Подготвяне на зърната за кърмене

  • 2 107
  • 12
  •   1
Отговори
  Здравейте, моми4ета! Терминът ми за моята първа бременност е през август. 4удя се дали трябва да по4на да масажирам зърната с твърди гъби и т.н., за да загрубеят. Това съм го 4ула от майка ми, баби, комшийки и т.н. А от друга стана тук в САЩ ми казаха, 4е това са отживелици и по-скоро раздразнява зърната, не се препоръ4ва. Вие какво мислите? Ще се радвам да споделите  вашия опит!
   Мерси и успех на вси4ки!

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Отживелици.
Помисли логично - бебето суче от гърдите, а не ги търка с бодлив парцал.
Въобще този съвет ми се струва ужасен. С кесия за баня съм успявала да си разраня дебелата кожа на гърба, а не ми се мисли да приложа същото действие на гърдите.
Единственото, което може да наподоби действията на бебето, е любовна игра с таткото, но ако получваш контракции от стимулация, не се препоръчва.

# 2
  • София
  • Мнения: 521
Честно казано аз нищо не правех предварително, но мои познати мажеха със специален за случя крем та Авент. Доколкото знам масаж с груба повърхност може да предизвика контракции.

# 3
  • Мнения: 9 481
Доколкото знам масаж с груба повърхност може да предизвика контракции.

Да, може Peace

Нищо не е необходимо да се прави, освен хидратиране на кожата предвид стриите, но това така или иначе се започва по-раничко Wink
Аз все още кърмя /2г и 5мес/ и периодично ми се разраняват зърната, но това определено няма нищо общо с вида кожа...а и на гърдите няма просто как да е груба Wink
При мен лично, съм забелязала че се разраняват при никненето на зъбки на дребния-явно слюнката се променя и от това..

Лека бременност и раждане!  bouquet

# 4
  • Мнения: 11 003
Това е отживелица и с търкането на зърната най-много да си докараш контракции. По време на бременността можеш да мажеш гърдите с подходящ крем, евентуално против стрии. Когато започнеш да кърмиш, мажи зърната с крема на Авент или с Лансинох - това е достатъчно.

# 5
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Да не се търкай с нищо, отживелици са, пък и може да предизвика контракции. Аз нищо не правех и съжелявам, че не се мазах с Гармастан, Лансинокс или кремчето на Авент за зърна профилактично.

# 6
  • София
  • Мнения: 137
Търкането може да предизвика преждевременни контракции, ако матката ти е по-чувствителна, защото при стимулация на зърната се отделя окситоцин. Един месец преди термина може да почнеш да мажеш с кремче с ланолин. Такива са Lasinoh (на Lansinoh Laboratories), Pure Lan 100 (на Medela),  AVENT moisturising nipple cream (той съдържа и други омекотяващи съставки). След като започнеш да кърмиш може да ги използваш, за да предотвратиш появата на рагади или да облекчиш положението, ако се появят такива (най-често, поради неправилната поза на кърмене и неправилното поставяне на бебето на гърда). Те са без отмиване и не вредят на бебчо, но ако предпочетеш Гермастан или Дефламол, задължително се измива преди кърмене. На мен тази подготовка много ми помогна и въобще не съм имала проблеми със зърната, но бъди упорита- мажи и сутрин и вечер Peace

# 7
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
И давата пъти нищо не съм правила и никога не съм имала проблеми newsm78.
А и както са писали по-горе, може да предизвикаш контракции.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И аз не съм си подготвяла гърдите  Naughty

# 9
  • София
  • Мнения: 1 056
Lioni76, ще ти копирам един мой отговор на същия въпрос от друга майка, само да кажа, че подкрепям казаното от другите момичета.

...

Здравей, ще ти напиша някои основни неща, които знам, а останалото ще си го прочетеш в Библиотеката. Даже направо ще копирам стари мои постове за по-бързо.


ВЪПРОС ЗА ПОДГОТОВКАТ НА ГЪРДИТЕ ЗА КЪРМЕНЕ:

Миличка, като физическа подготовка не е нужно да правиш нищо специално. Някои препоръчват обтриването, но аз не съм чувала от някой в първо лице единствено число да го е правил.
Много се радвам на бременни майчета като теб, които се интересуват предварително за кърменето.

ПО-ВАЖНО Е ДА ИМАШ ТЕОРЕТИЧНА ПОДГОТОВКА smile3529

Важни неща, които е хубаво да знаеш преди да отидеш в болницата са:

- Как е правилно да се поставя бебето на гърдата - най-честата причина за появата на рагади и болки в зърната е неправилната поза и неправилното захапване. Акушерките не обръщат внимание на това, прочети в Библиотеката.
- Кога да сложим бебето на гърдата - веднага е най-добре, ако не- веднага щом може. Коластрата е особено ценна за бебето. И количество колкото половин лъжичка даже е мноооого ценно за деня му. Прочети в Библиотеката.
- Колко често да кърмиш - в болниците казват едно(през 3 часа), практиката на успешнокърмещите майки показва - на поискване. Бебето се оставя само да си изгради режим. Защо не е нужен режим-в Библиотеката.
- Дали да доизцеждаш и кога - за да предизвикаш по-голямо количество кърма може да доизцеждаш гърдите си след сукане първите дни, после вече не е нужно, защото може да се докара свръхлактация. (това е лично мнение, аз така постъпих). Виж статии в Библиотеката.
- Как точно се цеди - също има в Библиотеката

Възможни проблеми и как да се справиш с тях:

- Разранени зърна(рагади) - има специални кремчета(Гармастан, например, на Авент и т.н.), но най- добре е да не си миеш зърната със сапун както ще те съветват в болницата а след сукане да си намазваш зърната с кърма и да се изсушат на стайна температура.
- Запушен канал/и - с цедене се отпушват. Най-добре бебето да изпомпи, но ако суче по-вяло, цедене и цедене като може да се вземе малко Лецитин, при цеденето сащо помага топъл компрес на гърдите.
- Препълване на гърдите(твърди на бучки) - пак, горещ компрес и изцеждане, но да се внимава, ако често-често се препълват гърдите се цеди само до облекчаване  на гърдата, а не цялата...
- Плоски зърна - има статии в Библиотеката...


ЗА РАЗРАНЯВАНЕТО НА ЗЪРНАТА:

Основната причина за рагадите е неправилното поставяне бебето на гърдата. С каквото и да се мажеш преди това, ако бебето не захапва правилно, ще се получат ранички и ще боли.

В Библиотеката на Кърмаческия форум има статии с обяснения и рисунки как е правилно да се поставя бебето. Наистина са важни първите няколко дни, защото веднъж като се получат, по-трудно минават, а майката ако има теоретичната подготовка как би трябвало да постъпва, много по-лесно ще се справят двамата с бебето отначало...

Обобщено ще опиша, но там е по-изчерпателно написано:

Значи, повечето бебета по инстинкт, когато им се допре нещо до бузката, те отварят уста да го лапнат. Затова е достатъчно майката да е заела много удобна поза(хубаво е да се използват възглавници в леглото при нужда, всякакви помощни материали-нисички столчета за краката, ако е седнала и т.н.) Бебето да е легнало в такава поза, че на майката ръцете да не умаляват да го държат, защото постепенно то ако се изхлузва, започва да дърпа зърното и го разранява, като първите пъти майката не го усеща това, но послеееееее...
И така, гушват се двамата в много удобната поза, майката допира зърното до ъгълчето на устенцата и то зяпва...Тук майката трябва да внимава то да е отворило широко устенца и да е поело възможно най-дълбоко зърното в устата, защото ако смуче само зърното или просто не е поело достатъчно навътре зърното, езичето го"търка"и така стават рагадите.
Ако майката забележи, че не е налапало добре зърното, с пръст натиска гърдата в ъчълчето на устенцата за да се наруши вакуума и тогава издърпва зърното. Не е добре ей така просто да дърпа зърното, защото бебетата по инстинкт като им го дръпнеш , те засукват по-силно и така разраняват.
(Моите ареоли са малки и моя син ги налапваше целите.)
След това майката следи за ъгъла на главичката спрямо гърдата(има в Библиотеката, както казах), също да му се опира брадичката в гърдата. По лично мои наблюдения бебето си диша съвсем нормално ако му е опряно и връхчето на нослето в гърдата, въпреки, че на много места съм чела, че майката трябвало да придържа гърдата да не му се опира в носа. Това ще си го реши майката с бебето(моите понеже са сравнително малки гърди...)
Ако все пак започнат болки, въпреки, че майката поставя бебето правилно, е хубаво да се изпробват и други пози, освен стандартната(може тип "футболна топка", легнали двамата, бебето върху майката и т.н.), има ги в Кърмаческия.
Ако все още има болки и станат рагади, хубаво е доктор да погледне какво е състоянието на езичето, в мнооооооооооооого малко случаи се случва да има къса юздичка...
Ако пак има рагади...ами след няколко седмици болки, ще минат, трябва търпение, заслужава си!
Аз притропвах от болка на всяко кърмене в продължние на месец и половина-два, въпреки, че ми минаха рагадите за две-три седмици. Но пък, вече две години изпитвам огромното удоволствие на кърменето...
Не бях чела нищо от това, което описах по-горе в началото.
А съм сигурна, че независимо дали с помпички, с цедене, със силиконови зърна и т.н. кърменето носи най-голямото удоволствие на този свят...

При получени вече рагади най-много помага оставянето на зърната да изсъхнат на въздух намазани с кърма. Мазане с крем против рагади и най-вече не е нужно да се мият със сапун(както съветват по болниците акушерките)

***

Най-вероятно мита за нехранителната кърма идва от там, че кърмата  има различен състав по време на едно кърмене. По-точно може да се каже, че кърменето протича на два етапа, които в началото почти не се различават. Но постепенно, ако майката се вслушва и вглежда внимателно в бебето си докато суче (т.е. да е "потънала" в кърменето, а не да се занимава с нещо през това време) ще види леките разлики. След 4-тия месец аз ясно различавах кога ми слиза и задното мляко, при някои не се усеща много ясно. (при мен беше така, на два пъти усещах "игличките" на слизащо мляко на едно кърмене)

ПРЕДНОТО МЛЯКО и ЗАДНОТО МЛЯКО.

Първо потича Предното мляко. След минута-две-три-пет откакто бебето е започнало да суче, майката (по принцип) усеща как слиза млякото(леки побоцвания, като изтръпване) и бебето започва да гълта с бързи и ритмични глътки. Ако струята е много силна е възможно дори да се дави. Това Предно мляко може да се характеризира така - воднисто, синкаво даже, нискокалорично и утолява жаждата на бебето. Ако изцедим и оставим изцедено количество в прозрачна чаша, след известно време то ще изглежда точно като синкаво-белезникава вода с тъъъничък слой масълце отгоре.

Ако бебето е гладно, то продължава да суче след като струята вече е свършила, като по този начин то стимулира потичането на Задното мляко. Значи, след бързите ритмични глътки на предното мляко идва един период в който бебето ту суче-суче-суче, ту поспре с гърдата в уста, ту суче-суче, ту я държи в устата си...(изглежда че няма мляко и то "дърпа" напразно, някои бебета след 3-4 мес. започват да удрят с юмруче, да ръмжат...) Така след няколко минути "труд" от страна на бебето потича Задното мляко. Бебето започва да гълта с дъълги глътки(сякаш пие нещо гъсто), моя син дори смукваше по два-три пъти и чак тогава глътваше. Това е задното мляко. То може да се охарактеризира така - по-гъсто, по-бяло, висококалорично. Служи за засищане на глада. Ако изцедим от него и оставим в прозрачна чаша, след известно време то също леко ще синее, а отгоре ще има доста по-дебел слой мазнина.

Всяка майка може да опита да направи това и ще види разликата. Да изцеди мляко от пълна гърда преди сукане(предно мляко) и в друга чашка да доизцеди кърма след сукане(задно мляко) от същата гърда. (ако е останало Mr. Green)
Оставяте ги една до друга един ден и ще видите разликата.

В заключение - нехранителна кърма няма! Ако майката не изчака потичането на това Задно мляко и прехвърля бебето на другата гърда, то бебето изпива все от нескокалоричното Предно мляко и затова и огладнява по-често и на хората им се струва, че кърмата е нехранителна... ooooh! ooooh! ooooh!
Това най-често се случва когато майката има свръхлактация и бебето като изпие предното мляко и му се напълва коремчето, спира да си почине 15-тина минути, но отново му се предлага от предното мляко. Решението е, ако бебето не е изпило цялата гърда, да му се предложи пак същата гърда следващия път когато му се суче. Целта е по-често бебето да изпразва гърдата докрай. А не да изпива рядичкото предно мляко, а майката да доизцежда неизпитото задно по-ценно мляко.

Малко се поувлякох, но здраве да е, дано съм ви била полезна!


***

КЪРМЕНЕ НА ПОИСКВАНЕ

Значи, да кърмиш на поискване означава да кърмиш винаги, когато бебето поиска, т.е. може след 2 часа, може след 40 мин, може и след 15 мин., кърми се винаги щом се размрънка, без да гледаш колко време е минало от последното кърмене. Кърмиш колкото бебето иска (т.е. не гледаш часовника колко време суче) и предлагаш и двете гърди на едно кърмене, като трябва едната да е добре изсукана, тогава прехвърляш на втората.

Започни да кърмиш често-често и това ще даде сигнал на организма ти да произвежда повече кърма. Веднъж щом е тръгнала, от теб зависи дали ще я стимулираш или ще я намалиш(и от бебето, разбира се).

Принципа на кърмопроизводство е: Според търсенето е предлагането! Колкото по-често кърмиш, толкова повече ще се увеличава кърмата. Хапването на добра храна и пийването на повечко течности ще подпомогнат процеса, но основното ще свърши честото кърмене.

***


В момента друго не се сещам.

Това ако прочетеш кое-как е, ще си подготвена и няма да има нужда да слушаш погрешните съвети на акушерките...

Ето ти няколко линка към теми, които смятам чи щи са ти полезни за по-нататък:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=257604.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=255669.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=257500.20

Второто важно нещо според мен е да разбереш, че имаш право на избор как да кърмиш детето си.
Има нещо като 2 концепции. Едната е тази, която строго съблюдават акушерките и педиатрите в България - строг режим(кърмене през 3 часа, нощем вода, да не се кърми повече от 20 мин. и т.н. и т.н.), а другата е тази, която практикувах аз(още кърмя) - кърмене на поискване и привързано родителство.

Питай ако нещо не ти е ясно, "С питане и до Цариград се стига"

Третото важно нещо, което си мисля, че е достатъчно и с това ще завърша, че дълго стана, е:

СЛЕДВАЙ ИНСТИНКТИТЕ СИ НА МАЙКА. ВСЛУШВАЙ СЕ В БЕБЕТО СИ. РАДВАЙ СЕ НА ВСЯКА МИНУТА ОТ ЖИВОТА СИ И В ДОБРО И В ЛОШО.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=262994.msg6368722#msg6368722

# 10
  • Мнения: 71
мажи си зарната с гермастан, като е хубаво да започнеш около месец преди термина. може да продължиш с мазането и в началото на кърменето

# 11
  • Мнения: 966
Аз се мажех с мас с невен и вазелин (правен крем) и не съм имала проблем,нямах и ригади.

# 12
  • Мнения: 2 111
Имах контракции от 5 месец,затова не съм разтривала гърдите с кърпи.В началото на девети месец започнах да мажа с Гармастан.

Общи условия

Активация на акаунт