За рибата и млякото

  • 9 890
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 428
Тъй като напоследък съм в състояние да ям всичко със всичко, и никакви кулинарни комбинации не ми се опират, се замислих за съчетанието риба - мляко.
От много хора съм чувала, че не трябва да се съчетават, но попитам ли защо? вариациите по темата са доста и доста противоречиви Thinking
Та моля споделете какво знаете по въпроса защо не трябва, има ли значение вид риба (морска, речна, прясна....) и вид мляко (кисело/прясно) и т.н.

# 1
  • Мнения: 5 001
Солена риба с прясно мляко е лошата комбинация....

# 2
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
консервирана риба не се съчетава с мляко (ама не помня прясно или кисело беше), защото при престоя на рибата в металната консерва има реакция и при смесване на рибата с млечни продукти може да доведе до алергични реакции.

аз  готвя прясна риба с бешамел Peace
за консервираната ползвам друг сос

# 3
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Чувала съм, че риба от консерва не се съчетава с кисело мляко.Но защо - дано някой компетентен да обясни.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 672
И аз съм чувала, че не е въобще добра комбинация.
Веднъж изключих и хапнах 2 малки рибки и млечна салата.
Мисля, че е опасно ако се приема голямо количество  Peace

# 5
  • Мнения: 700
Според мен си зависи от организма.
Мъжът ми редовно комбинира рибена консерва с кисело мляко, а един колега след айрян с консерва риба стигна до инжекции.
Но точно обяснение защо не се комбинират не знам.

# 6
  • Мнения: 7 474
И аз знам за риба от консерва и мляко.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 355
И според мен си зависи от организма. Но в Португалия пък, където се яде много риба, редовно я готвят с мляко или сметана на манджа. На мен ми понася, даже и на мъжа ми, който има чувствителен стомах, но все пак всеки си преценява.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 041
Доскоро въобще не бях чувала за тези "нежелани" комбинации. Мъжът ми ме изненада с изказване в този дух, когато гледаше как кисна някаква риба в прясно мляко. Реших, че са глупости, все пак сме я консумирали така и преди той да забележи; но сега с тези подробности за консервите придобива някакъв смисъл...

# 9
  • Мнения: 11 747
И аз съм го чувала това от баба ми. За мен това са легенди!

# 10
  • София
  • Мнения: 10 309
Аз знам за риба и кисело мляко, но е опасно ако рибата е леко развалена.  newsm78
Риба с мляко и сметана няма порблем.
Май.

# 11
  • Мнения: 5 001
Ами то ако е ЛЕКО развалена рибата и без млякото е опасна... Shocked Shocked Shocked

Аз знам така:Прясна риба с мляко може
                      От консерва и осолена - НЕ !


Като бях малка се скъсах да повръщам от това,че ядох филия с хайвер и пих прясно мляко

# 12
  • София
  • Мнения: 10 309
Явно под леко развалена се има предвид не дотам пресна, не чак развалена. Киселото мляко само засилвало...Ама така съм чувала, не съм сигурна.

А аз си ям риба и си пия прясно мляко... Crazy

Няма ли някой специалист - биохимик например, или завършил Готварския?

# 13
  • Мнения: 154
Абсолютна истина е, но за големи количества. Доколкото знам, натрупването на големи количества белтъчини при съчетаването на храни, съдържащи такива може да доведе до натравяне. Става пренатоварване на стомаха и може да доведе до повръщане.
А това намерих като инфо в друг форум "Единствената причина, за което се сещам, е че креатинът (който е във височки количества в рибата) не си понася с млечните продукти. Знам, че прави кофти съединение, но подробности не знам. Също съм чувал, че след комбинация от двете може да получиш коремни болки, особено ако храносмилателната ти система не е от най-изправните".
А ето и един сайт за съвместимостта между храните:

http://www.sliven.net/web/hrana-zdrave/txt/2_sxv/2_sxv_gr.htm

Последна редакция: пт, 23 май 2008, 15:52 от elfpath

# 14
  • Мнения: 177
аз знам,че осолена,пушена и консервирана риба не трябва да се поема заедно с млечни продукти заради опасността от натравяне.а прясна и замразена може Hug

Общи условия

Активация на акаунт