Внимание -токсични бебешки бутилки в Канада, а и не само там...

  • 8 143
  • 79
  •   1
Отговори
  • Мнения: 42
На 18 април 2008г. Канада официално призна Bisphenol A (или BPA) за токсична химична съставка.  ВРА е съставка в поликарбонатната пластмаса, от която се правят множество продукти за домакинството, както и БЕБЕШКИ БУТИЛКИ!
Канада засега е първата държава в света, която, въз основа на конкретни изследвания, забранява този токсин.

Кои бутилки съдържат ВРА?
В Канада са изследвани главно 3 марки (AVENT, GERBER, PLAYTEX), но всички поликарбонатни пластмасови бутилки с номер 7 в триъгълника за рециклиране съдържат ВРА.

Какво е влиянието на ВРА?
Според редица изследвания,този токсин се свързва с повишаване на риска от развиване на рак на гърдата, рак на яйчниците, преждевременна менструация при момичетата, проблеми с паметта и способността за учене.

Защо пластмасата, съдържаща ВРА е токсична?
ВРА се отделя в течността, която се съхранява в тези пластмасови продукти, като отделянето е многократно (около 50 пъти повече) увеличено при нагряване (например при изваряване/стерилизиране на бебешките бутилки).

Как да разпознаем дали една бутилка съдържа ВРА:
ВРА се съдържа в поликарбонатните пластмасови продукти - това основно са прозрачните твърди бутилки, имитиращи стъкло (не само бебешки бутилки, но и бутилки за вода например). Всеки пластмасов продукт има малко триъгълниче на дъното. Ако цифрата изписана вътре в триъгълника е 7, този продукт определено съдържа ВРА и съответно е токсичен.

Какви са алтернативите?
- стъклени бутилки
- бутилки от друг вид пластмаси - например #2, #4, #5. Бутилки с #1 са само за еднократна употреба!

Източници на споделената информация:

http://www.hc-sc.gc.ca/ahc-asc/media/nr-cp/2008/2008_59_e.html   официалното съобщение за медиите от страна на канадското министерство на здравето

http://www.chemicalsubstanceschimiques.gc.ca/challenge-defi/bisphenol-a_e.html
http://www.greenmom.ca/glife/0408BPA.html

Разбира се в интернет пространството има още доста информация.

# 1
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Благодаря за информацията.Излиза,че съм тровила детето си използвайки такива бутилки-Аvent водят класацията по отделяне на Bisphenol A. Споменати са и кутиите за АМ на Nestle,както бутилките на Dr.Brown.

# 2
  • Мнения: 113
Ауу,и сега кво правим,ако е така.Моите бутилки са на Авент и отдолу нямат триъгълниче с номер.За това пък имам едно шише на Чико,което е с такова и номер 7.Ами какво да ползваме тогава?ух,направо ме хвърлихте в тревоги. Confused

# 3
  • Мнения: 1 178
Това е много неприятно, окаzа се, че пластмасовите бутилки на NUK също са от тоzи тип = "7". Знаех си, че много пластмаса не е на добре но ето, че има и докаzателство.
Полzвайте стъклените бутилки  Peace

# 4
  • Мнения: 1 199
Да, в стъклените бутилки е спасението. Имаше преди месеци една тема в подфорум Майки в която тази иинформация беше споделена, ама тогава сума ти майчета се нахвърлиха с обвинения че само се всявала паника, "Не можем да живеем в пещера" и т. н. Ад ме е че за това се знае отдавна, обаче чинувническа работа - докато го забранят официално минава много време, а в същото време нези отрови са могли да бъдат спестени на много бебенца. И за колко още неща е така...
Да ви попитам - а пластмасата с кода 1 (за еднократно ползване) опасна ли е? От такива бутилчици пия изворна вода.

# 5
  • Мнения: 545
Да, това инфо се върти от година вече. От тогава спрях и да слагам пластмаса в съдомиялната машина.  Спрях и пласмасовите бутилки. За водата положението е по-сложно. BRITA??  newsm78
Времето ми за пазаруване се увеличи средно с 30%. От четене и пулене в етикетите и сертификатите.

# 6
  • Мнения: 8 163
Можете да вземете и метални бутилки от този тип. Моите щерки ползват такива постоянно.

За малката вместо sippy cup накрайника слагам ето такъв non-drip variable flow биберон на Nuby. Пасва идеално.

Последна редакция: вт, 29 апр 2008, 19:44 от Фея-кръстница

# 7
  • Мнения: 2 093
Да добавя, този химикал го има дори и в бибероните, в пласмасовата част на биберона. Оказа се че биберона, който ползваме на Avent, сьщо сьдьржа Bisphenol A. Имаше един сайт, който дава инфомация, кои продукти сьдьржаха химикала, като го намеря ще ви дам сайта.

ето и сайта http://zrecs.blogspot.com/2008/02/z-report-on-bpa-in-infant-care-products.html. Тук може да намерите кои марки имат или нямат ВРА

Последна редакция: ср, 30 апр 2008, 01:13 от Chrisimommy

# 8
  • Germany
  • Мнения: 1 262
 ooooh! тъкмо бях планирала тази седмица да си купувам пласмасово шише - моите са само стъклени. Май ще го отложа  Peace

# 9
  • Мнения: 1 178
Да, това инфо се върти от година вече. От тогава спрях и да слагам пластмаса в съдомиялната машина.  Спрях и пласмасовите бутилки. За водата положението е по-сложно. BRITA??  сертификатите.

Каната също е пластмасова, така че обърни внимание дали е от същия тип от който са и бебешките шишета.

# 10
  • Мнения: 42
heureuse, пластмасата с #1 е за еднократна употреба, за нея се твърди, че НЕ съдържа бисфенолА. Разбира се, не знаем тя пък какво съдържа Thinking

Аз съм се пощурила с тези токсини....Вече не знам какво да пием, в какво да готвя и съхранявам, минимизирам количеството на пластмасите до колкото мога и се моля да съм на верен път.

# 11
  • Мнения: 7 837
За Авент се говори много отдавна, а всъщност, всички производители на бебешки шишета  използват ВРА тихомълком...
Наскоро чух и за токсини в самите силиконови биберони, но не се заслужах, защото не ползвам.
И не на последно място - отровите, които  не е ясно в какви количества са в разните бебешки чесалки и меки играчки. За пластмасовите играчки е ясно...

Така е открай време. И да, за мен се всява донякъде излишна паника, защото никой не може да гарантира, че има безвредна пластмаса, независимо какво пише в триъгълника. И дали, това което пише, е истина, имайки предвид, че изследвания се правят само по сигнали. А почти всичко е произведено в Китай...

# 12
  • Мнения: 1 199
Аз още преди да чуя че силиконът можел да бъде вреден, предпочетох каучукови биберони пред силиконовите. Специално за шишетата мисля че е още по-вредно, защото бисфенол А се отделя в по-големи количества при затопляне, а млякото на бебетата се дава топло. Че не можем да ги предпазим от всичко е ясно, но за някои неща нищо не ни коства да сме по-предпазливи.
А, днес обърнах внимание при плодово пюре на Хайнц (органик) в пластмасово съдче, знакът отдолу на съдчето е 7 Sick За щастие и на това има алтернативи.
Дънн, благодаря за отговора  bouquet

# 13
  • Торонто/София
  • Мнения: 251
И аз така изчетох сума ти инфо от форума и интернета .... и реших всички шишета, чаши, чинии както и помпата за мляко (идваше с две шишета)да ги върна по магазините и стигнах до следния резултат - в Toys R US ни взеха всички шишета на Avent със биберони (използвани, без бележка), в  Walmart взеха помпата (пак използвана и без бележка) на First Years както и чинията и чашата на Heinz Baby Basics,
Оказа се че на Avent - Magic Sippy Cups са без BPA - ние ги използваме вече месеци наред ....така че докато можете ако имате тези неща връщайте ги - хората масово го правят!
освен това прочетох и press release на Avent че през лятото ще пускат новите си продукти които няма да имат BPA

# 14
  • Мнения: 545
....така че докато можете ако имате тези неща връщайте ги - хората масово го правят!

Искаш да кажеш, че връщайки им използвани шишета и биберони, ти възстановяват заплатената сума?  newsm78

Явно доста са спаднали продажбите на съответните фирми, за да предприемат такава акция.. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт