Застраховка на имот при ипотека?

  • 3 201
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 98
Каква  точно застраховка изискват банките преди отпускане на ипотечен кредит? Оценката на имота или размера на заема е сумата, за която се застрахова имота?
Ако има сблъскали се с този проблем, моля да споделят? При кои застрахователи условията са най-изгодни?
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 1 208
Върху оценката на имота е застраховката. Нашата е към ДЗИ, но не си спомням колко беше. Сега ни предстои да я подновим и ще се радвам ако някой запознат сподели нещо повече.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 762
Зависи какви рискове искате да покрите. При ипотекиран имот застраховка индустриален пожар е задължителна. Мисля, че задължителни бяха и ВиК и природни бедствия. Различните компании дават различен процент на премията, но разликата не е голяма.

# 3
  • Мнения: 98
Точно това ми беше въпросът какво изискват банките и по конкретно ако някой знае за Райфайзен?
Струва ми се нелогично при положение, че ми отпускат кредит примерно 40000 лева да искат да застраховам имота за 80000  newsm78

# 4
  • Мнения: 1 208
Моят заем е към ДСК и е за 45000лв, имотът е оценен на 68100лв и застраховката е върху 68100лв. Мисля че самата застраховка не беше повече от 100лв, но може и да се бъркам. До края на месеца трябва да я подновя, и ще видя колко е със сигурност.

# 5
  • Мнения: 98
А всяка година ли се подновява не искат ли да е за целия период, през който ще погасяваш кредита?

# 6
  • Мнения: 1 208
Всяка година се подновява.

# 7
  • Мнения: 8 999
Върху данъчна оценка, ако кредитът не надвишава тази сума. При нужда застрахователят изпраща оценител, чиято услуга се заплаща допълнително /а май може да се ползва и оценката, която е направила банката при отпускане на кредита/. Застраховката е задължителна - за природни и други бедствия, по желание може срещу взлом, вандализъм и пр. Обикновено банката има претенции при коя агенция да се направи застраховката.

# 8
  • Мнения: 142
Каква  точно застраховка изискват банките преди отпускане на ипотечен кредит? Оценката на имота или размера на заема е сумата, за която се застрахова имота?
Ако има сблъскали се с този проблем, моля да споделят? При кои застрахователи условията са най-изгодни?
Благодаря!

При нас е върху сумата на кредита.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 1 693
Точно това ми беше въпросът какво изискват банките и по конкретно ако някой знае за Райфайзен?
Струва ми се нелогично при положение, че ми отпускат кредит примерно 40000 лева да искат да застраховам имота за 80000  newsm78
Нашият ипотечен кредит е точно от Райфайзен банк - прави се всяка година и е върху оценката на имота. Съответният кредитен инспектор си следи кога изтича застраховката и се обажда, ако вие сте забравили, подготвя си документите и само отивате да платите и да вземете полицата. За да те ориентирам, мога да ти кажа, че за оценка на имота - 55 000 евро, нашата застраховка е 130 лева, няма разлика спрямо миналата година и 10 лева е повече от по-миналогодишната застраховка. Правихме я днес сутринта дори Heart Eyes

Да добавя, че UNIQA са застрахователя при Райафайзен банк.

# 10
  • Мнения: 425
Ние имаме ипотека към Райфайзен и застраховката на жилището ни е за 5 години. Но не си спомням за каква сума беше.

# 11
  • Мнения: 98
Благодаря Vesana, точно това ми трябваше, за да имам някаква представа какво ме очаква, а проверявала ли си при други застрахователи?

# 12
  • Мнения: 2 005
Нашата е ипотека е в ДСК. На 45000 лв. / тяхната оценка /, застраховката миналата година беше около 70 лв., тия дни съпруга ми ще я поднови - пратиха ни известие. Те си имат застрахователна дейност - "ДСК Гарант" или нещо подобно беше.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 1 693
Благодаря Vesana, точно това ми трябваше, за да имам някаква представа какво ме очаква, а проверявала ли си при други застрахователи?

Да, разликата е много малка и при други застрахователи.

Общи условия

Активация на акаунт