Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Дъщеря ми е на 6 и се притеснявам от увеличаването на т.нар. детски мъх - тя е мургава и от бебе си има мъх по гърба, но от известно време видимо се увеличи мъха по ръцете, гърба, краката, пубиса, а и по срамните устни се появиха постепено сравнително дълги тънки косъмчета. Първо не се притеснявах, понеже тя е много здраво и жизнено дете, не е страдала от сериозна болест, нямаме роднини със заболявания или увреждания, а и знам, че засилено окосмяване се получава при лечение с хормони, напр.
Възможно ли е това да е симптом на някаква скрите болест, за която няма други симптоми?
Възможно ли е това да е от някаква липса в организъма?
Възможно ли е да е преждевременно съзряване?
Възможно ли е да е нещо нормално на тази възраст да се увеличи мъха? Много се надявам да е така, на плажа наблюдавах деца на тази възраст и забелязах, че някои имат и повече от моето. Но ме притеснява не наличието на мъха, а увеличаването му.
За съжаление, нямам близки приятели с момиче на тази възраст, а 2-3 най-близки, с които споделих притесненията си, ми казаха, я остави детето, нищо му няма. Надявам се да са прави, но защо това не ме успокоява? Почти съм сигурна, че не се касае за хормонален дисбаланс, защото мъха не е на необичайни места - по лицето или по гърдите, например. Не съм сигурна, че трябва да се обърна към лекар, имам приятелка дерматолог и тя също ми каза, че е нормално и всички деца имат мъх. Постоянно я заглеждам, сега дори виждам, че и под мишниците се е появил фин тъмен мъх на мястото, където ще са косъмчетата. До колкото си спомням от моето детство, окосмяването не започва с мъх, а направо с косъмчета, но не съм сигурна. Моля, кажете как е при вашите деца? Особено при момиченца! Много се надявам някой да сподели наблюденията си...
Цитирай

Анкх-Морпорк

Заведи детето на ендокринолог или детски гинеколог - на 6 години е, така ли?
Моя роднина имаше подобно засилено окосмяване на същата възраст и се оказа кистичка в яйчника, нищо, че още не функционира.
Другата вероятна диагноза е ранен пубертет.
По-добре да го види лекар и да прецени, отколкото после да се окаже, че не си взела мерки навреме.
Дано да не е нищо сериозно.
Цитирай

Ланкър, планините Овнерог

Настъпи ме по мазола.Въпреки че дъщеря ми е доста по-малка,и мен ме притеснява същото.Космите по гръбчето й стават все повече.Вярно,че още като се роди,педиатърът ми каза,че ще си по-косматичка,но нямаме такива хора в рода си newsm12 .Оплаках се на педито ни и тя ми каза,че за да има проблем трябва да е мнооого по-зле/а засега й имам доверие/и,че просто ще се епилираме от малки smile3511
Цитирай

The new Earth

Нямам такъв проблем,но намерих една стара тема.Може да ти е полезна Smile

За окосмяването при дечицата
Цитирай

София

Моята госпожица е на 9 години и имаме същия проблем  Sad. Още от детската градина, последната група, й се появи мъх над горната устна. По гръбчето, особено в горната част между плешките, мъха е доста тъмен и гъст. Последният хит е мъха, който се появи на нослето й. Не знам дали е наследственост. Аз по принцип съм малко по-космата от нормалното, но пък ми е от хормоналните проблеми, а тя е още дете. Понякога много се замислям и се притеснявам да не й се подиграват и да й се смаже самочувствието за това, знаете, че децата могат да са много жестоки  Mad.
Цитирай

там, край реката

Подкрепям мнението на firebird. Най-добре е да заведеш дъщеря си на детски ендокринолог (за гинеколог не съм сигурна - според мен би било твърде травмиращо на тази възраст). Окосмяване под мишниците и пубиса и/или други вторични полови белези може да са  признак на преждевременен пубертет (Precocious Puberty), което е хормонално заболяване.
Цитирай
Благодаря ви за отговорите! ако проблемът е чисто козметичен, и просто ще трябва по-рано да се епилираме, всичко е наред, но аз се притеснявам да не би да е нещо с хормоните, Ели, какво знаеш за преждевременния пуберитет и лекува ли се? А ако решим да не го лекуваме, опасно ли е?
Искрица надежда, много благодаря за старата тема!
Николета, на дъщеря ти само по гърба ли се увеличават или и на други места? И личната ти лекарка какво казва? Че е нормално? Щом се увеличават, щом има развитие, аз мисля, че не е в рамките на нормалното, но много не ми се иска да е така!
Ще я заведа при нашия педиатър, но си мисля, че той ще ми се присмее за притеснението, той по принцип смята, че повечето притеснения на майките са неоснователни и явно е прав, щом е от най-добрите в града...Може би направо при ендокринолог. Страх ме е обаче да не предпише лечение с хормони, защото съпругът ми няма да се съгласи.
Firebird, за детския гинеколог се притеснявам, дали киста на яйчника може да се види с преглед на видеозон?
Благодаря ви, момичета!
Цитирай

Анкх-Морпорк

Заведи я първо на ендокринолог. Има значение типа окосмяване - едно е, ако окосмяването е общо засилено, друго е, ако е "мъжки тип" или "женски тип" - това ендокринолога ще прецени. Ако смята, че има киста на яйчника, той ще ви прати на гинеколог. Децата не се преглеждат вагинално, а киста се вижда на видеозон, доколкото знам. Не съм лекар, биолог съм.
Цитирай

там, край реката

Ванеса, аз също не съм лекар, но понеже и ние имахме подобен проблем със засилване на окосмяването (дъщеря ми е на 4г)  изчетох доста материали по въпроса. Дано да се окаже че при вас няма причина за притеснения и проблема е само козметичен.

Ето все пак малко повече за преждевременния пуберитет:

За съжаление моята информация е най-вече от американски източници. Единствената, доста оскъдна информация която намерих в интернет за ранния пубертет на български (което може би означава че болестта се среща много по-рядко в България отколкото в САЩ) можеш да видиш тук - http://www.vita.bg/pediatry/index.shtml

С няколко думи -  има подозрения за преждевременен пуберитет при момичетата ако преди навършване на 10г (в БГ или 8г - САЩ) се наблюдава един или няколко от следните:
-развитие на гърдите
-окосмяване под мишниците и/или пубиса
-бързо/внезапно израстване на височина
-миризма при изпотяване като при възрастен
-акне
-поява на менструация

При някои деца може да се проявяват един или повече от симптомите, но да не се установи  преждевремен пуберитет, затова е важно да се отиде при опитен  ендокринолог, който  ще препоръча измерване на нивата на хормоните в кръвта и/или рентген на киткката и дланта (установява се дали има ускорен растеж на костната система).

Ако се установят повишени нива на хормони:

- в някои от случаите се оказва че причината е киста на яйчниците, надбъбречните жлези и др ==> премахването на кистата може да реши проблема.

Ако се установи преждевременен пуберитет се препоръчва лечение с "псевдо"-хормон който да забави настъпването на пуберитета (мисля че в България лечението се поема от здравната каса).

Ако не се приложи лечение- последствията са най-вече психологически.  Също детето може да остане ниско на ръст тъй като спирането на растежа ще настъпи по-рано от нормалното.

Дано след това прекалено дълго обяснение да не съм те изплашила. Ако имаш нужда от по-подробна информация  и си добре с английския мога да ти пратя линкове към сайтове.
Цитирай
Ели, много ти благодаря, че си отделила толкова от времето си, за да ми отговориш. Наистина ме уплаши, тъкмо се бях успокоила от други мнения във форума на абв, че и техните дъщери са били като моята с окосмяването. Твоето писмо ме разтревожи с това, че от изброените симптоми ние имаме2!! - освен окосмяване под мишниците и пубиса, миризма при потене, което не съм го смятала за симптом за нещо, а го забелязах от 2-3 седмици, откакто стана по-горещо... Ще търся добър ендокринолог, няма начин...
Сподели, моля те, при дъщеря ти всичко беше наред, нищо че си се била притеснила и изчела много за това, така ли?
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.