Вероучението като задължителен предмет в учебната програма?!

  • 8 128
  • 194
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 12 094
..Ние сме жалка картинка....

Ама разбира се, че СМЕ жалка картинка.
Църква, която почти 2 десетилетия не се обедини.
Попове, които гледат само как да приберат париците от венчавки, кръщенки помени и т.н.
"Духовни" лица, които се изтребиха и подпалиха зарад Мамона, а не заради Бога.

Що плюете по протестантите, на православните духовници стиска ли им да тръгнат сред народа, както го правят те, и да се позаинтересуват от проблемите му, да разберат какво го мъчи?

Колко домове за сираци издържа БПЦ?
Абсолютно си права. Омъжих се в католическа черква в София, защото съпругът ми е католик и като ги попитахме колко ще ни струва свещеника каза, че това е тяхно задължение и можем да дарим анонимно пари, но не можем да плащаме за нещо такова. Бяхме месец и нещо на курс преди брака, в който свещеника ни разясняваше брака според католиците. През това време видях за колко бедни и болни хора от квартала се грижи, какви други дейности развива. И до днес звъни за празниците. не харесвам други неща при католиците, но определено си вършат работата по- добре.
при толкова смесени бракове, при толкова разрешени религии у нас е просто абсурдно да има вероучение в училище. Тези неща се учат у дома или в църквата, към която е семейството.

# 181
  • Мнения: 1 849
Преди да кажете:Ай сиктир! или  да наречете божите служители: дебелогъзести обрасли старци в килимявки,се замислете какво ни е запазило през вековете като български народ...вярата...народ без вяра не е народ...нима толкова искате след време децата ви да попаднат в лапите на протестантството или някоя секта...Винаги съм искала синът ми да учи вероучение,и не за да става поп ,а за да се научи на добродетели,защото вярата учи на това.Но за съжаление докато живеехме в България това не се случи.Сега далече от България виждам какви неверници сме ние...От малкото българи живеещи тука половината са протестанти,други са от свидетелите на яхова...и така нататък...Трагедия...възхищавам се на Гърци,Сърби,Руснаци..колко са единни,вярващи и как се борят за правото си да имат свой храм,свое кътче за спасение на душата...Ние сме жалка картинка....


А ако си беше направила труда да научиш какви са основните Библейски доктрини (или в какво вярват християните), щеше да си наясно, че православни, католици и протестанти вярват в едни и същи неща. Т.е. протестантите не са сектанти. Мартин Лутер е първият който превежда Библията на език различен от иврит, гръцки и латински. И с неговото дело започва Реформацията в Европа...
По образовайте се малко преди да слагате всичко което не сте си направили труда да опознаете под един знаменател.

По темата: против съм. Училището е светско и всички ученици там трябва да са с равни права. Вероучение може да се учи в неделно училище към църквите.

# 182
  • Мнения: 19
migito-образовала съм се доста и много съм чела...първо прочети внимателно какво съм казала преди да нападаш или обиждаш..писала съм....протестантството или някоя секта..май има разлика нали....а ти мила моя ако си беше направила труда да прочетеш библията с всичките й 77 глави..не 66..щеше да знаеш,че протестантството доста изкривява и тълкува божието слово по-свой си угоден начин....Истината е,че за добро или зло ние сме православни християни..това ни е създало като нация по времето на Борис,това ни е запазило като народ по времето на турското робство и това трябва да ни води напред единни и ако не го разберем по скоро толкова по лошо за нас...Това,че нашия синод са в вечен спор е вярно..но това трябва ли да ни прави по малко християни...
Не тази вечер, Жозефина!!! -права си,че не трябва да има такси в църквата....тук в Гръцката църква където ходя има дарения..всеки колкото има или иска,така е и в Сръбската и в Руската...а за протестантските духовници можем много да си говорим..но не е това мястото и темата...А какво ще кажеш за отец Георги от Варна...освен,че помага на наркозависими,помага и на всеки поискал му помощ..думите му успокояват и ти вдъхват вяра да повярваш в самия себе си...и представи си всичко това съвсем безплатно..и не е единствен..

# 183
  • Мнения: 673
migito-образовала съм се доста и много съм чела...първо прочети внимателно какво съм казала преди да нападаш или обиждаш..писала съм....протестантството или някоя секта..май има разлика нали....а ти мила моя ако си беше направила труда да прочетеш библията с всичките й 77 глави..не 66..щеше да знаеш,че протестантството доста изкривява и тълкува божието слово по-свой си угоден начин....Истината е,че за добро или зло ние сме православни християни..това ни е създало като нация по времето на Борис,това ни е запазило като народ по времето на турското робство и това трябва да ни води напред единни и ако не го разберем по скоро толкова по лошо за нас...Това,че нашия синод са в вечен спор е вярно..но това трябва ли да ни прави по малко християни...
Не тази вечер, Жозефина!!! -права си,че не трябва да има такси в църквата....тук в Гръцката църква където ходя има дарения..всеки колкото има или иска,така е и в Сръбската и в Руската...а за протестантските духовници можем много да си говорим..но не е това мястото и темата...А какво ще кажеш за отец Георги от Варна...освен,че помага на наркозависими,помага и на всеки поискал му помощ..думите му успокояват и ти вдъхват вяра да повярваш в самия себе си...и представи си всичко това съвсем безплатно..и не е единствен..

 Освен Библията все пак има и други книжки ,които си струва човек да прочете. За съжаление някои религиозни схващания противоречат на научните постижения на човечеството, което според мен би объркало малките главици на учениците.
  Светът се глобализира за добро или зло ,и нас българите няма да ни подмине това. Обществото ни ще става все по-мултикултурно и по-мултикултурно. Не можем да си позволим да се затваряме в черупка и да не виждаме какво става около нас. По принцип не съм против вероучението въобще, но в никакъв случай не и задължително.
  В един друг форум участвах в подобна тема и помолих авторката /поддръжник на тезата за задължителното вероучение/ да ни запознае с примерна учебна програма по вероучение. Тя така и не го направи. Би ми се искало да видя какво точно се предвижда да се включи в този предмет като обобщени теми. Знанието за религиите никога не е излишно, но не бива да се ограничаваме само в православието, защото днес в учлище има и мюсюлмани, и евреи, и будисти ит.н. Тях не можем да ги задължим да учат православие.

# 184
  • Мнения: 5 370
Ох, МАма Т, много избирателно си ми коментирала постинга , ама нейсе.
Една птичка пролет не прави, и един отец-православна църква.
Повече не ми се пише.
ПРОТИВ вероучението съм в светско училище.Толкоз.

# 185
  • Мнения: 1 849
migito-образовала съм се доста и много съм чела...първо прочети внимателно какво съм казала преди да нападаш или обиждаш..писала съм....протестантството или някоя секта..май има разлика нали....а ти мила моя ако си беше направила труда да прочетеш библията с всичките й 77 глави..не 66..щеше да знаеш,че протестантството доста изкривява и тълкува божието слово по-свой си угоден начин....

Библията няма 77 глави или 66 Wink
Останалото няма да го коментирам.  Joy
А Божието Слово и Библията се пишат с главни букви от хората които вярват в тях. Wink

# 186
  • Мнения: 19
migito-на мен ми се  Joy главата като те чета..Библията има 77 глави или книги..50 книги от Стария завет и 27 от Новия завет...това е цялата Библия...без промени както ни изнася...Не ми се спори с теб.
изразих мнението си по темата..аз съм за...и с това по умния се оттегля

# 187
  • Мнения: 2 093
Всеки един опит за защита на вероучението в този форум е обречен на провал. Казвам го от личен опит. Преди известно време писах в подобна тема и бях натирена в миша дупка, спомням си че бях обвинена в провокация и наречена християнска жено (което вероятно целеше да ме обиди). Тази тема предизвиква голяма агресия в хората и тежко му на този, който е на различно мнение.
Аз лично си го обяснявам с факта че комунизмът или социализмът или както там го наричате, успешно е унищожил вярата и религията в България. Между другото цьрквата и свещениците са сьщо продукт на това време и нещата които толкова ви ядосват не са случайно явление.

# 188
  • Мнения: 4 300
Не на вероучението, а на задължителното вероучение. Разликата е огромна. Нямам нищо против религиите, християнство, ислям, будизъм, но не искам никой да ми ги налага. В 21 век живеем.

Освен това аз никого не съм обидила, всеки може да вярва в каквото иска, не ми влияе това. Но с вашите обиди, към всеки който не споделя вашите вярвания, се връщате в по мрачни времена на налагане на схващания&догми  Wink

Последна редакция: пн, 19 окт 2009, 08:56 от Рокси

# 189
  • Мнения: 5 370
Не на вероучението, а на задължителното вероучение. Разликата е огромна. Нямам нищо против религиите, християнство, ислям, будизъм, но не искам никой да ми ги налага. В 21 век живеем.
Така де,обаче на дамите им е по-изгодно да четат постингите така, както Дяволът чете Евангелието.
НЯколко пъти бе подчертано, че ние не искаме вероучение в УЧИЛИЩЕ.Ама по-лесно е да се плюе нахалост.

# 190
  • Мнения: 2 839
НЯколко пъти бе подчертано, че ние не искаме вероучение в УЧИЛИЩЕ.
Да, и искаме история на религиите в училище. Пък нека всеки сам определи своята принадлежност.

# 191
  • Мнения: 1 849
migito-на мен ми се  Joy главата като те чета..Библията има 77 глави или книги..50 книги от Стария завет и 27 от Новия завет...това е цялата Библия...без промени както ни изнася...Не ми се спори с теб.
изразих мнението си по темата..аз съм за...и с това по умния се оттегля

Това което исках да ти кажа, че е добре човек да пише вярно нещата.
Библията се състои от книги, книгите от стихове. Бъркането на понятията показва, че не се познава материята.
Добре е да сме християни, мюсюлмани или каквито и да е там, защото сме решили да сме такива и това решение да идва от познаването на това което вярваме. Вярата само защото баба ми е била такава, или защото някой облечен в черно човек е казал е мъртва религия.
За това не искам вероучение в училищата, защото хората облечени в черно приемат себе си за единствено правите. Защото хората ги мързи да четата и чули недочули повтарят като папагали това което им е казано, а не си правят труда да отворят някоя по-дебела черна книжка и да прочетат аджеба за какво иде реч. Казвам това по повод, че твърдеше, че протестантите изкривявали Словото. Това го е казал някой свещеник който не е чел Библията със сигурност.
И понеже коментара ти с "главите" предполагам искаше да каже, че не съм чела Православния вариант на Библията. Напротив чела съм го и книгите които са допълнително включени не променят по никакъв начин посланието й. Чела съм и Корана, както и някои от апокрифните евангелия.
Решението ми да бъда християнка обаче се е формирало на база четене и на лично преживяване, а не защото някой нещо казал или защото дядо ми бил някакъв.

Децата преди всичко се учат от личен пример! За това мястото на всякаква религия не е в училището. Всяка религиозна деноминаци си има храмове, да си правят училища там. Но съм абсолютно против с моите данъци да се плаща на псевдо духовни хора да отвращават децата от Бога!

# 192
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
Аз лично си го обяснявам с факта че комунизмът или социализмът или както там го наричате, успешно е унищожил вярата и религията в България. ...
Не че е унищожено нещо, а просто малките детски главички са били предпазени от старателно промиване и сега са свободни сами да избират. И както е видно в зряла възраст с чист и непромит мозък си оставаме атеисти. Докато сега искат да зомбират малките детски мозъчета, че да им е лесно после. Защото все по-малко хора пълнят църковната хазна и те са се осъзнали, че трябва да коват желязото докато е младо.

# 193
  • Мнения: 19
....
Аз лично си го обяснявам с факта че комунизмът или социализмът или както там го наричате, успешно е унищожил вярата и религията в България. ...
Не че е унищожено нещо, а просто малките детски главички са били предпазени от старателно промиване и сега са свободни сами да избират. И както е видно в зряла възраст с чист и непромит мозък си оставаме атеисти. Докато сега искат да зомбират малките детски мозъчета, че да им е лесно после. Защото все по-малко хора пълнят църковната хазна и те са се осъзнали, че трябва да коват желязото докато е младо.
 ooooh!  Точно обратното!

# 194
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
Аз лично си го обяснявам с факта че комунизмът или социализмът или както там го наричате, успешно е унищожил вярата и религията в България. ...
Не че е унищожено нещо, а просто малките детски главички са били предпазени от старателно промиване и сега са свободни сами да избират. И както е видно в зряла възраст с чист и непромит мозък си оставаме атеисти. Докато сега искат да зомбират малките детски мозъчета, че да им е лесно после. Защото все по-малко хора пълнят църковната хазна и те са се осъзнали, че трябва да коват желязото докато е младо.

ooooh!  Точно обратното!
На кое обратното?
Че не се промиват мозъци ли?
Че не искат да си напълнят гушките ли?

Общи условия

Активация на акаунт