Дайте съвет и на мен,моля ви

  • 792
  • 10
  •   1
Отговори
  • Временно
  • Мнения: 788
Бебка е на 12 дни,има апетит,но аз съм с хлътнали зърна и ползвам силиконови.Но въпреки това зърната ми са в окаяно състояние-ужасно разранени и болят много,когато я кърмя.Викам си от болка и я храня,но днес зърното толкова ми се разрани,че тя погълна кръв.Ужасно се изплаших.Взех решение да се цедя и да и давам докато се оправят зърната ми.Правилно ли е това ми решение?И как по-скоро могат да се оправят зърната ми?Аз ги мажа с крем(Lansinox) и стоя колкото се може повече време с оголени гърди.Това достатъчно ли е ?
И още нещо-досега се е хранила през интервал от 2 и половина-3 часа,но откакто в 10 часа и дадох изцеденото мляко(65мл-изцока го всичкото) заспа и се събуди преди малко- към 13:30.Изцока само 30 мл и заспа отново.Струва ми се крайно недостатъчно.Не знам какво да правя. ooooh!

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Честита бебка Hug
Сигурно много си се притеснила, че бебето е поело кръв - а и болките от разранените зърна наистина са ужасни Confused За бебката не се притеснявай - нищо няма да й стане от кръвта в млякото, не й вреди, макар че при някои бебета стомахчето лесно се дразни и може да повърне мляко с кръвенисти материи (да си знаеш, че е от зърната и да не си изкараш акъла).
Щом зърната са много разранени, е разумно да ги оставиш за 1-2 дни да починат - с помпата по-добре ли се чувстват? Понякога най-щадящият начин е изцеждане на ръка, ако и помпата ти причинява болки - на ръка няма изобщо докосване до раничките и може да е най-безболезнено.
Да ги оставяш на въздух и да мажеш обилно с Лансинох помага да зарастнат по-бързо.
Хубаво е също някой да дойде да ти покаже поставяне на бебето на гърдата, как се ползват правилно силиконките и евентуално да опитате пози и варианти за храненето, които да го направят по-комфортно. Къде живееш?

# 2
  • Pernik
  • Мнения: 111
Здравей hedra, исках да те попитам има ли неправилно поставяне на силиконовите зърна?

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами ако просто се сложат върху гърдата, няма да е стабилно поставено и ще се размества лесно - в упътването е показано как се прави, обръщат се краищата нагоре като шапка с периферия, така че като се постави върху зърното, да успее да го всмукне леко навътре и да се закрепи стабилно. Макар че проблемите основно са от поставянето на бебето на гърда със силиконово зърно - често виждам майките да натъпкват така поставеното зърно в устата на бебето, сякаш му пъхат шише и това причинява болки и разраняване. Поставянето трябва да е точно както се слага бебето на гърда без силиконките - изчаква се бебето да отвори ШИРОКО устата и тогава се поставя на гърдата, така че да обхваща голяма част от ареолата, без да си придъвква пътя нагоре по зърното.

# 4
  • Pernik
  • Мнения: 111
а можеш ли да ми кажеш как да накарам моята сладурана да си отвори широко устата?

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Опитай най-простичкото - да я погъделичкаш със силиконката под нослето или по горната устничка, тогава бебето в опит да хване зърното си отваря щироко устата и леко си извива назад главичката, като така отваря максимално широко устата. Обикновено не задържа дълго време така отворена устата, но за няколко пъти ще му хванеш цаката - важно е бебето да е в поза за кърмене (корем до корем, бебето да е почти захлупено върху гърдата и да не му виждаш лицето, а само ушенцето и част от бузката) и да е много близо до гърдата, за да можеш да действаш бързо.

# 6
  • Pernik
  • Мнения: 111
не става по този начин  Sad опитвала съм и резултата е че много се изнервя. А да дадеш съвет как да махна силиконките? Почнах да ги ползвам (и със сина ми ги ползвах) защото зърната са ми плоски и едни такива мекички, а и двамата се подиха недоносени и им беше трудно да засучат здраво. Сега като опитвам без тях малката се дърпа защото ми е много силна струята, а определено не суче правилно защото се чува един странен звук които не трябва да се чува (дано да си ме разбрала че стана объркано), но мисля че се получава така защото силиконовото зърно се пълни с кърма която я дави т.е тя сякаш суче от шише (то даже с шише ще и е по-трудно)

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако е свикнала досега по друг начин да захапва, определено ще се сърди и ще й е нужно време, докато свикне.
Опитвала ли си да започнеш храненето със силиконката и когато бебето захапе вече добре и вземе да суче съсредоточено, бързо да я махнеш и да го върнеш на гърдата? При някои майки работи това (зърното вече е изтеглено, а и бебето е нетърпеливо да си продължи храненето), при други пък е ефективно да предлагат гърдата без силикон, когато бебето е още сънено или направо спящо и едва-едва е взело да се размърдва.

# 8
  • Временно
  • Мнения: 788
 hedra ,благодаря за бързия отговор!!!Наистина ми е по-добре да се цедя на ръка.Но млякото,което изцеждам не е достатъчно за да я нахраня.Имам късмет,че сестра ми роди 5 дни преди мен и сега тя ми дава мляко,понеже има в повече.А всъщност по колко мл е нормално да изцоква детенце на нейната възраст?

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На тази възраст 50-60мл за хранене обикновено е достатъчно, като имаш предвид, че бебето хапва поне 8 пъти в денонощието.
Трудността да получиш достатъчно мляко при изцеждането идва обикновено не от липсата на мляко, а от това, че без сукането на бебето е трудно да се задейства рефлексът на потичане на млякото и изцеждаш само каквото се е натрупало зад ареолата (20-30мл), а голямата порция мляко си остава нагоре в гърдата. Отделно болките в гърдите, които не ти дават да се отпуснеш, също може да пречат. Искаш ли погледнеш тук някои техники и масажи за предизвикване на рефлекса на потичане - на англ е, но има и илюстрации:
http://www.lactationinstitute.org/MANUALEX.html
Страхотно е, че сестра ти може да ти бъде от толкова голяма полза - след като тя успешно цеди, дали можеш да я гледаш 1-2 пъти и да пробваш нещата, които прави тя (ако се цеди на ръка, пък дори и с помпата - има си някои хватки, за които човек не винаги успява да се сети сам).

# 10
  • Мнения: 748
не става по този начин  Sad опитвала съм и резултата е че много се изнервя.
hAnibal, като не става действай на принципа "ако мохамед не отива при планината, планината ще отиде при мохамед" - като подаваш гърдата да суче бебчето, притисни ареолата с пръсти от двете страни откъм ъгълчетата на устата му и се цели към небцето. така и да не си отвори много устата ще успее да захапе по-голяма част от ареолата.

май не го обясних много ясно. идеята е, че в продълговат отвор трябва да влезе нещо с кръгло сечение. за да стане това едното трябва да приеме формата на другото - съответно ако бебето не иска да зяпа достатъчно сплескай гърдата.
аз така си решавам проблема. Peace

а пък като порасне малко ще се усъвършенства и ще се научи да засуква без помощ.

Общи условия

Активация на акаунт