За умалителните

  • 6 694
  • 113
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 768
Размислила съм се тази ранна сутрин над следния феномен.

Защо толкова масово напоследък се говори с умалителни?
От любимите ми "парички", та до "кремчета" за "очички" и "крачета" в КМ. 
Вчера пък една от майките в ДГ говореше как дечицата са болнички и не могат да ходят в градинката (разбирай Детската градина). 

Според вас какво е? Вредно навикче? Или по-различно проблемче на психична основа?
Дали употребяващите постоянно умалителните виждат/искат да виждат света бонбонено розовичък?

# 1
  • Мнения: 3 447
Дали употребяващите постоянно умалителните виждат/искат да виждат света бонбонено розовичък?
... и по-малко страшничък и враждебничък. Или пък искат да са мънички и да им се прощават грешчиците. Или пък Ути Бъчваров наложи нов тренд Simple Smile
А ако говориш за майчетата конкретно - то е ясно, същото е като "акаме зелено".

Последна редакция: вт, 20 май 2008, 08:09 от Dona

# 2
  • Мнения: 4 585
Че кой чете КМ? Shocked
Според мен по-логично е жени да говорят с уголемителни.

# 3
  • Мнения: 3 405
Eta, липсваш ми, да знаеш.

Употребявам умалителни, когато говоря с малкия и за него. Много ми е готино да се лигавя и размазвам. След известно време ще порасна  Laughing

# 4
  • Мнения: 17 546
Имам колега, чийто речник е задръстен с такива мънички думички. Като струпа по няколко в изречение е дразнещо. Някак виновно или извинително звучи човек като говори по този начин. Нямам обяснение защо някои хора го правят!?

# 5
  • Мнения: 3 405
Обяснявам: някои хора се чувстват инфантилно, искат да са обгрижвани, да ги закриля някой, търсят родителя (може да им е липсвал такъв, физически или психически). Ей такива работи.
Други, като мен, го правят покрай малките си деца, толкова е мило и приятно  Laughing Аз го правя съзнателно.
Трети може да приемат събеседника си като нещо мъничко, дребно, дете и т.н. и затова да говорят така.

Има и други обяснения, вероятно, но аз смятам, че е това.

# 6
  • Мнения: 3 447
Обяснявам: някои хора се чувстват инфантилно, искат да са обгрижвани, да ги закриля някой, търсят родителя (може да им е липсвал такъв, физически или психически). Ей такива работи.
Да, добър пример е изречението "Ще ми дадеш ли парички?"  Laughing

# 7
  • София
  • Мнения: 3 099
От любимите ми "парички", та до "кремчета" за "очички" и "крачета" в КМ. 

Луди женички, без работа и с парички!

# 8
  • Мнения: 1 897
Kогато е свързано с децата умалителните се използват, заради умилението, което изпитваме към тях. Аз също се улавям, че когато говоря на сина ми казвам: чорапки, бисквитка, парички, бананче...
Когато обаче възрастни хора говорят по между си и изполването на умалителни е толкова често, че чак е натрапчиво е наистина дразнещо.Прекалено лигаво ми звучи, но пък е възможно и аз да съм прекалено сериозна,знам ли... newsm78

# 9
  • Мнения: 11 747
Не е покрай децата според мен. В тоя форум съм от 2 години, пък болничките и прочие открай време ги слушам. Върха беше, когато една от популярните гримьорки каза на клиентката си в телевизионно предаване - отвори очичка!  Confused
Чиста лиготия си е за мен, породена от не знам какво.

Това с 'паричките' беше единственото, което понякога използвах. Веднъж eta, се възмущаваше в някаква тема и чак не можех да я разбера. Не след дълго ми пресоли от 'парички', та вече съм твърдо на пари.

# 10
  • Мнения: 3 405
То всеки има различни причини да използва умалителни  Grinning или да не използва.

# 11
  • Мнения: 11 747
Да, предполагам. За гримьорката съм си мислила, че тъй като бърка по очите на клиентите си, то поне иска да е любезна, та чак го преиграва, с това 'очичка'. На мен ми звучи отблъскващо.

# 12
  • Мнения: 5 940
Когато всичко ти се върти около бебето, започва да става нормално да говориш с умалителни.

# 13
  • Мнения: 1 212
Умалителното не винаги е умилително ... м-да  yes
Показва различни работи и  предназначението му зависи от използвания контекст и от употребяващия го  Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 17 591
Хм... Ръчичките, крачетата, очичките и останалите бебешки части са ми умалителни. Ами то самото е мъъъничко... За останалите неща рядко използвам умалителни - най - вече когато и те са малки. Примерно палето би било кученце, но лабрадорът - едва ли.

# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
И аз искам някой да ми даде парички, за да се разходя по магазинчетата и да си купя някоя дрешчица и гримче. Но понеже няма кой, си седя в офисчето, тракам по клавиатурчицата и се притеснявам тихо дали маминките, които говорят с умалителни думички, днес са си сготвили манджичката и са си проснали праненцето, преди да идат с детенце на разходчица.


п.с. учудвам се с каква лекота ми се удаде  Laughing не си представям в реалния живот да говоря по този начин. Анджелина, пропускаш трети вариант - покровителство към обекта, за когото говорим.

Едно е да кажеш "Дадох двайсе лева за чорапи", съвсем друго - "Дадох двайсет левчета за едни сладки чорапчета".

# 16
  • Мнения: X
 Joy явно си имат някаква причина. И на мен ми е смешно,когато несъпругът ми , в опита си да обясни как функционира нещо, употребява умалителни, но явно се вживява в ролята на учител, обучаващ ей таквизи бавноразвиващи като мен, примерно.

# 17
  • Мнения: 17 546
И, да, ако говоря така ще се чувствам някак си дребна и незначителна! Simple Smile

# 18
  • софия
  • Мнения: 756
...толкова те обичкам, дай ми нЕкви парички!... Joy

# 19
  • Мнения: 3 405
Бу, това трябваше да означава покровителството  Laughing

Трети може да приемат събеседника си като нещо мъничко, дребно, дете и т.н. и затова да говорят така.

# 20
  • Мнения: 984
Използвам умалителни, когато говоря на детето. Примерно "очета", " ръчички", "крачета" и т.н.
При разговори с възрастни хора и непознати деца рядко използвам умалителни.

# 21
  • Мнения: 4 585
Май започна да ми харесва. Т.е. би ми харесало жена да се фръцка покрай мен така.
  -Миличкооо, отвори очичкиии, направила съм кафенцеее.

# 22
  • Мнения: 3 423
Преди време пусках такава тема. Не само
във форума, огледайте се и се ослушайте.
Кафенце, захарчица, сметчицата ли искате...
Целият български народ иска вече да е от мил,
по-мил, та умалява, мяука, лиги пуска на воля.
Като се заусмихва, ще му повярвам даже.

# 23
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Андж, аз 'покровителство' в негативната форма исках да кажа Laughing ама ти си твърде бяла и добра, та ти е простено.

# 24
  • Мнения: 274
Има едно нещо на света, за което никой не си е позволил да употреби умалително и това е Силата, която държи щангата, в случая, акробатката!

# 25
  • Мнения: 3 405
пък аз си мислех, че съм придала негативизъм  Laughing

# 26
  • Мнения: 2 768
Анджи, тук съм бе, на една ръка разстояние.

То е ясно, че няма как да нарека копчето на дъщеря ми, освен "носле". Обаче децата ми когато са болни не ходят на градина.

На моите крака да кажа "крачета" ми е ... инфантилно, да не кажа дори извратено.

Може пък наистина да действа като фетиш, ето Вълкът взе да облизва вече.

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
На моите крака да кажа "крачета" ми е ... инфантилно, да не кажа дори извратено.

Защо, репликата "Имате ли някакви обувчици за моите крачета" към продавачка, когато крачетата са скромен 41 номер, може да е особено ефектна.

# 28
  • Мнения: 2 768
Аха, чувала съм една доста пищна дама как нарича прасеца си "прасенце".

# 29
  • Мнения: 35 950
Май започна да ми харесва. Т.е. би ми харесало жена да се фръцка покрай мен така.
  -Миличкооо, отвори очичкиии, направила съм кафенцеее.

еднократно може да ти е приятно
а за по-дълго?  newsm78

# 30
  • Мнения: 4 585
Искате ли да повикаме психолози по темата?
Абсолютно сигурен съм, че тяхното тълкуване ще е по-различно.

А Снежанка на джуджетата,
нежно милва им ... нослетата.

# 31
  • София
  • Мнения: 18 679
Не ме дразнят, когато не са скупчени по много в един текст. А защо именно хората ги употребяват..амиии...от глезотия!!! Аз, когато съм в нормалната си душевна форма, говоря нормално и правя нормални неща. Като ме хване лигнята, не само с умалителни мога да говоря, ами и далеч по-гнуснички работички да правя Laughing Въпрос на кондиция Rolling Eyes
Виж, с бебе не мога да си наложа да говоря като с възрастен, та каквото ще да става Naughty "Саши си напишка легълцето" ми звучи сто пъти по-естествено отколкото "Александър си напика протектора на матрака" Joy

# 32
  • Мнения: 958
Миличко, поръчай ми винце. Приятелка към приятеля си.
Въпросния пич е 2 метра 120 кила, как му отива миличко Simple Smile
Да не говорим, че като му кажат миличко или котенце, и целия се изчервява.
Обаче според мацката в къщи даже мяука  hahaha

Умалителни ползвам главно към детето, и то нарицателни.

# 33
  • Мнения: 3 405
Вълк, тук повечето сме психолози. Ще започнем да си пречим, ако извикаме още  Laughing

# 34
  • Мнения: 2 386
Записче! Mr. Green
Идвам да пречкам. Laughing

Никога не съм говорила така, дори на 3. Веднъж, в пристъп на умиление казах на баба си ''бабишкек'' и като се ядоса тази жена..  Laughing

А сега сериозно - когато родителят говори на детето само/предимно с умалителни думи, то започва да възприема себе си като малко, сладко и суперзащитено същество, в което по принцип няма нищо лошо. Лошото е, че често това става заради чисто егоистичната нужда от покровителстване от страна на майката и е за сметка на светогледа на порасналото дете след време. Освен това често се получава един феномен на разиграването - детенцето плачка, значи трябва да получи играчка, например. Това пък е егоистичното възприятие на детето..
Накратко казано, егоизмът управлява света и да живее немската школа.  Mr. Green

Същите тези деца все някога стават възрастни и използват възприетия модел на възпитание и поведение за своето потомство.. И така.

Последна редакция: вт, 20 май 2008, 11:25 от Ева на сцена

# 35
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Тези умалителни ме дразнят:
- годинки;
- килограмче;
- сантиметърче;
- грамче...
И т.н.
Понеже тези значения на думите не търпят и не позволяват умалителни форми.
Другите умалителни не ме дразнят.

# 36
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Вие пък!
Я как добре звучи:

- Ако не си затвориш мръсната устичка, ще дойда и такова крошенце ще ти вкарам в нахалните разногледи очета, че звездички ще видиш посред бян ден!

# 37
  • Мнения: 984
Същите тези деца все някога стават възрастни и използват възприетия модел на възпитание и поведение за своето потомство.. И така.

Съгласна съм с това тълкуване.

Искам обаче да подчертая, че детето не може да се нарече егоист, тъй като егоизмът е установена форма на себеприемане, а малките деца /примерно до 3 години/ все още нямат изразено мислене за себе си като отделна, самостоятелна личност. То е въпрос на израстване.
Един вид детето си прави място в света използвайки оскъдните си познания за него и учейки се.

Егоизмът е въпрос на възпитание, но не мисля, че егоизмът бива възпитан у детето чрез умалителните думи в ежедневната реч.

# 38
  • MUC
  • Мнения: 297

- Ако не си затвориш мръсната устичка, ще дойда и такова крошенце ще ти вкарам в нахалните разногледи очета, че звездички ще видиш посред бян ден!

 Joy Joy Joy
Сори, мразя да пиша отговори само със смеещи се емотикони, обаче иначе трябваше да се разхиля неудържимо насред офиса...

По темата ще отговоря по-късно.

# 39
  • Мнения: 2 386
Забравила съм кавичките на детския егоизъм. Знам за какво говориш, просто ми е по-лесно да го обясня така.

Айде стига приказчици, ами да ви питам как е умалителното на пица?  Laughing

Бу,   Laughing!

# 40
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Пицичка?

# 41
  • Мнения: 1 897
Птичица, птичка ?  newsm78

# 42
  • Мнения: 2 401
А с какво точно ви бъркат в гъзенцата тези умалителни никой не сподели..??

# 43
  • Мнения: 2 768
Вий пък! Разбира се, че е пичка!

# 44
  • Мнения: 799
Мдааа, "парички" вече е паразитна дума като "батенце"...

А Ути като почне с неговите "пиперче, хлебче, пържолки, месце, сиренце, престилчица, шапчица и т.н." направо ми се сгажда... Как не му писна толкова години  newsm78

# 45
  • Мнения: 2 386
Не знам, вас питам.. Много сте изобретателни!  Joy

# 46
  • Мнения: 2 070
Записче! Mr. Green
Идвам да пречкам. Laughing

Никога не съм говорила така, дори на 3. Веднъж, в пристъп на умиление казах на баба си ''бабишкек'' и като се ядоса тази жена..  Laughing

А сега сериозно - когато родителят говори на детето само/предимно с умалителни думи, то започва да възприема себе си като малко, сладко и суперзащитено същество, в което по принцип няма нищо лошо. Лошото е, че често това става заради чисто егоистичната нужда от покровителстване от страна на майката и е за сметка на светогледа на порасналото дете след време. Освен това често се получава един феномен на разиграването - детенцето плачка, значи трябва да получи играчка, например. Това пък е егоистичното възприятие на детето..
Накратко казано, егоизмът управлява света и да живее немската школа.  Mr. Green

Същите тези деца все някога стават възрастни и използват възприетия модел на възпитание и поведение за своето потомство.. И така.

Да и не само това. В един момент може детето да се разбунтува срещу въпросните обсебващи родители, да сметне, че не го възприемат като голям и зрял човек. Не е задължително да възпроизведе модела, но сто про вече са го обременили. Дете над 3-4 години вече може да усети крайността на това поведение и да го сметне за снизходително...

Иначе аз стигам само до там да казвам - искаш ли да си вземем бананчета, млекце, абе когато се говори за любимите плодове... А на Ути му отива някакси, на мен лично ми се дояжда като заговори така.

# 47
  • Мнения: 11 747
е, аз все някакви умалителни използвам, все пак. Винце ми е ок, също хлебец. Много се дразня на 'минусчетата' на момичетата от диетите.

# 48
  • Мнения: 984
"Пицка" трябва да е, Ева Laughing или "пицок", но в мъжки род умалително. Хохо.

# 49
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Пицичка е. Другото е некултурничко - все едно сте гръцки студент, който се опитва да квалифицира какичка.

# 50
  • Мнения: 263
Аз пък се дразня ужасно, когато дочуят "ушенцата" ми: "миличко", "зайче", "тиквичке", "захарче", "бонбонче", "сладкишче" и още много от този род обръщения на хората един към друг, особено на публично място. Звучи ми ужасно лигаво и инфантилно.  Mr. Green Имам чувството, че са си забравили от глезотии собствените имена. Laughing

# 51
  • Мнения: 984
Ние пък с мъжО си се обръщаме един към друг "бебета".
Примерно:
Той: "Бебета, какво наготви днес?"
Аз: "Нищо, бебенца! Бях в нета цел ден!"
Той: "Аз ще опържа картофчета, бебенца!"
Аз "Направи пицинката по-добре, че по-бързичко става".
 Mr. Green

# 52
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Мишон, това и да го чуя, ще си помисля, че ушите ми ни са в ред.

# 53
  • Мнения: 984
Защо, миличка?
 Mr. Green

# 54
  • Мнения: 3 447

Виж, с бебе не мога да си наложа да говоря като с възрастен, та каквото ще да става Naughty "Саши си напишка легълцето" ми звучи сто пъти по-естествено отколкото "Александър си напика протектора на матрака" Joy
Аз съм от сбърканите майки - "Киро се насра" ми звучи по-естествено от "Киренцето се наака в гащичките"  Blush

# 55
  • Мнения: 6 039
казвам чорапчЕта
така ме кефи

# 56
  • София
  • Мнения: 6 041
За пицата - тук в работата сме използвали изкелефенченото "пицица"  Wink
Очичката и бабишкека ме разсмяха наистина!  Laughing

# 57
  • Мнения: 4 841
"Умаляването" покрай бебето ми мина (Слава Богу) доста бързо - в момента, в който осъзнах, че не е ТО, бебето, а ТОЙ - с име и собствено светоусещане. Значи, към третия-четвъртия месец след раждането. Лигаво ми звучи, но не ме дразни. Обаче понякога се питам за етимологията на думите - откъде идва например пре-неприятното ми "папкам" или "папо" - нито е звукоподражателно, нито има някакъв смисъл  newsm78

Иначе като цяло умаляването ми е смешно, но това е сигурно защото обичам да се забавлявам на чужд гръб - "капучинче", "пицичка" и "количка" (демек кока-кола) са ми фаворити... Мисля, че много успешно е използвана тази тенденция в рекламата "Искате ли телефонче за новата си къщичка" - много ме кефи  Twisted Evil

А казаното от Селинджър ме развесели невероятно, само като си представих картинно как някоя мацка нарича Големия Горд Орган с "миличкото" к....   Joy Joy Joy

# 58
  • Мнения: 11 747
Ей на това попаднах от подписа на съфорумка

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=268359.msg6565757;topicseen#msg6565757

# 59
  • Мнения: 2 768
Яко попадение, Пинче!  Mr. Green

Можех след всеки пост да отговоря с това емотиконче  Joy
щото днес здравичко се посмях.

ама Бу с базукичката щеше да ме бамне

# 60
  • Мнения: 8 999
Когато нещо е малко, или поне е по-малко от общиприетата представа за размера му, то е естествено да се използват умалителни. Още повече, че те спестяват едно определение, ако си решил да обозначиш "малкостта" им. Например, вместо да кажеш на детето си: "Дай ми малката си ръка.", му казваш: "Дай ръчичка." и всичко си идва на място.
Ето, примерно, когато говоря за гърдите си, казвам "цицки", а не "цици" и така хората веднага разбират, че са ми малки.
Не винаги умалителното е умилително.

# 61
  • Мнения: 3 447
Ето, примерно, когато говоря за гърдите си, казвам "цицки", а не "цици" и така хората веднага разбират, че са ми малки.
Не винаги умалителното е умилително.
А ако наричам задника си "дупенце", дали ще успея да заблудя някого, а  Laughing

# 62
  • Мнения: 742
Малко конченце женскичко.

# 63
  • Мнения: 2 401
Те ви още малко да се понервите: http://tsvetkoff.wordpress.com/2008/05/03/bubole4ka/

# 64
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм чела другите отговори и ще пиша въз основа на първия пост.

Изприщвам се като чуя някой да говори с умалителни. С времето съм стигнала до издова, че колкото повече умалителни използва един човек, толкова по-лицемерен е. Ако някой каже не "пари", а "парички", значи е алчен. Ако една лелка започне да говори умалително за децата ми прищраква, че най-вериятно не обича да гледа деца, дори трудно ги понася. Дори подозирам майките, които използват предимно умалителни като говорят за децата си, че много искат да демострират колко добри майки са. (Тук изключвам случаите, в които майката описва как на малката ръчичка на детето се е появил огромен мехур от изгорено и други емоционално наситени моменти.)

Според мен може да се говори с нежност и топлота за хора без да се прекалява с умалителните. Парите са си пари, колата е кола, а не количка и т.н.

# 65
  • Мнения: 1 517
Умалителните форми съществуват в езика, за да бъдат използвани. Когато човек говори, му идва отвътре как да се изрази: подредба на думи, интонация и т.н.
Аз използвам умалителни, но с мярка. На децата си никога не съм говорила само по бебешки.
Според мен тези, в чийто говор преобладават повече от 50% умалителни просто не им е у ред уиндоуса и требе да се прегледат.
И на мен като на Дона ми звучи по-нормално "Павел пак си опика гащите" , отколкото "Павелчо си напишка гащичките".

Адски много зависи кои думи и в какъв контекст умаляваме.

# 66
  • Мнения: 8 999
[А ако наричам задника си "дупенце", дали ще успея да заблудя някого, а  Laughing

Пробвай, при мен върви. Но аз му казвам "гъзенце", а не "дупенце".

# 67
  • Мнения: 742
А на мен "Стеди се напишка" ми звучи по-добре от "Стеди се напика"

Много се превземате. Прекаляването с умалителни е точно толкова гадн, колкото неизползването на умалителни. Ако казвам на дъщеря си "миличка", лицемерна ли съм?
С удоволствие казвам "миличък/миличка" на чуждите деца.  Използвам умалителни и до сега дори не ми беше минало през ум, че на някой може да му влиза в работата, че дори и профил да ми прави по това.

# 68
  • MUC
  • Мнения: 297
Нямам нищо против умалителните, ако са използвани на място и с мярка. Прекаляването ме дразни и го свързвам с лицемерие/престорено дружелюбие, опит за омаловажаване на ситуацията или опит да се прикрие нещо в разговора - в зависимост от случая и конкретната личност.
Освен това от чисто практична гледна точка ми действа натоварващо - утежнява израза, без да го обогатява.

# 69
  • Мнения: 799
И на мен като на Дона ми звучи по-нормално "Павел пак си опика гащите" , отколкото "Павелчо си напишка гащичките".
Но като се обръщате към 3 годишния Павел/Кирил/Гошо и т.н. предполагам казвате "Защо се наака/изцапа си гащичките/защо се напишка", а не "Защо се насра/напика"  Mr. Green

Всичко с мярка е ОК. Но стане ли като Утиното...  Joy

# 70
  • София
  • Мнения: 6 360
Кафенце, захарчица, сметчицата ли искате...
Целият български народ иска вече да е от мил,
по-мил, та умалява, мяука, лиги пуска на воля.

тва е, щот сме франкофони, ако не знаеш Simple Smile кой пие сутрин п'ти кафе, след като е прекарал нощта с п'тит ами? а?

# 71
  • Мнения: 5 370
Пачи, а какво толкова е направил/казал Ути, че за втори път се цитира в тази тема?
По темата-хм, не съм обръщала внимание как точно говоря. Ми използвам умалителни, да, когато говоря със Станислав, естествено, че ще го попитам "боли ли те ръчичката", щото е ръчичка, а не голяма ръка.

# 72
  • Мнения: 3 447
Ми използвам умалителни, да, когато говоря със Станислав, естествено, че ще го попитам "боли ли те ръчичката", щото е ръчичка, а не голяма ръка.
Да, но ако питаш в КМ за крем за крака, едва ли ще озаглавиш темата "Крем за краченца"  Laughing Според мен за това става дума.

# 73
  • Мнения: X
Ми използвам умалителни, да, когато говоря със Станислав, естествено, че ще го попитам "боли ли те ръчичката", щото е ръчичка, а не голяма ръка.
Да, но ако питаш в КМ за крем за крака, едва ли ще озаглавиш темата "Крем за краченца"  Laughing Според мен за това става дума.
Там в момента има точно такава тема Wink

# 74
  • Мнения: 3 447
Там в момента има точно такава тема Wink
Да де, аз за нея  Simple Smile Нормално ми е да кажа на детето "Дай да цункам краче", но не ми е да говоря за своите крака по този начин. Камо ли пък за мъжовите  Mr. Green

# 75
  • Мнения: 5 370
Да, но ако питаш в КМ за крем за крака, едва ли ще озаглавиш темата "Крем за краченца"  Laughing Според мен за това става дума.
Joy Joy Joy
Оле, Дона, разбих се, хиля се като тиква. Ми не знаех за тази тема, честно, аз там почти и не влизам, де. Mr. Green

# 76
  • Мнения: X
Там в момента има точно такава тема Wink
Да де, аз за нея  Simple Smile Нормално ми е да кажа на детето "Дай да цункам краче", но не ми е да говоря за своите крака по този начин. Камо ли пък за мъжовите  Mr. Green
Навремето си пишех по скайпа с един образ, който освен,че беше много забавен,беше май и обратен, та току ми заявяваше :"Хайде, отивам да взимам душче и да бръсна краченца" или "Мисля да си направя масчица с водорасли", мисля че говореше така, точно за да предизвика смях...така и не повярвах че дърт човек,па макар и педер може да говори сериозно така.

# 77
  • Мнения: 3 447
Хах, имаше една тема в Д и С, в която авторката се жалваше, че Милото отбивало сексуалните й полазвания с довода "Миличко, не съм си взел душче."

# 78
  • Мнения: 516
Имам такава колежка: Флорченце, кафенце ли пийваш? Искаш ли бисквитчица? Ще ми сканиркаш ли една страничка? ... и т.н.
Влудява ме!

# 79
  • Мнения: 2 978
Ми използвам умалителни, да, когато говоря със Станислав, естествено, че ще го попитам "боли ли те ръчичката", щото е ръчичка, а не голяма ръка.
Да, но ако питаш в КМ за крем за крака, едва ли ще озаглавиш темата "Крем за краченца"  Laughing Според мен за това става дума.

хахаха

Искам да пусна тема за интимен шампоан/крем.
Как да "Я" озаглавя на галено? Laughing

# 80
  • Мнения: 3 447
Искам да пусна тема за интимен шампоан/крем.
Как да "Я" озаглавя на галено? Laughing
С какво шампоанче чипкате дудите си?

# 81
  • Мнения: 799
Хаха, нали знаете вица за "Пахнет как сорок последной" (не претендирам за правописа и падежа  Mr. Green).

Жози, не си ли гледала "Вкусно" или както и да му се казат на Ути предаванията? Или аудиторята му е на възраст от 2 до 7 години, или е от абсолютни идиоти - бъка от умалителни.

Отивам да чета КМ  Mr. Green После ще взема чавенцето от детсктата ясличка да си поиграе на пясъчето  Mr. Green

BTW, свекърва ми (за първи път да кажа и аз нещо за нея) често ме кани на масата с "айде да папкаш"  ooooh! Уф, ако беше майка ми, да съм я спукала от бъзик  hahaha

Е как, бе, Вини, шундичка  Joy
Дона, дудките  Peace

# 82
  • Мнения: 984
"Шампоанче за дудки", разбира се. Simple Smile

# 83
  • Мнения: 2 978
"Шампоанче за дудки", разбира се. Simple Smile


Абе щото с тез краченца, ми дойде друга дума..ама айде, щом казвате Laughing

# 84
  • Мнения: 1 517
В стремежа си да бъдат интересни, модерни...някои хора просто се оливат. Аз си "гушкам слънчицето" и "цункам ръчичка", но НЕ вземамам "детенце (без -ТО) от градинка  Sick

# 85
  • Мнения: 189
Да си призная, че употребявам "парички", вместо "пари".
"Дай ми пари", " Колко пари имаш в себе си", " Колко пари искате за едикакво си", ми звучат много по-алчно, както някой беше отбелязал по-горе, отколкото същото с "парички". Не се лигавя, струва ми се, че така се смекчава въпроса.

"Краченца", "ръчички", "дупенце" и прочие за себе си не употребявам. Изключение са ми "цицките", по посочените от baibibi причини.

# 86
  • София
  • Мнения: 62 595
Да си призная, че употребявам "парички", вместо "пари".
"Дай ми пари", " Колко пари имаш в себе си", " Колко пари искате за едикакво си", ми звучат много по-алчно, както някой беше отбелязал по-горе, отколкото същото с "парички". Не се лигавя, струва ми се, че така се смекчава въпроса.

"Краченца", "ръчички", "дупенце" и прочие за себе си не употребявам. Изключение са ми "цицките", по посочените от baibibi причини.

Ето, ти даваш пример точно за това, което писах - мислиш, че "пари" изглежда по-алчно. И използваш "парички", за да изглеждаш по-малко алчна.

# 87
  • Мнения: 189

Ето, ти даваш пример точно за това, което писах - мислиш, че "пари" изглежда по-алчно. И използваш "парички", за да изглеждаш по-малко алчна.

Така да е, ако употребата на "пари" непременно се обвързва с алчност.

"Имаш ли си парички?" не е алчно, но все пак ми звучи по-добре от "Имаш ли си пари?" Мое мнение.

# 88
  • Мнения: 2 401
Аз пък използвам КИНТИ, как ли изглеждам в очите ви?  Embarassed

# 89
  • Мнения: 2 768
на мен пък "парички" ми звучи едно такова жалко, мизерно

парите са си пари, ако ще и 20 стотинки да са

# 90
  • Мнения: X
"Шампоанче за дудки", разбира се. Simple Smile
хахах, един познат "й" викаше "пусинка"

# 91
  • Мнения: 189
Забравих една важна дума в поста си: "понякога". Моля, да не се разбира като "винаги".

Лигавщини не понасям, използвам умалителни в близко обкръжение, работя с клиенти, там не сме на "парички", "дайте си телефончето, да Ви се обадя", "фактурчицата Ви е голямжка" и т.н.

# 92
  • София
  • Мнения: 351
Обръщението "миличка" ме влудява.Както и "мацка".Звучи ми някак си лицемерно, незнам...
Парички мислех, че само мен ме дразни Mr. Green,поради доста честата му употреба напоследък.Вече се успокоих, мислех си, че аз нещо не съм наред.
Неразбирам и защо се казва "детенце"...например "детенце е болно", в случая поне едно -то да има накрая малко по-добре ще ми звучи.
Умалителни употребявам, но вкъщи, на мъжа ми.Някак не върви в компания да му кажа "ела да ти изпапкам ушенцата" Laughing

# 93
  • София
  • Мнения: 62 595
За пръв път чуж да се говори "отивам да взема детенце от детската"  като дойдох в София. Явно е част от диалекта.

# 94
  • Мнения: 2 386
Заразни сте! Joy Току-що попитах баба дали баничката се е опекла. Mr. Green

# 95
  • varna
  • Мнения: 676
Не съм забелязала така масово да се говори с умалителни думи,но ми се струва много лигаво и превзето.

# 96
  • Мнения: 2 401
За пръв път чуж да се говори "отивам да взема детенце от детската"  като дойдох в София. Явно е част от диалекта.

Не е местно.

# 97
  • София
  • Мнения: 717
С децата си позволявам да говоря умалително, но в разговорната реч и въобще контактите ми - не!

# 98
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ох, хубава тема. Бърша сълзи и вия, децата се чудят какво става (и защо, по дяволите, разнасям лаптопчето си от стая в стая и се кикотя). Laughing
П.П. Аз съм грубиянка. За мой ужас и децата са такива. Големият трол крещеше: "Няма ли кой да ми избърше "заника"?" като беше по-малък.  Joy

# 99
  • Мнения: 276
Без коментар по темата, страхотна е  Peace Аз използвам умалителни. Дано е с мярка! Сетих се за една приказка на Асен Разцветников , често я разказвам "за лека нощ" 

"Край горица на полянка, Мързелан и Мързеланка си живели в къщурка, ниска като костенурка. Имали си те козица, с бяла пухкава брадица и на кривите рогчета с две пиринчени звънчета. Тя ги хранела с попара щом тревицата покара.
"Сутрин рано Мързелан вдигал вехтия юрган и побутвал Мързеланка:
- Ставай, пиле, стига нанка!..........." (цитирам по памет)

 smile3524 

Последна редакция: вт, 20 май 2008, 21:43 от MamaChrisi

# 100
  • Мнения: 1 364
използвам умалителни когато става въпрос за нещо малко.

# 101
  • Мнения: 13 512
мразя ги, не ги употребявам. А пък да ги чуя от мъж - наораво ми се повръща!

# 102
  • Мнения: 1 447
А пък да ги чуя от мъж - наораво ми се повръща!
И аз не мога да възприема мъж да говори така.Аз когато съм с децата или говоря за тях използвам умалителни думи.

# 103
  • Мнения: 2 448
Ами аз не съм чувала мъж да говори с умалителни.Може и да има, но не съм засичала такива индивиди.
Когато става дума за дете, може да си позволя някоя и друга по гальовна дума, но като цяло не говоря на умалителни. Камо ли пък да кажа кремче. Това няма да съм аз.

# 104
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 491
В момента Ути готви "крушки".Аз пък ги хвърлям щом изгорят.Странно звучат всички умалителни в устата на този як българин.

# 105
  • София
  • Мнения: 62 595
Този направо не мога да го понасям. На цялата мазна гледка умалителните хиперболизират отвсякъде дебелината му. И като започне с това "посръбване" с уста...

# 106
  • Мнения: 4 585
Въх, Мондичке, отдавна не съм те виждал, душичке.
Голям форум, не мой се засечем.

# 107
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Умалителни - запазени са само и единствено за децата - моите и всички други. Ама да седна да се лигавя ... Тъкмо си спомних колко тъпо и не на място звучеше обръщението на една колежка към мъжа й по телефона в офиса - "чеденце"!  Sick Пълна тишина и изведнъж: "Ми не знам, чеденце!"  ooooh!

# 108
  • Мнения: 9 814
Не обичкам да говоричкам с умалителнички. Mr. Green

# 109
  • Мнения: 2 759
                     Мноооого ми харесва да си бърборкам лигавко с миуото, с приятелки, с дечковци. Ваобще не сам се замисляла, че на някой може да не му харесва...На седмата савместна година миуото каза, че много обичкау така. Колегите все ме базикат, че много мяукам по теуефона. Незнамзащо. Завиждат  4470.
                     Обаче на средностатистическите мъже не им ходи.

# 110
  • Мнения: 759
момичета, ако ви дразнят умалителните, се благодарете, че не слушате или се занимавате със словашки език хаха Там са си ежедневие не само при майките и децата, а при всички хора говорещи този език!!!направо е ужасно да видиш как добре сложен мъж си говори, а ти си мислиш: тоя ко ми се лигави насреща...?! просто думите им са такива. И се превеждат като умалителни...явно ги предпочитат  newsm78

# 111
  • Мнения: 2 401
А за чехите да кажеш нещо? Laughing Laughing

# 112
  • Мнения: 11 307
казвам чорапчЕта
така ме кефи


Моля да си имаме уважението! Mr. Green
Като ще е гарга - рошава да е  Naughty
Аз ги наричам чорапенца hahaha
Но в интерес на истината го употребявам само за детските дрехи. Не мога да си изкривя устата и да нарека моите чорапи така.Малко падам като Василиса, ама то ще да е от зодията. Whistling

# 113
  • Мнения: 759
хаха ми те и чехите и словаците са един дол дренки определено  Joy

Общи условия

Активация на акаунт