Машина за хляб - 10 част

  • 74 729
  • 827
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 11 747
Значи, те рогчетата в много фурни ги месят точно така, от тесто за кифли с цел икономия. Истинските рогчета са от друго тесто и са несравними!!  Crazy Обожавам ги! Все по-радко се намира някъде такива.

Ето оригиналната рецепта:

1кг брашно
20гр мая (за жива става въпрос)
15гр сол
4 яйца
100гр олио
350гр св. мас
25гр захар
250гр сирене

Тестото се замесва с ниска температура - 24 градуса. Едното яйце се отделя за намазване и малко в пълнежа - обърква се със сиренето.
Замесва се тестото и се оставя само 30 мин да се отпуска на стайна температура!  Разделя се на късове, оформя се, поставя се пълнежа. Нареждат се в тави и се оставят за окончателна ферментация за 45 мин. Пак на стайна температура! (това е важно за теста с голямо съдържание на мазнини, защото на топло излизат от тестото!) Намазва се с яйце и се изпича в загрята фурна на 230- 240 градуса (без вентилатор са дадени градусите) за 10 мин.
От това количество стават доста бройки, може с половин доза.

# 136
  • Мнения: 125
Pina много ти благодаря!!! Аз също ги обожавам и след работа се мятам да ги правя по твойта рецепта. Ще почерпя после .... Heart Eyes

# 137
  • Мнения: 125
А тъй и тъй те хванах докато си ми още топла я кажи знаеш ли кифлите с шоколад (пак купешките) с какъв шоколад ги пълнят, че мойта щерка е много злояда и само тях обича, та да взема да й правя в къщи.....А тестото предполагам ,че е козуначно нали?

# 138
  • Мнения: 11 747
Pina много ти благодаря!!! Аз също ги обожавам и след работа се мятам да ги правя по твойта рецепта. Ще почерпя после .... Heart Eyes

Почерпи, почерпи, че не съм яла от години!  Crazy  А рецептата не е мое умотворение, а си е производствената, оригинала. Кой ли ги е измислял тези рецепти на времето  Thinking newsm78  Обаче са страхотни! Всичко от училище става идеално, няма грешка!  Peace


Навремето не сме учили за кифли с шоколад, нямаше официално. По фурни, където сме били ги правеха от обикновено кифлено тесто, не козуначено. Ако искаш ще напиша рецептата, то не е обогатено, простичко е. А шоколада - ми ползваха от по-евтин течен, на едро купен. По фурните правят- струват, все евтинията търсят, за да са достъпни после цените за купувачите. А качеството падааа, пада...

П.П. Може някъде от от кифлено- козуначено тесто да правят, то е по-леко от козуначеното, а те вероятно още повече го съкращават...

# 139
  • Мнения: 125
Ура!!! Обичам те!! Давай пиши за кифлите , откога търся някой който има от тези фурнаджийските рецепти.... И аз от едно време училищно си падам по всичко от там...  До нас има една частна фурна дето правят страхотни рогчета, ама неще чумата да даде рецептата, да не й взема хляба. Пък ти си ЗЛАТО!

# 140
  • София
  • Мнения: 1 304
И аз имам едно питане,ако може - става дума за едни гевречета дето се пържат и знам,  че има в рецептата кисело мляко и сода,ама другото не знам.... newsm78

# 141
  • Мнения: 11 747
Те може да не искат да ти дадат рецептата, но имам всичко я архива!  Laughing  Разбира се, те може да са направили свои дребни нововъведения, но основата пак трябва да е тази. Направи веднъж и ще прецениш.

Обикновено кифлено тесто

1кг брашно
30гр мая
12гр сол
120гр захар
120гр олио
1/2 яйце за намазване
вода - преценява се 200мл

Замесва се тесто с температура 32градуса. По-меко от хлебно. Ферментира (втасва) 1 час, до час и половина на стайна температура Премесва се, оформят се кифли с пълнеж по желание, нареждат се в намазани тави. Окончателна ферментация - 40 минути на стайна температура. Намазват се с яйце. Пекат се в преварително загрята фурна на 220градуса (дадена е без вентилатор) за 15 минути.

Кифлите с локум се правят по друга рецепта, не е тази, Виенските кифли също са по друга рецепта!


Пържените гевречета - понични гевречета - за тях има много 'домашни' рецепти, които са с кисело мляко и сода, но професионалната е с мая. Давам нея, защото нея има, а за домашна има доста идеи из нета.

Понички гевречета

1кг брашно
10гр мая
15гр сол
120гр захар
60гр олио
вода - за меко тесто около 200мл

Замесва се с температура 30градуса. Ферментират 40 минути. Оформят се с автомат (  Thinking ти може да си разточиш на масата и да изрежеш с 2 чаши - един голям кръг и в него един малък и така) Пържат се в маслена баня на 160 градуса. В домашни условия няма как да измериш тази температура. Поръсват се с пудра захар.

Последна редакция: нд, 11 май 2008, 10:37 от pina

# 142
  • Мнения: 100
Като ви чета, се сещам, че никога не съм успяла да направя хубави понички, някой от вас има ли успешна рецепта?

# 143
  • Мнения: 100
Пина, писали сме заедно Grinning

# 144
  • Мнения: 11 747
За поничките да кажа, аз не съм им голям специалист, рядко съм правила и то много отдавна. При тях проблема, поне което аз съм чувала, обичайно е, че не се изпържват посредата. Това се получава при пържене на висока температура. Идеални стават на 160градуса, а дори на 150 градуса са ни показвали. За съжаление в домашни условия няма как да си измерим температурата на олиото, но това е ниска температура! Трябва да се пържи на сравнително слаб котлон.

Или който има фритюрник, ако показва градуси - аз нямам.

# 145
  • Мнения: 125
Отново огромни благодарности но Пина за рецептите!  smile3525 newsm51  Народа ще е особено доволен като мама вземе да им прави кифли като купените.   bigdance2   Незнам защо , но щерката , тя освен че е злоЯда, харесва само купешки и "градински" манджи. Като каже : мамо, боба ти не е като в градината, направо ми иде да ги удуша!

# 146
  • Мнения: 11 747
Да, стават точно като купените (като хубавите купени  Wink ), ако ги навиеш хубавичко, така спретнато, да втасат добре. Тестото по-мекичко от хлебно, но все пак стегнато..., абе ще стане!  Wink

# 147
  • София
  • Мнения: 1 304
Благодаря много за рецептата, точно в пърженето е проблема,защото майка ми и приятелки се пробваха и казаха ,че от вътре били като с крем,сурови оставали. И аз реших да се пробвам,но вече с рецепта!!!!  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 148
  • Мнения: 11 747
Да, по която и рецепта да се пробваш, било то с мляко и сода, било то с мая, трябва да се пържи на ниска температура, че си остава живо тесто, а от вън си е покафевяло и изпържено.

# 149
  • Мнения: 438
Габолина - тутманика е страхотен!
Давай бързо рецептата....

Общи условия

Активация на акаунт