика,а и не само за храненето,а за възпитанието и отглеждането на детето-Свързаното родителство например,слинга който са преоткрили и ако не го бяха популялизирали повечето майки нямаше да знаят за него,ЕБХ и т.н.

# 2
  • Мнения: 1 367
И на мен ми се видя странно първата храна,която бебето поема,различна от млякото,да е месо.Иначе в твоя начин на захранване има много логика,за което те поздравявам.

# 3
  • Мнения: 523
Това, което си писала, като "американски открития", нещо не ми съвпада с инструкциите на педиатрите от болницата, където водя дъщеря ми. От там са ми дали нещо като книга с често задавани въпроси. Сега погледнах за сверка и никъде не пише за захранване с месо. Препоръчват го най-рано след 7 месеца, а по-добре след 8, може и 9 месеца. При всички случаи е след захранване със зърнени храни, плодове и зеленчуци.
За сока - не е точно така. Не се изключва изобщо, но се апелира да се внимава с количеството. Важи не само за децата, но и възрастните. Според тях може да доведе до затлъстяване, проблеми със зъбите, газове, колики, диария и т.н. Това е обсъждано тук хиляди пъти. Да отбележа, че в случаи на продължителен запек, препоръчват, даване на сокче в много малки количества дори на 4-5 месечно бебе.
Това с какво да се започне захранването, мисля, че не е толкова важно. Поне според мен. Тук е прието, че оризовата каша е нещо като най-щадяща стомаха и рядко води до алергични реакции. Не се говори за това, че е "по-лека" от плодовете, а по-щадяща. Да отбележа, че за захранването изрично пише, зърнената каша да не се смесва с плодове, захар или да се добавя в бутилката с мляко.
Теорията за плодовете и разделното хранене може да си я прилагаш. Тя не е общоприета, което пък не означава, че не е правилна.
Мисля, че не трябва чак толкова да се вживяваме и задълбаваме по хилядите разновидности и теории. Давай това, което усещаш, че е правилно.

# 4
  • Мнения: 9 481
irina_vas-принципно си права-защото всичко това се отнася за организма на възрастен човек Wink
Бебетата обаче, нямат тази зрялост на чревната флора и не отделят същите стомашни сокове както го правят нашите организми. Има един филм на ВВС как се развива човека-от утробата, през уношество и т.н...
Та именно от там ми станаха ясни много неща/-препоръчвам го на вички Peace/-като например защо уж сме най-висшите във веригата, а за разлика от всички животни ни са нужни поне 1 г. да проходим /при животните това става веднага след раждането/, почти 2 за да проговорим и ей такива на вид простички неща...кога се развива зрението, обонянието...човешкият мозък се развивал най-много първите 2г-затова къменето е особено важно до тази възраст! Че бебетата нямат ензимите, които ги има вече в по-зряла възраст/след 1г/, за разграждане на др. храна освен кърмата-демек даването на друго е безсмислено, защото просто не се усвоява! и т.н...не бих могла да преразкажа всичко-трябва да се гледа Wink

# 5
  • Мнения: 4 582
запис за тази тема
нашето захранване го водеше специалист в  тази област , не педито
но като за замисля  това захранване което правих аз тук  доста се успорва
1сок
2пл пюре
3 каша
4 зел.пюре
5 месно

# 6
  • Мнения: 5 940
При късно захранване, захранването с месо няма да създаде никакви проблеми. Захранването с месо е по-добрият вариант, отколкото със сокове, поне според мен.

# 7
  • Мнения: 27 524
Подкрепям eagle във всичко  Peace

# 8
  • Мнения: 3 376
MTV  как се казва точно филма?

# 9
  • Мнения: 19 290
...
 Само не знам защо в доста плодови пюрета има нишесте - излиза че захранваме с две неша едновременно.
4. Нещо което е хем по темата хем не и е валидно за възрастните, а за бебетата също, макар и с други измерения. При възрастните: плодовете преминават от стомаха в червата за 30 мин, зеленчуците за около 2 часа и всичко друго от 3 часа на горе. Айде сега си представете какво става като смесим плод с нишесте, овесени ядки или каквото и да е или като изядем плода за десерт. Освен това си има принципи на разделно хранене и те се състоят в това да не смесваме две храни, които се смилат с различен тип стомашен сок, примерно едната с киселина, а другата - с онова. Нали знаем какво става като смесим основа и киселина - неутрализират се. Е, всичко това в някаква степен трябва да е валидно и за децата според мен - не за 2-3 месечни бебета разбира се.

Леле, изписах света. Поздравления за този, който е имал нервите да изчете всичко! Simple Smile
Има плодови пюрета, които са само от плод без нишесте. Освен това, пове4ето са с оризово брашно и тъй като и плодовете, и оризът съдържат вуглехидрати, а и коли4еството оризово брашно в плодовото пюре е минимално, това не противоре4и на разделното хранене.

# 10
  • София
  • Мнения: 672
Единственното с което не съм съгласна е, че оризова каша е по-тежка храна за стомахчето от плодовите киселини. Не зная за колко време се разгражда храната, но аз като хапна на гладно една ябълка сутрин ме боли корем...А и когато имаш стомашно неразположение, никой не те кара да ядеш плодове, а варен ориз, картофи, супи...
За месото съм съгласна, че не е добра идея да се дава като първа храна.

# 11
  • София
  • Мнения: 17 591
Изобщо не намирам идеята за късно захранване за добра. Получава се ударно захранване. Това са го изобретили, понеже 6месечното бебе просто има нужда от месо. И другите неща - плодове, зеленчуци - не могат да покрият енергийните нужди. Да, ама какво правим, като изобщо не сме въвели други - твърди, немлечни храни? Ами, прескачаме ги. Щото нямаме друг избор. Пък храносмилателната система да се оправя както може. нали сме въвели новата мода!
Разбира се, че най-добре е да се започне от по-рано, от сок, което е захар, вода и витамини - захарта така или инак има условия за разграждане, после - с плод, което е най-близко по съдържание, по-нататък различни зеленчуци и чак след това каши и зърнени... И после месото,което е най-сложно за разграждане... И всичко това постепенно, бавно. Ама нали няма как да си продават книгите, ако в тях пише вече написани рецепти!  Mr. Green Дори възрастните хора се захранват постепенно след пост или диета, представете си пък бебе, което изобщо няма още изградена подходящата чревна флора и тепърва трябва да се стимулира тя!

# 12
  • Мнения: 27 524
Изобщо не намирам идеята за късно захранване за добра. Получава се ударно захранване.

Късно не означава ударно. Означава да се започне поне след 4-ти месец, но пак с бавно, постепенно темпо на въвеждане и със съответните подходящи храни. Защо като е по-късно да се налага да е ударно? Никъде не съм видяла и чула такова нещо. А тези американски открития ги прочетох само в поста на авторката, което за мен не е нито автентично, нито нещо, което да приема за чиста монета просто ей така.  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 19 290
Изобщо не намирам идеята за късно захранване за добра. Получава се ударно захранване. Това са го изобретили, понеже 6месечното бебе просто има нужда от месо. И другите неща - плодове, зеленчуци - не могат да покрият енергийните нужди. Да, ама какво правим, като изобщо не сме въвели други - твърди, немлечни храни? Ами, прескачаме ги. Щото нямаме друг избор. Пък храносмилателната система да се оправя както може. нали сме въвели новата мода!
Разбира се, че най-добре е да се започне от по-рано, от сок, което е захар, вода и витамини - захарта така или инак има условия за разграждане, после - с плод, което е най-близко по съдържание, по-нататък различни зеленчуци и чак след това каши и зърнени... И после месото,което е най-сложно за разграждане... И всичко това постепенно, бавно. Ама нали няма как да си продават книгите, ако в тях пише вече написани рецепти!  Mr. Green Дори възрастните хора се захранват постепенно след пост или диета, представете си пък бебе, което изобщо няма още изградена подходящата чревна флора и тепърва трябва да се стимулира тя!
Идеята за даване на сокове и плодови пюрета от втория месец е още по-абсурдна. Енергийните нужду на 6 месе4но бебе се покриват съвсем добре от АМ ил кърма и малки коли4ества твърда храна, каквато и да е тя. Месо се препоръ4ва не заради енергията, която ще внесе в храненето на бебо, а заради желязото. Естествено си е въпрос на избор кой как ще захрани. Според схемите, за които съм 4ела аз, захранването след 6 месец става бавно и постепенно и се има за цел на 1 год. детето да е опитвало основните храни, за да може след една годинка постепенно да се адаптира към храната, която се консумира вкъщи. Не виждам кое му е ударното.
Между другото според пове4ето схеми за гладуване при възрастните, не се захранва със сок, а с плод.

# 14
  • Мнения: 9 481
Подкрепям eagle във всичко  Peace

"Човешкото тяло"-продаваше се с някой от ежедневниците "труд" или"24 часа" Rolling Eyes, но сигурно го има из нета /по дискавъри също съм засичала серии от него/.

Късно захранване, е захранването след навършени 6 месеца!
А щом и МЗ разпраща препоръки относно храненето на педиатрите и джи питата /и там се набляга на същото/-правете си изводите сами Peace
Защото не в книгите с рецепти пише от кога да се захранва-обикновено по-старата генерация педатри прокламират захранване към 4-ия мес ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт