Живея в чужбина, майчинство в България

  • 20 473
  • 73
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 394
мисля, че не можеш да родиш и живееш в чужбина, а да взимаш пари в бг Rolling Eyes поне така беше и едва ли са го променили.
Пък и не би било редно да е така.

Обади се пак в Inland Revenue и питай какви са ти опциите. Но наистина ако не си плащала данъци, майчинство не се полага. На една моя позната, след 5 год чакане да вземе вечна виза и тогава да ражда, а през цялото време не е плащала и пени данък, защото си работила на частно и никога не обявявала доходи, я отрезоха от раз- майчинство не!

# 31
  • Мнения: 3 394
Междувременно искам да споделя и разочарованието си от здравнтата система в Англия. Изминаха 1.5мес. от както видях положителния си тест за бременност, но все още не мога да се зарадвам искрено, камо ли да се похваля, тъй като тук с-мата им е толкова мудна.

 Ако те боли корем или кървиш, веднага ще ти направят видеозон.Това да не те притеснява пък и по-добре да не ти се налага! Говори с лекаря си и той ще те изпрати в болницата. Иначе първите 12 седмици се считат за твърде ранна бременност и не те преглеждат непрекъснато. Какво толкова-бременней си и бъди щастлива! Ще имаш и безплатни лекарства и зъболекар и раждането ти ще е без да платиш и лев.

# 32
  • Мнения: 8
Здравейте на всички. Вече имам информация за това дали се признава осигурителният доход от друга страна, членка на ЕС. Отговорът е категорично не, нещо повече, ако не си работил поне 2 дни в България в периода 1 год. преди раждането, нямаш право на никакво майчинство. Ако обаче имаш, попълват се някакви документи, които се представят в бълг. НОИ и ти признават стажа от другата държава\колкото да стане 1 год\, това ти дава право изобщо на майчинство, макар и на база мин. работна заплата.

# 33
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Здравейте и за много години!
Попаднах случайно на темата ви,та и аз да ви споделя моят житейски опит до сега.
Живях и работих в Англия и новината за бременноста ми е научих там.Посещенията при лекари и зъболекари ми бяха абсолютно безплатни тъй като се осигурявах.Посещенията в болница относно бременноста се водят при Midwife като до 3 мес. са главно попълване на вашия Maternity Notes и един видеозон-но това при нормална бременност е напълно достатъчно.От там нататък се правят всички необходими изследвания.За мое съжаление,аз се върнах в БГ за празниците и се оказа че съм с ниска плацента и ми забраниха всякакви пътувания.Започнах работа при моя позната и също се чудех дали мога да се върна в UK(ако нещата се оправят с тази плацента) и да си родя там,но и да си взимам майчинските,тъй като се осигурявам в момента? Thinking

# 34
  • Мнения: 8
А убедена ли си, че нямаш право на майчинство от Англия, ако останеш и си родиш в България, при положение, че все пак си си плащала осигуровките тук. Питам те, защото и аз съм в подобно положение, все още съм в Англия, но мисля да се прибера за раждането в България.

# 35
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Nu6ito Да аз имам право на майчинство в UK,но както писах се налага да стоя тук и даже да родя тук(което за мен ще е по принуда  Sad-нищо не може да се сравни с условията които ми предлага UK) и не знам дали това ще ми се отрази по някакъв начин  Thinking.
За това започнах работа в БГ за да не си изтърва поне тука майчинските.Но определено не желая да живея в БГ и да получавам помощи от UK.При първа възможност желая да се върна в UK и за това питам какви са шансовете за майчинските ми от БГ?

# 36
  • Мнения: 235
В тази връзка да попитам...Първото ми дете е родено в Бг. На 6 месеца е вече в Испания. Майчинството си го получавах до навършване на на 2 години на детето. Второто ми дете се роди 1 месец след като малката навърши 2 години. В този случай, ако бях в Бг, майчинството ми автоматично щеше да се продължи. Но в моя случай не знам, защото живея в Испания.
За помощта за 2-ро дете знам, че мога да получа след подаването на съответните документи, но с това майчинство какво да правя?

# 37
  • В Европа!!!
  • Мнения: 131
Penelope виж този текст:
Какво трябва да се направи, ако сте в заварено положение и искате за да ползвате отново отпуск за бременност и раждане
-   ако към 1 януари 2009 г. майката ползва отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст или такъв отпуск не се ползва и майката работи  през този период майката може да подаде заявление до работодателя за ползване на отпуск за бременност и раждане за остатъка до 410 календарни дни от датата, посочена в заявлението. От тази дата тя прекратява ползването на отпуска за отглеждане на дете или прекратява получаваното от нея обезщетение по чл. 54 от КСО, когато работи и започва да получава пак обезщетение за бременност и раждане.
За НОИ - Подава се Приложение 12 - декларацията за промяна на обстоятелствата от лицето, получаващо обезщетение, в срок 3 работни дни от промяната, а от работодателя (осигурителя) - в срок от 7 дни от получаването й. И съответно Приложение 2 за изплащане на обезщетение за бременност и раждане.

Или си намери темата по твоя въпрос тука:
http://www.bg-mamma.com/index.php?board=55.0

Успех  Wink

# 38
  • Мнения: 235
  bouquet Благодаря!

# 39
  • далечно
  • Мнения: 1 029

За помощта за 2-ро дете знам, че мога да получа след подаването на съответните документи, но с това майчинство какво да правя?

с условието, че декларираш (В съответните документи), че детето се отглежда в БГ. реши за  себе си дали ти се подава невярна информация за ... крупната еднократна помощ от 200 лв (или нещо такова)

за майчинството не мога да ти помогна

# 40
  • Мнения: 235

За помощта за 2-ро дете знам, че мога да получа след подаването на съответните документи, но с това майчинство какво да правя?

с условието, че декларираш (В съответните документи), че детето се отглежда в БГ. реши за  себе си дали ти се подава невярна информация за ... крупната еднократна помощ от 200 лв (или нещо такова)

за майчинството не мога да ти помогна

За 2-ро дете мисля, че тази помощ е 600 newsm78...

# 41
  • далечно
  • Мнения: 1 029

За 2-ро дете мисля, че тази помощ е 600 newsm78...


ок, всеки си решава дали е готов да подаде невярна информация  за 600 лв Peace.  Естесвено, ако детето се отглежда в БГ всичко си е изрядно.
просто уточних, че условие за еднократна помощ за дете - по моя информация отпреди година и половина - беше детето да се отглежда в БГ. Доста логично. Ако някой има офиц. информация за промени на това условие, моля да сподели. За да са наясно мамите за законовите постановки

# 42
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 086
Защо невярна информация!? Открай време е, че всеки може да получи еднократната помощ за раздане. Дава се само срещу представяне на български акт за раждане и в декларацията никъде не се попълва дали детето се отглежда в България или не.  Имаше и тема за тази еднократна помощ и доста мами си бяха взели парите.

# 43
  • далечно
  • Мнения: 1 029
в декларацията, която подаваш за получаване на помощта, има упоменато, че детето се отглежда в БГ. Не си спомням дали е написано в прав текст (така ми се струва) или е цитиран член на някой закон, но беше факт, когато аз се интересувах от тази работа и погледнах въпросната декларация. Всъщност като се замисля преди две години ще да е било. 
Разяснението е отправено към хора, които се интересуват от това как е (беше?) по закон. Май е въпрос на морални предпочитания (избор?) е да се спазват законите

# 44
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 086
Искат да декларираш, че детето се отглежда в България, ако  искаш да получаваш месечните детски, но не и еднократната помощ. В закона пише, че се полага на всяко българско дете (закона го имаше в предишната такава тема)
Е, друго е ако говорим за морал. Но пък не всички българи в чужбина са толкова богати, че да хвърлят 200 или 600 лева на циганите например, щото те пък хич нямат морални задръжки.

Общи условия

Активация на акаунт