Център vs. периферия

  • 6 201
  • 150
  •   1
Отговори
# 75
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Пропуснах средните 2 страници поради бавен нет Simple Smile

Живяла съм в: център, периферия, на село. Мисля, че съм компетентна  bowuu

Определено има разлики. Докато на село анцузите са си нормата - все пак повечето хора работят на полето, то център-периферия разликата е по-осезаема. В периферията съседите си имат чехли за навън - до мазе, до кофата за боклук - които си държат пред вратата на стълбищната площадка  Mr. Green Не хвърлят боклука през терасите, но за сметка на това си имат официални анцузи, които са фьешън писъка да идеш до кварталното кафене. Това е Кварталът на анцузите. Бях много изненадана, като отидох да живея там. В смисъл - анцугът за мен е дреха, с която спортуваш или се движиш в свободното си време - у дома, до магазина наблизо. Но ми е странно да си сложиш анцуг, с който да отидеш в натоканото квартално кафене, иначе с пълен боен грим. Пак там видях майки с деца на площадката - майките по меки, плюшени домашни чехли. Ми странно е  newsm78

В центъра пак не мога да кажа, че хората ходят до магазина или до кофата за боклук с официални дрехи - не, нормално, по домашни дрехи. Но виж, до кафене или на площадката все пак си дават труда да сложат дънки-тениски. Аз също така Simple Smile Да отскоча за две минути до магазина по анцуг мога, но ако ще ходя повече време, предпочитам да си сложа дънки или друга дреха някаква.

Манталитет е за мен, не място за живеене. По принцип - да не обидя някого, нали - перифериите са квартали, които в общия случай са приобщени села. А на село, знаем, се работи на полето, гледа се добитък и е нормално да не го правиш с новите си дрехи. И от поколение на поколение, даже вече и без добитък... тъй.

# 76
  • Мнения: 2 070
Живея в къща,в населено място,близо до окръжен град.
Провинциалистка съм тоест.Не си простирам прането на двора.Въпреки че като се замисля,мога да събера прането ,на цяла софийска кооперация там.Но ако се преместя в Люлин примерно,много ясно че ще се вее на балкона,къде другаде.Но пък кво ми пука къде ми се вее прането нали ще съм софиянка.

# 77
  • Мнения: 3 447
По принцип - да не обидя някого, нали - перифериите са квартали, които в общия случай са приобщени села. А на село, знаем, се работи на полето, гледа се добитък и е нормално да не го правиш с новите си дрехи. И от поколение на поколение, даже вече и без добитък... тъй.
Ммм, да. И нещо друго - обикновено в центъра на населеното място живеят кореняците, които може би имат по-силно развито чувство за роден дом и принадлежност, и съответно пазят повече. В периферията са заселниците, в повечето случаи. Които може и да са пазили по родните си места, но...

# 78
  • Мнения: 2 070
А софиянци откъде са дошли, че си нямат стъргало?  Joy

В началото на 20 век и те са си имали, там около Батенберг, по паветата - ей там са ходели на показ по същия начин. После се е разраснал града, а през 50-60 те години вече и бум от хората от селата и другите градчета, почнали са да строят и големите квартали и т.н.
В другите големи градове пак е нещо такова.

# 79
  • Мнения: 2 792
Опитвате се да се изкарате по граждани ,от колкото сте ooooh!
колко от вас са пето поколение СОФИЯНЦИ ПРИМЕРНО?
  Ами аз примерно живея в центъра в къща строена от прадядо ми през 1911 г., това достатъчно компетентна ли ме прави да се изкажа по темата. (Винаги подобни изказвания са ми били смешни, прозира някаква злоба и завист в тях, абсолютно ненужни.)
  Основното, което съм забелязала за хората, които живеят в центъра, където и да е било е, че са по възпитани, това ми се струва най- точната дума.

# 80
  • Мнения: 25 449
За София не знам, но в другите градове се забелязва и едно друго явление. Да кажем, кореняците живеят в центъра. Около тях се настаняват пришълци - от село, от други градове... В един момент децата на кореняците порастват и центърът се оказва недостатъчен за тях. И са принудени да се заселят в перифериите. Това важи особено за едновремешното строителство по крайните квартали. Да не говорим за масовото събаряне на старите къщи в централната част и построените на тяхно място грозни панели. Собствениците получаваха по 1-2 апартамента, а останалите се заемаха от... селяни. Даже имаше една дума: селяните откупиха центъра, а потомствените граждани се пренесоха в кварталите.  Laughing
За мен идеалното място за живеене е разширеният център - настрана от шума и тълпата, но достатъчно близо, за да ходя пеш и да не ми се налага да ползвам градски транспорт. А манталитетът си е наследствен - не може от родители простаци да се пръкне възпитано дете. И няма нищо общо с местоживеенето, а с първите седем.

# 81
  • Мнения: 1 008
Ммм, да. И нещо друго - обикновено в центъра на населеното място живеят кореняците, които може би имат по-силно развито чувство за роден дом и принадлежност, и съответно пазят повече. В периферията са заселниците, в повечето случаи. Които може и да са пазили по родните си места, но...
[/quote] Това е много вярно твърдение.
Баба и дядо по майчина линия наистина са си кореняци софианци. Баба е на 70г., дядо на 80. Когато ходяд на пазар или да плащат сметки, винаги са изтупани и нагласени (дядо,дори си има специално гребенче за веждите, но това е друга тема). Живеят в центъра и всъщност всяко едно излизане от входната врата за тях означава,че трябва да бъдат "лъскачки"
Другите ми баба и дядо са от село, хора цял живот работели на полето. Но и тяхната къща е в центъра на селото, една улица ги дели от площада. Пред къщата си седят с домашните дрехи, но за да идат до съседната улица (площада) си обличат от "убавите" дрехи.
Т.е. извода за мен е, че нещата наистина опират до средата и манталитета.

Последна редакция: нд, 04 май 2008, 11:14 от azsa

# 82
  • София
  • Мнения: 3 360
Горе-долу пето поколение съм софианка.
Центъра на София е родния ми дом, така да се каже и там се чувствам като у дома си.
Може да ви се стори странно, но аз обичам този град и ме боли за него, така да се каже.
Няколко пъти ми съм попадала на теорията, как няма кореняци и прочие.
Напълно съм наясно с миграцията и фактът, че София няма как да остане 700 000 души и нямам нищо против този естествен процес, нито фактът, че млади, амбициозни и умни хора нямат място на полето да копат, но категорично не ми е все едно, когато се сблъскам с негативно отношение към София, от хора, които живеят тук и се опитват да наложат различен манталитет и дори не се опитват да се адаптират.
И тук изобщо не става въпрос само за София, а за всеки по-голям град, който се е разраснал с течение на времето.
Имам преки наблюдения от Варна, Стара Загора, Бургас и Русе.
Вече съм казвала в други теми, че Стара Загора ми е слабост, но навсякъде се наблюдава разлика между градския манталитет и приходящия манталитет, ако мога така да се изразя.

# 83
  • Мнения: 2 792
.....но навсякъде се наблюдава разлика между градския манталитет и приходящия манталитет, ако мога така да се изразя.
Именно за това става въпрос в темата, доколкото аз схващам. Има разлика между това да си с някакъв произход, наложил определен манталитет или по-точно, дали произходът ти предполага род със самочувствие (да не се лъжем това естествено предполага и живот в централната част на населеното място) или  по семпъл род. И това с произхода включва не само живот в централната част, а и образованието и реализацията на праотците (общо казано).

# 84
  • Мнения: 2 070
Според мен поизместихте темата на разговор.

# 85
  • Мнения: X
Има нещо вярно,ако живеех на пъпа на центъра трудно бих отишла дори до магазин на две крачки от нас по анцуга, с който си седя вкъщи. Сега не съм баш на края на света, но наистина ме домързява да се глася за пред местните бакали  Wink, но пък и толкова често се случва да се разкравам до магазина,че ако искам да изглеждам в перфектен вид или не трябва за никаква домакинска работа да се захващам или постоянно да се преобличам.

# 86
  • София
  • Мнения: 408
Какво значи "в центъра си на показ"?!?!- На показ пред кого?!!?- Пред другите пришълци -комплексари, които навличат новите си "илиенски" дрехи и тръгват на показ по "главната", сиреч центъра. София вече не е като преди, и никога няма да бъде (както се е пее в песента Wink) Най-вероятно тя ще стане , а даже вече е най- гадната провинция в България, събрала всички диалекти и манталитети. УВИ  Sad

# 87
  • Мнения: 2 070
Какво значи "в центъра си на показ"?!?!- На показ пред кого?!!?-

Прочети ми предните постинги в темата, най-вече този за българската традиция и излизането на селския мегдан. Доста често целта на излизането е била да се покажеш, предложиш, празнуваш нещо, видиш хора, те да те видят.  Може би ще разбереш какво съм искала да кажа. Традициите не умират толкова лесно и тъй като в БГ основно сме хора със селски произход назад в поколенията - нормално е да имаме такова поведение, независимо къде живеем.
Аз нямам нищо против диалектите и манталитетите, интересни са ми. Е, цапането е много гадно. Него не знам как да го категоризирам. Имах си съсед, в центъра, той си изплющяваше остатъците от боба и друга храна - от 4я етаж - да храни кучетата. Не е като да хвърлиш кокал и кучето да го отнесе.  Laughing

# 88
  • Мнения: 5 370
И преди години, и сега живея все в център. Разликата обаче е....огромна.
Тук наистина на хората не им пука как точно слизат до магазина, но на младите. Имам възрастна комшийка, която слиза до магазина натокана като за ревю (не осъждам , даже ми става приятно като видя как човек на години се поддържа).
Едно време пък майка ми непрекъснато ме юркаше "Облечи се като ХОРАТА, нищо, че до магазина само отиваш".
П.С. Като каза някой Люлин, вчера минахме оттам...не е истина просто КОМУНИЗМЪТ в какво е вкарал хората!!!!! ooooh! ooooh! ooooh!

# 89
  • Мнения: X
За София не знам, но в другите градове се забелязва и едно друго явление. Да кажем, кореняците живеят в центъра. Около тях се настаняват пришълци - от село, от други градове... В един момент децата на кореняците порастват и центърът се оказва недостатъчен за тях. И са принудени да се заселят в перифериите. Това важи особено за едновремешното строителство по крайните квартали. Да не говорим за масовото събаряне на старите къщи в централната част и построените на тяхно място грозни панели. Собствениците получаваха по 1-2 апартамента, а останалите се заемаха от... селяни. Даже имаше една дума: селяните откупиха центъра, а потомствените граждани се пренесоха в кварталите.  Laughing
Именно тези процеси според мен леко обезсмислят въпроса. Хората са вече доста мобилни - местят се през поколение тук и там. Разни баби живеят баш на центъра и на ум не им минава, че могат да живеят в краен квартал. Струва им се кощунствено. В нашият блок в перифериите на София половината живущи са именно такива деца на разни бабки от центъра, които не са направили навремето "жертвата" да се сменят с децата си и да отидат в краен квартал, да освободят големите си централни апартаменти за децата си. Сега пък внуците на тези бабки се местят в "естествено" освободените апартаменти в центъра, но най-често ги дават под наем на офиси или на разни новобогаташи с претенции и си остават да живеят по кварталите. По-практично е.  Wink
Моите наблюдения от центъра на София показват, че в половината от жилищата са настанени офиси /в които работят хора отвсякъде/, а в голяма част от останалите жилища живеят бабички, често сам самички и в мизерия. Често съм се чудила къде са им децата - в чужбина, в някой краен квартал...

Общи условия

Активация на акаунт