Да го пускам ли сам в България?

  • 7 927
  • 111
  •   1
Отговори
  • Мнения: 280
Знам че има много мнения по въпроса, но искам да питам предимно мамите коита си пращят децата в БГ при баби и дядовци да ги гледат временно.

Аз досега и дума не исках да чуя, но сега почвам да се замислям.

Само дето детето не говори и дума Български а родата в БГ не говори и дума английски и според мен ще се чувства много зарязан (сина ми е на 2.5 год).
С мен е много разглезен и все си мисля, че в БГ сте го научат наред с езика и на маниери и храната е по добра и т.н

Какъв е вашия опит мами?

Как се справяте вие когато децата ви са без вас отвъд океана?

# 1
  • Мнения: 200
Ей това с езика немога да го разбера. Аз в къщи говоря на Бг ,а баща и на малката на норвежки.Мисля върху варианта да я оставям за цяло лято в Бг ,но от догодина ,защото още е много малка.Естествено ,че ще се притеснявам и ще ми е мъчно ,но детето трябва да свикне с роднините си ,а и майчиния си език. А точно поради тази причина с мъжа ми обмисляме и вариант да живеем 1-2 год в Бг за да свикне детето с езика . Норвежкият няма начин да не го научи ,(тя живее тук)след като тръгне на градина и съответно контактите и с норвежци се увеличат,но с Бг ще и е трудно,вече.

Последна редакция: пт, 18 апр 2008, 02:26 от slivka

# 2
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Нямам опит с оставяне на децата при бабите. Аз лично не мога да си представя да са дори и за ден далеч от мен. В този смисъл не мога да помогна.
maneto, не те бях мяркала скоро из форума и за това влязох в тематата ти.
Видях, че си имаш и второ момченце Hug. Да ти е живо и здраво!

# 3
  • Мнения: 198
идеята ти е страхотна- и мисля 4е ще е в полза на вси4ки ( виждам 4е имаш и второ)
но вси4ко зависи от психи4еската ти нагласа .

благородно завиждам на майки които го могат- защото стараха и притесненията ,
според мен са от 4иста прекалена привързаност и егоизъм в определена степен.

мене ли4но ме влудява мисълта за дале4ното растояние- не е като да  е в съседният квартал или на 4ас път...

мнението ми- ако може6 го изпрати( в моят ситуация-аз сам по склонна да се реша- мъж ми не)

 Peace

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И аз нямам опит с оставянето на деца при бабите-все са с мен и незнам какво да те посъветвам.Определоно в твоя случей ще има голяма трудност в комуникацията между баба и внуче  Thinking 
Честито бебче   bouquet

# 5
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Знам че има много мнения по въпроса, но искам да питам предимно мамите коита си пращят децата в БГ при баби и дядовци да ги гледат временно.

Аз досега и дума не исках да чуя, но сега почвам да се замислям.

Само дето детето не говори и дума Български а родата в БГ не говори и дума английски и според мен ще се чувства много зарязан (сина ми е на 2.5 год).
С мен е много разглезен и все си мисля, че в БГ сте го научат наред с езика и на маниери и храната е по добра и т.н

Какъв е вашия опит мами?

Как се справяте вие когато децата ви са без вас отвъд океана?


не знам, не разполагайки с адекватни баба и дядо, въпросът не е стоял пред мен.  Rolling Eyes
мисля и 4е зависи за колко време става въпрос. сигурно е, 4е в на4алото Ще е объркано детето, но не бива да подценяваме и тяхната адаптивност.
съдейки по себе си, проблемът е пове4е в нас, отколкото в децата. Rolling Eyes

той съвсем ли не знае български, или разбира, но не говори? заЩото във втория слу4ай, проблеми няма... даже Ще му е положителен престоят, заЩото Ще е "принуден" да проговори Laughing

# 6
  • Мнения: 3 521
Ако детето не се е отделяло до момента от теб ще го разбиеш психически с внезапно "оставяне" - първо различни хора, различен дом, различни порядки, различен манталитет, различен климат и  различен език - подготви си поне 2-3 седмици(а най-добре месец) да си с него в България, докато се адаптира и свикне с хората и ситуацията.
За протокола на моята госпожица(2 г. и 3 м.) гостуванията и се отразяват много "благотворно".
Успех! Hug

# 7
  • Мнения: 1 909
Определено добре ще му дойде на детето, но трябва малко подготовка. Първият път като пращах сина ми в БГ, майка ми дойде тук и поседя две или три седмици. Първо тя разбра какви са нуждите му в момента, поопозна го, а и той посвикна с нея. Макар да не говореше български, детето разбираше, и намериха някакъв начин да общуват. Излишно е да казвам, че през цялото време докато беше там съм ги мислила как се справят, но интересно че нито веднъж не беше плакал и искал мама, въобще мина много успешно. Е, не беше се хранил особено добре, за огромно притеснение на майка ми, но той и тук си е малко специален. Като се върна беше проговорил български.
За колко време мислиш да пратиш детето? Може би не е добре да е прекалено дълго, все пак, поне първия път

# 8
  • далечно
  • Мнения: 1 029
оставяла съм синът ми за седмица при унгарските му баба и дядо (без да броя инцидентни оставяния по половин-един ден, които бяха възможни докато живеехме в една държава). 4увства6е се страхотно и двата дълги пъти, май нагорно дойде на нас неговото отсъствие. Изли6но е да споменавам, 4е страхотно дръпна с  унгарските думи4ки и двата пъти.
Иска ми се да го оставя и в БГ, но по ред битови при4ини засега не мога  Sad
наистина ли детето ти ама хи4 не разбира български  #Crazy ? неверовятни са дребосъците от гледна то4ка на адаптивност, оба4е си зависи от детето - ако е "вързан" за теб, никога не се е отделял, не е стоял с баба/бейбиситърка/ясла, може би по-леко да се пипа с период за свикване когато сте заедно с бабата

# 9
  • Мнения: 11 306
Когато дъщеря ми беше на 2 г. я оставих за 3 месеца на майка ми.
Тактиката ни беше такава - дойдох с нея, поседях седмица, детето се отпусна с баба си, оставях ги за по няколко часа сами, докато аз митках с приятелки.
След това се прибрах, като при заминаването се постарахме малката да не разбере, че заминавам за дълго.
Минало е без големи премеждия от нейна страна. Тя тогава още не говореше, но разбираше български, тъй като целодневно само него слушаше.
Като отидох да я взема, тя вече говореше единички думички и дори се опитваше да връзва изречения на български.
На мен ми трябваше много време да свикна с идеята, че детето го няма край мен, много ми беше тежко.
При новата ни среща бях стресната от порастването и и почти не я познах.
Скоро имаше тема от един татко, та и нея можеш да прочетеш.

# 10
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Братовчед ми изпрати синът си на 3 години,  миналата година за около 3-4 месеца ( живеят в Торонто). Детето се чувстваше превъзходно с бабите и дядовците. Много напредна с езика ( въпреки че, те не говорят на английски с него, а и не е ходил на детска градина там).
Сигурно на теб няма да ти е леко, но това са много ценни моменти, както за детето, така и за баби и дядовци. 

# 11
  • Мнения: 1 072

Сигурно на теб няма да ти е леко, но това са много ценни моменти, както за детето, така и за баби и дядовци. 
Синьт ми изкара миналото лято при баба и дядо.Дори и на градина ходеШе Wink, отрази му се много добре. Тази година отново е на ваканция там за два месеца.

# 12
  • Мнения: 27 524
За мен мястото на детето е до родителите му. Лигавенето е грешка при възпитанието и може да се избегне, както и да се коригира. Неговоренето на родния език на майката и за мен е нарзбираемо  Crazy
Ти трябва да си прецениш, всяко дете е различно и реагира различно, общивалиден отговор няма  Peace

# 13
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
За мен мястото на детето е до родителите му. Лигавенето е грешка при възпитанието и може да се избегне, както и да се коригира. Неговоренето на родния език на майката и за мен е нарзбираемо  Crazy
Ти трябва да си прецениш, всяко дете е различно и реагира различно, общивалиден отговор няма  Peace


Все пак тези деца на практика израстват без баба и дядо ( виждат ги за кратко и това е). Тъжно е, защото спомените ще са малко. Моите баба и дядо са ме гледали много малко, но това са ми много ценни спомени, които ме карат да си мисля с тях любов сега, когато ги няма.

Защо да не се използва дадена възможност?

# 14
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
За мен мястото на детето е до родителите му. Лигавенето е грешка при възпитанието и може да се избегне, както и да се коригира. Неговоренето на родния език на майката и за мен е нарзбираемо  Crazy
Ти трябва да си прецениш, всяко дете е различно и реагира различно, общивалиден отговор няма  Peace


Все пак тези деца на практика израстват без баба и дядо ( виждат ги за кратко и това е). Тъжно е, защото спомените ще са малко. Моите баба и дядо са ме гледали много малко, но това са ми много ценни спомени, които ме карат да си мисля с тях любов сега, когато ги няма.

Защо да не се използва дадена възможност?

аз пък до 6 годиШна възраст нямам спомени от родителите ми  Rolling Eyes

във всеки слу4ай, съЩо мисля, 4е ваканцията с баба и дядо е неЩо нормално, необходимо и положително.
дълги периоди за мен са непонятни... но всеки си знае

Общи условия

Активация на акаунт