Оспорване акт за административно нарушение

  • 5 668
  • 12
  •   1
Отговори
  • York
  • Мнения: 826
Случката е следната. Приятелят ми отива да декларира апартамент в данъчното близо две години след придобиването му. Пишат му акт за административно нарушение, който може да варира от 10 до 400 лв. Интересното в случая е, че не му дават екземпляр от акта.  newsm78
Та въпроса е може ли да се оспори този акт?  Thinking

# 1
  Бях в подобна ситуация с колата, не съм я била декларирала и ми взеха 50лв глобапреди 2 години.
За оспорване може, но имаше някакъв много кратък срок 3 дена или нещо такова.

# 2
  • Мнения: 2 005
Виж чл. 43 тук

# 3
  • York
  • Мнения: 826
Това,че трябва да дадат препис е ясно Simple SmileКак да действаме срещу общината,когато са пропуснали да ни дадат такъв Thinking

# 4
  • Мнения: 418
ами много се е забавил...аз също бях закъсняла със срока,но не толкова,пак имах нещо като акт за нарушение ,но само с предупреждение,без глоба...
всяко едно административно нарушение подлежи на обжалване...има срок от датата на връчването му...

# 5
  • Мнения: 418
Това,че трябва да дадат препис е ясно Simple SmileКак да действаме срещу общината,когато са пропуснали да ни дадат такъв Thinking


какво значи са пропуснали да ви дадат такъв...ако сте били в страната няма как да не е бил уведомен за това нарушение...

# 6
  • Мнения: 28
Имате срок за обжалване на акта , който е три дена от датата на подписването му. А вече когато получите наказателното постановление можете да го обжалването в седемдневен срок. А иначе мисля че можете да подадете молба в делеводството на общината да ви бъде даден препис от акта.

# 7
  • Мнения: 315
ама кое мислиш да обжалваш?при покупка на имот срокът за обявяване в данъчното е 2 мес.от придобиването .вие сте в нарушение Wink
ако ще обжалваш това, че не ви е даден екземпляр newsm78 - незнам, по принцип са длъжни да ви дадат екземпляр.
нормативно това е уредено в ЗАНН - закон за административните нарушения и наказания.
по този ред се обжалват актовете на нап, кат, митници и т.н.

# 8
  • Мнения: 418
такъв е реда,но ако този на който е съставен акт не се явява за връчването му..се приключва служебно(поне в кат е така)..и ако е връчен служебно едва ли има право да се обжалва...срока наистина е 2 месеца...аз бях закъсняла месец и нещо,та минах само с предупреждение...

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 161
Въз основа на акта за установяване на административно нарушение се издава  наказателното постановление, което подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаването му пред районния съд по местоизвръшване на нарушението.

Срещу акта за установяване на административно нарушение може /не е задължително и няма негативни последици, ако не се направи/ да се подаде възражение в 3-дневен срок пред административнонаказващия орган.

Връчването на препис от акта е задължителен етап от процедурата и се удостоверява с подписа на лицето, на което е съставен акта или с подписи на свидетели при отказ да го получи. Неизпълнението на това правило представлява съществено процесуално нарушение и е основание за отмяна на наказателното постановление.

# 10
  • Мнения: 28
не съм съвсем съгласна, че недаването на копие е основание за отпадане на наказателно постановление. Първо е трудно доказуемо, че не го е получил защото той се ер азписал че е го получил в самия акт, и второ той може пак да си го получи. Може да се обжалва в случая само размера на глобата, ако е много голяма

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 161
не съм съвсем съгласна, че недаването на копие е основание за отпадане на наказателно постановление. Първо е трудно доказуемо, че не го е получил защото той се ер азписал че е го получил в самия акт, и второ той може пак да си го получи. Може да се обжалва в случая само размера на глобата, ако е много голяма
Явно не си ме разбрала добре - имам предвид случая, в който връчването не е удостоверено по никакъв начин, т.е равносилно на невръчване. И при обжалването по съдебен ред се разглежда изцяло законосъобразността на наказателното постановление, не само размер на глобата, дори само това основание да е посочено в жалбата.

# 12
  • Мнения: 756
напротив , недаването , по-точно невръчването му се е основание за отпадне поради процесуално нарушение -като не му е връчен акта / не говаря за удостоверяване/ той откъде ще знае каво е нарушението и дали не са му нарушили прават-това си е обсолютно основание за отпадане на постановлението.

Общи условия

Активация на акаунт