Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Момичета, знам че за майчинството има и други теми, но имам спешен казус, който трябва да реша най-късно до утре и се нуждая от вашата помощ  Praynig Praynig Praynig

Работя във фирма Х - 9те месеца майчинство ми изтичат сега края на юни, обаче фирма Y иска да започна работа и най-вероятно от 1 юни или юли ще започна във фирма Y. Въпросите са ми следните:

1. Мога ли да прехвърля майчинството си докато съм още във фирма Х (на майка ми примерно), а после фирма Y да не разбира, че майчинството се ползва?
2. Мога ли да прехвърля гледането на дете на детегледачката ми тя не е на трудов договор към момента, не е и пенсионерка?
3. Ако е прехвърлено на моята майка - се води "отпуск" и тя не може да ходи на работа, нали?
4. Какви документи са ми необходими и към кого да се подадат ако се прехвърля майчинството? И изобщо за продължаването му до 2 години?

Нямам идея дали се разбра какво питам, обаче в главата ми е пълна каша........истината е, че просто не искам фирма Y по никакъв начин да разбира, че аз или мой близък получава тези 220 лв.

HELP!!! Praynig Praynig Praynig
Цитирай

РЕЗЕРВАТ СЕВЕРОЗАПАД нема такова место

Първо след като работиш, то е ясно че не получаваш тия 220 лв... работещите майки, които не са прехвърлили майчинството, а са се отказали от него получават 50 %, тоест 110 лв... Ако прехвърлиш майчинството на майка си, то тя ще взима тия 220 лв, а ти няма да взимаш нищо... Фирма Y какво я бърка дали майка ти ще взима 220 лв, нали и тя е човек и трябва да яде...  newsm78 А с детегледачката ти как процедирате след като не е на трудов договор и не е пенсионерка??? Щото на нея сигурно й плащаш на ръка??? Точно ако оставиш детето на пенсионер или както е в случая с детегледачката и се върнеш на работа, взимаш онези 50 % от 220 лв...

П.С. Да доуточня... Ако го прехвърлиш на твойта майка не се води отпуск, а си се води майчинство и не може да ходи на работа.... Майчинството се изплаща от НОИ, така че фирмата Y не би трябвало да я бърка това, тя не изплаща никакви пари освен обещаните ти за заплата....
« Последна редакция: чт, 29 май 2008, 15:43 от stelt77 »
Цитирай

Най - добре е да попиташ в НОИ
Цитирай

1. Не може да прехвърлиш майчинството на детегледачката си, защото сигурно не е регистрирана в БТ, за да се възползваш от програмата "В подкрепа на майчинството" - и тази възможност отпада.
2. Ако го прехвърлиш на майка си тя ще е в отпуск и на нея ще и изплащат тези 220лв. и тя няма да ходи на работа.
3. Документи се подават и във фирмата на майката и в тази на когото се прехвърля майчинството.
Цитирай

Sofia

Можеш да го прехвърлиш на майка си, можеш и да го "дадеш" на детегледачката (щом не е пенсионерка и не е на трудов договор, само трябва да се запише в Бюрото по Труда, може да ползвате програмата за ала-бала-майчинство.

Няма как да не разбере фирмата Y, понеже иначе чрез тях биха ти се превеждали 50 % от 220 лв.

Питай и в Майчинството Счетоводно, там има много компетентни счетоводители.
Цитирай

София

Благодаря за отговорите!!!   bouquet Hug
Цитирай

ДОБРИЧ

А какво я бърка фирма Y твоето майчинство.Все пак то се изплаща от НОИ.
Цитирай

София

Натискат ме да започна работа при тях бързо и спешно и да не си ползвам майчинството до 2 години  и те ще ме компенсират с 200 лв. Предложението им е хубаво при положение, че имаме с мъжа ми 4 кредита и плащаме на бавачка....ама все пак исках да разбера дали може и от НОИ да получава някой тази скромна сума Smile
Цитирай

РЕЗЕРВАТ СЕВЕРОЗАПАД нема такова место

Ако майка ти работи за повече пари няма смисъл да я набутвате с 220 лв майчинство... А бавачката може да я регистрирата в борсата по труда и да си я вземете от там по програмата "Подкрепа на майчинството"... Така държавата ще й плаща 220 лв (бруто) и вие ще й доплащате... Освен това важи до навършване на 3-годишна възраст на детето, а не до две, както е при майчинството и реално майчинството не се ползва от теб или твои близки, както иска фирмата Y.... Друг вариант не се сещам....
Цитирай

Стара Загора

Най - добре е да попиташ в НОИ
Peace
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.