Как да се справя с некоректния ми работодател!

  • 3 894
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 565
Вече 5-ти месец чакам счетоводителката на фирмата, да си свърши работата и съответно да ми преведат майчинството. От януари месец не е подадена информация към НАП, а да не говоря че осигуровки не са плащани от 2006г. От НОи ме посъветваха да подам жалба, но ме е страх да не би след ревизията да ми направят проблем и да не мога да си взема трудовата книжка. Има ли други майки, които имат проблем с работодателите си и ако може някой да даде съвет как да постъпя. Можете да си представите как се кара на 1 заплата. Чудя се ако бях самотна майка ...  #Cussing out

# 1
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Подай жалба в Инспекция по труда.
А ако работодателя откаже да ти даде трудовата книжка, пак подаваш жалба.
Глобите не са малки.
Успех Peace

# 2
  • Мнения: 141
По закон работодател няма право да ти задържа тр.книжка повече от три дни!Подсъдимо е и глобата е соленичка.Моят съвет е да подадеш жалба и да видиш какво ще стане по нататъка.Така или иначе трябва да реагираш по някакъв начин.

# 3
  • Мнения: 3 376
Не ги щади толкова и подавай жалба!!!
След като 7 месеца на мислят за теб  и това как се гледа дете с една заплата не мисля,че изобщо има смисъл да чакаш повече.

# 4
  • Мнения: 253
Може първо да говориш с работодателя си и да му кажеш че ще подадеш жалба ако той не накара счетоводителката да си свърши работа.(моя работодател незнаеше че ТЯ не ми е подала документите)сега вече всичко си дойде по местата.Желая ти успех!

# 5
  • Мнения: 565
Знае той ама тя му казала че първо трябва да си плати осигуровките за да нямал глоби, което не ми се вижда много логично. Иначе моите документи колежката ми ги е подала ама без останалото все едно нищо не е подадено. Днес бях в НОИ и питах дали мога да напусна докато съм в майчинство и да започна в друга фирма и пак да си продължа майчнството, защото ми се струва че ще си имам още проблеми дори и да ми изплатят до сега парите. Имам чувството че само тая фирма е такава.

# 6
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 297
Оплачи се задължително в Инспекцията по труда!
И си подай в деловодството (ако имате такова) писмено, че  си искаш книжката. Взимаш ли един екземпляр с входящия номер за всеки случай.

успех

# 7
  • Мнения: 4 753
Моят съвет е да подадеш жалба и да видиш какво ще стане по нататъка.Така или иначе трябва да реагираш по някакъв начин.

Абсолютно.... аман от работодатели идиоти....  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 1 428
Подай жалба в Инспекция по труда.
А ако работодателя откаже да ти даде трудовата книжка, пак подаваш жалба.
Глобите не са малки.
Успех Peace
Точно така  Peace

# 9
  • Мнения: 1 062
Подай жалба, така или иначе докато си в майчинство не могат да те освободят. Ще си изкараш майчинството, а след като изтече си напускаш и готово.

# 10
имаш права,защити ги!не чакай защото моята приятелка така я завлече нейната шефка,уж счетоводителката,уж незнам  какво си,та сега още пари има да си взима,ама няма кой да и ги даде

# 11
  • София
  • Мнения: 1 603
Подай жалба в Инспекцията по труда.
Трябва да е истински идиот, щом знае, че трябва да взимаш майчинство, а не ти е внесъл осигуровки  newsm78, то е ясно, че няма как да го вземеш.
Не се притеснявай за трудовата книжка - няма право да ти я задържа.

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Моят съвет е да подадеш жалба и да видиш какво ще стане по нататъка.Така или иначе трябва да реагираш по някакъв начин.

Абсолютно.... аман от работодатели идиоти....  Rolling Eyes
съгласна съм  Peace

# 13
  • Мнения: 4 406
това, че ще глобят шефа, няма да те стопли- щом не е внесъл осигуровките, вероятно няма да си плати и глобите. трябва да убедиш някак си шефа си да плати осигуровките.

# 14
  • София
  • Мнения: 17 591
Ако имаш някаква идея да се връщаш на работа на същото място, първо поговори / информирай собственика.
Ако не - направо подавай жалба.
Можеш да се обърнеш, също така, към някой от синдикатие за съвет и / или съдействие.

# 15
  • Мнения: 4 406
ако е вид успокоение за теб- бях чела, че сумите за майчинство се плащат задължително - няма да ги загубиш, все някога ще си ги получиш

# 16
  • Мнения: 1 894
Имах подобен проблем с бившия си работодател.
При нас нещата се разрешиха по следния начин:Тъй като аз съм родила преди 01.01.2007 получавах парите си чрез фирмата-работодател. Договорихме се той да ми дава майчинството на ръка, а когато преведе осигуровките да си получи парите от НОИ.
Моят съвет е първо да разговаряш с работодателя си и да му обясниш ситуацията в която те поставя и финансовите затруднения, които ви създава като не плаща рдовно осигуровките ти. След като вече си го уведомила и ако не вземе отношение по проблема ти-подай писмена жалба до инспекцията по труда, като преди това разбира се предупредиш работодателя за намерениоята си.
Мисля, че по този начин ще постъпиш коректно спрямо всички и ще разрешиш проблема си.
Не се страхувай да търсиш и отстояваш правата си.

# 17
  • Мнения: 56
подай жалба в инспекцията по труда.ще ти ги изплатят на веднъж,а него ще глобят.за книжката не му мисли,няма как да я задържи.

# 18
  • Мнения: X
Цитат
Подай жалба в Инспекция по труда.
А ако работодателя откаже да ти даде трудовата книжка, пак подаваш жалба.
Глобите не са малки.
Успех   Peace
 
 
Съгласна съм  Peace

# 19
  • Мнения: 24 467
След подадена жалба от твоя страна разбира ще си влошиш отношенията с работодателя и трябва от сега да си наясно, че вероятно след завръщането ти на работа ще имаш проблеми. Подготви се, но от жалбата не се отказвай, ако не си уредите нещата "по человечески". Трудовата книжка нямат право да ти я задържат, ако го направят- в РИТ с нова жалба.
Дали шефът е внесъл конкретни осигуровки за няколко месеца или не, дали е глобен или не- товя няма отношение към правото ти да си получиш обезщетенията. Същите се дължат, когато са "дължими" /а не само платени/ осигуровките, а те са дължими, щом си на работа, дори и по време на отпуск.
Ако искаш можеш да напуснеш и по време на майчинството си и да започнеш при нов работодател, който няма да ти създава такива проблеми. Знаеш как става- търсят се близки.

# 20
  • Мнения: 2 197
За съжаление жалбата няма да оправи положението ти. Той трябва да внесе всичките осигуровки, за да почнат да превеждат майчинските. Имах такъв работодател, който бавеше майчинските и детските с месеци, защото не плащаше осигуровки. С голяма мъка после си оправихме трудовия стаж, защото има там една вратичка, че ако не са плащани осигуровки и трудов стаж няма.
Ревизията обаче на него ще му стъжни живота, защото може да му блокират сметките. Това няма да ти оправи положението, но поне можеш да се радваш на неговото. Лошото е, че ще си имаш проблеми със заплатата. Моя съвет е да се спасява, защото осигуровките се трупат и в един момент ще  трябва да си ги плащаш сама, стига разбира се да не решиш, че здравна осигуровка не ти трябва.

# 21
  • Мнения: 565
Той проблема не е толкова в неплатените осигуровки колкото, защото той така или иначе ги дължи, а в неподадената информация към НАП. И така или иначе то май това не е единствения проблем на "великата" фирма и служители още чакат заплати от доста време,а аз поне имах късмета че излязох в майчинство в точния момент и успях да си взема дължимото до момента. И смятам че няма никакъв смисъл  да се връщам на работа, така че и щом няма как да ми задържи трудовата книжка мисля до края на седмицата да си пусна една жалба. От офиса ми казват "няма проблем тези дни ще ги платим" - от 2 месеца. А анонимни ли са жалбите по принцип. То не че човека няма да се досети кой я е пуснал,, но по принцип има доста хора, които си чакат пари от там.

# 22
  • Мнения: 206
Единствения начин е жалба. Бившия ми работодател (държавна фирма) ми създаде същия проблем като при теб. През януари 2005г. родих сина си и все чаках да ми платят болничния поради бременност и раждане. После чаках поне майчинство, но уви - нищо не ми плащаха. Фирмата беше финансово затруднена - на служителите изплащаха само аванс и на 3месеца веднъж заплата за минало време...Търпението ми свърши когато стана месец септември. Звънях по телефона, ходих и лично да разговарям с главния счетоводител. Човека беше много "мил" и ми обясни, че не са внасяни осигуровки на служителите и че заради някаква си там майка нямало да си създава дискомфорт и да се занимава с глупости.Каза, че когато се внесат осигуровките на всички служители тогава и на мен ще ги внесат - да не чакам пари. Да но всички служители получаваха всеки месец аванси (почти равни на майчинството ми тогава). Стана ми адски обидно, че отношението към майка с деца е толкова грубо и подчертах, че ще си взема парите по един или друг начин. Написах жалба, която исках да пусна в НОИ на Стамболийски. Там обаче висях 2часа на опашка с малкия, за да ми кажат, че не знаят към кого трябва да адресирам жалбата.Направиха опит да ме препратят на друго гише(със завидна опашка от чакащи). Тогава отгоре адресирах жалбата си към г-н Христосков с надежда, че той ще ми насочи жалбата там където трябва да се обработи. Служителката започна да протестира че не може така, но честно казано вече не ми пукаше, поисках си входящия номер и казах, че ако трябва на мига ще посетя въпросния господин в кабинета му, надявайки се че той ще е наясно кой и какви функции изпълнява в поверения му институт.
3 дни след това ми се обадиха от НОИ, за да ми кажат, че са препратили жалбата ми в подразделението на НОИ в моя квартал. Още същия ден ми се обади служителка с желание да тушира нещата. Посъветва ме да съм търпелива и толерантна към работодателя, щом е във финансово затруднение. Но за какъв толеранс и търпение говорим - 9м. след раждането и месец преди него аз не бях получила нито стотинка.
На следващия ден главния счетоводител по-любезен от всякога ми се обади и ме покани да си взема парите.Отидох при него, а той каза че не било нужно да стигам до жалба Shocked. Трябвало да имам търпение като другите. В крайна сметка ми платиха до стотинка от касата на фирмата всички суми до момента, а в последствие всеки месец любезно ми се обаждаха да отида да си взема майчинството.
В една фирма майките не са 90% от служителите - мисля, че е редно да има по-коректно отношение към тях. Успех ти желая и дано съм ти помогнала - постинга ми стана доста дълъг.

# 23
  • Мнения: 3 621
Цитат
Подай жалба в Инспекция по труда.
А ако работодателя откаже да ти даде трудовата книжка, пак подаваш жалба.
Глобите не са малки.
Успех   Peace
 
 
Съгласна съм  Peace

абсолютно вярно , моя съвет е паралелно да подадеш жалба и в НОИ така ще го притиснат от двете страни

# 24
  • Мнения: 770
Жалба, другите са ти обяснили. Недей да търпиш повече това положение

# 25
  • Мнения: 206
PS: По въпроса с трудовата книжка - в кодекса пише така:
Чл. 226.  (1) Работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно за вредите, причинени на работника или служителя поради:
1.  неиздаване или несвоевременно издаване на необходимите му документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение;
(2) Работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя за вредите, които той е претърпял поради незаконно задържане на трудовата му книжка, след като трудовото правоотношение е било прекратено.
(3) Обезщетението по ал. 1 обхваща всички вреди, претърпени от работника или служителя, включително и неимуществените.  Обезщетението по ал. 2 е в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на прекратяването на трудовото правоотношение до предаване на трудовата книжка на работника или служителя.
Чл. 348.  (3) Трудовата книжка се съхранява от работника или служителя, който е длъжен да я представя на работодателя при поискване, както и за вписване на нови обстоятелства в нея.
Чл. 350.  (1) При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да впише в трудовата книжка данните, свързани с прекратяването, и да я предаде незабавно на работника или служителя.
Чл. 354.  За трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение, в следните случаи:
5.  работникът или служителят е останал без работа поради незаконно задържане на трудовата книжка;

# 26
  • Мнения: 332
Подай жалба в Инспекция по труда.
А ако работодателя откаже да ти даде трудовата книжка, пак подаваш жалба.
Глобите не са малки.
Успех Peace
Peace
Аз като забременях ми въртяха какви ли не номера, за да ме уволнят, но така и нищо не постигнаха finger После като родих се започна едно бавене на майчинството - 4 мес. нищо. Подадох си жалбата, при което тия от инспекцията, веднага ги посетиха и до няколко дни цялата сума ми беше преведена.  Mr. Green

# 27
  • София, в момента в любимото ми село Железница
  • Мнения: 1 651
Подай жалба и не му мисли. Закона е изцяло на твоя страна.

# 28
  • Мнения: 1 103
Не им се оставяй подавай жалбата   Naughty

# 29
  • Мнения: 4 753
Аз като забременях ми въртяха какви ли не номера, за да ме уволнят, но така и нищо не постигнаха finger После като родих се започна едно бавене на майчинството - 4 мес. нищо. Подадох си жалбата, при което тия от инспекцията, веднага ги посетиха и до няколко дни цялата сума ми беше преведена.  Mr. Green

Не знам днес със дупето нагоре ли станах, но каквото и да прочета все ме дразни...  ooooh! Простотията българска не знам има ли я другаде, но тука просто изобилства... Не стига, че не пишат договори, осигуряват ни на по-малко пари, мотаят ни, правят ни на маймуни, ами гледат и да ни изритат, ако разберат, че сме бременни... Много се дразня, от 5 месеца съм болничен и колежките ми продължават да ми въртят гадни номера, като се върна ще станем на кълбета...  #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт