ИЗРАЕЛ 7

  • 35 519
  • 282
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 160
Петя, ако имаш впредвид моя постинг не беше насочен към теб, говоря по принцип  Hug. Точно това казах, че всеки е щастлив с избора които е направил и на никого не трябва да му пука от коментари и изказвания на разни ограничени хора дето ги имаме и в БГ и в Израел.

Ние с мъжа ми сме против прекалената намесата на всякаква религия в живота на хората, и един пример имам от позната филипинка: та те не могат да се разведат изобщо! И ако мъжа почине жената не може да се ожени повторно официално!

Ей опасна зълва имаш! И какво сега, ще се оглеждате за синеок господин на тържеството  Party

Мента какво стана с ресторанта?

# 196
  • Мнения: 1 526
Пете, ну и зълва имаш! Мазал тов за малчугана, как се казва?
Бързо оздравяване на свеки, знам, че ти е добричка и се уважавате.

И ние другана седмица сме на баровска сватба, на шефа на мъжът ми. Първата ми реакция беше- нямам дрехи!!! Та ще ходя на пазар в шиши  Crazy...

Ментичка  Hug радвам ти се много и в толкова теми исках да взема отношение, но докъто се наканя акцента се изместваше  ooooh!... оф, това да са ни проблемите.

Утре съм на среща на кампуса, но се надявам в шиши сутринта да ми остане време за форум и кафе.
hand дай снимки на малката- 2 мес, колко бързо минаха?!
Криси, как върви писането. Една моя приятелка в БГ сега прави докторат, та знам какво минава, какъв труд и колко време взима!

# 197
  • Мнения: 323
УРАА“....най-накрая да прочета нещо,което да погали окото ми.Винаги съм си мислила,че когато една страна има претенции да е светска,трябва да остави на заден план религията.Когато писахте,че едва ли не трябва да си смениш вярата-малко ми прозвуча шокиращо,как,защо,нали хората трябва да са толерантни и прочие.радвам се,че между вас има реформистки.
Не отричам положителните неща на религията,но без да се прекалява с прекалена намеса в частния сектор на живота на хората.Има неща отпреди хиляди години,ако една религия държи да е актуална винаги трябва да се съобразява с времето ,в което се намира.Както е казал Дон Кихот на Санчо Панса"свободата е най-ценното нещо на света"

# 198
  • Мнения: 323
Тали писането на моята дисертация ще почне от есента,сега уча за изпита по немски,който както гледам май няма да взема

# 199
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
УРАА“....най-накрая да прочета нещо,което да погали окото ми.Винаги съм си мислила,че когато една страна има претенции да е светска,трябва да остави на заден план религията.Когато писахте,че едва ли не трябва да си смениш вярата-малко ми прозвуча шокиращо...

Мислиш ли, че Българската Православна църква има по-различно мнение от Рабанута по аналогичните случаи?  Wink
Просто никой не я пита (а и тя не си дава кой знае колко зор!).
Ти проверила ли си как сключват църковен брак православна българка и българин-католик например?
Специфични особености на различните общества - нищо повече!

# 200
  • Мнения: 323
Мислиш ли, че Българската Православна църква има по-различно мнение от Рабанута по аналогичните случаи?  Wink


Права си бг.църкавата никой не я пита,пък и никога не е имала такова силно влияние върху частния живот на хората.( с изключение на Възраждането)
Влиянието на религията в ежедневния живот на хората в Близкия Изток е много по-голямо,отколкото на запад например.
Имам познати католик и православна без проблеми се ожениха и по двата канона.

# 201
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Мислиш ли, че Българската Православна църква има по-различно мнение от Рабанута по аналогичните случаи?  Wink


Права си бг.църкавата никой не я пита,пък и никога не е имала такова силно влияние върху частния живот на хората.( с изключение на Възраждането)
Влиянието на религията в ежедневния живот на хората в Близкия Изток е много по-голямо,отколкото на запад например.
Имам познати католик и православна без проблеми се ожениха и по двата канона.

Ами явно е, че във времена на трудности, религиозните институции сплотяват нацията и имат по-голямо влияние.
Както в България, така и в Израел има хора, които не се съобразяват с религиозните институции, но има и такива, които не могат да живеят без тях.
Вярно е, че Израел е страна, най-вече специфична заради религията си, но тя е СВЕТСКА страна. Най-добрия начин да разбереш, че е така е като отидеш на място и се увериш. Иначе просто си правиш съчинения по картинка...

# 202
  • Мнения: 323
не се съмнявам в това,че е светска държава,но ти явно не разбра това,което казах

# 203
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
не се съмнявам в това,че е светска държава,но ти явно не разбра това,което казах

Ами, мисля че влиянието на католицизма в Италия е точно толкова силно, колкото и на юдаизма в Израел. Просто е единствената такава страна в света (доколкото знам...) и е доста нестандартно за унифицираното европейско око...

# 204
  • Мнения: 2 952
   Вярно е , Тигър.Това са особености на една интересна държава като Израел.Препленени са тук ново старо, светско и религия .... ИМА избор и това е най-важното.Аз имам ортодоксален брак в Израел и не се считам за религиозна , нито спазвам каноните.Така е цялата фамилия почти.Няма такова нещо като "трябва", Криси .Донът и Санчо са прави за свободата, има я  Hug .Никой не  "трябва" нищо да сменя ами си избира начин.

 Ханд, не е кой знае каква намеса на религията в живота ни , не го усещам така изобщо.Имаме  светски живот. Simple Smile Я кажи, филипинката -  юдейка ли е ?Ортодоксален брак ли имат тук в Израел?Защо не искат да ги разведат?Да не е проблем с документи някакъв .Ако мъжа почине  е естествено , че жената се омъжва повторно ако иска.Има безброй примери.....Те да не са някакво изключение , нещо странно ми е това .Я да дадеш снимки  верно  Simple Smile

  Да добавя има едно такова обвързване на двата брака - гражданския  ни в БГ и после - ортодоксалния тук в Израел.Това се прави , за да не се получи развод  в едната държава , а в другата - не.Да не си разведен тук , а там - не например.Или аз да речем забегна в БГ и там ми дадат развод .Аз си перкам свободна , пък мъжо тука в Израел - женен вързан за мен.Затова е това обвързване.Рабанута се грижи за това , за да няма после тука има , тука нема.С оглед  правда да има.
(накратко това)

  Тали, синеок ли ще е , що е  Mr. Green Имаме един от  фамилията -   мъж беше , сега е ЖЕНА (операция ....).Женен беше за братовчедка на мъжа ми.Сега на празненствата идва  , една руса мацка е ....висока (очевидно за мъжките си корени).....слаба , все с поли .Седи си до бижшата съпруга като приятелки....Децата му и те до тях ....Странно е   Simple SmileА бившата му съпруга идва с годеник, пак ще се жени - повторно...какво да прави ...мъжо й станал мацка повече от нея.....Ей, живот! Да се изтупаш на празненството!Малкия се казва ЕЛАД ( па си забравила , скицо!)Вчера викам на майка му - ще му стисна пъпките, тя се опули  hahaha То  се изпъпило ...не го е срам...днеска има да го гледат ...пу-пу! Моите малките само го целуват , а саги му вика ЕЛАДи на галенко.... Любов....Кога ли ще ходят заедно по мацки ....2 г. и половина разлика нищо не е после ....Таман Шахар ще се момее и ще има мъжове около нея , нека да я пазят....  Mr. Green Повече мъжки се раждат тука в тая фамилия ...първите все мъжки особено...К'ви са тия мъжки гени, кво е туй чудо....

  Кукли, отивам да полегна , после ще се стягаме за празненството, ще разказвам как съм се правила , че познавам всички  Whistling и те мен .....За лапването  и пийването ...Ей за тия трите работи ....До скоро ви!

  

 

 

  

  

  

  

  
  

# 205
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Новина номер 1: купих си булчинска рокля. Силуетът и е във формата на буквата А, пада свободно, без никакви джинджифулки - до земята е, бяла като сирене  Mr. Green
Има голямо деколте и за това и прибавих дантелен шал, който я допълва и украсява... Много съм доволна, въпреки че отдавна се отказах от "роклята на мечтите" от финансови съображения. Наама Бецалел е дизайнерката:

http://www.hatunana.co.il/klooles/pages/gallery.asp?company_id=527 (кликване по малките снимки вляво, ако искате да видите какъв е стилът и)

 Heart Eyes English - има доста писано за нея - в Google може да изпишете името и на латиница Naama Bezalel: една статия за дизайнерката на английски

Това е снимката, която ме накара да вляза в магазина на тази дизайнерка: РОКЛЯ - натисни!  FlutterНо този модел го нямаше... Обаче обувките ги имаше, но в червено - най-удобните обувки, които някога съм слагала... ще търся още, де - поне седмица и на обувките ще посветя...

  • Второ : Марк Шагал - не зная дали познавате и обичате картините му, но аз напоследък доста се "занимавам" с тях
Тук има галерия на негови произведения: http://www.abcgallery.com/C/chagall/chagall.html  Flutter
Поводът, който ме запали, беше, че получих покана за сватба от колежка и те използвали тази картина за своята покана:

Красиво е, нали? Въпреки, че модерното изкуство не винаги печели овации...


Тали, липсваш ми като не се включваш, но ми е ясно, че като има по-интензивна дискусия, е трудно да се насмогне и да се отговори на всичко  Grinning Още търсим място, хич не е лесно  Sad Но бях в Зелената къща и ахнах - всичко е толкова изпипано!!! През деня там се хранят преподавателите от Телавивския университет, да не би и ти да си имала кулинарни преживявания на това приказно място?  Grinning Hug


Последна редакция: чт, 29 май 2008, 13:41 от Mentha

# 206
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Вчера не ми стигна времето да напиша нещо за Рабанута, днес довършвам  Grinning Аз лично се идентифицирам с юдаизма и вярвам, че религията е създадена, за да обслужва обществото. Юдаизмът е строга религия, но през вековете е имало стремеж да бъде и прогресивна религия - да израства заедно с израстването на хората...

Ето, примерът ми: Според основния закон е достатъчно мъжът да каже на жената "Ат мекудешет ли" (осветена си ми) в присъствието на 10 свидетеля и тя е му е законна жена.  Thinking
Обаче в античността и средните векове забелязват, че много мъже злоупотребяват и си взимат жени без тяхното съгласие. Тогава рабините отсичат, че е важно и нейните родители да присъстват. Лека-полека се добавят и други изисквания, едно от тях е присъствието на равин, който гарантира, че церемонията са прави като хората и че няма скрито-покрито при сключването на брак. Разказвам го съвсем сбито, за да се добие представа за това, че през вековете е имало някаква мисъл за интересите на младоженците, които сключват брак, и са променяли и обогатявали законите. (много от законите относно брака са описани като тълкувания в Мишна и в Талмуд, които са късни книги, в сравнение с Тора). Логично продължение би било да се даде на жената да изкаже гласно съгласие на сватбата си (идея на реформистите), защото в обществото ролята на жената е голяма и няма логика на сватбената церемония тя да е пасивна. Да не казвам кой се е запецнал и не приема тази идея, мисля, че се подразбира
  Wink

Рамбам навремето е смятан за реформист, а сега е признат за най-големият мислител в юдейството. Реформисти винаги е имало, това е развивало юдаизма  Peace
Сега явно има някакъв застой и се занимават със заповеди като да не се обличаш в червено, за да не изкушаваш мъжа  #Crazy; има проблеми с настоящия рабанут и те са свързани с това, че на ортодоксите е дадена власт, с която се злоупотребява... Няма причина да се толерират ортодоксите за сметка на консервативните и реформистките движения!

Пете, как религията се намесва в живота: в събота няма градски транспорт Rolling Eyes
Виждаш, че хората не спазват съботата и пътуват с личните си коли - но рейс - не, няма, защото "спазваме съботата"  Crazy
Цялото семейно право е дадено в ръцете на равините (бракове, разводи). Ами, добре - нека те да отсъждат, но защо отново опираме до ортодоксите Confused. Разбира се, че хората се женят (мнозинството) с ортодоксален равин - защото това е "царският път" (дерех а-мелех), чрез официалната институция. В унито учих с две религиозни, за едната ще разкажа - с покрита глава и с пола, семейството и някога е принадлежало на консервативна синагога, но сега всичко минава през ортодоксите, защото няма друг начин тя да води религиозно-съобразен живот!

Свобода има, но като всяко нещо и тя може да се доразвие, да се дадат повече възможности и избор... Peace

# 207
  • Мнения: 558
Mentha,а снимка на твоята рокля няма ли да видим Thinkingили ще е изненада..
Шагал има 3-4-5 картини в MoMA и Guggenheim, които съм виждала... на мен ми харесва модерното изкуство.. а картината от поканата за сватбата е много хубава...и колко подходяща.. Simple Smile

# 208
  • T"A
  • Мнения: 2 515
pepelja6ka,
моята рокля я няма из нета, трябва да я снимам, но сега я готвя за поправки (дълга ми, трябва да ми я подкъсят). Едва след сватбата ще пусна снимки  Peace

Значи си виждала на живо картините на Шагал  Hug И аз смятам да посетя тукашния музей на негово име и да видя какво излагат от произведенията му - колко продуктивен е бил, възхитена съм! А за поканата картината е повече от подходяща - булката изглежда точно като тази в картината на Шагал, младоженецът и той малко прилича, а двойката са се запознали в Париж (което се свързва с Айфеловата кула, която е изобразена като част от фона) - много символично, все едно са си поръчвали картината специално!

# 209
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Мисля, че в болницата Хадаса (ако не се лъжа) в Ерусалим има витражи на Марк Шагал и могат да се посещават...

Общи условия

Активация на акаунт