Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

в сърцето на любимия

Мнения: 167
Дано не съм объркала мястото за пускане на темата.....
След близо 9 години съвместен живот се разделихме с половинката.По лични причини се местя в родния си град и напускам работа.Вчера една приятелка ми каза ,да помоля при оформянето на док-те при напускане да напишат ,че ми съкращават длъжноста ,а не по взаимно съгласие за да мога да взимам по-големи соц.помощи от бюрото по труда  докато си търся работа.Само да спомена ,че  се разделям с много добри отношения с шефа ми и колегите си .Има ли нещо вярно в това ? Моля да споделите от опит.И другото което искам да питам е ,грешно ли е да напиша заявление за напускане , а не молба ?
Цитирай

Варна

Мнения: 1 511
Доколкото знам, когато си съкратен периода, в който ще си получаваш обезщетение от борсата е по- дълъг, но сумата си е същата и зависи от това, върху каква заплата са те осигурявали.
Цитирай

в сърцето на любимия

Мнения: 167
Осигуряват ме върху цялата заплата ,която не е малко.Притесненията ми са ,че може би ще ми отнеме време да си намеря работа ,а трябва да се справям с много разходи.Така ,че искам да знам дали си заслужава или не .Досега не съм била без работа и няма представа какво се прави след това.
Цитирай


Мнения: 226
Да, когато си съкратена можеш да стоиш на борсата 6 месеца.
А когато е по взаимно съгласие месеците са 4.
Цитирай

През девет форума в десети

Мнения: 11 448
Ако напуснеш по твое желание, ще ти плащат 4 месеца.
Ако те съкратят, месеците зависят от трудовия ти стаж:

Трудов стаж, години  Период за изплащане на обезщетението, месеци
до 3                                  4           
от 3 до 5                          6
от 5 до 10                        8
от 10 до 15                      9
от 15 до 20                    10
от 20 до 25                    11
над 25                            12


За размера на обезщетенията не мога да ти кажа нищо, освен че минимумът е 100, а максимумът е 200 лв. Повече от 200 лв. няма как да вземеш.
Но все пак, попитай в Бюрото по труда, там ще ти обяснят подробно. Или в НОИ също може да получиш информация.
Успех с намирането на нова работа!
Цитирай


Мнения: 13 798
Преназначаване по чл.70/КТ на друга длъжност, след което те освобождават бързо и безболезнено по чл. 71/КТ и отиваш на борсата за масималния срок месеци, колкото ти се полагат според трудовия ти стаж.
Размерът на паричното обезщетение за безработица на безработните лица е 60 на сто от средномесечния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за последните 9 месеца, през които са подлежали на задължително осигуряване за всички осигурени социални рискове, и не може да бъде по-малък от минималния и по-голям от максималния размер на обезщетението за безработица.

Действително безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда , чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105 и 107, ал. 1, т. 1 - 4 от Закона за държавния служител , чл. 128, т. 1, 7 и 8, чл. 128а и чл. 128в, т. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България , чл. 245, ал. 1, т. 4, 6 и 8 от Закона за Министерството на вътрешните работи и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт , получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.


Цитирай

София, България

Мнения: 1 699
при съкращенията има още2 много важни момента
първо - дължат ти срока на предизвестие /от един до три месеца зависи от договора/ ако не си го изработила, разбира се.
второ и най-важно! - след месец, ако не си си намерила работа, отиваш във старата ти фирма с трудовата книжка и те трябва да ти изплатят още една заплата.
Цитирай


Мнения: 13 798
Затова при добри отношения между двете страни се препоръчва чл. 70 от КТ, за сигурност.
Цитирай

София, България

Мнения: 1 699
Затова при добри отношения между двете страни се препоръчва чл. 70 от КТ, за сигурност.
Judy,
ама виж какви сме умни, а  Blush
Цитирай


Мнения: 13 798
Ох, дано повече са така, в такива отношения, че на други разни между работодатели и работници съм се нагледала- то с нотариални покани сме се търсили, то с обратни разписки, то дела, то години наред тровене на нерви. И що?
Цитирай

в сърцето на любимия

Мнения: 167
Предпочитам да си нямам допълнително пилене на нерви и с това ,имам си достатъчно грижи #Cussing out....така ,че ще оставя всичко както е .Благодаря ви момичета много  bouquet
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.