Разлика между ателие и апартамент?

  • 33 455
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Нашия апартамент се води ателие..ако трябва да съм точна в началото се водеше склад /последен етаж, скосено, изцяло южно изложение с върховна гледка към Витоша, 2 спабни, хол и кухня,тераса и  баня/ имаме си и мазе. Та обяснението на предприемача беше ,че е написано "склад" поради факта, че им разрешават да строят само до определ брой жилищни етажи в района. Като си получихме документите вече беше ателие , а сега самия той вади нова документация , в която да пише апартамент  Peace

# 16
  • Мнения: 118
Трябва да се поровя в учебниците си от първи курс.До колкото си спомням ,ателието няма нищо общо с разположението или предназначението на площа.По-скоро има общо с липсата на повечето стени.Може да е мансарда или етаж ,та дори и мазе,но обезателно едно празно помещение .

# 17
  • Мнения: 3 621
Трябва да се поровя в учебниците си от първи курс.До колкото си спомням ,ателието няма нищо общо с разположението или предназначението на площа.По-скоро има общо с липсата на повечето стени.Може да е мансарда или етаж ,та дори и мазе,но обезателно едно празно помещение .

ако това което казваш е вярно, значи нашето ателие , би трябвало да се води апартамент  newsm78 ако смятам и коридора и банята при нас са 4 отделни помещения

# 18
  • Мнения: 118
Не твърдя нищо преди да съм си опреснил спомените,този изпит беше преди 10-на години, все пак.Но имайте едно наум,защото много хора използват терминология, без да знаят за какво иде реч.Все пак само у нас брокерите на недвижими имоти са със средно образвание и не разбират от строителство.Ще проверя и ще върна отговор.Единственото за което съм сигурен,е че изложението няма нищо общо.

# 19
  • на майната си
  • Мнения: 425
Аз живея в ателие, строено преди 30 год.  Simple Smile
Площ 50 кв. + тераса 20 кв.
Има малки скосявания, които в ниската част стигат 2.5м, а иначе е 3м високо.
Юг-север изложение - 2 стени по 7 м изцяло с прозорци.
Нямаше обособени стаи, освен едно помещение, на което казвах "банютоалетна" - беше с размерите на WC  Simple Smile

От това направих 2 спални, хол, бокс и баня с WC с по-нормални размери.
Тока не е промишлен, нормален е.

# 20
  • Мнения: 118
Към жилищните сгради се включват:

Хоризонталните и вертикални комуникации (входно фоайе, стълбища, коридори, асансьори), помещения за общо ползване (за портиер, за детски колички и велосипеди, инвентар за почистване, перални, сушилни помещения, за битови отпадъци, скривалища, и др.);

'Придадените към жилищата самостоятелни ателиета, стаи за научна, творческа, занаятчийска или друга интелектуална дейност, които могат да бъдат разположени в подпокривните пространства. Те задължително следва да имат най-малко по една тоалетна с мивка;

Гаражите и общите паркинги;

Самостоятелните помещения или обекти (офиси, магазини, ателиета за услуги), ако отговарят на санитарните и противопожарни изисквания и са със самостоятелен вход, извън входа на жилищните етажи и общите

помещения към тях.'

Tова изрових набързо.Не е определение ,но ателие като термин за жилищно помещение не си спомням.

# 21
  • Мнения: 85
Ателие - гарсониера ( не точно с разлика че старите гарсониери са с кухня и хол , а ателието е с кухненски бокс и към нея една голяяяма стая и отделно тоалетна разбира се)
Апартамент с една спалня - двустаен (старо име)
Апартамент с две спални - тристаен (старо име)
и т.н.

В момента масово се продават ателиета особено по морето ( предполагам и другаде ) ,
и това го използваме като замяна на старите имена като гарсониера и двустаен апартамент.

# 22
  • Мнения: 118
Ателие - гарсониера ( не точно с разлика че старите гарсониери са с кухня и хол , а ателието е с кухненски бокс и към нея една голяяяма стая и отделно тоалетна разбира се)
Апартамент с една спалня - двустаен (старо име)
Апартамент с две спални - тристаен (старо име)
и т.н.

В момента масово се продават ателиета особено по морето ( предполагам и другаде ) ,
и това го използваме като замяна на старите имена като гарсониера и двустаен апартамент.
Това означава ,че съм прав -неправилно се използва терминологията.Не се заяждам.Факт е.
Апартамент с една стая е едностаен ,само в България е популярно броя на помещенията да определя колко 'стаен' е апартамента.
Всъщност всекидневна +бокс или кухня не се броят.Определящ е броя на спалните.

# 23
  • Мнения: 85
Това означава ,че съм прав
аз обаче може и да греша..сега като се замислих повече май използваме за "едностаен" - студио отколкото ателие Thinking

# 24
  • Мнения: 3 215
 И аз мисля,че бъркаш студио с ателие!

# 25
  • Мнения: 4 300
Ето кеша на Гугъл за ателие, има и цитирани точни нормативни актове.
Шансът някой съсед да те накове, че живееш в ателие ( т.е. използва се не попредназначение) може и да не е голям, но го има. Затова според мен трябва да се подхожда много внимателно по имотните върпоси, парите не са малко. Промяна на предназначение на имот може да е и доста неприятна работа.
По същия начин е и с остъкляването на терасите, надвишаването на позволената височина на къща и т.н.
В момента имам приятелка, която има постановление за събаряне на изградената от тях стая върху тераса ( последен етаж, малък апартамент с огромна тераса, на която направиха стая + кухня). Обикаля комшиите като кебапчийски котарак, но вече и самата тя не си вярва че ще успее да се пребори с тях да си оттеглят жалбата.

# 26
  • Мнения: 3 215
Рокси, отлична статия си изнамерила.Мисля, че ще е полезна на авторката и на всеки друг, интерсуващ се.   bouquet

# 27
  • Варна
  • Мнения: 163
Нашият апартамент също се води ателие, а на съседите същия апартамент - "апартамент"..попитахме строителя и той отговори така:
  Нашия няма мазе и паркоместо, а техния има /да спомена че и двата апартамента са с изцяло южно изложение/. По закон апартамента задължително трябва да има мазе/ ако не килер/, нашия няма нито едното от двете и заради това от ДВСК са ги накарали да го пишат ателие!
Също така някъде из темата прочетох че в самата сграда изисквали определен брой апартаменти.....мисля че и това ни беше споменато от строителя!
Да уточня за данъка: На ателието е по-висок, защото неможе да се запише като основно жилище, а на апартамента половината данък се поема от държавата ако се запише като основно.
Друго....май не се сещам за сега  Hug

# 28
  • Мнения: 3 621
Да уточня за данъка: На ателието е по-висок, защото неможе да се запише като основно жилище, а на апартамента половината данък се поема от държавата ако се запише като основно.
Друго....май не се сещам за сега  Hug

 newsm78 newsm78 newsm78  в данъчната декларация писахме че е основно жилище , и така го приеха... дори заради сертификата на сградата сме освободени от данък 10 години

# 29
  • Варна
  • Мнения: 163
А на нас ни казаха че понеже се води нежилищна площ, неможем да го запишем като основно  newsm78
Ами сега! /както казваше едно човече от Минута е много  Wink /

Общи условия

Активация на акаунт