За естественото раждане... със секцио

  • 5 973
  • 75
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 160
От каде имаш информациа, че като си с висок диоптер триабва секцио? В Чужбина точно на това наистина много ще се смеиат (но не пред теб де, защото хората са професионалисти). Аз сам с двустранна локсациа и това че узх сам триабвала да родиа сас секцио е пална глупост... но не един пост сме чели тук че при разхдане мозхе да ти "изкочат очите,"

Просто прочети литература...

# 16
  • Мнения: 1 671
Аз съм с -6 на двете очи и двата пъти родих нормално, почти без намеса от страна на екипа. При това съм и с тесен таз, а имаше и други неща, заради които ми се полагаше секцио. Първия път раждането беше 2-3 часа, вторият път родих за час и половина. Никакви проблеми не съм имала с напъните, екипът знаеше за проблемите ми с очите и ми даваха напътствия как да напъвам. Не високите диоптри са толкова важни, колкото състоянието на очните дъна, двата пъти ми правиха изследване в 8 месец и се беше установило, че очите ми са здрави и мога да си раждам нормално. Но това е по преценка на офталмолог.
Иначе не мисля, че някой свестен оператор ще те остави с отворен корем да си гушкаш бебето и да чака 10 минути - приятелки са ми казвали, че с уговорка или без - показват ти бебето и направо го отнасят, а ти оставаш следващите 24 часа в реанимация. Това си е все пак коремна операция, при това не лека  Wink.  Както и едва ли ще те оставят да чакаш да си започнат контракциите.

# 17
  • София
  • Мнения: 17 592
Ако държиш да се правиш на "естествена", роди вагинално. Има вероятност очите ти да оцелеят. Пък ако не, нали поне ще си спазила модата!

Не можеш да диктуваш на оператора как да провежда операцията. Понеже, не се засягай, но си просто поредния невежа, паднал в капана на модата, прокламирана от други - не рядко даже недобронамерени - невежи. Но не се опитвай да повлечеш и други със себе си.

Има безопасни - относително - начини да се проведе дадена операция. Има и неща, които са абсолютно с нищо неоправдан и напълно излишен риск. Риск, който няма причина да бъде поеман от който и да било лекарски екип или болница.

# 18
  • София
  • Мнения: 12 554
Проблемът е не в повишаването му (което се случва по време на бременност, а не раждане), а в риска от отлепяне на ретините (и загуба на зрението), заради силните напъни. Това не е шега...

Да, зная, че не е шега, но има ли някаква връзка високият диоптър с потенциалния риск за отлепяне на ретината?

Да, има. Миопията или т.нар късогледство /лично аз съм вече с - 7 диоптра/ е болест! на очите. При нея има изменение на формата на окото, откъдето идва проблемът с ретините. Най-просто казано - на места ретината много изтънява поради променената форма на очната ябълка, откъдето идва опасността от скъсване или т.нар отлепяне. Разбира се всичко е строго индивидуално и се преценява от офталмолог, така че моля ви недейте слага под общ знаменател всички страдащи от късогледство. Дори рискът да е 1 процент за отлепяне на ретината - коя от вас ще го поеме? Аз лично не. Защото слепотата е за цял живот!
Така че аргументите - на Запад, на Изток - не са валидни.

# 19
  • Мнения: 46 510
Моето беше така, но не ти го препоръчвам, основното вече са ти обяснили, но и може да не стигнеш навреме, аз отидох уж без болки, само да ми измерят тоновете и хоп - 4 см., ако бях изчкала болките, сихурно щях да родя по пътя  Laughing

За плацентата - не съм много сигурна, защото съм го проспала, но не я ли вадят извън майката, слага се настрани и си продължават работата newsm78

... Не високите диоптри са толкова важни, колкото състоянието на очните дъна ...

Така е Peace има жени с ниски диоптри, при които се налага, както и такива с високи, при които налягането е нормално, няма връзка, ако се надяваш това да са ти медицинските причини за секцио - забрави  Laughing

# 20
  • Мнения: 2 111
Аз също съм с висок диоптър -4 и си мислех,че задължително ще трябва да родя секцио,но не е задължително.Диоптърът няма никакво значение,а състоянието на очните дъна-направиха ми изследване с лазер мисля,че беше,и се оказа,че няма никакъв риск да родя нормално.Направи си такова изследване в 8-9 месец. Peace

# 21
  • Мнения: 4 447
Клонке, що говориш глупости?
20мин епидурална или спинална -
абсурд! Т'ва да не ти е лидокаин?!
Аз ябх със спинална и бях над час
и половина парализирана от кръста
надолу.

# 22
  • Мнения: 331
По първия ти въпрос - да може - при мен (както и при Mirama, доколкото прочетох) се случи точно така - изтекоха ми водите и се наложи да ме резнат предварително. И аз като теб предпочетох да родя секцио заради риска от отлепване на ретината - изобщо за мен нямаше място за колебание, много хора може да ти разправят, че са с висок диоптър и са родили естествено, но рискът да ослепееш си е само твой и само ти имаш право да решиш дали да си го поемеш или не. Но по принцип ако раждането не е започнало седмица - две преди термина и се знае предварително, че ще си секцио ще ти насрочат дата, момичетата вече са ти обяснили причините. При мен започна в началото на 9-тия месец, затова и се случи така.

По втория - крайно невероятно ми се струва на мен, такива лекари романтици не съм срещала досега, те при естественото раждане толкова рядко се съгласяват на подобно нещо, какво остава да лежиш там с отворен корем и те да седят и да те чакат да спре да пулсира пъпната връв, за да те зашият...

# 23
  • Мнения: 2 755
Всъщност питащата бременна ли е  или въпросът е хипотетичен?

# 24
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Мисля, че живот и здраве, когато дойде момента да се появи детенцето ти, тези въпроси трябва да ги обсъдиш с лекаря си. Каквото и да кажем, все пак всичко зависи от уговорката която имаш с израждащия те лекар.
Иначе по първия въпрос, аз имах уговорка с моята лекарка, че ще си родя нормално, но ако се появят усложнения или бебчо не иска да излезе, ще се премине към операция. Така, че предполагам е възможно.
По втория въпрос не мога да коментирам, аз лично не съм съгласна.

# 25
  • София
  • Мнения: 6 797
Май съвсем хипотетичен. Wink

# 26
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Всъщност питащата бременна ли е  или въпросът е хипотетичен?
до колкото аз разбрах, не е бременна Thinking

# 27
  • Мнения: 4 753
Въпрос 1: По принцип можеш да се уговориш с лекаря си, но трябва да си на 100 процента сигурна, че той ще е на разположение в момента, когато се появят контракциите, за да направи секциото. Защото в противен случай рискуваш да попаднеш на дежурния екип и просто да си родиш нормално.

Въпрос 2: Може и да бъркам, но аз знам, че бебето трябва да се извади възможно най-бързо и да му се пререже пъпната връв, за да не го гепи и него упойката (поне за пълната упойка мисля, че така беше).... А неонтолозите го грабват и бегом към неонтологията, никой няма да чака да се гледате влюбено....

# 28
  • Мнения: 636
Аз също искам да ми се направи секцио след като бебето само тръгне да се ражда. Лекарката, обаче, ми обясни, че при секцио, направено след като е започнала родова дейност, възстановяването на майката после е по-бавно. Факт е, обаче, че секцио може да се направи във всеки един момент в хода на раждането, ако има индикации за това. Просто планираното е по-щадящо.

# 29
  • Мнения: 1 671
много хора може да ти разправят, че са с висок диоптър и са родили естествено, но рискът да ослепееш си е само твой и само ти имаш право да решиш дали да си го поемеш или не

Както писах по-горе, рискът се преценява от лекар офталмолог след направено изследване на очните дъна в края на бременността. Независимо от високите ми диоптри, риск при мен нямаше! Така прецени лекар, не аз!

Има и неща, които са абсолютно с нищо неоправдан и напълно излишен риск. Риск, който няма причина да бъде поеман от който и да било лекарски екип или болница.

Моето скромно мнение е, че всеки риск трябва да се оценява от лекар! Ако ти кажат естествено раждане - така да бъде, но ако има сериозни показатели за секцио, дори не бива да се помисля да се спори с мед. екип. Високите диоптри сами по себе си обаче не са толкова сериозен показател.

И да умуваме тук как би могла да роди някой ден авторката на темата, това няма никакво значение, защото всичко това ще се реши от лекарите, които биха й проследили евентуалната бременност. Пък който има малко здрав разум се съобразява с решенията на лекарите, а не с мненията във форумите!

п.с. Когато родих първото дете по естествен път още се ширеше модата да се ражда секцио и даже ме смятаха за откачалка да "искам да се мъча". Като бременеех с дъщеря ми пък станах "герой", че при възможност - настоявам за вагинално раждане. От модите по-глупаво няма! И при двете раждания се съобразиха с желанието ми за естествено раждане само защото това можеше да се получи без усложнения за мен и бебето. Ако ми бяха казали, че има дори нищожен риск да ослепея или пък бебето да не може да премине през таза ми дори не бих се поколебала за миг, а отивам и се тръшвам на операционната маса!

Последна редакция: вт, 03 юни 2008, 18:52 от evelinar

Общи условия

Активация на акаунт