Отговори
  • Мнения: 212
Цитат
Бизнесът и почивните дни
Много почивни дни накуп не са необходими. Това заяви независимият депутат Стела Банкова по повод твърденията на работодатели, че дългата почивка пречи на бизнеса.
Обикновените работници не приемат с адмирации тази дълга почивка”, твърди Банкова. Тя каза, че е провела множество разговори, в които хора споделили с нея, че си издействали да работят през почивните дни, за да вземат по-голяма надница.
Това се получава заради ниския жизнен стандарт и невъзможността работещите да отидат да почиват. Обикновеният българин не може по никакъв начин да използва тези дни за почивка”, подчерта Банкова.
Вместо около седмица може би е по-добре почивните дни по празниците да бъдат максимум три - четири. Това каза председателят на социалната комисия в парламента и депутат от ДПС Хасан Адемов.  Очевидно е, че там, където има непрекъснат цикъл на производство, е много трудно това производство да се прекъсне. Тогава се налага в празничните дни да се плаща по-високо цената на труда, както е според Кодекса на труда. Може би затова реагират работодателите. Затова може би вместо пет - шест почивни дни трябва да имаме по около три - четири”, каза депутатът.
Необходима е промяна в системата на почивните и работните дни. Това каза за председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева.
Действително, шест дни да не работят държавните институции при настоящото състояние на страната ни - това е твърде много и следва да има някаква промяна. Хората, разбира се, трябва да имат възможност да празнуват Великденските празници, защото те отразяват културата и религията на нашия народ. Но на 2 и 3 май трябва да се работи, след почивния 1 май, каза още Такева.

Анализите показват, че почивните дни в България съизмерими като брой с почивките в останалите страни от ЕС. Там има страни и с повече, и с по-малко почивни дни.
Не е необходимо почивните дни да се разкъсват с два работни дни, в които не може да бъде постигнат необходимият ритъм за едно предприятие. Това каза председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев. По думите му с такива продължителни почивни дни се прекъсват връзките между отделните учреждения и предприятията. По думите му българинът трябва да се научи да се труди повече, за да може да допринесе за развитието на българската икономика.
Системата на почивните дни в България е остатък от миналото, дори не е и система. В цял свят няма подобно нещо. В България днес не работят държавните чиновници и държавните фирми. Всички останали работят. Това коментира пред председателят на БТПП Божидар Божинов.
Той определи дългата почивка по празниците като нещо архаично. Когато се предприемат такива неща, би трябвало да бъдат попитани предприемачите какви ще са загубите, каза още Божинов.
Загубите били за държавата. “Не може най-бедната държава в ЕС да прави такива празници, а в същото време навсякъде да работят. Комуникациите са прекъснати, другите работят, ние почиваме”, каза Божинов.
“В момента нашата държава е блокирала”, каза Божинов. По думите му в двата работни дни е имало малко хора в държавните институции - “само по един човек”.

Какво е вашето мнение за тези дълги почивни дни които се събраха. Трябва ли да се почива толкова дълго или само по един ден на 1 и 6 май е достатъчно. Наистина ли на хората толкова много им се работи че да не искат почивни дни. На мен лично много добре ми се отразяват почивните дни Simple Smile
При вас как е?

# 1
  • София, в полите на Витоша
  • Мнения: 946
Против с две ръце! Crossing Arms

Първо, качила съм две кила, второ, децата ме побъркват, трето задължително едното се разболява точно по празниците и мъжа ти заминава на предвидената почивка сам  Mr. Green, четвърто харча два пъти повече отколкото като ходя на работа и пето, времто задължително се разваля и се чудиш къде да се разнообразяваш.

Сега сериозно- за магазините за битова техника и моловете може и да е добре, макар че доста народ се изнесе по родните места, но за останалия бизнес е катастрофа, особено като се има предвид, че на запад няма такова понятие като десет дена почивка- 29 и 30- ти не ги броя по обясними причини  Grinning

# 2
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 198
абе, как, бе. даже са ни малко! то така всичко е наред в тая държава, че ни се полага поне още толкова почивка... Peace

# 3
  • Мнения: 212

Е кажи поне с две думи защо си против. Аз не познавам човек който да не обича да си почива... Или всички тук се изкарахте големи работяги и едва ли не работохолици. Айде холан няма нужда... Шефът ви не чете тук...

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Aз винаги съм ЗА почивните дни! Peace

# 5
  • Мнения: 98
За!Почивам си много добре, филми, релакс, разходки,не мисля за нищо...
За килцата съм съгласна,от утре съм на диета Wink

# 6
  • Мнения: 4 965
Против! Липсва ми работата, екшъна, срещите, всичко - умирам за работата. Да, почивам си перфектно и що-годе активно, но...
Пък и ми остава прекалено много време да мисля над глупости и да усещам болката в сърцето...
Още съм луда, а уж някои мили съфорумци ме убеждавах, че до 10-тина дни ще ми мине...

Последна редакция: пт, 02 май 2008, 22:37 от azaf

# 7
  • Мнения: 4 289
Против съм! Нищо не работи, супер много се дразня. Искам аз да почивам, а всички други да работят.  Sunglasses

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Как пък да не съм против Crossing Arms
При положение, че до преди два месеца бях на такава работа, в която се почиваше доста(основно ваканции), сега ми е направо носталгично по дългите отпуски и почивки.

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
За почивните дни съм. Така децата могат да си починат малко и цялото семейство да се събере за повече от няколко часа вечер.
А относно работата в частния бизнес, любопитно ми е как повечето компании обезщетяват работниците си за труда през празниците.

# 10
  • Мнения: 1 763
Аз в момента съм в майчинство, но по принцип съм за много почивни дни от време на време. В повечето частни фирми се работи много, не достига персонал, а прекалената умора убива амбицията и работата започва да се върши през пръсти. Иначе във фирмата, в която работя, се работи по време на празниците и моето мнение е, че това по-скоро вреди на бизнеса. Все пак човешкият ресурс е най-важен за успеха на която и да е компания.

# 11
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Нямам нищо против всяка седмица да работя 3 дни и да почивам 4 Simple Smile

# 12
  • Мнения: 212
А относно работата в частния бизнес, любопитно ми е как повечето компании обезщетяват работниците си за труда през празниците.

Ами те да си кажат, но ми се струва че всеки който работи на празнични дни би трябвало да получава двойна заплата... Сигурно тези които работят през тези дни получават доста добри пари...

# 13
  • София
  • Мнения: 17 591
Ако може по - често, моля!

# 14
  • Мнения: 3 694
Против! Naughty
Родих дъщеричката си през "почивните дни" в държавна болница и обичайния за такива места хаос беше в пъти по-голям. Да не говорим, че дежурни бяха само по-новите и неопитни лекари- слава богу, че раждането беше леко и бебето ми-здраво, иначе... newsm17

Общи условия

Активация на акаунт