Моля за помощ за един имотен въпрос

  • 2 244
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 172
Здравейте, проблемът е следния имот продаден от лицето А на лицето Б. Една година след продажбата лицето А умира. Появяват се наследници на лицето А, които искат имота. Може ли наследниците на лицето А по накъкъв начин да си върнат имота? Или той си остава завинаги на лицето Б?

# 1
  • Мнения: 596
Нали е продаден. Как ще може? Не може!

# 2
  • Мнения: 87
Без да съм специалист ето моята логика: Наследниците имат право на претенции към вещите и собствеността на починалия.
Този имот обаче вече не е негова собсвеност. Ако документите по продажбата са изрядни, няма какво да се коментира...

# 3
  • Мнения: 172
Знам ли вече изрядни ли са. Има нотариален акт.  Cry

# 4
  • Мнения: 4 916
Ако лицето А е било със съзнанието си, не е било принуждавано и пр., покупката на жилището няма да падне в съда колкото и да не се харесва това на наследниците.

# 5
  • Мнения: 596
щом има нотариален акт не се поддавайте на тормоз.
кажете им че имота е продаден и имате нот. акт и човека си е получил парите и те наследяват парите или так каквото е купил с тях , а ако си ги е изхарчил това си е негова работа
лелеле какав народ!

# 6
  • видин
  • Мнения: 358
ако е продаден и е цитирана сума, върху коато са изплатени таксите - няма начин.
 но ако е дарение или има договор за доглеждане - тогава може да се оспори.

# 7
  • Мнения: 172
Благодаря на всички отговорили. Не е дарание, продажба си е, цената е упомената в нот.акт , платените такси също . Нотариуса е бил свидетел на покупко -продажбата и е описал  - след като се убедих в тяхната самоличност и дееспособност...
Ох..имало закон / незнам къкъв /, че нямала прово 10 години след смъртта на мъжа си да го продава според новоизлюпилите се наследници.Моля накой да ми каже има ли подобни закони и да ми ги цитира. Трябва по някаъв начин да се реши проблема.

# 8
  • Мнения: 87
Кажи тогава на наследниците да ходят да си търсят щастието и да не те занимават с глупости.
Бъди твърда, иначе могат много да те тормозят.

# 9
  • Мнения: 172
То ще им кажа, но именно за да съм съвсем сигурна и много убедителна исках вашето мниние за това кой прав..кой крив  newsm78. Ще се посъветвам и с нотариус, но това ще е най-рано утре.


Последна редакция: ср, 21 май 2008, 20:25 от nikoniki4

# 10
  • Мнения: 596
niama takav zakon

# 11
  • Мнения: 172
Много благодаря на всички, които ми отговориха .  bouquet

# 12
  • София
  • Мнения: 896
От това, което си написала не е ясно, преди да почине съпругът, имотът на двамата ли е бил. Ако да, съпругата е наследник заедно с децата. Те са съсобственици и за да се продава имота трябва да има съгласие от всички. А ако съпругата иска да продава своята част, то тя е длъжна да я предложи първо на съсобствениците си и това става по точно определен ред.
Ако има такова положение, наследниците, които са били прескочени, могат да отстранят купувача.
Дано не е такъв казуса ти  bouquet

# 13
  • Мнения: 596
Съсобствениците могат да "възразят" до 3 месеца след продажбата.

# 14
  • Мнения: 1 210
Никъде не казваш претендентите какви роднини са. Защото, ако са по права линия и е засегната тяхната запазена част от наследството, имат право чрез съдебен иск на нейното възстановяване. Срокът за подаване на иск за възстановяване на запазената част е петгодишен и започва да тече от момента на откриване на наследството.

Ако не са роднини по права линия (деца, внуци и низходящи), то те нямат никакво право на оспорване. Твърденията за "десетгодишен"закон са смешни фантасмагории.

# 15
  • Мнения: 596
това важи при завещание а не при продажба

# 16
  • Мнения: 172
Объркана работа ще се окаже.
Значи това е втори брак на жената. Имота е бил на съпругът и още пради брака. След като е починал имота остава на нея и неговата дъщеря. Делът на дъщеря му е изплатен от въпросната жена. Претенциите за имота са от нейни внуци, което се деца на сина и от първият брак и които никога не са имали връзка с баба си. Дали стана малко по-ясна историята? Sad

# 17
  • Мнения: 224
Внуците на кой са: на дъщерята или на съпругата? Има ли документ за изплатената част?

# 18
  • Мнения: 2 865
Мисля че нямат никакви права в така описаната ситуация. Те нямат връзка с мъжа, чиято собственост е бил апартамента и не го наследяват, а реалните и законни наследници са продали апартамента.

# 19
  • Мнения: 9 991
Според мен се консултирай с адвокат,най добре като ти види документите ще ти каже кое как е. По принцип в нотариалния акт, си е пишело на кой е апартамента, ако при продажбата всичките са се подписали или поне са дали пълномощно на друг да го продава вместо тях няма проблем.

# 20
  • Мнения: 172
Внуците са нейни - да сина и от първият брак. Синът също е починал.


Делът е изплатен с банков превод , в който е упоменато за какво точно се прави.

# 21
  • София
  • Мнения: 787
Нямат абсолютно никакво основание за претенции. Направи си консултация с адвокат и ако продължават да те тормозят се обърни към полицията.

# 22
  • Мнения: 172
Благодаря ви много!!!  bouquet

# 23
  • Мнения: 330
Наследниците могат да имат претенции при сделки, които засягат запазената им част и са БЕЗВЪЗМЕЗДНИ, продажбата е възмездна сделка и е неатакуема на това основание. Няма закон, уреждащ хипотезата с 10-те години. Ако имотът верно е бил съсобствен документът за наплатената част на съсобственике удостоверява възмездност и също отрязва пътя за претенции на евентуални наследници.
Аз съм юрист, и като такъв мога да ти кажа, че ако някой има права той веднага завежда съдебен иск, а ако няма права упражнява тормоз с цел д се излъже и изтормози другия и да му даде нещо недължимо. Твоя случай ми прилича на това.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 064
Наследниците могат да имат претенции при сделки, които засягат запазената им част и са БЕЗВЪЗМЕЗДНИ, продажбата е възмездна сделка и е неатакуема на това основание. Няма закон, уреждащ хипотезата с 10-те години. Ако имотът верно е бил съсобствен документът за наплатената част на съсобственике удостоверява възмездност и също отрязва пътя за претенции на евентуални наследници.
Аз съм юрист, и като такъв мога да ти кажа, че ако някой има права той веднага завежда съдебен иск, а ако няма права упражнява тормоз с цел д се излъже и изтормози другия и да му даде нещо недължимо. Твоя случай ми прилича на това.

Аз не съм юрист, но работя с имоти и това е точно така!

# 25
  • Мнения: 172
Историята продължава...значи продавачката и съпругът и не били живяли 10 години заедно след сключването на брака / защото мъжът е починал / и тя нямала право да продава имота. Вярно ли е? #Crazy

# 26
  • Мнения: 6 155
Историята продължава...значи продавачката и съпругът и не били живяли 10 години заедно след сключването на брака / защото мъжът е починал / и тя нямала право да продава имота. Вярно ли е? #Crazy
Не, не е вярно.
Тези 10 години имат значение за изчисляване на наследствените дялове, когато преживелият съпругът наследява заедно с възходящи, братя и сетри на починалия и др. В случая А е наследила заедно с дете /дъщерята/, т.е тези 10 год нямат значение. /поне от фактите до момента. Но ако има още "новости" към историята е друг въпрос/
Все пак е добре да се даде по-ясно описание на ситуацията, защото е малко манджа с грозде. Това, което разбрах е:

 А /бабата/ е имала един брак и от него има само 1 син? Синът е починал. Има деца - внуците, които имат претенции.
А сключва втори брак с Х и от него има /само/ дъщеря? Х има имот /кога е придобит, Х има ли предишни бракове?/. Х умира. Наследници са А и дъщерята. А изплаща на дъщеря си дела от имота /има документ/. А продава на Б апартамента.

nikoniki4, ти Б ли си?

# 27
  • Мнения: 172
За да е ясно да аз съм Б.
Ситуацията в подробности жената А има предишен брак , от който и се ражда 1 син и той има 2 деца.
Жени се втори път, с мъжът нямат общи деца. Дъщерята е на мъжа и.
Имота е на този вторият мъж и е придобит преди сватбата с лицето А. Лицето А и дъщерата опряват имота , като лицето А изплаща на дъщерята оприделена сума по банков път на платежните нареждания пише за какво се прави превода.
Лицето А умира / преди 4 дни / - тогава от някъде се появяват внуците и, които неса имали контаки с баба си от поне 10-15 години и започват да предявяват претенции към имота /, който обаче вече е продаден на нас /.

# 28
  • Мнения: 6 155
Не се притеснявай. Претенциите на внуците са неоснователни.  Peace
За да ти е по-спокойно може да направиш и консултация с адвокат, който ще може да види документите.

# 29
  • Мнения: 172
  bouquet Heart Eyes По-спокойна съм.
Благодаря отново на всички, които ми помогнаха.

# 30
  • Мнения: 1 520
Здравейте, проблемът е следния имот продаден от лицето А на лицето Б. Една година след продажбата лицето А умира. Появяват се наследници на лицето А, които искат имота. Може ли наследниците на лицето А по накъкъв начин да си върнат имота? Или той си остава завинаги на лицето Б?
Кажи им, че ако имат някакви претенции към теб във връзка с имота, то нека ги предявят в съда, който ще реши дали претенциите им са наистина основателни. Както и че отсега нататък да се обръщат само към адвоката ти, който е компетентен по случая, а не да безпокоят теб, която си добросъвестен собственик и по документи имаш пълни права върху този имот, докато те в съда не докажат противното, но това едва ли ще стане...

Последна редакция: пт, 23 май 2008, 19:42 от krem-karamel

# 31
  • София
  • Мнения: 642
nikoniki4, може ли да се наместя в твоята тема, за да попитам нещо за имотен проблем?
Не ми се иска да създавам нова тема...  Sad

# 32
  • Мнения: 826
Колегите вече са ти казали всичко. Ако изобщо някой може да има някакви претенции, това е дъщерята на починалия /от менджата с грозде не стана ясно тя дали се е съгласила със сумата,която и е заплатена за нейния дял/. Много приятелски съвет- излагайте подробно ВСИЧИКИ факти по случая, а не на час по лъжичка, за да може да се ориентират съветващите  Peace

# 33
  • Мнения: 331
Единственото, което ми хрумва, освен написаното преди мен от другите във форума, е да се опитат да оспорват продажбата като прикрито дарение... Ако успеят да докажат някакси, че всъщност е било дарение (не знам как точно става на практика, след като си е продажба и си има нотариален акт) могат да искат то да бъде развалено, но само до размера на тяхната запазена част от наследството...

Задължително трябва да говориш с адвокат, ако решат да водят дела срещу теб, но по-скоро ми се струва, че няма да имат успех, ако се захванат...

# 34
  • Мнения: 172
nikoniki4, може ли да се наместя в твоята тема, за да попитам нещо за имотен проблем?
Не ми се иска да създавам нова тема...  Sad

Разбира се ,че можеш.
На останалите благодаря за отговорите.

# 35
  • Мнения: 4 965
След като въпросният имот ти е бил продаден от А /съсобственик/ в пълно съзнание, със съгласието на дъщерята /другият съсобственик/ и сделката е изповядана пред нотариус, след което си получила и нотариален акт, никой не може да има претенции върху ТВОЯ имот.
На твое място аз бих завела жалба за тормоз.

# 36
  • Мнения: 957
Принципно..и нотариален акт да имаш..пак може да Tи водят дело..но зависи какво е основанието..погледни на последната страница на not.акт на описаните документи които са ползвани...е почти задължително да има удостоверение за наследници..и твоето гражданско състояние ( дали си разведена, вдовица или т.н.) Не знам някои нотариус да се съгласи да изповяда сделка без тези документи..ако го е направил..значи е некадърен.

# 37
  • Мнения: 4 965
Принципно..и нотариален акт да имаш..пак може да Tи водят дело..но зависи какво е основанието..погледни на последната страница на not.акт на описаните документи които са ползвани...е почти задължително да има удостоверение за наследници..и твоето гражданско състояние ( дали си разведена, вдовица или т.н.) Не знам някои нотариус да се съгласи да изповяда сделка без тези документи..ако го е направил..значи е некадърен.


Това няма нищо общо. Все пак, "претендентите" за жилището не са преки наследници на имота. Те са наследници само на починалата жена, но тя е осъществила законна сделка приживе и сега те могат да претендират само за дял от парите от сделката. Наследниците и съсобствениците на имота към датата на продажбата са дали съгласието си и са получили съответното заплащане.
За мен всички претенции на въпросните внуци са необосновани.

# 38
  • Мнения: 957
Еми да..точно..нали въз основа на удостоверението за наследници ще се види кои са преките наследници.На удостоверението също пише на коя дата е починала жената.

Общи условия

Активация на акаунт