Отговори
  • Мнения: 47 973
Предлагам в тази тема да обсъдим приема за детски градини- ОДЗ и ЦДГ , в София, за СЛЕДВАЩАТА година, т.е. 2009 г.

Общината има желание да замени сегашният критерии "време" с друг, евентуално точкова система.

 Нека в тази тема всеки родител свободно изкаже мнението си за критерии, предимства и организация на приема така, както го вижда като най- справедлив и удобен  спрямо него и спрямо другите.

В темата да се дават всякакви предложения и лични мнения, но без лични нападки и излишни коментари.
Целта е в един момент да се обединим около няколко предложения за оптимизиране на приема, които да са достатъчно справедливи за всички.
Когато се оформят предложения, може да си пуснем анкета.

Ако темата не се превърне в безсмислен спор, мисля да я занеса в общината, за да се вземе впредвид мнението ни.

Аз лично смятам че критерият време не е справедлив, но все още нямам избистрено мнение кой критерий да е водещ. Много настоявам обаче за предимство по район на живеене(лично мнение).

Темата не дублира тази за приема тази година, ще обсъждаме приема за следващата година !
Да ви напомня и сайта, на който се извършва кандидатстването и на който към момента са качени нормативните документи, касаещи приема в ДГ: http://kg.sofia.bg/

предната анкета:
 "Анкета

Въпрос:   Допълнителни точки за многодетни семейства:
За три и повече деца до 18 г.(до пълнолетие)      17 (25%)

За три и повече деца до 12 г.(предложение във връзка със закона за закрила на детето)      13 (19.1%)

За три и повече деца до 10 г.(както е сега)      16 (23.5%)

Да влизат директно(предимство)      4 (5.9%)

Да няма допълнителни точки      8 (11.8%)

За три и повече деца до 14 г.(задължително образование е до 8 клас)      10 (14.7%)

   Изтрий глас
Прекрати Гласуване
Редактирай Анкетата

Общ брой гласове: 68"

и тази дотук:
"Анкета 
Въпрос: Относно местожителството: Да се взима под внимание  94 (77.7%)
Да няма такъв критерий  27 (22.3%)
 Прекрати Гласуване
Редактирай Анкетата 
Общ брой гласове: 121 "
И още една:
"
 Анкета

Въпрос:   Относно критерий за прием по местоживеене:  (Гласуването приключва: събота, 21 юни 2008, 10:17)
Да НЯМА такова предимство изобщо      21 (10.3%)

Да иматакъв критерий-  САМО постоянен адрес      16 (7.8%)

Да има такъв критерий - САМО настоящ адрес       9 (4.4%)

Да има такъв критерий- и настоящ, И постоянен адрес       23 (11.3%)

Да има такъв критерий- да е постоянен ИЛИ настоящ адрес      20 (9.8%)

Да има такъв критерий- адрес в град София      33 (16.2%)

Да има такъв критерий- по районни общини      22 (10.8%)

да има такъв критерий и срока да е поне 1 една година      24 (11.8%)

Да има такъв критерий и срока да е поне 3 три години      13 (6.4%)

Да има такъв критерий и срока да е поне 5 пет години      23 (11.3%)

   Изтрий глас
Прекрати Гласуване
Редактирай Анкетата

Общ брой гласове: 106"


пробвах да добавя това в първия пост, но не става

Да пускам ли нова анкета и каква да е тя?

Последна редакция: пн, 23 юни 2008, 10:55 от Ellypr

# 1
  • Мнения: 7 821
Каквито и критерии да измисли общината, щом местата в градините са толкова по-малко от кандидатите, все ще има много недоволни.
София не става по-малка, тук продължават да се раждат много деца, както и да идват такива от цяла България, а общината не прави нищо. Щяха да строят гради, обещания големи, а накрая ... Догодина бат' Бойко ще се премести в Парламента в София ще има нови частични избори и пак нищо няма да се случи. Аман!

# 2
  • Мнения: 382
  За всеки случай, възможно е и да ги знаете , пускам реда за прием в ЦДГ и ОДЗ във Варна, взето е от тук http://it.varna.bg:4433/dzpriem/index.php?page=pravila .Очевидна е разликата с обявенете предимства в София.
       "  Децата в детските градини се приемат по следния ред:

І.  Деца, живеещи в прилежаща на детското заведение   територия, както следва:
·       деца с тежки хронични заболявания, посочени в     Приложение № 5 към чл. 21 т. 7 от Наредба № 19 за  експертиза за инвалидност на децата до 16 г. /ДВ. Бр. 84, от 13.10.2000 г./;
·       деца, на които поне един от родителите или друг член на семейството е с инвалидност от  71% до 100%;
·       деца на неизвестни родители;
·       деца на загинали при производствени аварии и природни бедствия, както и на загинали в изпълнение на служебния си дълг;
·       трето и следващо дете на многодетни родители и деца-близнаци;
·       деца-сираци или деца полусираци;
·       деца, чиито родители са редовни студенти;
·       прието друго дете в същата или  друга детска градина /ОДЗ/;
·       дете, настанено в семейство на роднини или близки, както и дете, настанено за отглеждане в приемно семейство, съгласно чл. 26 от Закона за закрила на детето;

     Всички останали се приемат както следва:

ІІ.  деца, живеещи в прилежаща на детското заведение територия;
·       деца на работещи родители по реда на входящия номер;
·       деца на неработещи родители по реда на входящия номер."

# 3
  • Мнения: 47 973
Така е, в нашата градина очакваме строежа на ново крило от...около 10 години
В една от програмите на общината то е обявено като нова ДГ  ooooh!
Все пак нека използваме момента и не оставим пак на общинарите да решат съдбата на децата ни, а да кажем и нашите предложения!
Дори и да се запази сегашният регламент, поне да е ясно че родителите го одобряват и смятат, че е справедлив за всички(или поне за повечето)

Реда з априем във Варна ми с евижда много добре обмислен и справедлив! Не мога да се сетя как да оборя някоя точка от него!!

# 4
  • София
  • Мнения: 8 932
Аз мисля, че трябва да се отчита и невъзможността на някои родители да ползват услугите на баби. А има и доста майки, които не работят (и то не поради невъзможност да си намерят работа).

# 5
  • Мнения: 9 990
Разбира се, че времевия критерий беше малоумен-споделх го още преди старта.Да ми обясняват глупости за"бърз и-нет" беше направо подигравка.Интересно ми е на каква база ще е "точкуването"?Някой знае ли?

# 6
  • Мнения: 382
Lovi - татко."Има идея в общината да се разработят определен брой критерии, всеки от които носи определен брой точки. Въз основа на събраните точки да се извършва класирането."
        Ние хубаво ще си попълваме анкетата и ще трупаме точки, но остава да виси въпроса как ще се доказва местоживеене , месторабота и размер на доходите, кой работещ , кой неработещ.И кога ще става това, след класирането, както е сега , или преди класирането.И пред кого , пред директорките ли?Например хора със свободни професии как ще докажат, че са работещи , като немогат да представят трудов договор .Как майката да е работеща , като детето и не е прието в градина .Как се определя "района " на детската градина?

Последна редакция: пн, 02 юни 2008, 11:46 от dsg

# 7
  • Мнения: 47 973
Аз също не знам, но ми се иска да оформим нашето мнение...преди общината да измисли някоя "умнотия"
Аз също одобрявам работещите родители да се класират преди неработещите!

# 8
  • София
  • Мнения: 1 067
Варненските критерии ми харесват...

Може би само точката... прието друго дете в същото или друго ОДЗ не ми харесва.
Не оспорвам предимството да си водиш двете деца на едно място, обаче това предимство да важи за всички ОДЗта, не ми се струва редно. То тогава до нас с по едно дете никога няма да ни дойде времето. А ако не приемат първото ми дете по тези причини, второто също няма да го приемат, пак защото първото не е прието... Има логика мисля.

Нека се даде повече тежест и на работещите родители, щом се дава предимство на студентите. Има много по-свободни студенти, отколкото работещите родители.

Иначе точкова система е много по добър вариант от време критерия.

Нека предимствата се установяват преди класиране, или поне след първо класиране. Това сегашното с устновяване на предимствата чак при записване е безумно... така ще си чакамедо 5то 6то класиране да запълникм евентуални несъществуващи предимства.

Много се надявам другата година да има и много построени от обещаните вече ДГ, за да не става същата истерия както тази година.

# 9
  • Мнения: 9 990
Аз също не знам, но ми се иска да оформим нашето мнение...преди общината да измисли някоя "умнотия"
Аз също одобрявам работещите родители да се класират преди неработещите!

Категорично, но е нож с две остриета.Ще разкажа малко, за да разберете.И аз се дразни понякога, че половината от децата в групата на голямата са със седящи си вкъщи майки, прибират си ги рано, спорят за какво ли не, децата им идват за по една седмица в месеца /например заради отсъствие на половината група тържеството им от мартенска стана първоюнско и още не е проведено.../всякакви неразборийки има.От друга страна-за да започне една жена работа трябва да ходи и на интервюта, а с дете на ръце няма как да стане.Детето трябва да е в яслата и тя да започне да си търси работа.

# 10
  • Мнения: 382
До септември остават три месеца , откоито единия ще е зает изцяло с класирания и записвания от това кандидастване .Ако тогава се извърши отварянето на системата , пак не се знаят правилата .Ще се повтори всичко известно ни досега , набързо скълапени правила и регламенти , примери -дни преди 04.02 и дни преди 31.05.Колкото по-дълго време се обсъжда предварително , толкова повече идеи ще се отсеят .До следващия февруари остават грубо 6 месеца.
     Какво ще стане с натрупаните виртуални  опашки от чакащи .Тези с по-предни номера ще искат да си ги запазят , а тези дето нямат шанс , ще искат всичко да започне с ново кандидатстване.

# 11
  • София
  • Мнения: 8 932
Аз също не знам, но ми се иска да оформим нашето мнение...преди общината да измисли някоя "умнотия"
Аз също одобрявам работещите родители да се класират преди неработещите!

Категорично, но е нож с две остриета.Ще разкажа малко, за да разберете.И аз се дразни понякога, че половината от децата в групата на голямата са със седящи си вкъщи майки, прибират си ги рано, спорят за какво ли не, децата им идват за по една седмица в месеца /например заради отсъствие на половината група тържеството им от мартенска стана първоюнско и още не е проведено.../всякакви неразборийки има.От друга страна-за да започне една жена работа трябва да ходи и на интервюта, а с дете на ръце няма как да стане.Детето трябва да е в яслата и тя да започне да си търси работа.
Така както ги описваш тези майки, не изглежда да си търсят работа. И при нас има майки, които сутрин си оставят децата по анцуг, следобед ги взимат в 4.30-5 (заради което ние нормално работещите го отнасяме) и така вече 2-3 години. Явно или не търсят работа или не могат да си намерят желаната. А едно момченце при нас по два три месеца не ходи на ДГ, защото бабата го гледа, да не боледува, а в същото време пази място.
Друг е въпроса с доказването на тези обстоятелства.

# 12
  • Мнения: 630
Ако ще се носи предложение някъде, то би трябвало да е насочено към неподкупността и честността на господа общинарите и всички по веригата, защото никой не може да ме убеди, че списъците са реални. Не може дете, което е №39 в списъка за кандидатстване да е №4 в списъка на приетите, а много други напред, отговарящи на китериите за работещи родители и т.н. да не са приети. Всичко е пошлост, продажност, корупция и връзкарство!!!

# 13
  • Мнения: 7 821
В София няма критерий "работещи родители", а списъците са по име, а не по ред не приемане.

# 14
  • Мнения: 630
В София няма критерии "работещи родители", а списъците са по име, а не по ред не приемане.
Аз говоря за Варна. При нас има такъв критерий, тоест децата на работещите родители са с предимство. А списъците са по входящ номер. Не случайно чакахме от предният ден и се намръзнахме хубаво, и накрая пак да ни измамят

Общи условия

Активация на акаунт