Мислите ли в зелено!

  • 2 480
  • 54
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 285
здравейте, момичета!

Откакто забременях, а сега съм в петия месец, започнах да мисля още по-отговорно за природата и за това, какво може всеки един от нас да направи, за да запазим за децата си по-чист въздух и по-зелени градски улици!

С бъдещия татко вече се спряхме на поне едно място около блока ни в квартала, където можем да посадим дърво през есента, когато се роди новия човек! Може би ще е кестен или друго подобно широколистно дърво! А едно друго място съм си харесала в градинката с игрушки за да посадя жасминов храст или друг цъфтящ!

Гледам че отстрани на блока ни на удобно място някой е посадил младичка липа?! Най-вероятно не съм сама в това си желание!

Ще ми бъде интересно да прочета вашите подобни начинания!



# 1
  • Мнения: 2 960
не съм милсила да засаждам дървета,но все по често се вглеждам в мръсотията по детските площадки и парковете.все по често се превръщам в подвижна чистеща машинка-като сваля синът ми някъде да ходи -веднагахвърлям  бърз и яростен поглед наоколо за това колко боклуци, фасове ,чашки ,бъркалки от кафе ,хартийки се търкалят по земята в Морската градина например.Започвам да махам фасовете ,които след секунди биха се озовали в детските ръчички на моето момче. За да имаме хубава природа -първо трябва да пазим чисто ,това което имаме. А иначе е хубаво да се засади дърво.....нали хората са казали ,че -човек трябва да засади поне едно дръвче в живота си !!!

# 2
Аз определено започнах често д се замислям...Старая се да не използвам излишно хартия, събираме отделно отпадаците си , а и идеята да посадя дръвче или дръвчета мисля определено да я осъществя!
НАдявам се все повече хора да се замислят за екологията и как да допренесат за запазването на природата .

# 3
  • Мнения: 1 479
Зад блокьт ми си имаме все още много дьрвета и трева/от детските ми години/. GrinningЕ,сега се  Praynigда успеем да ги запазим!Една мама посади здравец и мушкато в гума от автомобил.Имаме си и "дежурни"метла и лопата,и който цапа му ги врьчваме Mr. Green

# 4
  • София
  • Мнения: 17 592
Не, не съм садила дървета в града...

# 5
  • София
  • Мнения: 285
Зад блокьт ми си имаме все още много дьрвета и трева/от детските ми години/. GrinningЕ,сега се  Praynigда успеем да ги запазим!Една мама посади здравец и мушкато в гума от автомобил. Имаме си и "дежурни"метла и лопата,и който цапа му ги врьчваме Mr. Green

Супер готино е, че имате такава организация. Тук при нас също се срещат вече пенсионерки, които чоплят по избуялата тревна площ, махат бурените и облагородяват с различни цветя.

# 6
  • Мнения: 6 441
Като се роди Алекс посадих две плодни дръвчета в двора  Peace Идеята ми беше като порасне да му каже: "Ей,това дърво какво голямо е станало,а го посадих,когато ти се роди."  Hug

А за мръсотията по детските площадки-Така или иначе не мога да го опазя от всеки боклук по земята и го научих да ги хвърля в коша.Така веднъж засрамихме един баща.Няма да повтори да ни замърсява площадката  Laughing

# 7
  • Мнения: 8 163
Дааа, перспективата се променя...

Определено внимаваме много повече и аз, и мъжът ми: чистим, косим, засаждаме, рециклираме...

# 8
  • Мнения: 1 103
Като се роди малката посадихме елхичка  да расте заедно с нея .

# 9
  • Мнения: 3 929
Все повече се замислям, колко е мръсно около нас, но не съм мислила да засаждам дървета. Тази работа обикновено върши свекър ми, който "облагородява" често околоблоковото пространство, а свекърва ми поддържа и градинка пред входа. Но отзад е детската площадка и не ми се иска да описвам, за какво иде реч. Няколко пъти съм излизала да чистя около блока, самоинициативно, но се отказах вече. Невъзможно е да се поддържа чистота само с чистене. Трябва пазене.
Все по-често се замислям, колко е трудно да гледаш дете в София и мислите ми започнаха да клонят обратно към родния ми град, където е зелено и чисто.

# 10
  • Мнения: 3 092
Много дървета и цветя съм засадила и много ми е жал за тези ,който са откъснати , отрязани , смачкани и изтребени ....  Sad

# 11
  • София
  • Мнения: 10 324
По принцип мисля в зелено, такава е професията ми. Но не влагам излишни емоции, те само вредят. Мръсотията по детските площадки винаги ме е дразнила, кучетата и котките в пясъчника. Но и не само там. Гадно ми е да видя фас и на улицата.
Дърво пред блока не бих засадила. Заради такива необмислено посадени дървета едно време ни поддаде тротоара пред блока, та и основите по-късно. Засади го по-надалече.  Peace
Иначе и ние едно време си имахме посадени под блока цветя, дървета, подправки - магданоз, джоджен, чесън  Laughing
Ех, времена, по-хубаво беше, все някоя баба метеше и прекопаваше, ние децата чистехме листа и клечки от лехите. Сега вече поколението-инициатор си отиде, наследниците им нямат време, желание и физическа сила.

# 12
  • София, в момента в любимото ми село Железница
  • Мнения: 1 674
Абе за София не съм се замисляла да посадя нещо, но на село с дядо сме садили много по двора. Иначе редовно излизаме и чистим около кооперацията, за да ни е приятно да излизаме на терасата, а да не гледаме хорските боклуци!

# 13
  • София
  • Мнения: 5 079
Вели се рози м. май и тогава така се случи, че баща ми посади доста дръвчета в градината на нашата вила.
Не сме го правили специално за него, може би повече заради нас.
И аз обичав много природата и зеления цвят  Mr. Green и сърцето ми се свива, като трябва буквално да го вадя от мръсотията и боклуците около блоковете, в градинките и пр.  Cry
Кога ще се научим да пазим и да живеем по - добре, просто не ми го побира акъла...  Thinking

# 14
  • Мнения: 78
И преди да забременея мислех в зелено, а сега още повече! Започнах да рециклирам, имам отделни торби за хартията и пластмасата, използвам найлоновите торбички многократно, в градинките чистя около детето. Идеята с дръвчетата е прекрасна, поздравявам ви!

# 15
  • Мнения: 4 753
По принцип мисля в зелено, такава е професията ми. Но не влагам излишни емоции, те само вредят. Мръсотията по детските площадки винаги ме е дразнила, кучетата и котките в пясъчника. Но и не само там. Гадно ми е да видя фас и на улицата.
Дърво пред блока не бих засадила. Заради такива необмислено посадени дървета едно време ни поддаде тротоара пред блока, та и основите по-късно. Засади го по-надалече.  Peace

 Peace
Колежка еколожка... може би...  Grinning
Пред нашия блок за съжаление няма място да мине човек, камо ли градинка да правим... което е жалко, но няма какво да направя...  А пък зад блока градинката е превърната в кален паркинк, защото отпред е натоварена улица и няма къде да се паркира... Rolling Eyes

# 16
  • София
  • Мнения: 10 324
Колежка еколожка... може би...  Grinning
Ъхъ.  Embarassed

# 17
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Явно аз не съм от зелено мислещите Thinking

# 18
  • Мнения: 8 999
Винаги съм си хвърляля боклука в кофата, не детето ме е накарало да се замисля за чистота в града, за унищожаването на природата или замърсяването на водите. Лошото е, че големите замърсители, ако ще и по сто деца да си  родят, пак няма да спрат да тровят въздуха, водата и почвата.

# 19
  • Мнения: 756
хвърлям боклука в определения контейнер , не хвърлям по улиците , не съм засадила засега нищо -не знам дали това се квалифицира като мислеща в зелено , подкрепям факта че се увеличават застраховките и таксите за коли със стари двигатели и е почти не възможно да поддържаш такава , радвам се че вече в магазина ще трябва да плащаш за найлонова торбичка , въпреки че ще мми бъде малко неудобно в началото .

# 20
  • Мнения: 756
обаче , сега се сещам - не съм много в зелено по отношение на пелените за еднократна употреба и  тези за многократна ...не ми се пере

# 21
  • Мнения: 257
Винаги съм си хвърляла боклука в кофата, не детето ме е накарало да се замисля за чистота в града, за унищожаването на природата или замърсяването на водите. Лошото е, че големите замърсители, ако ще и по сто деца да си  родят, пак няма да спрат да тровят въздуха, водата и почвата.
newsm10И аз така мисля!

# 22
  • Мнения: 4 753
Миналата година пред къщата на свекървата един комшия засади няколко дръвчета, но някой злобар ги изкърши... Сега ние с мъжа ми мислим да садим, за да има детенцето къде да си играе и да е по приятно, обаче не знам как ще ги опазим...  Rolling Eyes

# 23
  • София
  • Мнения: 10 324
Всъщност не е нужно да садиш дървета и зеления по парковете, достатъчно е просто да спазваш онези простички парвила, които са ни ги набивали в главите от детството. Екологът не е задължително фен на Грийнпийс, нито си губи времето да ходи да чисти Витоша с чувал и пръчка.
обаче , сега се сещам - не съм много в зелено по отношение на пелените за еднократна употреба и  тези за многократна ...не ми се пере
Аз също.  Mr. Green Смятам, че адаптацията е задължитлна, аз се приспособявам към света, в който живея. Ако те успокоява, мисли си, че не изпускаш поредната доза перилен препарат в световния океан.  Wink

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Винаги съм си хвърляла боклука в кофата, не детето ме е накарало да се замисля за чистота в града, за унищожаването на природата или замърсяването на водите. Лошото е, че големите замърсители, ако ще и по сто деца да си  родят, пак няма да спрат да тровят въздуха, водата и почвата.
newsm10И аз така мисля!
и аз  Peace

# 25
  • Мнения: 27 524
Не се замислям за подобни неща. Съжалявам, че ще съм груба, но докато на майките навсякъде плюят, изсират децата си, хвърлят угарките си, чашките си от кафе, пликчетата от солетите и от Зрънчо, бирените си бутилки и подобни - няма никакъв смисъл от дръвчетата ни.  Confused
Първо да се изкорени простотията и после да се озелени останалото  Rolling Eyes

# 26
  • София
  • Мнения: 10 324
Тъй, де. И аз това казвам. Просто не трябва да се цапа, като за начало. Да го кажа високопарно - превантивните действия дават по-добри резултати от опитите за ограничаване на замърсяванията.  Wink

# 27
  • София
  • Мнения: 285
Цитат
author=бъръльо-бъръльо
Аз също.  Mr. Green Смятам, че адаптацията е задължитлна, аз се приспособявам към света, в който живея. Ако те успокоява, мисли си, че не изпускаш поредната доза перилен препарат в световния океан.  Wink


вече има перилни препарати и в България, които са на растителна основа и не вредят на околната среда!

Тези,които са от София моат да посетят БИОМАГ - нов магазин за био храни на пл.Журналист 1

ето го сайта: http://bio-bulgaria.com/biomag

# 28
  • София
  • Мнения: 285
Не се замислям за подобни неща. Съжалявам, че ще съм груба, но докато на майките навсякъде плюят, изсират децата си, хвърлят угарките си, чашките си от кафе, пликчетата от солетите и от Зрънчо, бирените си бутилки и подобни - няма никакъв смисъл от дръвчетата ни.  Confused
Първо да се изкорени простотията и после да се озелени останалото  Rolling Eyes

За съжаление не може така лесно да се изкорени простотията! Виж за озеленяването ще ни е по-лесно!
Аз лично не завися от хората- правя това, което зависи от мен; искам да дам собствения си принос за това да остане природа в страната ни. Знам че е заразно Thinking и че все повече хора ще стават зелено мислещите!  bouquet

# 29
  • Мнения: 1 428
Явно аз не съм от зелено мислещите Thinking
И аз  Embarassed

# 30
  • Мнения: 1 896
E то простотията е неизкоренима. Предпочитам да действам вместо да я чакам. Тъй че компостиране, ЕБХ, купуване на по-малко джунджурии за децата, повече втора употреба и размяна на неща между приятели, повече био храни и не толкова токсични препарати в дома. Нещо дали не пропуснах? Разделното изхвърляне на боклука се подразбира, много ясно.

# 31
  • София
  • Мнения: 10 324
За разделното събиране на боклука - има ли според вас действащ завод за преработка на битови отпадъци на територията на България?

# 32
  • Мнения: 4 753
Мисля, че има.... ето тук.... http://www.bulecopack.com/index.php?SysPageId=2
Само че така и не прочетох къде се намира завода....  newsm78

# 33
  • София
  • Мнения: 10 324
До този момент Булекопак АД е единствената организация по оползотворяване, която всяка година успешно доказва изпълнението на  целите си за разделно  събиране, рециклиране и оползотворяване на отпадъци от опаковки , заложени в Закона за управление на отпадъците.

Завод, питам аз. Все пак не частно дружество. Иначе Софийския завод и онзи в Пловдивско, Шишманци, са само проект. Те имат и общинско участие.

Само че така и не прочетох къде се намира завода....  newsm78
Верно, бе, къде им е инсталацията, потчната линия и депото за "остатъците"?  Имат ли комплексно разрешително за такава инсталация? newsm78

# 34
  • Мнения: 540
и ние като се роди бебо си засадихме една елхичка и много плодни дръвчета

# 35
  • Мнения: 9 814
Предпочитам да садя розови храсти.

# 36
  • Мнения: 2 208
Мисля "зелено" откакто съм се родила сигурно. Явно така съм възпитавана, знам ли и аз?!
Който иска да научи повече неща, с които може да бъде полезен на околната среда може да прочете двете екологични теми.  Peace
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=254247.0

# 37
  • София
  • Мнения: 10 324
Ще се зачета, мерси за линка, но да предупредя, че съм малко скептично настроена към емоционалното опазване на околната среда. Да не се сърдите, ако заспоря с някого.  Grinning

# 38
  • Мнения: 4 753
Верно, бе, къде им е инсталацията, потчната линия и депото за "остатъците"?  Имат ли комплексно разрешително за такава инсталация? newsm78

А сега де, къде им е комплексното разрешително, а???  newsm78 Веднага да се уведоми съответния РИОСВ и да се вземат мерки, що за безобразия..... А ОВОС имат ли??? Леле, колко са сгазили лука....  ooooh!   Joy  hahaha

# 39
  • Мнения: 4 753
Ще се зачета, мерси за линка, но да предупредя, че съм малко скептично настроена към емоционалното опазване на околната среда. Да не се сърдите, ако заспоря с някого.  Grinning

Нема да се сърдиме, ако не спориш с мене....  Joy   bouquet

# 40
  • София
  • Мнения: 10 324
Аре па с`а, не се подигравай.  Crossing Arms Професионално изкривяване. То ако нямат ОВОС и комплексно и РИОСВ-то е сгазило лука, впрочем. Ех, пак ми се ходи на работа. Екшън си имаше, клюки знаех. Нямаше да дискутирам Булекопак по форумите...А сега само за щуротии мисля.

# 41
  • Мнения: 4 753
Чакай аз да ги похваля Булекопак-ът.... В нашия град събират и трите вида контейнери в един камион... Не, че ми е много зор, те там да си ги сепарират после, ама хората гледат какво правят и казват, че с това разделно събиране само лъжат народа, пък после пак си изхвърлят всичко.... Та за да не се шашка простолюдието най-добре да си ги събират отделно, пък после да ги мешат колкото си искат...  Joy

# 42
  • София
  • Мнения: 10 324
И аз това исках да кажа, ама си замълчах. Може да ми се е пирвидяло...единият камион. И какво - рекламна кампания? 

# 43
  • Мнения: 4 753
Глей сега.... те бензин пестят, що да се разкарват с три камиона... но пък има много контейнери тука, тези с пластмасата преливат и няма кой да ги събере.... а иначе си мисля, че в завода си ги сепарират отпадъците, както си трябва, ама защо си създават толкоз работа се чудя...  newsm78

# 44
  • София
  • Мнения: 10 324
Реклама. На всеки контейнер седи логото им. Пък то хартия, пластмаса и стъкло после лесно се сепарират вярно.

# 45
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Изобщо не се замислям. Просто си хванах детето пролетта и го заведох на залесяване. А в зелено не мисля, цветно мисля.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Явно аз не съм от зелено мислещите Thinking
И аз не съм... Rolling Eyes

# 47
  • Мнения: 770
Би било добре всеки от нас да мисли по този начин и не само когато се ражда дете.

# 48
  • София
  • Мнения: 1 877
Винаги съм си хвърляля боклука в кофата, не детето ме е накарало да се замисля за чистота в града, за унищожаването на природата или замърсяването на водите. Лошото е, че големите замърсители, ако ще и по сто деца да си  родят, пак няма да спрат да тровят въздуха, водата и почвата.

да за жалост......

# 49
  • София
  • Мнения: 285
Явно аз не съм от зелено мислещите Thinking
И аз не съм... Rolling Eyes

Това ми звучи като думи на човек, който реже клона, на който седи и му е все тая!

От всеки един от нас зависи да не се доведем до екологична катастрофа!

# 50
  • Мнения: 762
Мисля,защото обичам и ми пука!

# 51
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Да и аз се опитвам да мисля в зелено. Дори и само няколко промени да направи човек, все ще е от полза.
Тук е направено много лесно да се рециклира - всяко домакинство разполага със специални контейнери, които се прибират веднъж седмично, само трябва да си ги изнесеш на тротоара. Има много кошчета за боклук, както и контейнери за рециклиране, и торбички за хартия висят по повечето улични лампи, в метрото има специални кошове за вестниците. Харесва ми организацията. В България примерно забелязах, че колкото и да искаш да си хвърлиш боклука, то просто няма къде - има много малко кошчета за отпадъци и се налага да мъкнеш боклуци по джбове докато случайно попаднеш на кошче, а и обикновено то вече е препълнено и прелива.

# 52
  • Мнения: 4 753
....докато случайно попаднеш на кошче, а и обикновено то вече е препълнено и прелива.

Или пък е обърнато или хвърлено във фонтаните (както правят тук)...  Wink

# 53
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Да, за съжаление гамени и простаци има навсякъде  ooooh!

Та извода от горното ми излияние е, че ако държавата положи малко усилия и устрои една семпла инфраструктура за рециклиране, то тогава на гражданите няма да им коства нищо и няма да се изисква особена мотивация да си "зелен" и ефекта ще бъде много по-голям.

# 54
  • София
  • Мнения: 10 324
Виж сега, принципно си много права, но усилията на държавниците отиват в разпределение и преразпределение на финансовите блага, произтичащи от "семплата инфраструктура за рециклиране". Изпускаш момента, че това се случва в България. Прави се не заради крайния ефект, а заради парички.  Whistling

Общи условия

Активация на акаунт