Съседски конфликт...

  • 2 878
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 312
Искам съвет Praynig
Случката е следната:
Баба ми живее в блок,на първият етаж.
Блокът е 9 етажен,има таванско помещение и още едно общо отгоре,*за простиране предвидено някога.
От доста години има теч в банята,който беше частично овладян за кратко.
Съседката над нея е меко казано опак човек.
Опитва се да се разбере с нея,но не се получава.
Иска да вкара майстор в банята и да види от къде идва водата,но онази не дава никой да влиза в къщата и.
Ходи с майка ми,с баща ми,с домоуправителя,събрания свикваха-не могат да я накарат целия вход да пусне майстор.
Дошли от ВиК,тръгнали по етажите да игнорират другите варианти за теч от по-горен апартамент.
Обяснили,че е напълно възможно да е дори от покрива на блока стичаща се вода,да си е намерила пролука и да тече от време на време.
Обаче проблема е само при баба ми,при съседите над нея няма нищо,пък и не се случва само по време на дъждове,че да заподозрат покрива Laughing
Ходиха при прокурор да се съветват-никаква помощ не им оказаха,никаква надежда не им дадоха.
В Общината майка ми се разтърси,пита,жалби пускаха..,навсякъде казват,че съседката е в правото си и насила нищо не може да се направи.
Снощи пак са имали събрание и въпросната съседка само се появила да каже,че каквото и да си говорят,каквото и да решат тя майстори да къртят в апартамента няма да пусне,а ако решат да започне къртене от долу нагоре,т.е. през апартамента на баба ми,ще заведе дело и ще ги осъди,че са нахлули в имота и без разрешение Shocked
Цял вход не може да излезе на глава с нея-вечно плаши със съдилища и си отстоява правото на неприкосновеност на частната собственост.
И това трае вече няколко години.
Последните месеци обаче положението станало нетърпимо,защото целият таван тече,не само от определено петно,вечно е мокро и водата буквално се лее отгоре.
Най-неприятното в цялата работа е,че на гърба на най-засегнатата стена е дрешник,който е с дървена ламперия,изцяло се е раздул и подгизнал,бая одеяла и дрехи се съсипаха,а мухъла си се развива прогресивно.
Дрешника стои вечно празен,с широко отворени врати,а миризмата на влага се просмуква навсякъде.

Дълго стана...,надявам се разбрахте проблема.
На кой да се оплаче и как законово може да вкара майстори в апартамента и да отстранят повредата.
Подчертавам,че пари от въпросната особа не се искат и тя е предупредена за това.
Разходите ще са изцяло за наша сметка само и само нещата да се решат Peace.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Нали имаше право общото събрание на входа да извежда принудително съседи? Убедете входа да го реши, започнете процедурата и да видим няма ли да пусне майстор Simple Smile
И аз имам проблем със съседи, ама сме на калкан и не ме грее закона.

# 2
  • Мнения: 653
не само трябва да пусне майстор, ами и да плати ремонта
ех, аман от ... , искрено съчувствам на баба ти, знам какво е да имаш такива съседи отгоре

ползвайте "нейната тактика" и това , което е предложила Янтра, тогава да видим, дали ще е толкова нахална

# 3
  • Мнения: 2 018
Разбирам как се чувства баба ти. Имахме почти същия проблем! С разликата, че течеше мръсния канал /от тоалетната/ над нашата тоалетна. Капеше на главите ни, докато ползвахме тоалетната. Бях бременна и адски изнервена от това положение. За жалост единственото което постигнах беше скандал със съответните съседи. Не успяхме да ги принудим да си ремонтират тръбите, защото /според тях/ тези тръби влизали в нашия апартамент и не било тяхно задължение. Сменихме им тръбите, които бяха в нашата част от жилището, но проблемът си остана, защото там където се внажда старата с новата тръба не можа да се уплътни достатъчно. Ние също живеем на първия етаж - питах ги - ако моят мръсен канал започне да тече, кой ще е длъжен да го поправи. Щом не е в жилището ми, а е в мазата, значи не е наше задължение, така ли? Отговор нямаше.
За щастие те си продадоха апартамента и новият собственик смени всички тръби.

Янтра ти е дала съвет с общото събрание. Аз също бих ти дала този съвет /ако имаш подкрепата на всички живущи във входа/. Имате право да я принудите да напусне изобщо жилището си!

Последна редакция: вт, 22 апр 2008, 11:53 от Бо_

# 4
  • Мнения: 1 312
Без изключение всички живущи във входа са на страната на баба ми.
Това не е първият проблем с тази жена и са и вдигнали мерника,защото освен всичко друго отказва да плаща каквито и да е такси и общи разходи по входа,а и е доста мръсна и най-редовно си изхвърля боклуците от терасата.
Много е неприятно,защото баба ми е сама в Бургас,ние живеем във Варна и тя разчита на това,че сама възрастна жена няма как да се оправи със ситуацията.
Нашите хвърчат с колата всеки път,когато се наложи,но не са постоянно там за да и правят забележки и баба ми тегли от цялата работа.
Утре ще пътуват пак и ще им кажа за този вариант,който предложихте.
Има ли го това черно на бяло като закон или наредба newsm78
Въпроса е дали са в правото си да го предложат Thinking

# 5
  • Мнения: 1 951
Наши познати имаха абсолютно същия проблем. Не знам как точно стана, но осъдиха съседа, бивш военен, който не допускаше никой у тях. Сега им плаща парите за ремонта всеки месец на вноски, по сметка на нашите познати. Парите  се удържат от пенсията му. Такова е решението на съда.

# 6
  • Мнения: 1 179
Има ли го това черно на бяло като закон или наредба newsm78
Въпроса е дали са в правото си да го предложат Thinking


Има го в Закона за етажната собственост. Само, че за да бъде всичко законово, свиква се събрание с протокол, който го изготвя домоуправителя, че на тази дата е проведено събрание на живущите, присъстващи и т.н., накрая всеки си слага подписа. Въпросният протокол барабар с жалбата отиват в общината. Вече законът почти наизуст го знам, защото и ние имаме големи разправии.

Общи условия

Активация на акаунт