Отговори
  • Мнения: 196
Здравейте майки - кърмачки  Hug
Миналата седмица си взех направление от личната лекарка за гинеколог, понеже отбих детето (тое на 1т.10м.) и исках да се прегледам профилактично, да си направя изследвания и т.н. Отидох при него всичко мина добре, резултатите са добри, но сега когато се обадих да си запазя час за второ посещение ми казаха, че може само гинекологичен проблем да се види,а проверяването за бучки не се считало за такъв. Затова трябва да дам 25 лв (само за да ми пипне гърдите доктора) или да изчакам да се минат тези 45 дни до следващо направление, което е изключително късно. Вие сами знаете защо това е наложително и то сега. Направо съм възмутена. Как може да ни е такава системата?
  Относно  гърдите - пих бромокриптин 10 дни, понеже имах много кърма, градински чай (1 ден- много е горчив) и си слагах зелеви листа под сутиена - много помага да се разсейват бучките. Постоянно се пипам и според мен нямам бучки, гърдите са меки, но си е друго да те види специалист все пак, но не ми се дават 25 лв. Вие какво бихте ме посъветвали?

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами аз млечените си жлези съм ги проверявала и при личната, защо не опиташ там?

# 2
  • Мнения: 2 614
Според мен не е чак толкова голяма драмата (извинявй, че го казвам така) но го мисля, след като не усещаш напрежение в гърдите и няма нищо притеснително. Мисля, че спокойно можеш да изчакаш до другото направление. Ами има други хора, които също чакат, при това те се притесняват основателно, т.е. има индикация за проблем. А и има ценоразпис на лекари, болници и т.н. и цената е 25 лв. Ако това изследване ти е спешно...  Peace

# 3
  • Мнения: 2 531
А защо гинеколога трябва да ги провери? Не е ли работа на мамолог това- АГ-то само да ти даде направление?

# 4
  • Мнения: 1 691
Не е спешно... добре е да се изчака с прегледа няколко месеца след спиране на кърменето, доколкото знам. Така че не се шашкай.
Или иди при личната да те прегледа.

# 5
  • Мнения: 153
Стели,  Grinning Гинекологът не може да прегледа гърдите ти  с първото ти направление, защото е по друга пътека - то е за гинекологичен преглед. За преглед на гърдите ти трябва друго /различно/ направление. Питай личната ти лекарка, тя трябва да ти го даде. Ако отказва, проблемът е в това, че Здравната каса не отпуска достатъчен брой направления и личните лекари ги пазят за по-тежки случаи. Хубавото е, че ти не опипваш бучки, така че СПОКО!
Целуни Марто от мен!   Heart Eyes

# 6
  • Мнения: 196
Благодаря ви за отговорите! Прекрасните сте! Вече за нищо не се притеснявам! Пожелавам на всички кърмачки безпроблемно отбиване   bouquet

# 7
  • Мнения: 19 284
Не знаех, че след спиране на кърменето трябва да се ходи на преглед. Кое тук струва 25лв? Опипването на гърдите за бучки ли или мамография? Защото ако е първото, просто нямам думи що за алчност е това #Crazy

# 8
  • Мнения: 629
В началото на кърменето ни със Зори ходих на мамолог. Той каза, че след отбиването е хубаво да се изчака 2-3 месеца и тогава да се отиде отново на преглед.

# 9
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Здравейте майки - кърмачки  Hug
Миналата седмица си взех направление от личната лекарка за гинеколог, понеже отбих детето (тое на 1т.10м.) и исках да се прегледам профилактично, да си направя изследвания и т.н. Отидох при него всичко мина добре, резултатите са добри, но сега когато се обадих да си запазя час за второ посещение ми казаха, че може само гинекологичен проблем да се види,а проверяването за бучки не се считало за такъв. Затова трябва да дам 25 лв (само за да ми пипне гърдите доктора) или да изчакам да се минат тези 45 дни до следващо направление, което е изключително късно. Вие сами знаете защо това е наложително и то сега. Направо съм възмутена. Как може да ни е такава системата?
  Относно  гърдите - пих бромокриптин 10 дни, понеже имах много кърма, градински чай (1 ден- много е горчив) и си слагах зелеви листа под сутиена - много помага да се разсейват бучките. Постоянно се пипам и според мен нямам бучки, гърдите са меки, но си е друго да те види специалист все пак, но не ми се дават 25 лв. Вие какво бихте ме посъветвали?


Специалистите по гърдите са мамолозите - в тази област работят специалисти от следните медицински специалности:Образна диагностика ( новото име на специалност рентгенология), хирургия и онкология.Така,че за преглед на гърдите ти трябва да се обърнеш към специалисти от изброените специалности които работят като мамолози.
Гинеколозите не са специалисти по гърди - те се занимават с други неща.

# 10
  • Мнения: 3 926
Всъщност според ЗК хората, които се занимават с гърдите са гинеколозите Peace
Първичният преглед на гърдите се осъществява от тях, а ако те сметнат, че има нужда от своя страна дават направление за мамолог или друг специалист.
Тъй като според мен тази процедура е ненужно утежнена (да не говорим какво общо има горния с долния етаж Wink) си отидох на ехография и срещу 20 лв получих нужното уверение, че всичко ми е ОК Peace
Ходих в клиника Малинов. Бях много доволна от отношението на доктора (човекът не беше мамолог конкретно). Каза, че е трябвало поне до 5 годинки да кърмя дъщеря си, защото по-хубаво от това нямало. Поговорихме на дълго и широко какви са ползите от кърменето за мен и гърдите ми.
Изобщо останах очарована Peace

# 11
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Всъщност според ЗК хората, които се занимават с гърдите са гинеколозите Peace
Първичният преглед на гърдите се осъществява от тях, а ако те сметнат, че има нужда от своя страна дават направление за мамолог или друг специалист.
Тъй като според мен тази процедура е ненужно утежнена (да не говорим какво общо има горния с долния етаж Wink) си отидох на ехография и срещу 20 лв получих нужното уверение, че всичко ми е ОК Peace
Ходих в клиника Малинов. Бях много доволна от отношението на доктора (човекът не беше мамолог конкретно). Каза, че е трябвало поне до 5 годинки да кърмя дъщеря си, защото по-хубаво от това нямало. Поговорихме на дълго и широко какви са ползите от кърменето за мен и гърдите ми.
Изобщо останах очарована Peace

Според здравната каса до направление с мамолог се достига като то се дава от специалист гинеколог или хирург.Това е направено с цел да се ограничават ненужните посещения и да се лишава обществото от правото на директен достъп до специалист което е много неправилно и дискриминационно.
По правило и по закон специалистите които се занимават с гърдите са мамолозите - като в тази област работят специалисти от специалностите образна диагностика,хирургия и онкология.Гинеколозите не са специалисти по гърди.Ненужно е утежнена процедурата за достъп до специалисти мамолози които се занимават точно с гърдите.Казах малко по-горе кои специалисти работят като мамолози.
В случая който е според здравната каса много пъти се отказва направлението за мамолог от гинеколози или хирурзи,а нямат право да го отказват.Освен това има и случаи в които като се мине с направление от личен лекар до гинеколог или хирург гинеколога не преглежда въобще гърдите и насочва директно пациентката към специалиста по гърди - т.е мамолога и специалистите работещи като мамолози.Освен това да не говорим за изчерпаните бързо направления и пациенти са принудени да чакат известно време или с месеци.
Затова за да стигнеш до специалист мамолог най-добре е да си платиш и да не чакаш за направление.Защото я си получила такова,я не.
Преди време личните лекари имаха правото директно да дават направление за мамолог.Но след това здравната каса им ги спря неправомерно и ограничи по административен път правата на колегите.
Но скоро нещата ще се променят - личните лекари също ще могат да дават направление директно за мамолог - без да се минава през разни междинни стъпала хирург или гинеколог.Така директно ще може пациента да отиде до съответния мамолог за преглед без да е нужно да губи време и да минава през стъпала като примерно гинеколог - като както казах гинеколозите не са специалисти за гърдите те са си специалисти по други въпроси.
Освен това ще има и демонополизация на здравната каса и ще отпаднат ограниченията които съществуват в момента и всеки пациент ще има правото на направление за специалист от личен лекар - директно до мамолог без минаване през междинни стъпала или директен достъп до специалист мамолог и без направления и без ограничения след като пациентите са осигурени.

Така,че още един път ще повторя специалистите по гърди са мамолозите - в областта на мамологията като мамолози работят специалистите по образна диагностика,хирургия и онкология.

Общи условия

Активация на акаунт