Куклен театър или първи уроци по псуване?

  • 1 570
  • 15
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Миналата седмица за първи път заведох дъщеря ми на куклен театър. Пиесата беше Спящата красавица. Много й хареса, на мен също. Пиесата беше интересно представена, а накрая като раздадоха и по един снакс малката беше  newsm44 Аз похвалих пловдивския куклен театър на всичките си приятелки та чак решихме и за първи юни да заведем една тайфа.
И понеже цяла седмица ми се преразказва приказката и по случай вчерашния празник, днес викам ще уважиме пак кукления театър.  Приказката е Аладин. Детайли по декорите и куклите няма да коментирам, но от началото ми стана ясно че изживяването няма да е същото. Историята нямаше нищо, ама нищо общо с приказката която всички знаем, но и това не беше най-лошото. Най-неприятно ме изненада, че на два пъти в диалога /не зная по сценарий ли е така или е опит на артиста да импровизира/ чух "Ебати държавата" и после "Ебати принцесата". Имаше и един палач който явно имаше говорни проблеми, та той вървеше след Аладин и на няколко пъти го заплаши с думите "Те ти отлежа лацете, каката, гавата и питката" на вас оставам да прецените какво трябва да значи това. Принцесата пък искаше Аладин да й купел замък със сауна, джакузи и климатик. Sick
Ясно ми е че децата вече децата се вълнуват от различни неща. Може би такова е виждането на режисьора за това как да се задържи вниманието на по-широка аудитория, но ако искам детето ми да научи такива думи със сигурност няма да я грабна в неделя сутрин, да се бутаме по автобуси или таксита, да плащаме билет ... дет се вика може да си я образоваме вкъщи  Wink

# 1
  • Мнения: 4 582
лелее направо нямам думи
то нестига че замък с джакузи и артист с говорен дефект
ами да псуват това пък е върха , аз сигурно ако бях щях да ходя да говоря с отговорника на тази пиеса

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
то нестига че замък с джакузи и артист с говорен дефект
Simple Smile Не артиста е с говорен дефект, а героя му. Извинявам се ако съм те подвела.
След представлението имаше томбула, извикаха едно момченце на около 5 г. да изтегли билетчето. То доста старателно разгледа билетите докато лелята от театъра обясняваше какво ще дават следващата седмица, накрая като дойде време да й подаде листчето тя прочете името и се оказа че печелившия е точно това детенце. Ученото си е учено, малкия бързо се беше ориентирал да си намери името bowuu  hahaha  Joy

Последна редакция: нд, 25 май 2008, 17:51 от Linkata

# 3
  • Мнения: 719
Ние също често ходим на куклен театър, и да, забелязвам подобна тенденция. Още помня как по време на едно представление дъщеря ми се наведе към мен и смаяно прошепна:"Ама те защо се ритат така?". Разните проблемни думички... да, ясно е че един ден ще ги научи, но защо от сцената?!?
Дължи се, струва ми се, на няколко причини: клишето, че съвременното дете е едно дете, което е агресивно, псува, отегчават го заниманията с по-фините детайли на душата, и съответно се радва като вижда собствения си мироглед и в театъра (да, ама майка или баща, които водят дете на куклен театър са от малко по-друго ниво, съответно и детето им). Това клише стои в главите на някои актьори и режисьори понякога поради младост и неопитност, понякога поради по-посредствен интелект и вкус(уви!). Освен това, въпросните хора се нагърбват и със задачата да забавляват паралелно и родителите - нали си представяте какво клише за родители си имат. Аз като родител намирам това усилие за излишно(в крайна сметка обикновено излиза ни риба, ни рак) - завела съм си детето да се забавлява и да възпитава вкуса си, не очаквам фойерверки и за мен.
Много ще е хубаво, ако създателите на съответната творба получат обратна връзка(реални отзиви от непознати зрители), тя сега в театъра почти липсва. Обаче аз, например, след подобно представление някак губя желание да издирвам и да се запознавам с въпросните хора.

# 4
  • Мнения: 3 804
ужас-като си спомня навремето като водих големите на куклен театър какви хубави постановки имаше,зна4и няма да рискувам с малката bowuu

# 5
  • Мнения: 93
Засега само веднъж ходихме с малката на театър - вчера 24,05 и много ми хареса.Дано не попадаме на толкова "образователни приказки"

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
МамаМаги, виждам че си от Пловдив, просто не я води на Аладин. Иначе и на нас миналата седмица много ни хареса.

# 7
  • Мнения: 719
dtti, не исках да прозвучи толкова крайно. Няма страшно, има и много хубави спектакли, направени с вкус и разум. Всъщност, повечето гледани от нас до момента си струват гледането (в София сме).

# 8
  • Мнения: 93
Linkata благодаря за съвета ще го запомня.Моя съседка е ходила повече на театъра ще я попитам не е ли чула подобни думи.Може да е било случайно но не ми се вярва.

# 9
  • Мнения: 11 311
ужас-като си спомня навремето като водих големите на куклен театър какви хубави постановки имаше,зна4и няма да рискувам с малката bowuu
Дтти, не прави тази грешка. Заралийския куклен театър е на съвсем друго ниво. Не искам да навлизам в подробности, но в момента е най-добрият в България.
Познавам колегите си, познавам постановките и знам, че децата ти много ще се радват. Имат постановки и за по-големи. Peace

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 295
Преди време и аз вoдих дъщеря ми на Куклен театър, мисля, че беше
"Приказка на приказките" или нещо подобно. На няколко пъти се чу
думата нещастник от артиста. Дъщеря ми ме попита защо чичкото
говори глупости пред децата. Казах и, че никои не го е чул.
След представлението също имаше томбола. И както разказа Linkata ,
избраха едно момченце, което също изтегли билетче с името си  Confused
Та като цяло, ако изключим грозните думи, постановката беше хубава.

Последна редакция: пн, 26 май 2008, 21:21 от *GALICIA*

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
"Приказка на приказките" и момента е в репертоара им и смятам да я видим.
Не зная на какво ниво е театъра, както казах бяхме за втори път, като първата постановка много ни хареса. Със сигурност ще отидем пак, за сега съм склонна да си мисля че просто сме изкарали лош късмет с постановката Аладин.

# 12
  • Мнения: 2 197
Дтти, не прави тази грешка. Заралийския куклен театър е на съвсем друго ниво. Не искам да навлизам в подробности, но в момента е най-добрият в България.
Познавам колегите си, познавам постановките и знам, че децата ти много ще се радват. Имат постановки и за по-големи. Peace
Извинявам се, но какво значи заралийски? Не знам защо това прилагателно ми се губи. А имам доста добри познания по български език.

# 13
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Заралийски - от Стара Загора  bowuu
На мен постановките на пловдивския куклен театър ми харесват. Не смятам, че може да се съди за нивота на определен театър от едно представление и авторката няколко пъти повтори, че предната постановка много й е допаднала.

# 14
  • Мнения: 11 311
Заралийски - от Стара Загора  bowuu
На мен постановките на пловдивския куклен театър ми харесват. Не смятам, че може да се съди за нивота на определен театър от едно представление и авторката няколко пъти повтори, че предната постановка много й е допаднала.
Точно така. Извинявам се за недоразумението.
А пловдивският куклен театър е бил винаги класа!
Съжалявам наистина, че колега си е позволил подобен речник, защото много се съмнявам това да е режисьорско виждане.

Общи условия

Активация на акаунт