Как се заливат с желатин плодовите торти?

  • 29 341
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17 934
Това искам да ми обясните. Мисля да направя една бърза торта с готови блатове, крем на Йоткер /пудинг или нещо подобно/ и отгоре да поставя ягоди, банани и киви. Как обаче да ги залея така, както на Неделя например изглежда плодовата пита? Знам че е желатинов сироп, но не знам пропорциите. Приемам всякакви предложения- Спешно!!!

# 1
  • Мнения: 27 524
Аз лично ги правя тези тортички с горната част на дъното - желирам на дъното сокът и украсата и после редя тортата, след това обръщам. Но то е за сладкиши, които са гладки отгоре, за онези с по-натруфените красоти не знам точно   Blush

# 2
  • Мнения: 22 867
....... за онези с по-натруфените красоти не знам точно   Blush

За тези с натруфените красоти, т.е с много плодове отгоре, използвам  тази смес ЗА ЖЕЛИРАНЕ НА ПЛОДОВЕ ВЪРХУ ТОРТА ( не е моя измишльотина, някъде от нета е, ако не бъркам от руските форуми newsm78)

100 мл вода
20 мл водка
50гр захар
10гр желатин
1 ванилия

Желатинът се накисва с водата. Като набъбне се добавя захарта и се разтопява, без да завира. Прибавят се водката и ванилията и се изчаква да се охлади и да стане на гел. Тогава с помощта на найлоново пликче с дупка отпред се шприцова върху плодовете.

Вкусно е се получава добре. Не ми харесва покриването на плодовете само със желатин, т.е. не ми е вкусно после.

Ако трябва отгоре да има желиран слой - разтварям 1 или 1 и половина пакетче желатин в сок от компот обикнавено и заливам подредените плодове. Но тортата трябва да е в разкопчаваща се форма. Като постои в хладилник и се стегне желето, ринга се сваля.

# 3
  • Мнения: 326
тази торта покривах с желатин по рецептата на labrex с водката:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=115787&view=1&photo=57
не съм го шприцовала с плик, че нямах време. Има точно определен момент, когато трябва да се шприцова. Аз понеже бързах и го налях малко по-течен, но пак стана. Ако го изпуснеш да започне да желира започва да се втвърдява и няма да стане красиво. Разтопяваш пак на водна баня. Трябва да е нито течно нито желирало, за да стане покритието лъскаво и гладко.
labrex, мерси за рецептата  bouquet
.. а и да допълня, за да не потъмняват плодовете ( става въпрос за ябълката и банана)  се намазват предварително с лимонов сок. Така и цял ден да стоят няма да потъмнеят.

# 4
  • Мнения: 22 867
тази торта покривах с желатин по рецептата на labrex с водката:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=115787&view=1&photo=57

kony, тортата ти е страхотна!   bouquet (не заради желирането) Grinning

# 5
  • Мнения: 27 524
Аз на Кони на тортата отгоре не видях някъде да има желирано  newsm78
Иначе изглежда супер  Peace

# 6
  • Мнения: 8 242
Аз на Кони на тортата отгоре не видях някъде да има желирано  newsm78

Желират се самите плодове, а не се прави желиран слой  Wink Става като леко покритие по самата форма на плодовете..

# 7
  • Мнения: 27 524
Аха, разбрах, мерси   bouquet

# 8
  • Мнения: 11 747
Тези торти от сладкарниците, това отгоре е плодова фарситура. Нанася се с четка. Фарситурата се продава готова по сладкарските борси.

Лабрекс, това ако е домашна рецепта за фарситура...?  Thinking Такова ли става?

# 9
  • Мнения: 22 867
Тези торти от сладкарниците, това отгоре е плодова фарситура. Нанася се с четка. Фарситурата се продава готова по сладкарските борси.

Лабрекс, това ако е домашна рецепта за фарситура...?  Thinking Такова ли става?

Не съм втого наясно със сладкарската терминология, преди покривах само плодовете с разтворен желатин, а после някъде попаднах на тази рецепта и ми допадна вкуса и. Ако това, желираното, с което се покриват само плодовете, се нарича фарситура, значи е нещо такова.

# 10
  • Мнения: 11 747
ами фарситурата е като желирано, но по-меко и рядко. Като се разбърка, можеш да намажеш с нея, става като от конфитюр, а после се стяга.  Нещо такова се получава явно.

# 11
  • Мнения: 22 867
ами фарситурата е като желирано, но по-меко и рядко. Като се разбърка, можеш да намажеш с нея, става като от конфитюр, а после се стяга.  Нещо такова се получава явно.

Вероятно е нещо такова, ако не същото. В рецептата се препоръчва да се охлади, да стане на гел и тогава да се нанася. Съжалявам, че не съм записала автора на рецептата, беше от периода, дето копвах всичко и не записвах ни автор, ни откъде е, но ми се струва, че е от похожденията ми по руските сайтове и форуми. Просто не е гадно като само желатин разтворен.

# 12
  • Добрич
  • Мнения: 5 427
 Правила съм плодови торти с желирани плодове отгоре. Трябва да имаш лента за торта, която се закопчава и разкопчава. Нареждам плодовете и наливам малко от сиропа, за да се стегне и да не им позволи да се разместят в течността. После оставям да се желира. Изваждам и доливам още малко от сиропа и отново изчаквам да се желира. И така на 3- 4 пъти. Обикновено едно такова тънко желиране става за 20 -30 мин. Може да оставиш част от плодовете над желето. Когато е готова  плодовете ще изпъкват релефно отгоре.   
Друг път желирам плодовете отделно в къдрава кексова форма с дупка по средата и после ги обръщам върху тортата. Тогава не е необходима закопчаваща се лента. Дупката в средата запълвам със сметана. Естествено и в двата случая обикалям тортата със сметана. Става много красиво.

# 13
  • Мнения: 11 747
Сега се сетих, за тези торти, които са отгоре и отстрани целите облечени в ягоди - прави се желе, стандартно с желатин и когато е започнало да стяга, но още не е стегнало започва всеки плод да се топи в купичката с желето и се реди върху тортата. Така се нарежда цялата и отстрани. После може да се 'понамаже' с още малко желе отгоре и се слага в хладилник да достегне.

При желатина е удачно да се сложи степче или друг разтворим сироп ягода, отговаря на цвят и вкус.

# 14
  • Мнения: 4 358
Сега се сетих, за тези торти, които са отгоре и отстрани целите облечени в ягоди - прави се желе, стандартно с желатин и когато е започнало да стяга, но още не е стегнало започва всеки плод да се топи в купичката с желето и се реди върху тортата. Така се нарежда цялата и отстрани. После може да се 'понамаже' с още малко желе отгоре и се слага в хладилник да достегне.

При желатина е удачно да се сложи степче или друг разтворим сироп ягода, отговаря на цвят и вкус.

Аз точно така направих последната си плодова торта - първата с желирани плодове в живота ми. Челя бях за този начин тук във форума.
Потапях всяка ягода в разтворения желатин и редих отгоре, по същия начин и парчета банан.
Това за желирането на дъното на топтена форма супер ми звучи.
Не разбрах много добре как заливате наредените плодове - като при тортата на KONi. Предполагам с лъжичка се обливат подредените вече плодове с желирания сок newsm78
Друг път желирам плодовете отделно в къдрава кексова форма с дупка по средата и после ги обръщам върху тортата. Тогава не е необходима закопчаваща се лента. Дупката в средата запълвам със сметана. Естествено и в двата случая обикалям тортата със сметана. Става много красиво.

Супер звучи Peace А да имаш снимка да видя как точно се получава?

Общи условия

Активация на акаунт