За CV-ата и мотивационните писма

  • 8 358
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
мотивацинно писмо=cover letter newsm78.
Да  Grinning
Мерси и на теб!  Peace

# 31
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Италия

В обЩи линии формата на CV_то е стандартния:

_ли4ни данни: име, дата и място на раждане,адрес, телефони и и мейл ,семейно положение,деца ,притежавана Шоф.книжка и ли4ен автомобил ( колкото и странно да изглежда,но някои позиции го изискват )
_снимка е препоръ4ително да се приложи само ако позицията ,за която се кандидатства изисква т.нар.приятна вънШност например стЮардеса . ина4е не е задължително
_ следва професионалния опит в обратно хронологи4ен ред, запо4вайки от заеманата по настояЩем позиция
_после идва ред на обу4ението пак в обратен хронологи4ен ред
_следват езици,компЮтърна грамотност и ползвани програми
_в някои CV та съм виждала отделено място за хобита,интереси и подобни

По повод евентуалните препоръки от предиШни работодатели знам,4е не е задължително и е хубаво да се представят само ако е посо4ено изри4но,4е се изискват.

Естествено това е стандартния модел и както моми4етата по_горе споменаха най_4есто за всяка отделна позиция се прави съответното CV.

Мотивационното писмо тук не се пиШе на ръка,макар,4е скоро 4етох ,4е в някои слу4аи рекруитерите се обръЩали към консултанти графолози,които да анализират по4ерка на кандидата за да му направят психологи4ески портрет.Предполагам ,4е това важи само за някои определени сфери.  Wink Най_обЩо е кратко съдържанието му е кратко и посо4ва синтезирано заЩо аз съм идеалния кандидат за дадената позиция. bowuu

От HR отдела на фирмата,където работя знам,4е предпо4итат ако в CV_то е написано "омъжена с деца",заЩото автомати4но се застраховат среЩу евентуални отсъствия за отпуск по май4инство. 

# 32
  • USA
  • Мнения: 559
За САЩ са обяснили по-горе, аз само да добавя личен опит Simple Smile.
Никакви лични данни, вкл на интервю нямат право да те питат никакви лични подробности. Моя приятелка започна работа бременна, аз както се оказа - също.  Laughing

За разлика с казаното от Анет, резюметата (CV) в моята сфера имат и графа за езици и други квалификации (свързани с работата). Има и такива с хобита, но хора с повече опит не ги пишат, за да не заемат място. По принцип е хубаво да е на 1 страница, но за някои професии е невъзможно. Хубаво е да са бъкани с ключови думи и фрази, които се използват при търсене.

Препоръки предоставям, само след предложение за работа. Форми попълвам преди всяко интервю. След като приема работата обикновено правят background check.

Cover letter съм писала само в университета. Реално за нито една от работите ми не съм писала, нито съм чела такива от съответни кандидати които съм интервюирала. Може би достигат само до човешките ресурси.  Thinking

# 33
  • Мнения: 1 436
При мен винаги искат мотивационно писмо. Форми винаги попълвам. Това, което ме ядосва във формите, е малкото място - моят почерк е като мъниста, но пак се случва да не мога да събера информацията. Писмени препоръки нямам (може би ще трябва да се снабдя), а като ми попаднат, попрочитам отгоре-отгоре и се обаждам на препоръчителя, защото това, което ме интересува обикновено го няма в препоръката  Laughing.

В предишния си пост споменах за загиравките-аз се дразня,споделено от колеги,но може да се гледа с добро око на някои места

Малко встрани от темата, но във връзка със заигравките. Ние търсим основно хора току-що завършили бакалавър и на които това ще им е първа 'сериозна' работа. Много често ми се случва да попадна на резюме, на което е изпляскан имейл тип sexylatinachica87@gmail  ooooh!. Колегите ми го считат за дребнавост от моя страна, но за мен е липса на елементарно съобразяване с обстановката и такова нещо в повечето случаи директно заминава в коша. Няма извинение да нямат 5 минути да си направят имейл jsmith@...  Naughty

# 34
  • Мнения: 1 376
Не трябва да се пише дата на раждане и семейно полужение.
Дори на интервюто нямат право да ви задават такива въпроси. Всики работодатели предпочитат да нямате деца.Децата означават, че не можете да сте на разполужение по всяко време.

# 35
  • Мнения: 2 563
Колегите ми го считат за дребнавост от моя страна, но за мен е липса на елементарно съобразяване с обстановката и такова нещо в повечето случаи директно заминава в коша. Няма извинение да нямат 5 минути да си направят имейл jsmith@...  Naughty

Според мен си права. Спазването на етикета означава, че осъзнаваш какво се очаква от теб.

Аз гледам много лошо на правописни грешки, но ето че онзи ден един, написал it's вместо its, го взеха за интервю в работата на мъжа ми, където не се влиза лесно...

# 36
  • Мнения: 3 932
Не трябва да се пише дата на раждане и семейно полужение.
Дори на интервюто нямат право да ви задават такива въпроси. Всики работодатели предпочитат да нямате деца.Децата означават, че не можете да сте на разполужение по всяко време.

Не е баш тъй, означава и, че за жена примерно в детеродна възраст (каквото и да значи това)тепърва ще трябва да се ползва майчинство, отпуски, заместване...въпрос на гледна точка.

# 37
  • Мнения: 393
Повечето фирми си имат стандартни апликации за работа. Ако се кандидстава по обява и се изисква CV i cover letter, подаваш тях. След това, в повечето случаи попълваш стандартана апликация, КАТО ПРИЛАГАШ резюмето (в графи образование и работодатели, пишеш  "see resume"). На инревюто ЗАДЪЛЖИТЕЛНО носиш копие от резюмето, препоръки (ако имаш), копие на ВСИЧКИ дипломи. Има стандартни въпроси, които интервюиращия задава. Например: какво знаете за нашата компания, нуждаете ли се от допълнително обучение и в коя област (има се предвид спецификата на работата в компанията) и още доста много. Защото, колкото и добре да си подготвен и образован, всяка компания има своя политика, СОП и т.н. Това ми е любимият въпрос Joy към кандидатите за работа. Преди да си направя труда да звънна за интервю, преглеждам дали е попълнена ПРАВИЛНО апликацията за работа. Липсващи дании или прекалено много смени на работното място в повечето случаи водят до "архивиране" (в кръглия класьор, т.е кошчето за боклук)  на апликацията.
Самата аз съм минала през доста интервюта (нагоре по "стълбичката"), както в Европа, така и тука в САЩ

# 38
  • Мнения: 1 376
Не трябва да се пише дата на раждане и семейно полужение.
Дори на интервюто нямат право да ви задават такива въпроси. Всики работодатели предпочитат да нямате деца.Децата означават, че не можете да сте на разполужение по всяко време.

Не е баш тъй, означава и, че за жена примерно в детеродна възраст (каквото и да значи това)тепърва ще трябва да се ползва майчинство, отпуски, заместване...въпрос на гледна точка.
И ако знаят това може да предпочетат друга , която не е в детеродна възраст. Това си е чиста дискриминация и можеш да ги съдиш за това. Освен това ако не си удобрена имаш право да видиш записките , които са си водили по време на интервюто.

# 39
  • Мнения: 3 932
Не трябва да се пише дата на раждане и семейно полужение.
Дори на интервюто нямат право да ви задават такива въпроси. Всики работодатели предпочитат да нямате деца.Децата означават, че не можете да сте на разполужение по всяко време.

Не е баш тъй, означава и, че за жена примерно в детеродна възраст (каквото и да значи това)тепърва ще трябва да се ползва майчинство, отпуски, заместване...въпрос на гледна точка.

Обаче те естествено ще ти излязат с друг мотив за ненаемане на  работа (липса на стаж, неподходящо образование и пр. и пр.), та почти невъзможно се получава доказването на тази дискриминация.
И ако знаят това може да предпочетат друга , която не е в детеродна възраст. Това си е чиста дискриминация и можеш да ги съдиш за това. Освен това ако не си удобрена имаш право да видиш записките , които са си водили по време на интервюто.

# 40
  • Мнения: 276
Браво! Много сте изчерпателни и сте успели да откриете както общите черти така и разликите за  различните страни. Беше ми много интересно да прочета и да сравня.

  Т.к вече е писано за Великобритания няма да повтарям. Струва ми се (може и да греша), че за по- низко квалифицирана работа се изисква CV, а когато е за специализиран персонал се попълва application form. Сovering letter не се изисква за всяко кандидатстване, ако е необходимо е записано в обявата. Същото важи и за допълнителна информация или порт фолио . Ако е изрично подчертано, че искат да се изпрати обратно само application form, не се гледа с добро око ако си приложил копие от диплом, курс или дори препоръка. Самият формуляр за кандидатстване съдържа тази информация.

Колкото за сем. положение и деца е вярно, че нямат право да те питат, но аз си мисля, че е по- добре, когато двете страни са откровени за това кой и какво може да предложи на другия. Аз самата забременях седмица преди да започна работа. Дори на самото интервю ги разпитах много подробно за всички детайли на работата, защото беше много вероятно да съм бременна. Работя вече 4 години за същата компания и не съм забелязала да дискриминират някого по какъвто и да е начин.

Не е стандартна практика в страната, но нашата компания изисква паспортна снимка при кандидатстване за работа.

Струва ми се стандартите са изравняват.Погледнете България през последните 10 години. В България за 12 години стаж и 3 работодателя не съм попълвала нищо newsm78. Само съм се явявала на интервю.Сега обаче изискванията при кандидатстване са много по-различни-
мотивацинно писмо и  CV с изисква почти за всяка работа.

# 41
  • Мнения: 2 563
копие на ВСИЧКИ дипломи.

Това никога не ми се е налагало, дори не бях чувала за такава практика...

Общи условия

Активация на акаунт