Как да накарам сина ми да яде плодове???

  • 8 001
  • 76
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 1 326
Моят син яде плодове от малък, но според мен е защото си мислеше, че това е най-сладкото нещо възможно на света Mr. Green. Подсладени неща и рафинирана захар не му беше давана почти никаква - бонбони, шоколади, торти, сладкиши, кремчета, фабрични сокове, не знам още какво си -  никакви и за десерт винаги ядеше/яде плод. Според мен е до създаване на навик.
Освен това, аз съм твърд привърженик да не се насилва детето да яде нещо, но и да не му се предлага веднага нещо друго да яде, само, за да "хапне нещо". Ако му дам плодовете и не ги иска, заместител не му предлагам и накрая ги прояжда, и е така със всичко останало. Естествено има храни, които не обича, но повечето неща е проял.

Ееееееееееееее най-накрая човек точно с моите схващания по въпроса!!!
Абсолютно подкрепям!
Никола омита всички плодове, просто защото друго сладко не е опитвал, а явно обича. Абсолютно е до създаване на навик. Следобедната му закуска от най-ранна бебешка възраст винаги е била само плодово пюре или плод
И моят син до 2 г. не знаеше що е шоколад и бонбон и най-сладкото нещо, което беше опитвал беше кърмата, но това не му пречеше да се потриса от вида на всеки плод та и до сега......не е само в това въпроса - да не му даваш сладки неща....
Първат вафла, която изяде беше на 2 г. и 3 месеца, когато Дядо Коледа му подари лакомства и не вървше да му ги издърпам от ръцете, а той малкият като я взе и си я обели и изяде сладко-сладко все едно цял живот постоянно го е правил, а не за първи път. Shocked

# 61
  • Мнения: 1 783
Първат вафла, която изяде беше на 2 г. и 3 месеца, когато Дядо Коледа му подари лакомства и не вървше да му ги издърпам от ръцете, а той малкият като я взе и си я обели и изяде сладко-сладко все едно цял живот постоянно го е правил, а не за първи път. Shocked
Сигурно си е до дете, но аз и досега не му давам сладко, вафли никога не е ял, като го черпят, си казвам да не му го дават или направо го прибирам, ама и хората граници нямат - на 2 годишно дете цял шоколад предлагат. Никакви скрупули нямам да му издърпам нещо от ръцете, давам му да хапне малко и го забаламосвам с нещо и прибирам. Има време за сладко да яде, когато след някоя друга година няма да мога да контролирам така.

# 62
  • София
  • Мнения: 1 326
Първат вафла, която изяде беше на 2 г. и 3 месеца, когато Дядо Коледа му подари лакомства и не вървше да му ги издърпам от ръцете, а той малкият като я взе и си я обели и изяде сладко-сладко все едно цял живот постоянно го е правил, а не за първи път. Shocked
Сигурно си е до дете, но аз и досега не му давам сладко, вафли никога не е ял, като го черпят, си казвам да не му го дават или направо го прибирам, ама и хората граници нямат - на 2 годишно дете цял шоколад предлагат. Никакви скрупули нямам да му издърпам нещо от ръцете, давам му да хапне малко и го забаламосвам с нещо и прибирам. Има време за сладко да яде, когато след някоя друга година няма да мога да контролирам така.
O, аз и досега не му давам бонбони и вафли и вече всички съм научила и не му подаряват......единствено правя понякога изкючение с шоколадовите яйца и киндер сюрприз за награда, ако си изяде супата...казала съм му , че ще му дам шоколад, ако хапне малко ябълка и той ми отговаря-тогава няма шоколад  Shocked  Аз мисля, че влияние върху храненето си оказва и постоянните реклами , с които ни заливат, а това не мога много да го огранича

# 63
  • Мнения: 2 614
Дъщеря ми аде много плодове. Досега не ми е отказала плод. По-често тя сама си иска!
Но и бонбони иска, за щастие бързо и минава мерака. Изяжда няколко желирани мечета и ги оставя. А шоколад само близва малко и не иска. Казва, че е много сладко!
Не знам какъв съвет да дам по темата. Аз откакто захраних и започнах да предлагам сурови плодове, нарязани на кубчета. Дълго време ни беше такава и закуската - някакъв плод, или каша с плод. После овесени ядки с плод и така.
Но карането насила да яде, май по-често води до обратен ефект....

# 64
  • Мнения: 13 512
На твое място не бих го карала насила да яде каквото и да е. Ще има обратен ефект.

# 65
  • Мнения: 23
И моят син /5,5 г/ също е много труден на плодовете и на зеленчуците.Яде единстветно банан, ябълка много рядко и то при изрично настояване от моя страна, портокала му е кисел, мандарината - изсмуква сока от парченцата и плюе останалото, ето снощи му купих ягоди, защото в магазина каза че иска, а в къщи хапна от една, две ягоди по полвинка от плодчето и дотук беше с яденето. От зеленчуците яде само домати и краставици, даже в яденето маха всичко със зелен цвят / чушки, подправки/,  но надявам се, че  с времето вкусовете му ще се променят и ще прояде повече неща.

P.S. Между другото и с месото и колбасите сме така. Види ли саламче на принцесата с кашкавал например, казва да го махна. Не помагат и приказки от сорта, че така растат мъжете, да са силни и здрави.Неее.....не се получава поне на този етап.

# 66
  • Мнения: 1 172
Моят син е фен на плодовете. Дори има и претенции. Така например, вчера искаше череши, а миналата седмица диня и пъпеш. Не знам как така ги заобича, стана по само себе си. Никога не е насилван да яде каквото и да е. Обича и шоколад. Също не е ограничаван - винаги има шоколад и когато му се дояде, може да си вземе. Така, че не намирам връзка между тях в неговия случай.

Май част от успеха ни е заради това, че не налагаме директно правила и норми. Индиректно - да, най-малкото защото няма как да яде нещо, което не е купено от нас и донесено вкъщи. Личният пример също - у нас е общо занимание яденето на плодове. И всички обичаме да си похапваме плодове.

# 67
  • Мнения: 137
Моят син не желаеше да яде плодове. Сега е сезонът на ягодите и какво ли не опитвах, но само при вида им някак си не ги възприемаше и ако въобще опитваше да хапне ги плюеше веднага. Един ден обаче, една негова приятелка на 7 годинки му подаде да опита от нейните ягоди, като му каза че е много вкусно. Оставих ги двамата и така тя продължи да го храни с ягоди. Явно детето си търси дете...знам ли..опитай с някое другарче по този начин.

# 68
  • Мнения: 7 640
аз нося навън нарзани и обелени парченца плод в кутия с р-ри като на голяма от крем. Ядат с удоволствие, научих се от приятелка на този номер Heart Eyes.

# 69
  • Мнения: 798
Здравей!
Едно от нещата, което можеш да направиш е ти да ядеш плодове. Въбще да вижда, че хората около него ядат плодове.
Има такива деца. Не знам поради каква причина и моят племенник плод да не види. Много страдат родителите му и непрекъснато  пред него се повтаря "той плодове не обича", е да, ама аз пред мойто дете повтарям "той плодове много обича" и така му градя позитивно отношение. Та по повод племенника - на едно ходене на вилата му организирах състезание по най-далечно плюене на семки от диня. Детето не беше опитвало диня на 8 г.!!! Но пък такава простотия не можа да изпусне. През игра много неща минават  Laughing

# 70
  • Мнения: 146
Съгласен съм с горното мнение. Ще споделя моята тактика не само за плодовете:

Правя това което искам той да прави- ако искам да яде плодове карам майка му и аз самия ядем плодове пред него без да му предлагаме.  (Това е само пример той си яде плодове даже ме моли да му купя нещо след детската ясла)

Децата подражават на хората около тях ( естествено че на мама и тати) , и съответно се противят на всичко което им е насилствено наложено.
Това го открих като не искаше да спи следобяд и целеше да продължим да си играем: просто си лягах и се правех на заспал, след това той сам си лягаше.  Оттогава използвам тази тактика, само дето не става всеки път от раз а трябват няколко опита.


# 71
  • София
  • Мнения: 2 296
Синът ми също не иска да яде плодове,на сок ги пие,но като му подам черешка-я мачка без дори да я опита.
Възприема я като играчка.Надявам се като поотрасне още малко и като излязат пъпешите и дините да прояде,
защото ние всички обожаваме плодове.Каката и тя като бебе се мръщеше на плодовете,но поне сега нямам
проблем с нея.А съветът ми е да не го насилваш,а да предлагаш отвреме навреме,или да гледа как вие хапвате. Peace

# 72
  • Мнения: 1 312
Моят също не яде никакви.
Като беше по-малък си хапваше по ябълка или круша всеки ден,лятото диня и пъпеш и дотам.
На 2 години ги спря съвсем.
Та беля,режа,стържа,прецеждам като на бебе сокове да му правя от ябълки и круши.
Портокали,лимони,грейпфрут-в сокоизстисквачката.
Компоти не ще и да опита.
Плодови млека с парченца плод яде всеки ден поне по едно обаче.
В края на април изяде един банан-цял!
Сам си го поиска,но бяхме на почивка и не беше хапвал цял ден нищо освен солети и марети,та явно му огладня гъзеца Mr. Green
За тази година толкова.

Зеленчук още не е опитвал суров/на 3 години и 4 месеца е/.
Обаче в супи и манджи всичко яде.

# 73
  • Мнения: 1 931
Синът ми преди не искаше, но покраи сестра си прояде плодове. Може да пробвате така да гледа друго дете как ги яде и да му предложат и на него. Едни съседи на майка ми така си хранят детето. Дават на друго дете и покраи другото и тяхното яде.

# 74
  • Мнения: 476
Спокойно мила,всичко си става когато му е писано,няма човек да не яде плодове ....периоди всякакви,пести си нервите Peace[/color][/b]

Аз не ям плодове. Може би 2-3 пъти в годината хапвам парче диня или ябълка и толкоз.

За сега синът ми се ограничава до няколко парчета круша, ябълка или банан и отказва да опита каквото и да било друго, включително зеленчуци. Досега не съм успяла да намеря начин да го накарам дори да опита нещо, което не иска. Може да търкаля в устата си някоя череша един час, но няма да я стисне със зъбките. Забелязахме с мъжът ми също, че той си избира храната по цвят също така - нищо зелено или червено не вкусва. Например, домат никога не е опитвал, не знае какъв е вкусът му, но винаги категорично отказва.

Общи условия

Активация на акаунт