профилактичен очен преглед за недоносено новородено?

  • 14 446
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 695
Майчета, моля ви кажете ми на какъв профилактичен очен преглед минават недоносените новородени и дали е задължителен? Кога е най-добре да се направи такъв преглед? Бебето ми е на 2 месеца, беше в кувьоз 12 дена след раждането, но не е било на кислород и е нямала проблеми с очите.  Чух, че (понякога?) при този преглед се налага упойка, вие знаете ли за какво става въпрос? Не бих искала да подлагам мъничето на излишни интервенции...
Благодаря Ви,
Йоан

# 1
  • Мнения: 360
Здравей!
Хубаво е да заведете бебето на преглед за успокоение, а и все пак ако евентуално има проблем да се хване навреме. Мисля, че не е рано, не е и късно. Не съм чула при преглед да се прилага упойка, но на нас също тепърва ни предстои, така че не го казвам със сигурност.
Успех и дано да нямате проблеми!
 Hug

# 2
  • Мнения: 109
Водих дъщеря си 3 дни след като се прибрахме у дома - била е на около 40-45 дни. Разширяват зениците (предполагам), капят капки през определени интервали в очичките. Нищо страшно. Не е била подлагана на упойка. Водих я месец след това на контролен преглед. И още веднъж до навършване на годинка.

# 3
  • Мнения: 108
Аз също заведох моето момче, веднага след като го изписаха от болницата на детски офталмолог , беше на около два месеца /благодаря на мамите от този форум Hug/ Прегледа протича точно така, както го описва Марлеле - капят капки за разширяване на зениците през определено време и после наблюдават очичките , не е страшно и Naughty не се слага пълна упойка. Не ти пречи да заведеш бебо за твое успокоение- по добре един преглед в повече от колкото да се изтърве нещо. Стискам палци всичко да е наред  при вас   PeaceHug

# 4
  • Мнения: 695
не се слага пълна упойка

Тони, за да съм сигурна, че съм те разбрала: не слагат пълна упойка, а местна слагат ли? Аз мисля че разширяването на зениците не е болезнено, но не съм съвсем сигурна... Е да, в крайна сметка сигурно ще заведем бебчето, дано наистина всичко е наред и не се налагат някакви по-особени процедури, че то не бяха рентгени, сонди, системи... уффф...   

# 5
  • Мнения: 108
За разширяването на зениците не се слага никаква упойка , просто е некомфортно за бебо и може да плаче....но не е страшно  Hug

# 6
  • Мнения: 103
Първият профилактичен преглед на Стилияна беше, докато беше още в болницата (бяха я изкарали от кувьоза преди около 10 дни - значи да е била на около 40-45 дни). Обадиха ми се и казаха, че ще водят бебетата на офталмолог, който се заплаща допълнително. Естествено че се съгласих. Но, доколкото си спомням, капки им сложиха само веднъж и после гледаха очетата. След като я изписаха, я водихме още 2 пъти, и после, след като се установи, че ще носи очила, я заведохме повторно чак като проходи стабилно.
Най-добре заведете детенцето, за да се хванат отрано евентуални проблеми! Peace

# 7
  • Варна
  • Мнения: 965
Ето един линк: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=205505.0
Аз водих Вики при д-р Светла Николова. Доколото разбрах това е единствената офталмоложка във Варна, която работи с недоносени бебета (тя проследява и бебчетата в неонатологичното в АГ). Много е внимателна.
Ето и координатите й:
Специализирана Очна болница Варна
ул. Дойран №15
тел: 052/634 731
Капят се капки в очичките на бебока няколко пъти за разширение на зениците и малко преди самия преглед капва капки - упойка (обезболяващо). После лекаря "разтваря" клепачите и оглежда очичките.

# 8
  • Мнения: 695
Viki, благодаря ти много за отговора, явно тази лекарка е наистина добра. А защо е необходима местната упойка, аз не си спомням очен преглед да боли... знаеш ли? Майките по-горе казват, че при прегледите на техните дечица не е слагана упойка...

# 9
  • Варна
  • Мнения: 965
yoanna, за да види добре очичките на бебето, докторката разтваря клепачите му с "приспособление". Не ми се иска да ти го описвам, за да не се стресираш - детето нищо не усеща. Когато се преглежда голям човек, той си държи очите отворени съзнателно, а на бебчетата им е нужна "помощ". Не го мисли, не е нищо страшно.
Майките по-горе казват, че при прегледите на техните дечица не е слагана упойка...
Аз като чуя местна упокйка си представям биене на инжекция. А в случая са капки в очичките. Ако не ти кажат, че е това, може и да не разбереш, че са различни от капките, които се слагат през определен интервал за разширяване на зениците.

# 10
  • Мнения: 14
На нас пък никой не ни беше казал, че трябва задължително да отидем на преглед, стана случайно, на малката и се спукаха капиляри на едно оченце и понеже беше под клепача и не се забелязваше не знаехме от кога е.Дори и докторката не разбра в началото дали не е последствие от куриоза.Това с капките не боли знам го от батко ни той е на три и му слагат вече за 4 път ,а и малката въобще не разбра какво се случи .А спуканите капиляри се оказаха последствие от силен рев.Само че защо ли доста често се  забравя да ни се казва които прегледи са задължителни и препоръчителни за нас , ами ако имаше проблем ? 

# 11
  • Мнения: 205
Не е задължително,то кой може да те задължи ,но е желателно .Ние ходихме първите 6 месеца всеки месец,вторите през месец.До една година е критичния период,
 в който може да се развие ретинопатия,която е лечима болест,но когато се открие навреме,затова се налага и по интензивно посещаване на лекар.

# 12
  • Мнения: 695
Момичета, да ви кажа че днес минахме въпросния очен преглед, бебка доста плака честно казано... Но слава Богу очичките й са добре:) Пак ще ходим след три седмици, но според Николова тогава ще вече за последно, защото очаква, че бебочка съвсем ще е наваксала до това време. Ох, май тези прегледи са по-голям стрес за мен отколкото за детенцето ми... И дано да е така де:)

# 13
  • Мнения: 471
Здравейте, моите бебоци също се родиха недоносени и постояха малко в кувиоз. Този месец се наканих да ги заведа на преглед за очичките, педиатъра ми даде напревления и ни праща в Детска очна клиника на Александровска болница. Вчера звънях там, за да питам каква е процедурата и ми обясниха, че ще трябва да ни приемат в отделението сутринта и до 14-15часа ще ни пуснат да си ходим, като през това време ще слагат капки за разширяване на зениците и после ще правят изследванията.
Малко ме плаши този престой в отделението, с двете бебочета. При вас така ли процедираха също? Ако някой е бил в тази клиника, ще се радвам да разкаже как са условията там.

# 14
  • Мнения: 498
Слончетка, ти ме разби с този престой. Ние сме от Бургас, отидохме в кабинета на доктора, капнаха ни капки, после почакахме близо час/за да се разширят зениците/, прегледаха ни и чао. Не разбирам, защо трябва да се процедира с престой.

Общи условия

Активация на акаунт