домашно сирене

  • 42 916
  • 85
  •   1
Отговори
# 45
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
виж сега, при мен сиренето стана по погрешка  Blush

в една съдинка от около 1/2 л. налях мляко и разбърках 2 с.л. кисело мляко.
после го сложих в една тенджерка на водна баня, но Т на водата не беше повече от 40 - 45 С.
и така го забравих  ooooh!

и като се сетих за него се беше отделил цвика.
прецедих го и излезе едно бебешко юмруче сирене  Joy
ама много вкусно, но безсолно  Wink
сложих го в солена вода и очаквах да се разпадне, но след 3 дена си беше още твърдо.

по принцип така се прави извара, незнам защо при мен стана сирене  newsm78
т.е. моят краен продукт не беше извара, а сирене (почти като моцарела  Laughing)
защо - незнам  Whistling

# 46
  • Мнения: 1 726
Благодаря, отивам да го изпробвам  bouquet

# 47
  • Мнения: 7 091
Ксения, ето ти този линк, има за най-различни видове сирене, жената в домашни условия го прави, аз съм супер доволна от сайта и:
http://fiascofarm.com/dairy/index.htm

Не знам дали си спомняте и аз имах такава драма, само че с киселото мляко. Не ставаше и не ставаше, след като сума време преди това ми ставаше съвсем нормално.
Пробвах различни марки, пробвах различна мая, е не става.
Докато един ден, не купих мляко, произведено от местна ферма. Ами разликата беше от земята до небето! От млякото е! Аз изпробвах поне 10 различни марки и все ставаше на айран, а уж преди това ми се подквасваше нормално от същото, явно го разреждат гадовете.  Rolling Eyes

# 48
  • Мнения: 4 380
Ксения, ето ти този линк, има за най-различни видове сирене, жената в домашни условия го прави, аз съм супер доволна от сайта и:
http://fiascofarm.com/dairy/index.htm

Не знам дали си спомняте и аз имах такава драма, само че с киселото мляко. Не ставаше и не ставаше, след като сума време преди това ми ставаше съвсем нормално.
Пробвах различни марки, пробвах различна мая, е не става.
Докато един ден, не купих мляко, произведено от местна ферма. Ами разликата беше от земята до небето! От млякото е! Аз изпробвах поне 10 различни марки и все ставаше на айран, а уж преди това ми се подквасваше нормално от същото, явно го разреждат гадовете.  Rolling Eyes

Ох...гледала съм го този сайт много пъти и направо очите ми остават там. Sad Не знам какви магии прави тази жена, но при мен е абсурд. Не става. Sad А като гледам моцарелата как точа лиги само...Обаче такова теглене просто никога няма да ми се получи. Даже ме е страх да се пробвам. Те и закваските и някакви странни... newsm78

# 49
  • Мнения: 7 091
Ох...гледала съм го този сайт много пъти и направо очите ми остават там. Sad Не знам какви магии прави тази жена, но при мен е абсурд. Не става. Sad А като гледам моцарелата как точа лиги само...Обаче такова теглене просто никога няма да ми се получи. Даже ме е страх да се пробвам. Те и закваските и някакви странни... newsm78

Закваските ги купува от тука:
http://www.dairyconnection.com/hobbyiest.html
Всичките дето ги е писала ги има там, хич не им се чуди, ами давай смело! Ще се получи, просто опитване трябва! Междувременно се запаси с рецепти за крема сирене Simple Smile
И аз така...пиха моите айран с месеци докато не намерих точното мляко, ама сега всичко е ОК Simple Smile

# 50
  • Мнения: 487
От както се помня в къщи се е консумирало само домашно сирене.
Ксения, ако пробваш пак, внимавай много с температурата на млякото. Като дете още помня как подсирваха млякото веднага след като издояха овцете. Тоест температурата е на току що издоено прясно мляко /не, че доите всеки ден де Laughing/  Беше леко топло на допир. Предполагам, че тогава на никого не му е минавало през ум за микроби. Сега аз го затоплям без да завира, но чакам да стане почти хладко. Тази температура няма нищо общо с температурата когато правим кисело мляко.
А, и още нещо. Четох за предния ти неуспешен опит. Гледайки часовете на публикациите ти, няма как за има, няма 5 часа да ядеш сирене. За това време консистенциято му си е точно на цедено кисело мляко. След като го затиснеш, остави го да ти пренощува така. И дори тогава пак в началото има твърдостта на свежото осирене.
Успех Hug

# 51
Аз правя от години домашно сирене от краве мляко и става перфектно. На 11литра мляко затоплено до телесна температура слагам 1 супена лъжица мая за сирене.Тя се продава по магазините.  След като се подсири го слагам в тензух хубаво да се отцеди сурватката.И после го притискам с тежина още се отцежда и се сваля от тензуха реже се осолява се малко и на следващия ден се слага в съд със саламура.Така докато узрее. Това е цялата философия изобщо не е сложно.

# 52
  • Мнения: 1 426
Ще следя темата и аз.
Извинете за тъпия въпрос, но от къде  да си купя мая за сирене? Embarassed

в Била и Хит продават цели комплекти за правене на сирене - мая+цедилката+рецепта. Мъжът ми пробва веднъж в къщи с този комплект, отитът беше от чисто професионален интерес. Получи се горе долу с купешко, после ходих да му издирвам домашно мляко за другият експеримент.
Баба ми като беше жива правеше страхотно козе сирене.

# 53
  • Мнения: 52
Искам да те питам, как да преценя градусите като правя сирене, тъй като нямам термометър за течности. Малко преди да заври млякото ли са 70 градуса

# 54
  • Мнения: 122
boysmama , Аз използвам обикновен стенен термометър като го държа хубаво измит в кутия и ползвам само за тази цел. Важното е да не завира млякото.  Peace
Да отчета тук и аз своя малък опит, направих сирене и по двата начина – със сварено и с несварено мляко. І начин: Сварих млякото /заради бацилите/, охладих до 35градуса и подсирих – резултат на вид като купешкото, хубаво, но и леко ронещо се с лек вкус на извара сирене. ІІ начин – подгрях го до 60-70градуса, охладих до 35градуса и подсирих – резултат – много хубаво домашно сирене, което не стигна до саламура. Обаче външния вид и вкус нямат нищо общо с купешкото сирене. Определено станах фен на втория начин, но как ще се разберем с бацилите в несвареното мляко – незнам. А и няма кой да го чака 60 дни да узрее.  Laughing

# 55
  • Мнения: 52
Много ти благодаря за чудесния начин на приготовление Maria Ilva, стана чудесно сиренце. Другата седмица ще се пробвам с кашкавал. Laughing

# 56
  • Мнения: 122
boysmama  Hug , ще чакам да споделиш когато направиш кашкавала.
Аз вече правя сиренето само от несварено мляко и въобще не го слагам в саламура. Леко го осолявам и точно за 3 дни се е изяло. От 4л мляко ми излиза около 500гр сирене.

# 57
  • Мнения: 930
скоро и аз ще направя, дано ми се получи

нямам подходящо одеало, с което да завия тенджерата Embarassed, ако я сложа във фурната на топло на 50 градуса дали ще е удачно newsm78

# 58
  • Мнения: 398
скоро и аз ще направя, дано ми се получи

нямам подходящо одеало, с което да завия тенджерата Embarassed, ако я сложа във фурната на топло на 50 градуса дали ще е удачно newsm78

Какво имаш предвид "подходящо одеало"?Аз тази вечер метнах една по дебеличка хавлиена кърпа и се подсири.За фурната на топло....не мисля,че е подходящо място Peace
По горе четох,че и елече може....не е задължително одеалце.

# 59
  • Мнения: 930
благодаря, хавлия ще сложа

Общи условия

Активация на акаунт