смяна на бълг. документи след скл. на брак

  • 6 296
  • 20
  •   1
Отговори
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Предстои ми сключване на граждански брак в България в началото на месец юли. За съжаление, няма да имам много време за престой там, защото ме чакат много ангажименти в страната, в която живея (Из).

Чудех се колко време ще ми отнеме да заверя брачното си свидетелство с апостил в България и дали трябва да сменя всичките си лични документи непосредствено след брака, предвид това, че добавям още едно фамилно име?  Confused

Под лични документи разбирам лична карта и международен паспорт. Мога ли да ги "уреждам" в бълг. посолство по местоживеене или ще ми се наложи да го сторя в България?

 Sick Трябва да взема скоростно решение, защото все още не съм си купила самолетен билет  Blush

# 1
  • Мнения: 4 700
Ами апостила Ще е готов zа 3 дни с бърzа поръчка, ако не ме лъже паметта. С удостоверението zа сключен брак си вzемаШ документ zа идентичност на имената и с него подаваШ документи zа нов паспорт. Може да попадеШ експресно zа 8 часа. При мен стана бърzо.

# 2
  • T"A
  • Мнения: 2 515
миле, благодаря ти за бързия отговор!   bouquet
А мислиш ли, че една седмица ще ми е достатъчна или да предвидя повече време?

# 3
  • Мнения: 4 700
На мен ми стигна една седмица, но това беШе преди 4 години. Най добре се обади по телефона и попитай какви документи точно трябва да представиШ, zа да имаШ време да ги осигуриШ. Успех.

# 4
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Mentha, аз имах доста неприятно изживяване при смяната на бг документите ми след като си смених фамилията. Омъжих се през август (не в БГ), през декември едва ми бе6е стигнало свидетелството за брак в об6ината, откъдето пресъставят българско такова и НЕ БЕ6е стигнала информацията до ГРАОН. Дотук проблем с мърлявата дипломати4еска по6а на мърлявото БГ посолство: ни6о ново и нео4аквано и не се отнася за твоя слу4ай.

Оба4е истинският ми проблем бе6е, 4е в на6ето районно (в София) НЕ искаха да ми издадат паспорт с новата фамилия ПРЕДИ тя да се появи в системата за граждански данни ГРАОН (която в хай тек ерата в БГ се осъвременява на васеки 2-3 седмици - или поне така бе6е 2003). От ГРАОН ми се кълняха, 4е в районното могат и трябва да направят тази смяна като ми видят бра4ното свидетелство. И така параграф 22 и много нерви, ходене до ГРАОН. Ама успях - паспортът ми е издаден на 31 декември  Laughing

НО тъй като твоят брак е в БГ, току виж има6 пове4е касмет с патките в паспортна служба на районното и ти сменят фамилията в тяхната система като им покаже6 свидетелството за граждански брак без да 4акат всемогъ6ия ГРАОН. А може и прогресът да е огрял и на на6ата улица  bowuu

 

# 5
  • Мнения: 4 700
Ами аz zа това сама си легалиzирах брака в БГ, отидох до дома на младоженците и там веднага ми иzдадоха българското удостоверение. Хич не се zанимавах с посолтвото и не съжалявам, zаЩото след като вzех немско гражданство, германците ми вzема бг паспорта и го пратиха на бг консултвото. И след няколко месеца получих писмо от полицията в Пловдив да си варна паспорта.  Twisted Evil

Ама авторката на темата има предимството, че Ще сключи брака в България.

# 6
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Да, именно ГРАОН ме притесняваше, защото ми казаха, че отнема десетина дни да се появя в системата като омъжена  Crazy За това си мисля да си взема апостил на брачното свидетелство и да не си актуализирам личните документи. Макар че четох, че съм длъжна да го направя в едномесечен срок - ами, ако не се намирам на територията на страната ?!? Confused

Просто планирахме меден месец в Италия и ми се искаше да пътувам като европейска гражданка, но май ще ми се наложи да ползвам израелския си паспорт  newsm78

# 7
  • Германия
  • Мнения: 8 092
Да, именно ГРАОН ме притесняваше, защото ми казаха, че отнема десетина дни да се появя в системата като омъжена  Crazy За това си мисля да си взема апостил на брачното свидетелство и да не си актуализирам личните документи. Макар че четох, че съм длъжна да го направя в едномесечен срок - ами, ако не се намирам на територията на страната ?!? Confused

Просто планирахме меден месец в Италия и ми се искаше да пътувам като европейска гражданка, но май ще ми се наложи да ползвам израелския си паспорт  newsm78
Тогава губиш нерви с посолства, пълномощни и...доста пари Confused

# 8
  • далечно
  • Мнения: 1 029
да, това с ГРАОН го потвърждавам, инфо от дек. 2003. С апостил - ами може да пробва6, но няма6 идея колко неграмотни могат да бъдат в паспортното в районното. Може да ти кажат - с апостил или без, то при нас ГРАОН-ът ви показва с моминската фамилия и това е. Ако има6 възмоност да остане6 2 седмици - направи го.

Идея: с пълномо6но може и друг да ти вземе готовия паспорт и да ти го прати с международен куриер.

Последна редакция: пн, 26 май 2008, 15:06 от Loreley

# 9
  • Мнения: 50
Ами аz zа това сама си легалиzирах брака в БГ, отидох до дома на младоженците и там веднага ми иzдадоха българското удостоверение. Хич не се zанимавах с посолтвото и не съжалявам, zаЩото след като вzех немско гражданство, германците ми вzема бг паспорта и го пратиха на бг консултвото. И след няколко месеца получих писмо от полицията в Пловдив да си варна паспорта.  Twisted Evil

Ама авторката на темата има предимството, че Ще сключи брака в България.

Миле, след като са ти издали българско свидетелство за брак, трябваше ли да ходиш още някъде за документи или с това свидетелство отиде направо в полицията да си извадиш паспорт

# 10
  • Мнения: 3 423
Важно е от съвета, в който сте сключвали брак,
да ти издадат брачно свидетелство с правоъгълен
печат за чужбина! Обезателно ги предупреди, че
ти трябва такъв. После ти трябват поне 2 седмици,
за да си оправиш документите. Бавят се с вписването
в регистрите. Късмет. Въоръжи се с търпение и бъди
напориста. Отговор "не" не го смятай за отговор.

# 11
  • Мнения: 1 062
Моята информация е от септември 2004, община Младост. Документи за нова лична карта и паспорт се подават заедно, така че това не ме забави. Служба ГРАО е в съседния вход, така че стана веднага. Брака е сключен на 11, заминах на 25, като не съм се занимавала с документи през цялото време. Но ми направи впечатление и от други случаи, че служителките в общината са много експедитивни и любезни. Ти по-скоро помисли за самолетния билет. Нали знаеш, че имената на билета и от паспорта трябва да съвпадат. Така че по-добре си купи еднопосочен билет сега, и после на връщане. Лелята на свекърва ми просто не я пуснаха с едно различно име ( това тук в Норвегия).

# 12
  • Мнения: 846
Ами аz zа това сама си легалиzирах брака в БГ, отидох до дома на младоженците и там веднага ми иzдадоха българското удостоверение.   Twisted Evil

Скоро бях в общината и от там така ми казаха, направо да хода до дома на младоженците срещу следственото, да си нося свидетелство за брак, а апостил (не помня дали трябваше да го превеждам  newsm78) и веднага са щели да ми извадят.

Дано да е така.

# 13
  • Мнения: 4 700
Ами аz zа това сама си легалиzирах брака в БГ, отидох до дома на младоженците и там веднага ми иzдадоха българското удостоверение. Хич не се zанимавах с посолтвото и не съжалявам, zаЩото след като вzех немско гражданство, германците ми вzема бг паспорта и го пратиха на бг консултвото. И след няколко месеца получих писмо от полицията в Пловдив да си варна паспорта.  Twisted Evil

Ама авторката на темата има предимството, че Ще сключи брака в България.

Миле, след като са ти издали българско свидетелство за брак, трябваше ли да ходиш още някъде за документи или с това свидетелство отиде направо в полицията да си извадиш паспорт

Със българското свидетелство отидох в в ГРАО, там служителката на ръка ми попълни някакъв документ, че съм се омъжила и го сложи към досието ми. Сложи някакъв печат върху формуляра zа паспорт и лична карта и ми иzдаде документ zа идентичност на имената. Не си спомням дали ми трябваШе и акт zа раждане.  newsm78 С всичко това отидох в паспортна служба и си подадох документите zа паспорт. Всичко това стана zа един работен ден.

# 14
  • Мнения: 3 423
Ами аz zа това сама си легалиzирах брака в БГ, отидох до дома на младоженците и там веднага ми иzдадоха българското удостоверение.   Twisted Evil

Скоро бях в общината и от там така ми казаха, направо да хода до дома на младоженците срещу следственото, да си нося свидетелство за брак, а апостил (не помня дали трябваше да го превеждам  newsm78) и веднага са щели да ми извадят.

Дано да е така.

Документите за Франция не изискват апостил!!!
България и Франция си признават документите.

Пак повтарям. Взимате свидетелство за сключен
граждански брак с правоъгълен печат за чужбина
на обратната страна. Оттам отивате в общината и
си получавате документ, че сте вписани в регистъра
с новото ви име. После отивате в полицията, подавате
документите си за бърза поръчка, след седмица сте готови.
Май има и експресна за един работен ден. Ако искате да
си признавате брака в чужбина, си правите съответните
преводи и легализации, за някои държави и с апостил.
В интернет има телефони за връзки с общини, ритуални зали,
полицейски управления и посолства, говорете с тях!

Общи условия

Активация на акаунт