Как да подготвя детето за ясла?

  • 6 804
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 75
Здравейте!

Днес научих, че синът ми е приет в яслата, в която го записахме. Вярно, че ще тръгне чак през септември, но съм чувала, че е хубаво на децата отрано да им се говори за предстоящото събитие. Важно било да се свързва с хубави емоции, за да не се страхуват и да не плачат малките, когато дойде време да бъдат оставени в яслата.

Интересува ме вие как сте реагирали в подобни ситуации и имат ли ефект разказчетата от тип на: "Ще ходиш на хубаво място с много деца, където да си играеш..." Изобщо, как се обясняват промените на дете на 17-20 месеца?! Все пак ми се струва подло един ден де го заведеш в непозната сграда и да го оставиш там изплашено и само.

# 1
  • Мнения: 6 164
Моят син е на 2 и 1 мес. и да му говоря, нищо няма да разбере. Ясла? Какво е това? Нещо за ядене ли е? Взимали сме негова приятелка, същата възраст, но той не схваща какво е това място и какво правят там децата. Зависи от детето може би, аз мисля, че е малък да говоря, но до есента може да се променят нещата. Тогава ще е на 2 и половина. Обаче дете на 17-20 месеца, поне съдейки по моето... Confused

# 2
  • Мнения: 1 312
Малък ми се струва да го подготвиш за това,което го очаква.
Синът ми беше на година и девет почти,когато тръгна на ясла.
Ходихме няколко пъти заедно,записвах го,да ни обясняват какво трябва да купя..
Влизали сме в двора да разгледа и да се пързаля 1-2 пъти,но за по 5-10 минути буквално,защото беше лято и децата излизаха да играят на двора,а не е редно външни хора да са там.
Казвах му,че ще ходи при децата да си играе,но надали разбираше за какво става дума.
Беше голяма драма тръгването,но свикна бързо.
Не се плаши,ще се адаптира.

# 3
  • Мнения: 2 821
Да, говорих й, но реално разбра за какво иде реч когато остана за цял ден.
Интересно им е там. Има много играчки и им обръщат внимание. Пеят, танцуват...

# 4
  • София
  • Мнения: 256
Дъщеря ме тръгна на ясла на 1,8 г. Докато проучвах условията и оправях документите я водих с мен. Обяснявах и, че тук ще идва и ще си играе с децата. Много се впечатли като видя, че в стаята за игра има люлка и пързалка (любимите и игри). Не сме имали проблеми когато тръгна и не е плакала за мен. На третия ден я оставих да спи там.

# 5
  • Мнения: 2 090
И аз му говорих-колко е хубаво там,колко много играчки има и колко дечица с които ще играе.Доста време преди да тръгне на ясла ходехме да играе в двора на същата.Често му разказвах как ще мине деня-след като се събуди,отиваме в яслата,там ще закусва,ще играе с децата,ще се вози на кончетата и т.н.И как после мама ще дойде да го вземе и ще ходим еди къде си.Винаги наблягах на това,защото всъщност това са най-големите им страхове,че ги изоставяме там Sad.Като тръгна на ясла детето ми беше на 1годинка и 9 месеца,не знам какво е разбрал и какво не от това което му говорих,но  още от самото начало беше сравнително спокоен и се адаптира лесно и бързо Wink.


Все пак ми се струва подло един ден де го заведеш в непозната сграда и да го оставиш там изплашено и само.
Чак подло не е Rolling Eyes,да ти кажа даже май ние майките често сме по-притеснени от децата Peace,а повечето от тях са доста адаптивни и ни изненадват с това.Моето първите дни изобщо не забелязало че ме няма Crazy.Имало е моменти после в които се е натъжавал,когато вече започна да остава цял ден,но и това бързо мина Hug.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
Малко е детето, но нищо не пречи да му говориш, дори да не помогне няма да му навреди  Wink Можеш да го водиш в двора на яслата когато няма деца за да свикне поне с външната обстановка.Може да минавате от там докато децата са на вън, да му ги показваш как си играят...Не знам, моя не съм го подготвяла така, но той тръгна февруари и беше на 1г.2мес.Единственото което правех е, че много му говорих - колко е хубаво, че там има много топки (сина ми ги обожава), играчки, че ще пеят песни и т.н. И сега продължавам да му говоря.

# 7
  • София
  • Мнения: 8 931
Въобще не съм ги подготвяла, пък и да им говориш това, което ще им обясниш едва ли ще съвпадне с реалността. Единствено знам, че не трябва да се плашат с ходенето на ясла.

# 8
  • Мнения: 629
И ние ще тръгваме септември. Зори ще бъде на 1 г. и 9 м. Не съм убедена, че с говорене и обясняване ще разбере напълно за какво иде реч. Но мисля сега да ходим до двора през ден-два и да свиква, че това е позната сграда и познати катерушки. От самото говорене полза май няма кой знае каква. Но в едно съм убедена - ако детето усети и най-малкото колебание у теб - рев ще има.
Вчера кръстникът на Зори ни каза точно за такъв случай. Бабата води внучето си на градина - никакви драми. След около седмица два дни го водел баща му - детето се съдирало цял ден да реве. После започнала майка му да го води - няма и помен от рева - малко хленчене при оставянето и после цял ден игра. Дръпнала ги учителката родителите и им казала - "ако смятате бащата да го води детето - просто забравете, че ще ни тормозите тук всички наред. Някой друг да го води." И като се замислил бащата - единствен той имал притеснения как сега ще се адаптира, ще й дават ли вода редовно, ще я преобуват ли, ще се хранили, абе...сещаш се. И детето усеща, че нещо това място....и реве. Като го води майката или бабата, които били напълно спокойни - игра-игра-игра.
Забелязала съм, че и Зори никога не се опъва кагато ние сме взели твърдо решение. Усети ли обаче и грам колебание - веднага пробва да види докъде се простира границата. Хитри маймунки са децата  Party

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Разговаряхме преди да посети ДГ за пръв път, но истинската представа за това получи като я оставих цял ден там. Някой деца свикват бързо, други не. При всеки е различно. Не зависи от подготовката толкова колкото на какъв екип от възпитатели ще попаднеш и от самото дете разбира се.

# 10
  • София
  • Мнения: 607
Аз го пуснах по-малък от вас, на 1г и 3 мес. Преди това го заведох в яслата, за да види къде е, какви хубави играчки има на двора, колко деца си играят. Освен това вземахме храната от кухнята на тази ясла и той прие ходенето там като нещо нормално.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Маги тръгна на ясла на 2.3 месеца.2-3 месеца преди да започне говорихме обяснявахме колко е хубаво,ходихме в двора на яслата(тя познаваше мястото тъй като година и половина взимахме от същия двор млечната кухня) и въпреки всичко имахме много трудна адаптация.Месец и половина беше голям рев

# 12
  • Мнения: 1 312
Аз го пуснах по-малък от вас, на 1г и 3 мес. Преди това го заведох в яслата, за да види къде е, какви хубави играчки има на двора, колко деца си играят. Освен това вземахме храната от кухнята на тази ясла и той прие ходенето там като нещо нормално.
Все повече ми се затвърждава мнението,че тази възраст е най-подходяща за адаптация.
Явно колкото е по-малко детето,толкова по-лесно и безболезнено приема раздялата и промяната.
Въпреки,че аз не бях готова на този етап да го дам на ясла.
Но всичко си зависи от детето.

# 13
  • Мнения: 4 841
Говорих, обяснявах - прекрасно място, много играчки, нови приятелчета, любезни госпожи, вкусни манджи  Hug Цялата "подготовка" трая не повече от две седмици, защото тръгна доста набързо и не разполагах с много време. Беше на 2 години и 2 месеца. Определено мисля, че имаше ефект - от първия момент ходи с удоволствие и не сме имали никакви проблеми с адаптацията.

# 14
  • Мнения: 800
И ние тръгваме септември - ще бъде на 1 г. и 6 м. Свикнал е със сградата и двора, защото кака му ходи на градина там. Според мен разбира, че тя остава там да играе и аз непрекъснато му повтарям като я водим, че и той ще дойде тук да играе с децата като порастне. Дано да свикне бързо. Успех на всички приети!

Общи условия

Активация на акаунт