Слънчева алергия, или?

  • 6 692
  • 14
  •   1
Отговори
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Здравейте,

пускам темата, защото не можах да открия друга, актуална.

Снощи забелязах по бузите, ръцете над китките до лактите и врата на дъщеря ми някакъв обрив, кожата й беше като подпухнала и зачервена. Не я сърби, не я боли. Според педиатърката й вероятно се касае за слънчева алергия, но доколкото разбирам слънчева алергия е съпроводена със силно изразен сърбеж. Предписала й е Ксизал капки, Фенистил за мазане и вит. Ц, както и безмлечна диета. Забранени са и шоколади и бонбони и всякакво излагане на слънце. Не ни препраща на алерголог, нещо в което вероятно има смисъл, защото в момента е сезонът на алергиите, и доколкото разберам не се правят и посявки. В семейството ни няма алергични, детето също до сега не е проявявало алергии. Дали пък може да е алергия от животни - в детската им градина на двора се е окотила котка и децата непрекъснато са там  newsm78 Педиатърката изключва и хранителна алергия, тъй като обрива е нетипичен за такава.

Как ви се струва?

Всяко мнение ми е ценно, защото до сега не съм се сблъсквала с нищо подобно!

# 1
  • София
  • Мнения: 4 272
Обикновено при алергия обривът е съпроводен от сърбеж. Според мен е неправилно да се изписват противоалергични средства, когато няма ДОКАЗАНА алергия. Това са все пак силни лекарства. Моят съвет - посети дерматолог!
Освен това се сетих, че при алергия най-силно зачервени са сгъвките на лактите и колената. Ти сещаш ли се преди да се появи обрива дъщеря ти да е яла нещо необичайно за нея? И все пак си мисля, че не е хранителна алергия. Ако пък беше слънчева, би трябвало след като престане да се излага на слънце, обривът да изчезне...

Последна редакция: вт, 27 май 2008, 11:23 от lea

# 2
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Не, няма обрив по сгъвките, и въобще по меките части. Обривът е локализиран върху външната страна на ръзете над китката до лакътя, но външната страна, по бузиките и вратлето.

Не е яла и нищо необичайно.

За слънцето - миналата година изкара цяло лято почти гола и на пряка слънчева светлина, като кожата й дори не се зачерви. До сега не е проявявала симптоми на алергия. Няма и сърбежи, само кожата й е подпухнала и зачервена.

За всеки случай записах час за 14,00 часа в Клиниката по дерматология на ВМА.

Ох, много ми е притеснено.

Не изключвам обаче и евентуална скарлатина, макар че не е била контактна.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 272
Щом има по бузките обрив, може и скарлатина да е. Виж езика. Трябва да е малиненочервен.

# 4
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Ей сега се връщаме от болницата.

Дерматоложката потвърди слънчева алергия, която вероятно се е проявила, провокирана освен от слънцето и от антибиотика, който дъщеря ми пи миналата седмица.

Изпонапредписа й един куп лекарства, между които Ксизал, Фенистил, Калциев Глюконат (препотвърдени), Авантан, Линола Фет масло за бяна, А дерма Екзомега за тяло и Антелиос XL 50+ слънцезащитен.

Изключи като възможност скарлатината, защото освен обрива, няма други изразени признаци като малиненочервен език, обрив тип "гащички", бяло носле и др.

Дано се оправи бързо детенцето ми.

Lea, много ти благодаря за вниманието!

# 5
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Аз имам слънчева алергия. Недоказана, разбира се, но се наблюдавам и съм убедена в това.
Всяка пролет/ лято, при първите излизания по къс ръкав, ръцете ми просто пламват от слънцето. Сърбежът е ужасен, подуват се, изприщват се... Това се повтаря няколко пъти, докато не хвана минимален тен по ръцете и раменете. Не ми помагат никакви препарати за предпазване, използвах и тези за детето с фактор 45 и нагоре...

# 6
  • София
  • Мнения: 4 272
Нансен, това, че вече имате диагноза е добpе. Дано бъpзо се опpави детенцето ти!

# 7
  • Мнения: 320
 От март сме с точно такива обриви  от горната част на ръчичките, лицето , ушичките. Пихме цетиристат и мазахме с адвантан маз/май така се казваше/ Между другото появи  се след прием на антибиотици  / аугментин и още един ....../след 10 дена след приема. Калциев глюконат помага но до една степен.Не можаш да видя връзка  с храните!От слънцето се повлиява. Незнам вече какво да правя! Чеше се  и те като , че ли загарят. Фенистил капки не даваха резултат. Гелът малък ефект имаше. Но сега си спомням ,че имаше зимата на лакътчетата такива пъпчици  малко на брой- по 2 ,3 мънички незачервени леко надигнати! ще ходим на дерматолог.

# 8
  • Мнения: 1 763
И аз имам слънчева алергия. Не са ми се подували ръцете, стават на много червени пъпки, сърби ужасно, аз се чеша и ги разранявам. Обикновено трае седмица-две, после явно кожата ми привиква и повече няма проблем.

# 9
Moga da ti preporu4am dobar dermatolog  v sofiq.Raboti v 8 DKC v kv.Nadegda s grafik:ponedelnik,srqda i petak -wtora smqna,drugite dva dni -sutrin.Tq pravi izsledwaniq ot kogata  da opredeli pod mikroskop kakyv vid alergiq e.Lekuva s  naj- dobrite novi lekarstva,raboti s medicinska kozmetika .Mnogo sum dovolna ot neq.Izpisa mi i fotoza6tita-mnogo hubavai efikasna kozmetika.

# 10
  • Мнения: 661
Nansen ,


Детенцето ти имало ли е непоносимост към някои храни в по-ранна възраст - краве мляко , моркови при захранването , ябълки или пшеница , ориз ? Без да искам да създавам излишна паника ,но чувствителността към слънце е характерна за децата с атопичен дерматит .По-късно могат да развият алергичен ринит или астма .мОже би затова дерматоложката е изписала толкова противоалергични лекарства .Трябва да се направят кожни проби   с алергени и изследване на специфични  Ig E - антитела .
Според мен е по-добре алерголог да види детенцето .

# 11
  • София, център
  • Мнения: 3 455
elpidaelpida, не, не е имала дъщеря ми непоносимост към абсолютно нищо в ранна възраст. Тя, между другото, и самата козметика, която й е изписана, е точно за атопичен дерматит, макар че такава диагноза въобще не е коментирана. Проби за алергии ще правим евентуално зимата. Впрочем детето се възстанови от обривите на втория ден след стартирането приема на лекарства. Сега е добре.

# 12
  • Мнения: 661
А домашни животни да имате ? или пък ваши приятели или познати ,които имат , а ви идват на гости ? Котешките алергени се пренасят на голямо разстояние и кучешките - също .Дори да нямате такива домашни животни , пак детенцето може да развие алергия .Праховете за пране са важни , омекотителите и т.н

# 13
  • Мнения: 117
Аз имам същата слънчева алергия (без подуване) от 10 год. Изразява се в ситни червени пъпчици тръгващи от китките и преминаващи нагоре по ръцете. Първите дни са червени, след това може да потече вода от върха и започват да загасват  - тогава много сърбят, от само себе си не минават. Изследване съм правила нямам никакви алергии,  имам само малко завишени показатели за прах и полени. След 10 год., според мен и моята хомеопатка алергията не е конкретно към слънцето, а от топлината кожата се изпотява и прави реакция към прахта, мърсотията от предметите с които има контакт кожата.
Мога да Ви дам следните съвети - ако ще приемате антиалергени е достатъчно да пиете от 7 до 10 дни не повече. Не е необходимо да се мажете едновременно с кортикостероиди. В началото (първите две години) може да ви помогне и само алергозан. Адвантан е отвратителен крем - първо трябва да се маже по схема и да се спре постепенно, второ след него алергията се появява с двойна сила.
Фенистил гел охлажда и намалява сърбежа,  няма лечебен ефект. Калциевия глюконат няма никакъв ефект, във форума съм срещала мнения, че не е желателно да се дава на деца. Храни силни алергени, като ягоди, нитратни зеленчуци в големи количества модатда увеличат пъпките. Млякото не е алерген

# 14
  • Мнения: 117
Трябваше да приспя малкия. Линола Фет масло за бяна има доста силна миризма трябва да слагате малко. Слънцезащитния само при силно излагане на слънце, ако излизате на разходка или игра не е необходимо има обратен ефект. Най - добре е да отидете на хомеопат. Възможно е да е направила реакция от контакта с котките  и силното слънце преди няколко дни. Облачното време би трябвало да  намали пъпките и сърбежа.  Единствено не мога да ви кажа за подуването, възможно е да е нормална реакция при деца, сина имаше АБКМ, но тя не се изразява с подуване. Чувам от майки, че деца който правят алергични реакции имат обриви, зачервяване и подуване по крайниците.


Общи условия

Активация на акаунт