Да отбивам ли вече малката госпожица?

  • 739
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 822
Здравейте мами  Hug

Отдавна не съм влизала тук.
Понеже вече всички около мен очакват да отбивам дъщеричката си аз се бях нагласила този месец да го правя. Когато преди известно време влязох тук с намерение да пускам темата за отбиването попаднах на темата за говорещите кърмачета - моето е от тях. Стана ми много мило и се посмях от сърце. Но и се натъжих. Всяка майка, която е кърмила дълго знае за какво говоря.
Синът ми го кърмих също до 1 и 10 месеца. Тогава натискът около мен беше още по-голям, а и аз бях много по-малко информирана и просто една вечер взехме решение с мъжа ми - ще сложим край, ще се отбиваме. Стегнах си гърдите, след като малчо заспа и легнах до него - но изведнъж ми стана толкова мъчно. Разплаках се  Cry . По едно време той се събуди както обикновено и започна да плаче - да иска цука - аз го взех, но той започна още по-силно да плаче - и така и двамата в един глас, докато аз накрая не издържах и му дадох - успокоихме се и заспахме. Така отложихме момента за малко по-късно, когато вече няколко пъти го бях предупреждавала, че цуката ще става горчива - той не вярваше, смееше се ....но една вечер се намазах с оцет и на човека никак не му хареса. Така от тази вечер нататък се отбихме и двамата  Simple Smile .

Сега, въпреки натрупания опит пак съм пред дилема. Прочетох статиите за отбиването и установих, че моята госпожица явно все още не е съвсем готова за това. Когато падне или се удари винаги ме търси и се успокоява с цукане, заспива с цукане, през нощта цука няколко пъти...въобще няма намерение да се отказва скоро.
Казаха ми, че лятото не било хубаво да се отбива детето. Притискат ме отвсякъде 0 дори мъжът ми само подпитва, кога...а аз се чудя и мая. Не ми се иска да е сега. Имам желание да отложа за есента, но дали тогава няма да е още по-трудно?

Моля ви, да споделите вашия опит с отбиването - кога и как се случи и как го прие детенцето ви. Предварително благодаря   bouquet

# 1
  • Мнения: 566
Ние се отбиваме сега, почти на 2год и 1 месец и синчето, не е сукал от 5 дни. Аз започнах да махам постепено едно по едно кърменията, докато остана само 1 кърмене през нощта, но вече и то е минало, сега пие водичка.
Но като чета при вас как е, май наистина още не е време за отбиване, просто ако решиш да я отбиеш сега ще го изживее доста тежко, по-добре почти да намаляваш кърменията и до септември месец ще е останало само нощното което ще премахнеш и него когато сте готови и двете.
А че те притискат, просто им кажи че не е тяхна работа, и че детенцето ти има нужда от тази емоционална връзка все още.
Успех  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 837
Мама Галка, само да вметна, че няма никакъв проблем да отбиеш лятото. Познавам даже майки, които отбиха точно на лято.
Що се отнася до натиска - я хубаво си помисли ти самата какво искаш, сподели чувствата си с мъжа си и за другите да не ти пука.  И мене ме обсъждат я като полезно изкопаемо, я като откачалка, но мъжът ми е с мене, на никого не преча с моето кърмене...и толкова. Аз ще реша още седмица ли ще кърмя или още година и половина, не тези около мен.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Ти сама трябва да решиш дали искаш да отбиеш малката или не - не слушай кой какво ти говори  Peace

# 4
  • Мнения: 356
Със съвет не мога да ти помогна, защото и аз още не съм отбила щерката. Искам само да те подкрепя, защото разбирам как се чувстваш  Hug Отношението на околните към кърменето на дъщеря ми рязко се промени, след като тя навърши годинка. Преди това боязливо ме питаха кърмя ли и после кимаха одобрително, а сега се изреждат да ми "напомнят", че лятото не се отбива  ooooh! На въпроса ми защо са решили, че ще я отбивам сега, обикновено отговарят, че тя вече била голяма и докога съм щяла да я кърмя. Така че се налага да заявявам, че ще я кърмя, докогато искаме двете с нея, и това не подлежи на обсъждане  Naughty Добре поне, че татко й ме подкрепя напълно. Дали не можеш да обясниш на вашия татко защо не искаш да отбиваш? Неговото разбиране би ти помогнало да се почувстваш по-спокойна.   Peace

# 5
  • Мнения: 822
Ами той по принцип ме подкрепя, но все пак смята, че година и десет месеца са напълно достатъчни.
А аз виждам, че дъщеричката ми все още е силно пристрастена - и малко не виждам как ще се промени това!
Dobi81 , как постигна премахването на отделните кърмения? Ние понеже сме на поискване и когато поиска, тогава си цука - не сме с режим. Всъщност нейният режим е сутрин след като се събуди, на обед като заспива, и вечер - отново като заспива. Отделно, когато сме в колата за по-дълго или  когато се удари и плаче - за успокоение.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 252
И моето мнение, че това е нещо което зависи само и единствено от теб - не от мъжа ти, не от майка ти или свекървата. Добре ще е мъжа ти да е малко по-информиран, за да те подкрепя на този етап. Със сигурност и на него някой му пили на главата да отбиваш и затова той реагира така.
Ако искаш да махнеш някое кърмене помоли мъжа си за съдействие- примерно на обяд той да я приспива. Няма да се размине без рев. Нека да се въоръжи с търпение и за няколко дни беба ще свикне да заспива през деня без теб. В колата примерно като поиска да суче и предложи бисквитка, солета, сокче, водичка или някаква играчка. Вече е голяма и може да и разкаваш приказки. Купи и книжка с животни и и разкавай за животните - децата много се впечатляват. Но се реши да не кърмиш през деня и си отстоявай позицията.
Ако мъжа ти не може да ти помогне като дойде време за спане всяка вечер (или през деня) слагаш беба по едно и също време в леглото след един и същ ритуал - миене, пижамка, приказка и целувка. Не трябва да свързва спането с кърмене. В началото ще се бунтува и ще си търси любимото занимание, но след няколко дни ще започне да заспива без да те търси.
Успех!

# 7
  • Мнения: 2 614
Аз също мисля, че това решение зависи от теб и детето.... Ако искаш разпечатай малко статии на мъжа си, акъ пък не му се чете, можеш просто да поговориш с него, като обясниш, че детето до 3-годишна възръст трябва да приема по около 500 мл кърма/АМ, и дори и да нямаш намерение да кърмиш до 3 години. Можеш да го отдалечиш във времето това даване на АМ.  Peace
Хубаво е да те подкрепя някой с кърменето. А на бабите и останалите "специалисти" на въпроса - "Колко още ще кърмиш?" можеш да отговоряш: "Още около 15-20 минути"  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 566
Чак сега имам малко време да пиша.
Значи постепенно намалявай кърменията, нека да суче за начало преди и след сън. След това премахни кърменията около дневния сън, след това преди нощния и сутрешното кърмене, и да остане само нощното, постепенно и то ще отпадне. Но всичко става много бавно и плавно, аз започнах да го отбивам по горната схема още преди 4 месеца, и постепенно той сам отказа нощното сукане. Сега като стане по-топло за да можете да сте постоянно навън и да се прибирате само за сън ще се отучи от дневните сукания. А ако иска просто я залиши с нещо, за да й отвлечеш вниманието. В началото когато премахвах кърменето преди обедния сън се мажех с паста за зъби/може да е гадно и смешно, но при нас помогна/
Ако искаш да я отбиваш, почни лека полека с това, нещата не стават никак лесни при големите кърмачета.
Ако имаш още нещо за питане, пиши на Лични, ще се радвам ако мога да ти помогна
Успех, и не обръщай внимание на околните какво ти говорят Hug

# 9
  • Мнения: 822
Много благодаря на всички за отговорите   bouquet

Снощи заспа без да цука - искаше да я мачкам и да й пея песнички - пях "Зеленчуци който не яде" поне 10 пъти, защото й хареса много и искаше само нея  Simple Smile .
Започвам да въвеждам повече ритуали при заспиването и така се надявам постепенно да свикне да заспива без цука - от там нататък ще е по-лесно.
Съветите ви бяха много точни и много полезни  Hug и ми вдъхнаха спокойствие.
Сега по-малко се притеснявам и ще си дадем повече време - независимо от околните реакции  Peace

# 10
  • Мнения: 742
Здравей,
напълно те разбирам, понеже съм в същата ситуация - смятах да отбия Криската есента, но явно и двете не бяхме готови за това..тя плаче, аз плача...но започнахме следната тактика - сутрин когато се събуди - баща й започва да я занимава, докато се разсее и забрави за  "нанитата", след това излизаме навън - да се умори, на обяд я приспивам в количката и така постепенно стигнахме до кърмене преди сън и посреднощ...отне ни месец и свикна с този режим - съответно при мен започна да се нормализира пълненето на гърдите и вече нямах никакво напрежение Hug
Вече реших че е време да я отбивам и започнах да й обяснявам, че вече е голяма, ходи на ясла и никой там не ноня... За седмица залъгване (е имаше и ревове), но успяхме да я научим да заспива сама - пея песнички, разказвам приказки и т.н
Сега обаче съм пред големия въпрос как да махна събуждането в 3ч-само то ни остана, но все пак го има...

Моят съвет е да кърмиш до тогава, докато ти самата си убедена, че трябва! И всичко прави бавно и постепенно-така стресът ще е по-малък ио за двете ви!
Успех!  bouquet

# 11
  • Мнения: 2 274
MamaGalka и при нас положението е същото. До скоро мъж ми ме подкрепяше, но от известно време ме натиска да го отбивам и това много ме тормози! Иначе имам подкрепата на всички жени от родата, но мъжете явно не могат да разберат ползата от кърменето, още повече, че малкия е с АБКМ! На мен от една страна ми се иска да продължим с цокането, защото ни харесва и на двамата, а и е полезно, но от друга страна и мен ме притеснява вече кърменето навън, когато му се доспи. Пресен пример - на концерта на Twisted Sisters в Ловеч. Таткото иска да се отбиваме, за да имаме уж повече свобода, защото така бил вързан малкия за мен. Според него кърменето било моя прищявка, а не че детето имало нужда вече от това  Rolling Eyes Confused!
Иначе и при нас цокането е за заспиване или за успокоение. Вчера дори така се измори навън, че пропусна цокането за дневния сън. Сутрин и вечр обаче си е задължително. От 1 седмица не се буди нощем и спят с батко си в детската сами.
Незнам до кога ще мога да отбивам атаките на татито за отбиването. Искаше ми се поне докато стане на 2г. да го кърмя / или поне докато отшуми алергията/. Страх ме е, че ако спрем цокането, няма да пие гадните млека за АБКМ, а неможе да яде никакви млечни продукти и няма да има от къде да си набавя калций.
Стискам ви палци, да намерите най-доброто решение за вас и ако решите да се отбивате, всичко да мине леко и безпроблемно и за двете ви!

Общи условия

Активация на акаунт