Къс френулум(юздичка)на езика

  • 13 774
  • 27
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 168
Здравейте!
Моят син има юздичка на езика,която е много къса,движенията на езика са съвсем ограничени.Знам,че това се среща сравнително често,прочетох и доста по въпроса.Но при нас нещата са малко по-различни,защото този френулум може би е причината за някои аномалии в предните два долни зъба.Имам пусната тема по въпроса:http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=296128.0
Днес отидохме в Стоматологията,за да го прегледат и евентуално да махнат тази ципа.Очаквах да му направят бърза манипулация и да си тръгнем,но ни насрочиха ден за операция и постъпване в болница,доста изследвания и най-притеснителното за мен-пълна упойка  Shocked Thinking Уточнявам,че става дума само за рязане на юздичката,няма да се правят други неща по небце,венци,зъби и т.н
Та не мога да разбера дали докторите правят нещата да са толкова сложни или аз се вманиачавам и притеснявам излишно за нещо,което е съвсем нормално.Доста рових по темите и никъде не срещнах подобна ситуация,май за всички е била рутинна и кратка интервенция  newsm78

# 1
  • София
  • Мнения: 2 019
Тази манипулация е наистина кратка и рутинна. Много съм изненадана от това, което пишеш. Особено ако няма други проблеми от страна на зъби, небце и т.н. За какво е тази пълна упойка ?
С направление ли ще лежите там, да не би просто да искат да им бъдат преведени пари по клинична пътека, защото за съжаление и такива случаи има.  Twisted Evil

Запознах се с другата ти тема. Във връзка с нея да те попитам - ти осведоми ли се подробно дали ви приемат само за френулума?  Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 1 168
С направление ще сме,ще стоим 2 дни.И се отнася само за юздичката със сигурност,той няма проблеми с небцето и венците.За проблема със зъбите се грижи друг д-р,чакаме да се появи новото зъбче,по-нататък да му правим снимка и т.н.
Най-фрапиращото е,че като попитах защо пълна упойка,отговорът беше,че няма да стои мирно и ще мърда,иначе няма причина да се слага.

# 3
  • Мнения: 80
Здравей!
При нас юздичката не беше чак толкова къса, но все пак ограничаваше движението на езичето му и затова се посъветвахме с педиатър, детски зъболекар  и неонатолог.И тримата ни казаха, че не е наложително, като педиатърът ни каза, че ще се наложи да се цепне юздичката, ако има пробелем при изговарянето на някои звуци като порасне.
Все пак не го изчакахме, за да проверим дали ще има такъв проблем и го заведохме.Цепнаха му юздичката за секунди, той не е правил проблем, не е мърдал и буйствал/беше на няколко месеца/, кръв също не е текла.
Затова не знам какво да ти кажа, освен , че съм учудена защо се налага да стане с пълна упойка.
Дано всичко да е наред, включително и със зъбчетата на малкия красавец.Стискам ви палци!

# 4
  • София
  • Мнения: 1 168
POLET,Sophsan,благодаря ви за отговорите.Реших да се консултирам и с други доктори.Пълната упойка ще я оставя като краен вариант или ако наистина навсякъде така се практикува  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 2 019
Според мен си взела правилно решение.  Hug За мен също е смущаваща пълната упойка в тази ситуация. Изпращала съм доста дечица с къс френулум, тъй като им е пречел да произнасят звук "Р" и на никое от тях не е била правена манипулацията с пълна упойка.  newsm78

# 6
  • Мнения: 64
Здравей!
И ние имаме същия проблем с юздичката на езика. Доктора ни посъветва да изчакаме да  порасне и ако има проблем с изговарянето на някои звуци тогава да се цепне.
Емче, тази пълна упойка и на мен ми се вижда доста смущаваща.
Дано всичко мине безпроблемно.

# 7
  • Мнения: 6 314
И мен доста ме изненадва това с пълната упойка и постъпването в болница.
Синът ми бе с много къса юздичка, като всъщност по-голямата част от езика бе срастнала отдолу.
Сега е на 6 г. и преди три дни го оперираха - всичко мина много бързо и леко.
Оперира го д-р Хусеин в Юниордент (изключително внимателни са всички специалисти там - очарована съм от отношението им и към децата, и към родителите).
В понеделник се обадих да запиша час, във вторник следобяд го срязаха и зашиха. Тръгнахме си 15 мин. след приключване на операцията и се прибрахме пеша до вкъщи. Единственото притеснение на Мони беше, че не можеше да преглъща добре през първите няколко часа, но според мен това беше в резултат от местната упойка. На следващия ден вече беше почти ок - каза, че само леко го боли и от вчера вече си е съвсем добре.
Само пазим операцията и е на полутечна и кашеста храна.
Във вторник ще му махат конците.

Ако още не сте направили операцията, препоръчвам ти да се консултираш и с хирург в Юниордент.

# 8
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Вчера разбрах,че синът ми имал леко скъсена юздичка.Мерките бяха взети на момента.
Ходих на УНГ,за мой проблем,но бях с детето,доктора ни е познат и случайно забеляза това.Набързо ми обясни ситуацията,каза,че изобщо няма да усети и сряза юздичката.Наистина детето си стоеше спокойно по време на манипулацията(около 1 минута).След това помрънка малко,отдадох го на това,че може малко да му пощипва,или че доктора каза,че ще има малко кръв и синът ми го чу.Но това беше всичко.

# 9
  • Мнения: 64
Здравейте,
В сряда заведох малкия на консулт, но и на нас ни насрочиха ден за постъпване в болницата и ден за операция с пълна упойка.
Обяснението на доктора за пълната упойка беше, че малкия няма да седи мирно и има опасност след срязването да се получи кървене при което може да се наложи зашиване.
Сега съм пред дилемата да се доверя ли на д-ра или това е поредното усвояване на пари от клиничната пътека?
Също ще съм благодарна ако ми препоръчате някой д-р от Русе извършващ тази манипулация.
Благодаря Ви и Хубав ден

# 10
  • Мнения: 6 314
не знам, може пък и да са прави, че се налага пълна упойка за по-малки дечица.
Все пак моят син е на 6 г. и макар, че не се касаеше само за цепване на френулума, а отделяне на езика отдолу, той седя страшно мирно и не мръдна по време на операцията.

# 11
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Здравейте!
Ние също сме с такъв проблем - къс френулум. Милото бебче се мъчи да си вади езичето, ама е голям зор....Мисля си, че това оказва влияние и при кърменето?! Rolling Eyes
Казаха ми, че ще се наложи такава интервенция и честно казано предпочитам да я направим докато е мъничак и да не чакаме да почва да изговаря звуците. В името му има буква "р" и предпочитам да може да си го казва без проблеми и притеснения един ден! Wink
Какъв специалист трябва да търся? Може би ще го заведа във Варна, вероятно в Здравния справочник ще ми препоръчат някого? Ще съм ви благодарна и ако тук получа отговор!
Поздрави!
~~

# 12
  • Мнения: 798
Здравей, съвсем наскоро имаше такава тема и аз писах там. При моето момченце (тогава на 2 месеца) манипулацията беше 30 секунди, капна капка кръв, накърмих го и повече никой нищо не помнеше. До такава степен, че съвсем бях забравила, че и аз тогава ходих в стоматологията. Исках да бъде на "правилното място". Абсолютно същото ми казаха и на мен. С пълна упойка, предварително се записва час - пази се зала за "операцията", съответно преди всичко това се взима кръв за изследване, за да се види дали има алерги..... и въобще невероятен стрес и ужас. Самата сестра ми каза, че това е безсмислено и да не го причинявам на детето си, както и направих впоследствие. Манипулацията е едно "кръц" със стерилен инструмент. Нищо повече! Юздичката не е кръвоснабдена. Повече от елементарно, просто трябва някой да го направи.
Не се тревожи! Успех!

# 13
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
ОК!Благодаря за отговора. Във вторник сме на първа консултация и ще питам педиатъра как да процедираме - тя ли ще извърши манипулацията след някой и друг месец или да търся специалист УНГ! Grinning

# 14
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Здравейте!
Ние също сме с такъв проблем - къс френулум. Милото бебче се мъчи да си вади езичето, ама е голям зор....Мисля си, че това оказва влияние и при кърменето?! Rolling Eyes
Казаха ми, че ще се наложи такава интервенция и честно казано предпочитам да я направим докато е мъничак и да не чакаме да почва да изговаря звуците. В името му има буква "р" и предпочитам да може да си го казва без проблеми и притеснения един ден! Wink
Какъв специалист трябва да търся? Може би ще го заведа във Варна, вероятно в Здравния справочник ще ми препоръчат някого? Ще съм ви благодарна и ако тук получа отговор!
Поздрави!
~~

На Макси тази манипулация му я направи д-р Бакърджиев(УНГ) в кабинета си,в поликлиниката.Макси нищо не усети,всичко за 1 минута свърши,не виждам нужда от пълна упойка.Ти ще си прецениш,но можеш да го заведеш,просто за да чуеш неговото мнение.

Общи условия

Активация на акаунт