ЗДРАВОСЛОВНИ ХРАНИ

  • 41 378
  • 269
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 705
Мая+Доброслав=Кирчо, и аз го гледах този хляб в Горичка, само дето не го срещнах никъде по магазините /в които аз пазарувам/ в София. За съжаление в сайта няма конкретно упоменати магазини, а само това "Работим с около 60 обекта в София, Варна и Бургас, които снабдяваме всекидневно."

Би ли споделила ти откъде го купуваш?

Може по-късно да е добавено, но пише къде го продават. Ето:
Цитат
Къде се продава хлябът?
Като начало във вериги магазини Била, Елемаг, Хит и Фродо, както и в много малки магазини за здравословни храни, общо около 30 точки в София. Очакваме съвсем скоро хлябът да се предлага във всички големи вериги на територията на София, в които се предлагат и останалите продукти на harmonica.


Аз го намерих в Елемаг, Лозенец.

# 16
  • Мнения: 2 176
bilyanam, кажи нещо повече за пърлените кори, на коя марка са? И защо да не може плънката да се увива?
В сладкото от ягоди не слагаш ли захар? Сладката са от храните, които гледам да ограничавам, точно заради нея. Мисля си дали не може да се замени с кафява захар да речем...   newsm78  Не че в тази форма ще са полезни де. Wink

bendji2710, благодаря, ще пробвам на "Родопея" продуктите. Ще се опитам да си припомня как изглеждаха млякото и маслото в детските ми години, когато не ги тъпчеха с какво ли не, и ще сравнявам. Simple Smile

Мая+Доброслав=Кирчо ще погледна в Елемаг, този в Изгрев ми е дори по-близо.

Grace m, права си. Бутертестата са гадни, но да направи човек такова тесто /с биопродукти/ е страшно трудоемко. Поне за мен, защото нямам машина за месене на тесто. Значи ни остава само да ги избягваме. Simple Smile Както и всички полуфабрикати всъщност. Но аз така или иначе предпочитам по-простите храни, които не изискват дълго приготвяне и нямат безкраен списък от съставки.

Темичката в "Нашите деца" я прочетох. Харесаха ми доста неща от там, особено мненията на Сребърен облак. В един от нейните постове има синтезирано най-основното за здравословния начин на хранене. И аз съм стигнала до тия заключения по мой си начин. По-трудното е да се прилага на практика. Особено когато децата посещават детски заведения.

# 17
  • София
  • Мнения: 5 188
"ЧИПРОВСКЬЕ ДОМАШНО ПЕЧЕНЕ ОБГЬЕ" тел на фирмата в Чипровци 0888 795 248
съдържат брашно 500, сол, вода и оцет.
Потресаващо!

Крехки са, тънки, с малки черни точици от пърленето. В друга тава топвам за секунда във вода и вадя под наклон, нежно, за бързо отцеждане. Иначе се разкашква.
 
Сладкото е от плод и захар. Без лимонена киселина. Правя го за алтернатива , иначе ми е супер мъчно за ягодите, че ги готвя... Иначе имах излишък от ябълки, круши и дюли, но те са много по-трудоемки.

Масло купуваме ВЕЧЕ само Президент, след като тържествено се заклехме, след лош опит с всички останали варианти. Връщахме, оплаквахме се, проучвах тук от темите... Наблягаме на студено пресованите масла-  зехтин екстравърджин , сусамово(най-вкусното), слънчогледово(най-евтиното), тиквено(най-гадното, но полезно за мъже) и др.


# 18
  • София
  • Мнения: 2 249
bilyanam, сподели, моля те, за лошия опит с другите масла (немските например).

# 19
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Темата е необятна!
Вече има изписано доста по въпроса за здравословното детско хранене в закована тема в подфорум Нашите деца.

# 20
  • Мнения: 5 713
Твоят вариант е най-добрия, но някак с времето все не смогвам. Когато жената работи, се налага да се правят компромиси с някои неща, особено когато детето е в училищна възраст...

Колко пъти седмично ти се налага да месиш, т.е. колко време издържа такъв един домашно приготвен хляб.
Хлябът приготвен в машина хич не ти взима от времето. Дори напротив. Simple Smile У нас мъжът ми отговаря за тази дейсност, Прави му голям кеф да зареди хлебопекарната. Ползваме пълнозърнесто брашно, лен, сусам, понякога сурови слънчогледови ядки, тиквени, сушени домати. Правим максимум 2 хляба на седмица, а го съхраняваме в хладилника.

За прясното мляко, научи се да го пие от градината. До преди това не познаваше вкуса му. Но не мога да съм максималистка по отношение на градината. Като цяло съм доволна от режима им на хранене там и храните, които се предлагат. За вкъщи почти ен купувам, само като много се заинати в магазина, че иска.
Предпочитам да яде сурови бадеми, а тя ги обожава.

Сладкото: давам качествен шоколад и сладолед. Не мога да я лиша от това засега. За сметка на това не обича кексове и торти. Но пък с разните други боклуци, предложени от друг човек, все още не мога да се справя. Говоря, говоря, Маги знае, че не са полезни, но до тук.
За марки не мога да говоря, защото не съм в България.

Общо взето това е и то много накратко. Но като цяло темата наистина се препокрива с тази в Нашите деца.

# 21
  • София
  • Мнения: 5 188
bilyanam, сподели, моля те, за лошия опит с другите масла (немските например).
за немските имах подозрения и те се потвърдиха от прочетеното в интернет, че ако са опаковани в БГ, не са читави. Вече не помня подробностите. Понеже тъкмо бяхме разочавовани от българското масло Фибела (което изведнъж стана отвратително) , а преди това бяхме опитали и други и накрая тържествено си обещахме за същите пари да купуваме в по-малки количества, но само Президент.
За пловдивчани- има едно приказно село Забърдо и в тяхната мандра правят невероятно масло и всичко е супер! Продукцията им се предлага обаче само на някоя от пловдивските борси... Кравите в Забърдо дават мляко с 7-8% масленост и като ядох домашно мляко отгоре имаше нещо като коричка масло. Жълто. Така аз се запознах с цвета на маслото и разбрах защо се оцветяват маргарините и "маслата". Открих топлата вода. Но дори и в Забърдо не можете да си купите продуктите на мандрата, освен по изключение.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 5 020
На "Забърдо" също са страхотни продуктите. Купувала съм, мисля, само кашкавал и сирене. нo масло не съм виждала тяхно, ще потърся.   bouquet
Също така добри млечни продукти прави и мандра "Триград", но са много трудно откриваеми на пазара.  Peace

# 23
  • Мнения: 2 761
В млечните борси (обикновено по пазарите)  продават мандраджийски масла.Вкуса им доста се различава от този,с който сме свикнaли.

# 24
  • Мнения: 2 761
Сладолед топи килограми

В борбата с излишните килограми, която набира скорост в световен мащаб, се включиха и учените със сензационно откритие - вещество, което позволява да ядете сладолед до насита, без да качвате и грам. Подобна метаморфоза на популярното лятно лакомство осигурява вид риба, обитаваща северната част на Атлантика. В нея американските учени открили особени белтъчини, чието използване помага значително да се намалят мазнините и съответно калоричността на сладоледа. Учени и производители обещават на страстните почитатели на този продукт, досега преживяващи тежко своята пагубна за добрата фигура страст, съвсем скоро да се наслаждават на леденото удоволствие без притеснения за килограмите. А също и че вкусовите качества на новия рибно-млечен продукт няма да отстъпват на традиционния. Очаква се в бъдеще да се разработи и генномодифициран белтък, който ще ще се прилага не само в производството на нискокалоричен сладолед, но и във всякакви други сладости.

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2006-06-30&article=151317

 ooooh!

# 25
  • София
  • Мнения: 1 098
С интерес прочетох изписаното.  От много време се стремя да го правя, но връщането към "първобитните" приоми - ловуването, отглеждането и месенето собственоръчно на тестени продукти не изчерпва и не решава проблема.

Защо? Ами защото не е само хляба. Има и други храни. Има и други влияния и въздействия.

 Laughing Много съм съгласна, че навиците се формират, докато са деца, но..... освен семейството има и роднини, има и телевизия, има и приятели. Те не са изолирани и не могат и да бъдат. Искат да са като другите деца. Моите синове също спазват правила, което не им пречи да се отказват от вкусните домашни здравословни сандвичи и да се тъпчат с купени от лавката. Да налитат на шоколади, газирани напитки, храни със съмнителен произход и лъскави опаковки, рекламирани щуро по телевизията и купувани от приятелчета и съученици.  Sunglasses ПРОСТО ИСКАТ ДА СА КАТО ДРУГИТЕ И НЯМА ОТЪРВАНЕ ОТ ТОВА!  newsm78 За какъв здравословен режим и хранене можем да говорим при такава обстановка?  Колкото и да ни се иска, няма как да стане.  Rolling Eyes А да се заблуждаваме, че ще накараме и другите им приятели да са като тях, да си мислим, че бизнеса ще спре да бълва реклами на боклуци, че ще успеем да им внушим аскетизъм и отричане -   ??????
Не знам вашето мнение, но моето е, че ще се претърпи крах.  Hug Борейки се години с този проблем, с мъж ми в момента искаме да ги накараме да искат да ползват корективи, а не да са различни от другите. Нека са като тях, нека имат приятели и не са заклеймени като странни и особени, нека не ги отбягват. Но нека да вземат мерки и да ползват корективи. Ако приятелите им искат да ползват - нека ползват, ако не - да не ползват. Но като се съберат на купон, на площадката, на игрището да са еднакви.  Peace Да не са отритнати, самотни, избягвани защото това е още по-страшно от лошия хляб.

И да не забравяме, че освен хляба има и плодове и зеленчуци продавани по пазарите и неотглеждани от нас, че има вода също продавана и не налята от чистия извор, че има ресторанти в които влизаме, магазини с продукти и полуфабрикати, които използваме в забързаното си ежедневие и ....., че има замърсен въздух, който няма как да не дишаме, .....  Rolling Eyes Списъка е безкраен.

Моето и на такива като мен мнение е, че не можем да избягаме от действителността. Не можем да се пренесем в миналото или в бъдещето. Ние живеем ТУК, СЕГА, В ТОЗИ МОМЕНТ и той е такъв, какъвто е. Момента не може да се промени. Той има такива параметри, независимо от нашите желания. Момента не позволява да си произвеждаме чисти продукти, защото дори да ги насеем сами и да ги гледаме, почвата не е тази от миналото, водата която пият растенията не е тази, която е в миналото, семената не са от миналото и информацията в самото семе е друга, въздуха, който ги обгръща също е сегашен, а не от миналото и т.н.  Rolling Eyes Не можем да си приготвяме всичко сами, защото все нещо купуваме от магазините и то е преработено или обработено. ...... Сами може да продължите в този дух и да дадете още куп примери. Сигурна съм, че сте умни и досетливи.  Hug И единственото кпасение са КОРЕКТИВИТЕ!   bouquet Затова има и такъв бум на добавки и корективи. Просто си изберете тези, които най-много Ви допадат.
Както знаете на нас ни допадат суперханите (водораслите, коластрата, ЕМК) и другите добавки на Аквасорс. Когато избирахме нямаше толкова голям избор, колкото сега.   Hug Просто слушайте, четете, искайте мнения и гледайте за резултати. Не е без значение и отстъпките, които можете да получите при редовните покупки, политиката на производителя за стимулиране и т.н.

 Hug И не си мислете, че децата са като възрастните и искат да са различни. напротив - искат да са като другите и да не се отличават от тях. Искат да са търсени и важни, да бъдат просто ДЕЦА.

# 26
  • Мнения: 2 176
Не мога да се съглася с теб на 100%.  Naughty
В едно си права, няма начин да се храним напълно природосъобразно в нашето съвремие. Просто не е възможно.
Аз не съм и максималист де, просто се опитвам да предложа някакъв модел. И за мен това е основното. Защото моделът на  21 век никак не ми харесва. Не става въпрос само за храната, а по принцип. Барби и Кен, чалгата, Макдонладс и Кентъки, и т.н.., откъдето и да го погледнеш е блудкаво, комерсиално и бездуховно. Та смятам, че храненето непременно е свързано с всичко останало и връзката не е еднопосочна.

Искам да предложа нещо като алтернатива,  друга гледна точка.
И не се притеснявам детето ми да е различно. Особено като виждам колко много хора пишат тук.. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 135
Цитат
За какъв здравословен режим и хранене можем да говорим при такава обстановка?  Колкото и да ни се иска, няма как да стане.  Rolling Eyes А да се заблуждаваме, че ще накараме и другите им приятели да са като тях, да си мислим, че бизнеса ще спре да бълва реклами на боклуци, че ще успеем да им внушим аскетизъм и отричане -   ??????

когато възпитанието се започне още преди раждането (пренатално възпитание) нещата според мен може да са други.
това че в обществото са приети някакви норми, това не значи че така трябва да бъде и ние трябва да сме 100% съгласни с това което ни се рекламира. то може да носи финансови печалби на производителя, но да не е полезно за потребителя, и оттам да носи карма за този производител, а интоксикация за употребилия продукта. а ние може да се  предпазваме. имаше в един от форумите в bg-mamma тема за това как реагират малки деца на рекламата - не е за слаби нерви тази според мен тема ! и нещо трябва да се направи според мен да се предпазват децата от реклами, внушение и налагане на съществуващи модели на поведение и живот, който не е в хармония с природните закони.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=269373.0

Последна редакция: пн, 02 юни 2008, 09:52 от Deepinside

# 28
  • Мнения: 135
според мен в посочения по-горе линк нееднократните наблюдения на различни родители за влиянието на рекламата над малки деца е нещо, което е много сериозно и определено смятам че малки деца трябва да се предпазват от гледане на реклами, а защо не и от детски предавания в които се пускат и реклами!

# 29
  • Мнения: 2 652
Не мога да не изхвърля яда си от рекламата на някакво киндер съвършенство, което "спори" в хладилника с кана прясно мляко и ехидства, че имало и витамини и незнамсиквоси, че и пандишпан и мед на всичкото отгоре.

Dino, в много отношения си права. А знаеш ли колко родители напоследък (не в Бг, чета по разни чужди сайтове) са се изкушили да не дават децата си на ДГ, нещо повече - да провеждат домашно "училище" на децата си. Може би част от причините са това, което казваш, наред с методите на възпитание и т.н. Лично за себе си не знам кой е верният път и сигурно много хора биха "скочили" срещу подобен род възпитание. Но, като се замисля само - даваш всичко от себе си от самото раждане на детето, кърмиш дълго, подбираш храната, възпитаваш самостоятелност, независимост, уважение,  и пр. и накрая детето ти отива в ДГ или в училище, и всичките ти усилия отиват на пух и прах. Ужас... Просто си размишлявах, сори, че е леко офф, но здравословното хранене не е само по себе си. То е част от цяла система от възгледи и начин на живот.

Общи условия

Активация на акаунт