Не така!!!

  • 3 175
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 85
Дъщеря ми е на 1.5 год и е във фазата, в която пипа навсякъде; опитва се да се налага и успява да постигне всичко, което иска с викане. Понякогя ми идва да се  #2gunfire по хиляди пъти "НЕ" там ; не може,  не така...
Споделете моля как налагате вашия авторитет над децата си?

# 1
  • Мнения: 1 599
еми не знам при нас тати вкара ред - синът ни е доста палав и хич не слушаше... той от малък започна да го строява и когато не слушаше го пращаше до стената наказан .... естествено той плачеше а на мен сърцето ми се късаше... на няколко пъти го освобождавах за което доста се карахме... но явно неговата тактика беше по-добра... е после го подкрепих и почнах когато е лош да го строявам и наказвам...сега съм му благодарна, защото сега единствено хората които слуша сме аз и съпругът ми...а бабите и дядовците ги прави сами да си говорят... Само да кажа, че има деца и деца... моят е от палавите...доста палав  Grinning

# 2
  • Мнения: 994
В къщи съм свела възможностите за НЕ-тата до минимум - разбирай, че всичко е прибрано и обезопасено.
На вън изкушенията са по-големи, та там НЕ се чува по-често от моята уста. Старая се да не прекалявам, че то си е досадно. Примирила съм се цапане, въргаляне и т.н. Но съм категорична към лапане на боклуци, или пък застрашаващи сигурността му действия.

# 3
  • Мнения: 798
Когато синът ми беше на тази възраст, реших за себе си, че категоричното НЕ е за нещата, които могат да  наранят него или да наранят някого друг. Най-важно за мен беше безопасността по отношение на контакти и пипане на печка. Но моето НЕ винаги беше свързано с обяснение, защо всъщност няма достъп до тези неща. Всичко останало му показвах, давах да пипне, обяснявах...
Същото правеха и близките ми. В резултат на това на 2 години той вече например без проблем различаваше зеге от флекса, тъй като баща ми отдели много време да му показва тези инструменти. Виждал е и случайно забравени лекарства на масата. Отваряла съм кутийката, за да види как са подредени вътре, какъв цвят са, каква форма; обяснявам за какво служат и поради каква причина трябва да ги прибера след това. Това стана практика и като иска нещо - казва: само да го видя, моля. Покажи ми! Всъщност детското любопитство е просто опознаване на света и е добре да имаме времето да задоволяваме това любопитсво. Сега, когато е на три години това се появява по отношение на думите: какво значи тази дума, обясни ми, мамо!

# 4
  • Мнения: 3 663
опитай освен "не така" да казваш и "ето така" Wink
забранявай определени неща (било то опасни или по друга причина), но винаги обяснявай защо и давай алтернатива на нещо позволено
например - не може да въртиш копчето на печката, защото ще стане топло и ще се изгориш, но можеш да отвърташ и завърташ тази капачка (измислям си в момента Simple Smile )
малко изобретателност и в повечето случаи работи  Wink

# 5
  • Мнения: 2 032
Преместваш я от мястото, където ръчка.

# 6
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Не знам. И ние вече имаме този проблем  Tired Навсякъде ръчка, по цял ден само НЕ НЕ НЕ се чува. И посяга примерно към някой кабел и ме поглежда едно хитро и ухилено - значи знае, че не трябва, ама пак ходи.

# 7
  • Мнения: 2 448
Ами местила съм го, опитвала съм да му отвлека вниманието към друго нещо, но постепенно с годините се учат. За съжаление по бавно, от колкото на нас ни се иска.
На 4 все още прави бели и пипа където не трябва, но все пак е наясно с основни опасности.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 999
...Споделете моля как налагате вашия авторитет над децата си?

Авторитет не се налага.  Naughty В случая обаче е друго - просто правиш средата достъпна за детето си, вместо да правиш детето си удобно за средата.
Капаци на контактите и да ги пипа колкото си иска. Стопери на вратата и няма проблем да я блъска... Оставих дъщеря ми да се прещипе веднъж на чекмеджето и й беше за последно - опита учи. Всичко ценно, чупливо и прочие - пробрано. Това, че махна едно копче на уредбата - не го приех за фатално...

И изобщо - почти не съм казвала "не, не пипай, махни се..." съответно дъщеря ми беше спокойна, забраните не събуждаха интереса й и вещите си бяха цели.

# 9
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Дребчовците на тази невръстна възраст не са толкова напред в развитието си, за да схванат и запомнят "не". По-удачно би било, да им се покаже кое как действа.(Естествено само незастрашаващи здравето и живота неща). Постоянното "Не" само къса мамешките нерви  Wink и става толкова досадно за децата, че те в един момент го игнорират.  Peace

# 10
  • Мнения: 191
Добре, за пипането съм съгласна, прибираш, обезопасяваш и т.н., но ние пък сме на етап да се катерим навсякаде ooooh!. Качва се от дивана та 4ак на перваза на прозореца, стои и гледа навън. Като я питам "мамо защо си се качила там?" и съответно обяснявам колко е опасно и как ще падне и т. н., тя ми отговаря "Бубка геда колите" ooooh!. После започна да се беси с ръцете на дръжката на фурната, при което аз и показах как може да се отвори вратата и да я удари, но то детето решава че трябва да види дали верно, и един ден излизаики от тоалетната с бясна скорост я заварих вече под вратата на същата тази фурна Shocked. Искам да кажа, че тя все още се катери до перваза и по някога виси на дръжката на фурната, скача по дивана и тича по него, съответно веднъж падна, но тези неща не я спират. Детето си го намира за забавно, а на мене толкова ми е писнало да повтарям всяка минута едно и също, че вече просто гледам да съм близо до нея в такива моменти Whistling, но въпреки всичко я свалям от там кадето се е качила Naughty. Моя мъж също взе да я наказва и определено има ефект, а аз стискам зъби и мълча, а тя плаче от стената и вика "мамо ля" (ела) Cry. И ето такива ми ти работи, не е лесно да си родител ама хич. Просто намирам вече начини така да се гледаме, че хем аз да не викам много по нея, хем тя така не се изнервя пък от моите викове, което успешно бях постигнала по едно време Embarassed.
 Желая ти успех и здрави нерви Peace.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 999
lida, да си търси белята е в кръвта на всяко хлапе... Минават всички през период, в който се имат за безсмъртни. Аз оставях моята дъщеря да се катери - тя има перфектна координация и никога не е падала от диваните, но въпреки че се страхувах, преглъщах го в името на това детето да осъзнае само границите на възможностите си.
Една цицина повече - не е фатално.
Не бих я наказвала за това, че е дете.  Peace

# 12
  • Мнения: 1 420
И ние сме в тази фаза, когато карина пипа навсякъде. Опитахме се да обезопасим дома ни колкото е възможно. Ако тръгне да пипа там, където не трябва казвам "не" и я премествам от там. Но наистина забелязвам, че знае къде не трябва да пипа и ме гледа с лукав поглед като тръгне натам  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 217
В къщи съм свела възможностите за НЕ-тата до минимум - разбирай, че всичко е прибрано и обезопасено.
На вън изкушенията са по-големи, та там НЕ се чува по-често от моята уста. Старая се да не прекалявам, че то си е досадно. Примирила съм се цапане, въргаляне и т.н. Но съм категорична към лапане на боклуци, или пък застрашаващи сигурността му действия.
И при нас е така. Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 1 223
Мъничка е още дъщеря ти, опознава света. При мен работи следния принцип, когато забранявам нещо, винаги предлагам безобидна близка алтернатива. Не може всичко да е НЕ! Примерно, като беше по-малък сина ми, много се радваше, ако ме уцели с играчка  Confused, предложих му да ме замеря с гъбата-пате за баня и в резултат се сдобихме с нова забавна игра. Признавам, че в една книжка го прочетох, но поне при нас действа и до ден днешен във всякакви вариации.

Edit: T o n i го е написала вече, явно и при нея работи  Wink

Последна редакция: чт, 01 май 2008, 15:09 от daniabc

# 15
  • Мнения: 994
И моето е от катерещите се. Оставям го да пробва. Много обича и навън по катерушките се опитва вече, пък още няма добра координация. Иначе вкъщи вече всиички места за катерене ги е усъвършенствал. По-важно е да помня в кухнята всичко да прибирам, че имаше няколко фала и разля чаши с вода и паница със супа. Просто още малко трябва да изтърпя и да не забравям, че всичко трябва да е прибрано.

# 16
  • Мнения: 85
...Споделете моля как налагате вашия авторитет над децата си?

Авторитет не се налага.  Naughty В случая обаче е друго - просто правиш средата достъпна за детето си, вместо да правиш детето си удобно за средата.
Капаци на контактите и да ги пипа колкото си иска. Стопери на вратата и няма проблем да я блъска... Оставих дъщеря ми да се прещипе веднъж на чекмеджето и й беше за последно - опита учи. Всичко ценно, чупливо и прочие - пробрано. Това, че махна едно копче на уредбата - не го приех за фатално...

И изобщо - почти не съм казвала "не, не пипай, махни се..." съответно дъщеря ми беше спокойна, забраните не събуждаха интереса й и вещите си бяха цели.

Именно за уредбата ми е думата - хем знае, че не трябва да я пипа, хем е все там залепена...

# 17
  • София
  • Мнения: 6 999
Именно за уредбата ми е думата - хем знае, че не трябва да я пипа, хем е все там залепена...

Ама ти и мъжът ти пипате уредбата - нали? Защо детето да не може?  newsm78 Или премести уредбата или приеми, че детето ще я пипа. Аз приех второто и освен едно извадено копче, което после връщах на място, други последствия нямаше.

# 18
  • Мнения: 8 769
Обикновено започвах да ги занимавам с нещо друго, ако методът "със строг тон и твърдо "НЕ" не проработеше.

# 19
  • Мнения: 3 663
...Ама ти и мъжът ти пипате уредбата - нали? Защо детето да не може?  newsm78 ...
иса, това не може да бъде довод Simple Smile
вие карате кола, защо тя да не може  Rolling Eyes
ще обезопасиш ъгли, контакти, но как ще обезопасиш печката, ютията...
хайде нещата, които парят като цяло лесно се обясняват - с чаша топла течност, която хем да е топла, хем да не пари
но със същия успех, с който дете измъква копче на уредбата, може да я повреди цялата, майстори са на такива бели, тогава пак ли ще го преживеем...
някои неща не се пипат от деца и точка, това е положението

ПП: daniabc  Hug

# 20
  • Мнения: 2 908
И ние сме в това положение,но вече разбрах,че Не-то не върви при нас и спрях да го повтарям като папагал,освен ако не бърника в кофата за боклук или не бърника при чиниите,защото няма къде другаде да ги преместя.Не я наказвам,не се карам,няма смисъл,тя не разбира и това е,просто я залисвам с нещо друго.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 999
иса, това не може да бъде довод Simple Smile
вие карате кола, защо тя да не може  Rolling Eyes
..................................
някои неща не се пипат от деца и точка, това е положението

За мен и за теб може да не е довод, но за детето е.
Права си, че децата не карат коли, но много се опитват - повярвай ми. Аз самата "подкарах" москвича на баща ми, когато бях на около 4, а той имА неблагоразумието да ме остави сама вътре за 10-тина мин. Дали ме наказа?  newsm78 Не - вината си беше негова и освен, че дълбоко се разкайваше мен не ме обвини в нищо.

За другото си права - но това трябва да са едно-две неща. В моя случай - ЛапТоп-а ми и ножове.

# 22
  • Мнения: 3 886
да ти кажа лично при менедно малко твърдо нееее действа резултатът  е чече тя първо ме гледа в очите .Те са много важни после и самия тон .Аз го произнасям толкова строго че чак и другите деца не смеят да пипат  bouquet Rolling Eyes Embarassed

# 23
  • Мнения: 85
Именно за уредбата ми е думата - хем знае, че не трябва да я пипа, хем е все там залепена...

Ама ти и мъжът ти пипате уредбата - нали? Защо детето да не може?  newsm78 Или премести уредбата или приеми, че детето ще я пипа. Аз приех второто и освен едно извадено копче, което после връщах на място, други последствия нямаше.



Да де, Isa, ама нали трябва да се научи, че някои неща НЕ се пипат - уредбата няма как да я преместя, освен, че вече и откачи вратичката, не мога да я оставя да пипа повече;
да дърпа покривката от масата и да събаря чашите и чиниите, също не мога;
тук изобщо не говорим за нейната сигурност (тъй като аз съм постоянно след нея ),
а за изграждане на системата от правила какво може и какво не може да пипа; още повече, че за нея явно това е игра.
Виж за строгия тон и поглед Wink може ли малка демонстрация? Дива орхидея    bouquet

# 24
  • София
  • Мнения: 6 999
... освен, че вече и откачи вратичката, не мога да я оставя да пипа повече...

Добре де - вече е откачила вратичката - явно 'не'-тата ти не помагат. Защо не пробваш нещо коренно различно? Например да я ОСТАВИШ да пипа интересните предмети? Всичко позволено - не е интересно.
Просто я остави да пипа без да казваш 'не' още като видиш, че се отправя към уредбата и /евентуално/ я премести само ако видиш, че не просто пипа, а е на път да счупи нещо. Остави я да 'опознае' предмета и той няма да й е интересен. 

# 25
  • Мнения: 4 399
Стремя се да има по-малко НЕ-та за да си тежат на мястото. Гледам поне вкъщи да е обазопасено колкото се може, обяснявам какво може да се случи ако направи еди как си. По принцип казвам НЕ само за неща които застрашават детето или околните. За някои неща и обяснявам какво ще направя ако пристъпи забраните ми. Това вече действа много добре, но моето дете е малко по-голямо. Например дълго време не искаше да се качва в колиоката, но пък и не разрешаваше да я водя за ръка. В магазините пък го удряше на гоненица и киеница. Започнах да и казвам че ако не върви за ръка или ми бяга в магазина, ще я вържа в количката. След няколко пъти в които действително си изпълних обещанието, сама разбра какви са последиците. Сега щом тръгваме да излизаме се пазари и сама и си говори 'Не с количката, за ръчичка'. Така отсраних около 40% от не-тата. Laughing

# 26
  • София
  • Мнения: 17 591
Ами... Упорствай!

Моето бебе е малко... Като прави бели го "заточаваме" в кошарата. Не му прави особено впечетление, впрочем. Но не допускаме да се наложи.

# 27
  • Мнения: 230
...
да дърпа покривката от масата и да събаря чашите и чиниите, също не мога;
тук изобщо не говорим за нейната сигурност (тъй като аз съм постоянно след нея ),
а за изграждане на системата от правила какво може и какво не може да пипа; още повече, че за нея явно това е игра.
...
Заела си се с трудна задача - а именно да превърнеш едно малко дете във възрастен твърде рано!
Понеже не обичам да питам, а предпочитам да си прочета от някоя книжка каквото ме интересува, та мога да ти кажа, че и д-р Спок и д-р Фицхю Додсън и д-р Сиърс са на едно мнение по въпроса с "не-тата" за дете под 2 години. А именно колкото по-малко "Не" толкова по-добре. И тримата препоръчват да се пригоди къщата към детето, а не обратното. Чупливите неща нависоко или в шкафа. Без покривки по масата и тн. Забраните трябва да бъдат само за животозастрашаващите неща  - печка например макар че има предпазители и за печката.
Трудничко е  Mr. Green Аз например си "сварих" два-три пъти прането, защото Влади ми беше врътнал копчето за температурата на 95 градуса. Сега си поглеждам всички копчета и тогава стартирам пералната.  Laughing

# 28
  • Мнения: 85
... освен, че вече и откачи вратичката, не мога да я оставя да пипа повече...

Добре де - вече е откачила вратичката - явно 'не'-тата ти не помагат. Защо не пробваш нещо коренно различно? Например да я ОСТАВИШ да пипа интересните предмети? Всичко позволено - не е интересно.
Просто я остави да пипа без да казваш 'не' още като видиш, че се отправя към уредбата и /евентуално/ я премести само ако видиш, че не просто пипа, а е на път да счупи нещо. Остави я да 'опознае' предмета и той няма да й е интересен. 


Уфф, ясно ми е, че НЕ-то не помага - иначе нямаше да пускам темата, просто ми беше интересно да видя  другите как си възпитават децата, знам, че като порасне няма да пипа, ама дотогава.... Peace

# 29
  • Мнения: 9 052
Опитай се вместо НЕ да обясняваш последствието. Ограничи НЕ тата просто.

# 30
  • Мнения: 12
Не я наказвам,не се карам,няма смисъл,тя не разбира и това е,просто я залисвам с нещо друго      Аз съм на същото мнение Grinning

# 31
  • Мнения: 2 978
В една книга пишеше, че колкото повече казваме "Не", толкова повече детето просто не чува тази думичка!
Да не говорим, че ако се казва по сто пъти на ден и аз да съм, и аз ще се правя, че не я чувам. Laughing

Ми, така де. Когато нещо ми е интересно правя всичко възможно да го пипна или видя.

Аз качих всичко на високо, което успях сложих предпазители...а останалите неща, просто се правех, че не виждам, че пипа.
Видях я, че просто ме пробва как ще реагирам.

Ако изкрещя с НЕ, тя точно отива там, на набелязаното място.
Ако съвсем спокойно и кажа, че може да пипа топлата печка, но после ще тичаме при чичо Доктор, а тя ще реве от болка....изобщо не си и помисля да пипа.

Това е малко като с нас, големите и "умни" възрастни Wink ...хитрост, търпение ииии здрави нерви.

# 32
  • София
  • Мнения: 5 079
Няма начин да не "не-каме" постоянно, поне докато не започнат да се осъзнават и да разбират къде опират границите на позволеното и забраненото.

# 33
  • София
  • Мнения: 17 591
Оооохххх.... Болна тема. Не съм намерила ефикасен начин.

# 34
  • Мнения: 9 052
Оооохххх.... Болна тема. Не съм намерила ефикасен начин.

ефективен.
вместо не така, можеш да кажеш , така не се прави, zащото, добрите деца не правят така, zащото и подобни

# 35
  • Мнения: 1 733
Опитвам се да не използвам често думичката "не". По-скоро много търпеливо обяснявам защо не бива да се прави или да се пипа дадено нещо. Трябва да си много търпелива. Рядко детето разбира нещо от обясненията. Понякога просто го оставям сам да изпита последствията от това, което е направил и повече не го прави.

# 36
  • Мнения: 8 222
Синът ми е от беладжиите. И при него "Не" не помага, нито пляскане. Обезопасили сме колкото можем вкъщи. Дръжките на кухненските шкафове са махнати. Калпазанина обаче си взема лъжица, подпъхва я между двете чекмеджета и така ги отваря. Единственото чекмедже с останала дръжка е това под фурната. Много пъти си е прищипвал пръстите там, но не се е отказал да го отваря. Програматора на пералнята го направихме подвижен, махаме го и го слагаме, че беше почнал много да пере самичък. Саксиите са обезопасени с мрежички за да не може да си вади пръст от тях. Това, че пипа компютъра или пуска телевизорите не ми е проблем. Обаче с катеренето е страшно. Мести си навсякъде столчето за хранене и от там на масата или се опитва да се качи на котлоните и от там да си пусне аспиратора. Най-новото е да го замъкне до мивката и да си пусне водата да се мие. Когато столчето е върху масичката, височината на която се покатерва става внушителна. Качва се на стола за да стига микровълновата. Абе голям хулиган - от едната бела на другата. Не се страхува и от падане. Дори ако падне, става и се опитва да повтори същото движение. Все едно се опитва да разбере как точно е станало падането. Разбрах, че при него забраните не помагат. Гледам да не се нарани и когато съвсем прекали тогава му се карам.

# 37
  • Добрич
  • Мнения: 5 447
Ние също обезопасихме до колкото беше възможно жилището: пералнята  се покрива с калъф, на шкафовете се махат дръжките, поставят  са ключалки или райбери, някои шкафове се пренареждат, за масата се купува балатум който се реже по формата и и се поставя вместо покривка и т. н. Понякога удрям през ръцете, за да разбере, че там не есе пипа. Оставям я да си пореве, че не е станало по нейната.  Притеснявах се при посещения у близки, защото тя и там проверяваше какво има в шкафовете. Естествено всичко това е много изнервящо, но трябва да се изчака този период да премине. Цялата подредба в жилището, ако се съобрази с наличието на малко дете  човек се изнервя по - малко.

# 38
  • Мнения: 2 070
На тази възраст и позволявах да задоволява любопитството си и да пипа навсякъде, където иска, стига да не е опасно. Забраните са ограничени до минимум - контакти, остри неща... позволено и беше да пипа всичко по земята навън - камъни, пръчки, листа. Позволени бяха всички шкафове да се отварят и да се вадят от там чинии и всичко, чупливото просто е нависоко. Много рядко съм казвала не така или не пипай там... защото така най-малкото и предизвиквам интереса. Просто я махам от въпросното място и и предлагам друга занимавка. Ако пък  има голям интерес, а нещото е опасно - гледам да съм наблизо и да обезопасявам доколкото мога или съм нащрек за бърза реакция. Според мен не е добре да се гледа дете със страхове - че ще падне, ще се оцапа, ще се разболее...пък микробите, пък незнам кво си..
Затова е хубаво бащите да се намесват отвреме навреме и да отрязват притесненията на майките, в повечето случаи са по-джаста праста, така и детето става по-смело и самостоятелно.

# 39
  • Мнения: 5 577
гледам да не крещя много, да говоря спокойно ...

# 40
  • Мнения: 181
Моят е от бесните и любопитните! Прибрах всичко на високо. В хола и в кухнята съм му освободила по един шкаф за него и съм ги напълнила с разни дребни, непотребни неща Така докато готвя той си се занимава- вади ги , прибира ги , крие се в шкафа. при нас е плюс, че печката е на остъклена тераса и се затваря с врата, пералнята е в мокро помещение и така. Но за компа сме в постояно НЕ.

# 41
  • Мнения: 2 978
.. Но за компа сме в постоянно НЕ.

Що бе Laughing...аз пък и извадих на отделна икона http://paint.dechica.com/paint13.htm и сама се научи, че това е само нейно.
Научи се да борави с мишката, само там си цъка и е щастлива, че си има нещо нейно.

Сега пита кога може. Сяда, оцветява малко и понеже съм изчела лекция, че повече от 10мин,  е много лошо за очичките, сама става и го заявява, че се е уморила и трябва да си почива! Laughing

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Единият вариант е да се прибере всичко, което не е за пипане или да се сложи на недостъпно за детето место, а другият вариант е да се прави забележка с по строг тон. На тази възраст е безмислено да се обяснява защо не се пипа там според мен. По строгият тон в случая върши работа.

# 43
  • Мнения: 84
Децата на тая възраст имитират родителите си. Всичко до което се докосне мама или тате значи, че и те могат да го правят. Ако не искаш да пипа нещо, просто и ти избягвай пред неговите очи да го пипаш. В противен случай то ще продължава да го прави. Дъщеря ми е същата. Но вместо забрана просто я залъгвам с нещо друго или оставям я да си задоволи любопитството. Така и двете сме доволни. Иначе как ще изучат околния свят? Даже и позволявам да ровичка в градината с малка шпакла  hahaha Не обича да и се забранява. Пък и забраненото е сладко. След като веднъж опита нещо не значи, че винаги ще го прави. Някои забранени неща са интересни докато са забранени. Ако и позволиш може и да не проявява такъв интерес. Въпреки всичко има неща, които не трябва да опитва/напр. застрашаващи нейното здраве/.

# 44
  • Мнения: 4 784
За да огранича използването на НЕ доколкото е възможно, му позволявам да прави и пипа доста непозволени неща, които не са опасни разбира се. Когато проходи и започна да щъка навсякъде, думичката НЕ се чуваше постоянно из къщи, от което тя стана и една от любимите му и непрекъснато я повтаряше. Наложих си да я избягвам. Днес например на пясъчника на детската площадка го оставих да прави каквото си иска. Заливаше се целия с пясък и усещайки, че ще му се скарам и ще кажа НЕ ме поглеждаше дяволито. Аз се направих че не го виждам и го оставих да си играе. Пет минути беше и това е. Като видя, че не възразявам и не му беше вече интересно явно. След това започна да си хапва и от пясъка. Нищо не казах, хапна два пъти и го изплю. И двато пъти се разминахме без НЕ, стърпях се, а иначе бих го казала поне 10 пъти и щях да се изнервя. Като се прибрахме се изкъпахме и това беше.

# 45
  • Бургас
  • Мнения: 10 345
Оооохххх.... Болна тема. Не съм намерила ефикасен начин.

Дааааа Tired Аз също. Все ме упокояват, че като са палави като малки децата, после лесно и кротко си изкарват пубертета  ooooh!

# 46
  • Мнения: 3 804
Обикновено започвах да ги занимавам с нещо друго, ако методът "със строг тон и твърдо "НЕ" не проработеше.
освен това по опасните неща са вдигнати нависоко-например ножове-давам и детска ножица с закръглени краища

# 47
  • Варна
  • Мнения: 506
Наистина е проблем "не"-то в тази възраст. А и според мен е рано да разбере обясненията ...
Аз действам с отвличане на вниманието. Колкото пъти съм се закучила да казвам "Не", ефектът е винаги обратен  Rolling Eyes
Наскоро на една почивка дъщеря ми умираше да къса и лапа маргаритки от ливадата, аз викам "не", та "не", я тя още повече се настървява. Накрая я оставих да изяде една, гледаше ме супер дяволито и очаквателно, но след като не получи реакция сама я изплю и спря да ги лапа.

# 48
  • Мнения: 8 222

Дааааа Tired Аз също. Все ме упокояват, че като са палави като малки децата, после лесно и кротко си изкарват пубертета  ooooh!

Това сигурно е вярно. Аз съм била голяма напаст до към 5-ти клас. Брат ми също беше голям калпазанин и майка ми се беше притеснила дали няма съвсем да издивее през пубретета. Всъщност точно през този уж труден период и двамата бяхме много послушни, спокойни и отговорни . Така че да се радваме на палавите си деца. Все пак докато са малки и белите са по-малки. Като знам какви поразии могат да се правят на 15-16 години ми настръхва косата.

# 49
  • Мнения: 3 929
Аз мисля, че не се ползвам с авторитет пред детето си, а по-скоро то чувства някаква зависимост и привързаност към мен и затова в определени моменти си позволявам да го манипулирам с реплики от рода на: "Ще ти се разсърдя", "Няма да излезеш с мен, щом не ме слушаш" и т.н.
А когато беше на тази възраст и за мен беше кошмарен период, защото трябваше да предугаждам неговите действия и да предприемам такива, че да го предпазя. За целта вдигах всичко опасно нависоко или прибирах на места, до които няма достъп. А в останалото време ходех буквално по него.

Общи условия

Активация на акаунт