Инсулт- сблъскване с тази болест. Моля споделете

  • 225 015
  • 767
  •   2
Отговори
# 225
  • Мнения: 2 725
И моята баба получи инсулт преди 2 седмици и е много зле, засегнати са десен крак и ръка и говора. Нашите я гледат вкъщи и вече не иска и да се храни почти. Много ми е мъчно и не знам как да помогна, виждам, че и на нея и е много, много тежно, както и на нас. Не може да стои седнала, ставало й лошо казва мама. Искам да помогна, а не знам как.

# 226
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Рехабилитацията е изключително важна!  Peace Обърнете се към ЛЛ или невролог за съдействие.

# 227
  • Мнения: 21
И моята баба получи инсулт преди 2 седмици и е много зле, засегнати са десен крак и ръка и говора. Нашите я гледат вкъщи и вече не иска и да се храни почти. Много ми е мъчно и не знам как да помогна, виждам, че и на нея и е много, много тежно, както и на нас. Не може да стои седнала, ставало й лошо казва мама. Искам да помогна, а не знам как.
ако не сте гледали нивото на витамин Б12 проверете го.оказва голямо влияние нивото му

Последна редакция: чт, 13 апр 2017, 08:29 от manchefff

# 228
  • Мнения: 21
И моята баба получи инсулт преди 2 седмици и е много зле, засегнати са десен крак и ръка и говора. Нашите я гледат вкъщи и вече не иска и да се храни почти. Много ми е мъчно и не знам как да помогна, виждам, че и на нея и е много, много тежно, както и на нас. Не може да стои седнала, ставало й лошо казва мама. Искам да помогна, а не знам каk.

  ако не сте гледали нивото на витамин Б12 проверете го.оказва голямо влияние нивото му

Последна редакция: ср, 12 апр 2017, 18:42 от manchefff

# 229
  • Мнения: 2 053
Здравейте, преди години бях писала тук. Скоро не съм. Но ситуацията е следната. Баща ми има два исхемични инсулта, а може и още няколко микроинсулта, но не е ясно. Отделно той е с деменция. Сега от темата за деменцията някой препоръча да се взима Сомазина, защото влияела добре при деменция. Това лекарство виждам, че се дава и при инсулти. От инсултите на баща ми са минили 7 години, като не се знае след това дали е имал други мукро инциденти. Дали е добре да почнем да му даваме капките, някой има ли наблюдения върху тях? Страхувам се да не дам нещо, което да доведе до нов проблем. Другото, което препоръчаха е Церебролизин инжекции, който също разбрах, че се дава при инсулти. Моля ви, ако някой има наблюдения върху тези лекарства да пише.

# 230
  • Мнения: 11 701
Няма ли опция да консултирате с невролог?
Аз не бих посмяла да давам нещо без консултация, а и отделно, баща ми докато беше жив се страхуваше да приема каквото и да е, ако не е предписано от доктор.
Факт, че много добавки и лекарства помагат, но понякога може да е нож с две остриета.

# 231
  • Мнения: 5 819
   Имах приятел и беше получил инсулт. Беше на 38 години. Имаше проблеми с дясната ръка, с говора и изпадаше в нервни кризи и избухваше. Бях до него и му помагах с каквото можех. Страхувах се много за него да не получи нова криза. И така доста се привързах към него. До тогава не знаех нищо за инсулта. Дори мислих, че ме лъжеше за инсулта, само и само да получи съчувствие и да не бъде изоставен. Оправи се. Спря лекарствата напълно. Възстанови се напълно за около 2 години. Но той продължи с пороците си, след като се почувства по-добре: да пие по 1-2 чашки твърд алкохол и да пуши цигари, макар че беше ги спрял, да излиза късно вечерта по заведения, да заспива късно и др. пороци. Говорих с него толкова пъти, че просто Бог го е спасил и не го е оставил инвалид. Дори Бог му помогна да се възстанови и да бъде пак нормален човек. Майка му и баба му също му говориха. Естествено е, че избухваше. Стана един злобен човек, който не ценеше нито най-близките му роднини, нито мене - единственият приятел, който остана до него. Другите му приятели и познати го приемаха като прокажен. Отдалечих се от този човек. По-скоро вече сме познати. Този човек ми влияеше зле и останах крайно обидена и огорчена от него, че не ме оцени, че бях до него и се тревожих толкова много за него.

# 232
  • Мнения: 11 701
Дженифър, от личен поглед съдя, че хората прекарали инсулт се променят много. Не всички, със сигурност, но много от тях.
Не искам да слагам епитети и определения. Хората грижили се за болни с инсулт, знаят за какво говоря.
Направила си всичко, каквото си сметнала за добре.
Не знам какво искаш да споделиш с поста си, конкретно, но ако по някакъв начин чувстваш вина за нещо - не се обвинявай. Направила си всичко, каквото си могла да направиш. Последствията от начина му на живот, вече си остават за него. Насила няма как да накараш човек да се погрижи за себе си и да се промени.

Между другото, и баба ми (с 6 инсулта) и баща ми ( с 3), не пушеха и не пиеха. Не че има значение, но просто споделям. Факт, че цигарите и алкохолът вредят и са причина за ред инсулти и инфаркти, но от наследствената обремененост човек не може да избяга. Както и да живее.

# 233
  • Мнения: 92
Здравейте!Ще бъда мното благодарна за всеки адекватен съвет.Моят съпруг,който е на почти 46 год.получи преди два дена исхемичен стволов инсулт с частично засегнати лява ръка и говор и по - лека пареза на ляв крак.Още вчера  е успял да  хапне сам.От Варна съм и моля за препоръки относно рехабилитатор,логопед и невролог.Има ли добавки,които могат да подпомогнат възстановяването на организма и евентуално за намалят риска от втори инсулт.

# 234
  • Мнения: 11 701
Първи инсулт + младост, предполага доста по-бързо възстановяване, което му пожелавам.
Моят баща се вдигна на крак за 3 месеца.

Не мога да препоръчам невролог за Варна, но на ЛС ще ви пратя един център за рехабилитация, за който чувам добри отзиви, но аз не съм посещавала все още. Само за цени се ориентирах.
И от личен опит при грижи за болен, искам да споделя, че е много важно да е добър рехабилитаторът и да си върши работата, за лечението, за което му се заплаща, защото имам недобри впечатления от рехабилитация на цена 23-25 лв (+транспорт за посещение вкъщи), а насреща пациентът получава 10 мин раздвижване на крак и ръце и 50 минути дърдорене.

Относно добавките, на баща ми му взехме Сириус Д и той отказа да го пие. Пи 2-3 пъти и всеки път като му станеше лошо или го болеше глава, казваше, че е от добавката. А него така или иначе всеки ден го болеше глава, крак, ръка, което е обяснимо и според мен нямаше общо изобщо с добавката.
Скъпа е, не знам дали е ефикасна и разчитах само на споделени мнения в интернет.

# 235
  • Мнения: 5 819
Първи инсулт + младост, предполага доста по-бързо възстановяване, което му пожелавам.
Моят баща се вдигна на крак за 3 месеца.

Не мога да препоръчам невролог за Варна, но на ЛС ще ви пратя един център за рехабилитация, за който чувам добри отзиви, но аз не съм посещавала все още. Само за цени се ориентирах.
И от личен опит при грижи за болен, искам да споделя, че е много важно да е добър рехабилитаторът и да си върши работата, за лечението, за което му се заплаща, защото имам недобри впечатления от рехабилитация на цена 23-25 лв (+транспорт за посещение вкъщи), а насреща пациентът получава 10 мин раздвижване на крак и ръце и 50 минути дърдорене.

Относно добавките, на баща ми му взехме Сириус Д и той отказа да го пие. Пи 2-3 пъти и всеки път като му станеше лошо или го болеше глава, казваше, че е от добавката. А него така или иначе всеки ден го болеше глава, крак, ръка, което е обяснимо и според мен нямаше общо изобщо с добавката.
Скъпа е, не знам дали е ефикасна и разчитах само на споделени мнения в интернет.

   И този приятел, за когото разказах по-горе, също приемаше тази добавка Сириус Д. И на него му болеше всеки ден глава и не можеше да спи.

   А относно отговорът, който ми дадохме, просто споделих. Да, малко виновна се чувствах, че такъв нездравословен живот водеше, въпреки инсултът, който преживя. Вече не се чувствам виновна. Вече сме познати и не ме интересува какво прави с живота си. За мене той е потенциален самоубиец!

# 236
  • Мнения: 92
Merelenda,благодаря много!Всеки ден ли е добре да идва рехабилитатор и в какъв период, нарушението на говора само ли се подобрява или и за него трябва да се работи с логопед?Вашият баща работи ли,защото моят съпруг като млад човек беше много деен и знам,че ако успее да се възстанови,това ще е много важно за него.Много въпроси зададох,от стреса съм на моменти неадекватна.Още веднъж благодаря.

# 237
  • Мнения: 11 701
Рехабилитацията е най-важна за възстановяването. Особено в началото, до самостоятелно раздвижване и после вече той ще си я прави сам с разходки и упражнения.
Баща ми не е между живите вече, но преди много години, когато се сблъска с първи инсулт и леко засягане на крак, ръка и говор, не сме викали логопед. Рехабилитацията беше около 2 седмици при него, после вече с помощта на майка правеше някои упражнения вкъщи, а по-нататък и самичък. На 3-ти месец след инсулта стана сам и подпирайки се на стената успя да стигне от стаята до кухнята и така започна всекидневното му раздвижване самичък, по няколко пъти на ден. Окончателно нямаше проблем вече с движението и не "мяткаше крака", както се казва, като минаха 6 месеца от инсулта.
Говорът с времето се оправи. Явно като спадне и отокът в мозъка, по-бързо проговарят.
При всичките му инсулти със засегнат говор не сме викали логопед. Сам се справяше и изговаряше ясно целите думи, много скоро след инсулта, но това е индивидулано при всеки и не зависи чак толкова от тежестта на инсулта, колкото май от центровете на мозъка, които са засегнати.
Може глупости да говоря, но така мисля. Защото при баща ми всеки път различни неща бяха засегнати.
Та, кимаше с глава че разбира, при опит да каже думата почти не се разбираше нищо, но малко по малко, без да го карам да изговаря или да тренира, той възстанови говора си и му се разбираше всичко. Дори и след предпоследния му много тежък инсулт, от който едва оцеля, говорът му се възвърна напълно, но остана парализиран на легло.
Движението, раздвижването - много, много са важни. Трябва да започнат още в първите дни след инсулта. Да не се позволява залежаване, в никакъв случай. Затова, рехабилитация. Гледайте рехабилитаторът какво прави, аз така се учих и после прилагах при тежкия инсулт на татко. Защото рехабилитаторът идва за час на ден и после вече болният е 23 часа неподвижен, затова се иска действие, за по-бързо възстановяване и за да може напълно да се възстанови физически.
Не е някаква сложна гимнастика, това са елементарни упражнения за здрав човек, които за болен са си цяло предизвикателство и се искат големи усилия, докато започне да ги прави сам. Първо вие сгъвате, разгъвате, после той сам и т.н.
На баща ми му бях вързала въже за леглото, да повдига със здравата си ръка, парализирания крак. Всякакви действия и усилия по набирания и закрепване на мускулите бяха от полза. Да стиска гумено топче в ръка, да повдига крак, да повдига болната ръка над главата. Всичко каквото той можеше сам да направи е от по-голяма полза, отколкото аз да го сгъвам, защото няма напрягане на неговите мускули в такъв момент и е просто едно раздвижване.

В болницата до нас имаше мъж с инсулт, чийто говор беше засегнат и не можеше и дума да изрече. Само една ли не звуци издаваше, в опит да каже дума. Нямаше засегнати крайници, само говор.
Посъветваха ги за логопед, не знам дали са се консултирали, но жена му постоянно го караше да изрича думи и да си тренира говора.

Мъжът ви е млад, вярвам бързо ще се възстанови.
За превенция - да не ви отчайвам, но... мисля че нищо не може да помогне.
Да, алкохол, цигари, хубаво е да не се пуши и пие, да се следи нивото на холестерол, на кръвната захар, да има всекидневно движение, да се следи теглото, да не се стресира човек, но причините за инсултите са най-различни и най-голям дял има наследствения фактор.
Бързо възстановяване му пожелавам и кураж и сили на вас, да сте му опора. Вярвам бързо ще се справите и ще свикнете.

# 238
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 76
Момичета, за съжаление ми се налага да пиша в тази тема.  Sad
Става въпрос за баща ми (67 г. артериална хипертония 2ст.), при който хронологично се случи следното:
20.02.2017 - лек инсулт, в леко искривяване на устата, установен около ден и половина след настъпването, не е постъпвал в болница, започна да пие Кавинтон.
14.03.2017 - 2ри инсулт, около 7 сутринта ме извика и го намерих на земята, леко дезориентиран, след час и половина вече бяхме в 1ва Градска, от където след 4 дни си го взех, ходещ и добре възстановен. (имаше известни дефицити в движенията на едната ръка и крак, но ходенето бързо се възстанови почти напълно)
20.05.2017 - дойде при мен сутринта, но говорът му беше страшно неразбираем, след около час 112 пристигна, кръвното беше 195/135, лекарят направи стандартните тестове за инсулт, пръсна му нещо под езика и каза, че не е инсулт, и че говорът е неразбираем заради високото кръвно. Да, ама не, в неделя ставаше все по -зле, но баща ми не ми даваше да викна 112, до момента, в който видях, че не може да преглътне вода.
Оказа се стволов инсулт - засегнaти са най -вече говорът и гълтачният рефлекс(не можеше да преглътне аболютно нищо - нито вода,нито каша). 4 дни след постъпването изписаха един изгладнял, отслабнал човек без да ми кажат каквото и да е. На следващия ден го закарах в хоспис, където продължиха венозните вливания на лекарствата и му поставиха сонда за да се храни. Иначе  успя да качи двата етажа в хосписа при постъпването, но определено движенията са му засегнати, сякаш не може да пази добре равновесеие. Меджувременно се запознах със сериозността на стволовите инсулти и преминах различни фази на отчаянието докато не приех, че най-вероятно ще се наложи поставянето на гастростома, тъй като разбрах, че възстановяването на гълтачния рефлекс е почти невъзможно. В хосписа го раздвижват всеки ден и му помагат да ходи, иначе си седи и си мърда краката и ръцете без никакъв проблем. Онзи ден като отидох при него го заварих без сонда, и реших, че ще му я сменят, а се оказа, че за моя огромна изненада, са успели да го захранят и сега макар и трудно преглъща пюрета и кремчета. Успява и да изговаря някой звуци и думи. Мисля, че възстановяването му върви добре, но искам съвети от миналите през това. Някакви добавки? Кога е време за логопед? Изобщо отворена съм към всякакви съвети за каквото и да е. А и исках да споделя  Hug

Последна редакция: чт, 08 юни 2017, 14:54 от Cvetii13

# 239
  • Мнения: 11 701
Стигайки до средата на написаното, точно си мислех, че няма начин да не се оправи и да махне сондата. Та той е на крака. Силен човек е. Браво! Бързо да се възстанови пожелавам.
Много е хубаво това, че мърда крайници, вече се храни през устата. Нещата бавно ще се случат, но ще се случат.
Всичко разбира нали? Само не може да говори.
Ще се оправят нещата, може и ти да го караш малко по малко да се опитва да изговаря на срички. Не очаквай чудеса. Дори с логопед не се случват по-бързо нещата. Дори и една сричка да успее да каже, това си е напредък. При повечето в началото излиза само някакъв неясен звук и бързо се ядосват, че не могат да изговорят думата. Бъди търпелива и вдъхвай кураж.
Стига да можете да си позволите логопед и изобщо всякакви грижи за болните след инсулт, започват веднага след инсулта. Там не се изчаква с нищо. Целта е възможно най-бързо пациентът да се върне към нормалния си начин на живот.

Общи условия

Активация на акаунт