Проблемно наддаване

  • 1 153
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
 Досега спокойно приемах нещата, но вече взех да се притеснявам.
 Бебо е на 3 месеца. На предното теглене беше качил 900 грама за месец и половина. Педито реши да направим контролно претегляне след 2 седмици. И днес, като отидохме, за 13 дни е качил само 200 грама. Педито се притесни и така ме изнерви и мен. Каза да почвам да давам на бебо сокче или пюре. А аз не искам да му давам каквото и да е! Да поясня - само на кърма сме, храним се 6-7 пъти в денонощието. Някой път се буди през ноща да яде, друг път се събужда чак към 6-6.30. Имаме си и рефлукс и понякога повръща чак до следващото хранене. Повръща и кърма и просто водичка, макар, че не му давам вода. Имам чуството, че кърмата ми е много рядка. Гледам да изцеждам по-малко преди кърменето, уж по-бързо да стигне до задното мляко. И като гледам изцедената кърма - тя е просто мътна водичка. Дали затова бебо не качва? На хранене суче само от едната гърда. Даже някой път следващото хранене пак започваме от гърдата ,от която се е хранил предния път. Храним се по 10-15 мин - обикновенно за това време се наяжда. Напоследък взе както суче  се дърпа и  пуска зърното и после веднага пак  го засуква. И така прави докато не прилючим кърменето. Иначе си е добре - хили се и все гледа да си навре юмручетата в устата. Ака по 2-3 пъти  и пишка нормално.
Написах всичко това за да ме посъветвате какво да правя. Не искам да давам на бебо нищо но ако качим пак толкова малко педито ще ме натиска или да му давам Фризовом или сок или пюре.
Но пък може да е по-добре да му се даде нещо за да почне да си наддава добре бебчо?
Или пък да му се направят някакви иследвания?

# 1
  • Мнения: 9 342
Здравей, първо се успокой. Може да слагаш бебо през два часа на гърдата през деня да яде или дори всеки път когато се разплаче. Забрави глупостите за през 3 часа. Пълна скръб. Докторките само това чакат - да ти тикнат шишето с изкуствено мляко в ръцете. Дъщеря ми наддаде само 300 грама след 3-ия месец. После продължи да наддава с по 300-400 грама на месец, а от 8- 11 месец с по 150 грама. Роди се 4,100 кг, сега е на 11 месеца и тежи едва 8,150 кг. Яде всичко, но тя е като шило в торба - всичко изразходва. Яжте през нощта, когато поиска. Преживях всички подмятания и глупости, че дедето е недохранено, но това е. Първо не се отказвай от кърменето, второ провери дали нослето на бебока не е запушено - може да има стафилококи, а те пречат на яденето. Не се цеди преди да кърмиш, това е най-голямата глупост - бебето първо трябва да се напие с кърма и после да се наяде Grinning. Освен това кърмата изглежда по-рядка от изкуственото мляко, но е също толкова хранителна. Възможно е бебето да има стомашен проблем. Какво казва за това лекарят? Около третия месец всички деца откриват пръстите на ръцете си и почват да ги лапат. Сега за сокчето и пюрето - моята педиатърка ги предложи плодови, но само като един вид смяна на вкуса за подобрение на апетита, те не заместват хранене, поне не толкова рано. Ако искаш дай му АМ, но може да ти откаже. Поне дъщеря ми отказа - след почти 4 месеца само на гърда, повечето бебета отказват шишето, така че можеш просто да стиснеш зъби до 5 месец и тогава да започнеш с по-ранно захранване. Педиатърката я виждаш само един път в месеца, освен това можеш да я излъжеш. Ако дедето е здраво, смее се и се развива, дори малкото наддаване не е проблем. Успех! Надявам се, че поне малко съм те успокоила.

# 2
  • Мнения: 89
Не се храним под режим, но долу горе се получава през 3-3.5 часа да суче, а някой път през 2 часа, зависи от настроението му. Никога не му отказвам ако иска да суче през ноща, не го залъгвам с биба или вода.
Нослето му наистина хърка понякога, но като му пръскам Тетрисал и се оправя. Преди 2 седмици беше понастинал, та педито ни изписа капки за очи, които се слагат в нослето - Тобрекс. Слагахме ги 5 дни, но никога не е ставало на въпрос за стафилококи.
За стомашна инфекция също не са ни споменали. Преди време, педито ни накара да давам на бебо Хидрасек, уж щото акото му било течно, а би трябвало да е по-гъсто. Но като е само на кърма не виждам как акото да е гъсто. То си е с консистенция на пюре.
Но никога, нито едната от двете ни докторки не ми е намекнала за някакво инфекция. Единственото нещо, което ми казаха е да почвам да давам АМ по 60 гр преди всяко кърмене. А другата категорично го отрече и каза да почна със сокчета или пюренце.

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Да попитам, за да знам правилно ли съм разбрала: бебето яде 6-7 пъти за 24 часа, за месец и половина е качил 900 гр, после за 13 дена 200 гр, но същевременно ака 2-3 пъти и пишка обилно?

Дали е вариант да му въведеш още 1-2 кърмения на денонощие по твоя инициатива, а не само по негова, така че да станат 7-8 кърмения на ден поне? Пробвала ли си след като добре изпразни първата гърда, да му  предложиш втората и как реагира той?

# 4
  • Мнения: 89
Да Бу, правилно си разбрала. Макар, че понякога пишкането не е чак толкова обилно, но е редовно.
От вчера започнах да му предлагам гърда всеки път, когато започне да плаче без причина. Суче си човечето, макар, че по-малко и по-често заспива след 5-6 мин сукане. А и ако е изсукал гърдата и още е гладен няма начин да не му дам другата гърда. Но това става по-рядко и предимно вечер, защото тогава гърдите ми са по-празни и не му стига.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Добре, разбирам, че се водиш по детето Simple Smile
Може би искаш след още няколко дена такова по-често сукане (да стане седмица общо, примерно) да го претеглиш пак и да видиш какво ще предприемеш?

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Добре, разбирам, че се водиш по детето Simple Smile
Може би искаш след още няколко дена такова по-често сукане (да стане седмица общо, примерно) да го претеглиш пак и да видиш какво ще предприемеш?
напълно съм съгласна  Peace

# 7
  • Мнения: 1 691
АЗ след Бу нямам какво да те посъветвам, предлагай по-начестичко (по твоя инициатива) и пак се претеглете.
Тъй като и аз съм минала през същото или почти същото, мога само много да ти стискам палци. Дръж се, не бързай да даваш АМ (или пък ако чак толкова се наложи и няма накъде, не  и на всяко хранене - това е най-голямата грешка).
Успех и пиши после как вървят нещата.

# 8
  • Мнения: 1 428
Аз не мисля,че малко ти е надало детето.

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Ако след седмица по-усилено кърмене резултатът не е задоволителен, дохранването може да се окаже задължително, но това не е непременно зло. Дохранването може да е важно и да помогне на бебето да наддава повече и така да спаси кърменето. Достатъчно е само да се дохранва разумно и с малко планиране. Например - да се дохранва определен брой пъти (по съвет на педиатъра), например - 3-4, като се дохранва след кърмене, а не преди, за да се даде шанс на бебето да се насуче адекватно, да получи всички ползи от кърмата и да стимулира лактацията. За сметка на това, кърмеенто може да е неограничен брой пъти (докато не може да се дава АМ безразборно, за да не дойде твърде много на бебето). Ако се наложи дохранване, може би си струва да се обмисли варианта да се дава адаптираното мляко не от шише, а с лъжичка, чашка или спринцовка (първата и третата - се сипват малки глътки между венеца и бузата на бебето, за да се избегне рефлекса на избутване от устата), за да не привиква към различната форма на изкуственото зърно и да има стимул да суче от гърдата, за да остане на кърма и да помага на майчиния организъм да прави достатъчно мляко. Дохранването може да е само временна мярка, освен това, никой не е казал, че веднъж като се започне, трябва да продължи постоянно.

viku6a, пиши как върви?

# 10
  • На тавана. С Карлсон и Дребосъчетата.
  • Мнения: 434
И аз не мисля, че детето е наддало застрашително малко. Важното е, че е наддало. Peace Ето една статийка от Библиотеката тук, която много помогна на разклатената ми психика в началото на моето кърмене, когато бебо въобще не наддаваше.

Иначе е добре да го слагаш на гърда повечко, за да стимулираш по-голямо производство (при мен се беше получило буквално денонощно висене върху гърдите ми). Сигурна съм, че след седмица (както те е посъветвала Бу) ще има положителен резултат. Peace

# 11
  • Мнения: 89
Бу, благодаря ти много за съветите. Сега не спазваме никакъв хранителен режим и се храним на поискване. Само, че това поискване е на 1.5 най-много 2 часа и сукането е не повече от 10 мин.. Така и заспива на гърдата ми за около 20-30 мин.. Не искам да го събуждам и да го карам да суче повече защото когато е много наяден , изтичането на кърмата е много и като количество и по време. С по-малки дози кърма сякаш не връща толкова "ресто"Simple Smile
В сряда ще ходим да се тиглим и ще пиша какво сме натрупали.
Дано не се налага да се дохранваме с АМ.

# 12
  • Мнения: 343
Аз в третия месец изживях страхотна драма - чувствах се ужасна, непълноценна майка, защото Кари не наддаваше достатъчно, беше видимо слабичка, а аз бях убедена, че ако започна дохранване, на бебето ще му хареса шишето, ще се отбие и ще минем само на АМ. Но тя просто не сучеше както трябва и бързо заспиваше. В крайна сметка след едно пробно кърмене започнах да дохранвам с по 30 мл след кърмене с биберон с възможно най-малката дупка. Според педиатърката трябваше при всяко хранене, но аз го правех по своя преценка - когато решах, че не е сукала достатъчно. При нас обаче биберонът помогна - тя определено започна да суче по-ефективно и от гърдата. Постепенно, вместо да увелича количеството според съвета на педиатърката, разредих съвсем дохранването на своя глава (не й казах, защото е страхотна, имам й голямо доверие и не исках да я обидя, но все пак в този случай се доверих на собствената си преценка) и въпреки това до шестия месец тя си беше наваксала напълно изоставането в килограмите. Вече е на година и два месеца и все още определено си предпочита гърдата пред биберона и чашката с накрайник. Laughing
Дано при вас все пак не се наложи дохранване Heart Eyes.

# 13
  • Мнения: 89
Урааааа!!!
Днес, като ни претеглиха се оказа, че сме качили 230 гр. за 1 седмица. Педито каза да караме в тоя дух. Така ще е щом това е начина. Ама  ме болят зърната от това сукане през 2 часа и се появиха бели петна по тях. Не знам, дали кърмата ми е станала по-масленна, ям сутрин и вечер по 10 ореха, чак са ми  втръснали вече. Започвам да си мисля, че май му никнат зъбки на бебо - от 2-3 дни много настървено си дъвче юмручето и ръмжи като мече ама чесалката за зъбки не я отрази хич и даже се разплака, когато се опитах да му търкам с нея венците.

# 14
  • Мнения: 158
запис, много полезна тема, ще я следя с интерес щото и моя бебо е на 3 месеца и не наддава много.
а това, че Авторката е почнала да яде по 10 ореха мислите ли, че е повлияло на по-доброто качване на бебето й newsm78

Общи условия

Активация на акаунт