kak се прави (дава) курбан за здраве???

  • 43 167
  • 12
  •   1
Отговори
  • Gorni Bogrov
  • Мнения: 952
Здравейте,моля да ме извините ако има такава тема,но не я открих.Искам да ви попитам как давате(правите-незнам как точно е правилно да се каже Embarassed)курбан за здраве.Миналата година на 27.06 малкия си глътна езика и тогава се зарекох ме ,че ще му правим курбан на тази дата.Моля ви кажете ми какво и как се прави,че честно казано и понятие  си нямам.Предварително ви благодаря!!!  bouquet

# 1
  • Мнения: 4 585
Питай Монда, тя прави всяка година.
Щом си се зарекла, ще правиш.
Обратната опция - да се отречеш я няма.
Ако си източноправославна християнка,
можеш да попиташ попа, той знае.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Аз правех до преди 3-4 год. До колкото знам, трябва да си избереш църковен празник и го даваш всяка година на тази дата. Има кръвен и безкръвен. До преди 3-4 год, колихме всяка година агне, но съм вегетарианка от 6 год. и реших, че няма да го правя вече кръвен. Правя безкръвен на същата дата. Просто носиш в църквата вино и брашно мисля че беше и олио, а иначе се носи само сол. Май много объркано го написах  Embarassed . Най добре питай в църквата. Там най добре ще ти кажат кога какво може и какво не може.  Peace

# 3
  • varna
  • Мнения: 676
Зависи дали е "кръвен"или "безкръвен".Аз правя на моето дете всяка година на определена дата безкръвен.Питах в църквата и ме казаха,че трябва да се носи 1 пакет брашно,1 олио и бутилка червено вино.освен това се плаща в църквата да му четат за здраве на тази дата.

# 4
  • София
  • Мнения: 15 426
Аз бях нарекла преди години три години да правя курбан на сина.Първата клах петел, но не ми хареса, щях да си изповръщам червата.Другите години носех в черквата, както ми каза попа едно замразено пиле (жертвата), бутилка червено вино (на кръв да стане) и пакет сол.Попа четеше молитва за курбан и после го готвех, а със осветената сол готвех ,докато свърши. Важното да раздадеш храна за здраве!

# 5
  • Gorni Bogrov
  • Мнения: 952
Момичета,благодаря ви!!!  bouquet Ще попитам във черквата.

# 6
  • Мнения: 3
здравеи.Даваш детето на църквата.Отивате там и свешенника нарича три свещи с три православни празника,детето си избира една и всяка година на този ден му правите КУРБАН .ходите в църквата. и аз моита малка дъшеря сам я дала така.А преди свадба живот и здраве се откопува

# 7
  • Gorni Bogrov
  • Мнения: 952
Това го чувам за първи път!!!

# 8
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 667
Отиваш в църквата, наричаш на 3-ма светии 3 свещи запалваш ги и която от тях изгори първа на този светен(на неговия ден) правиш курбан. Когато е курбан за здраве жертвенното животно не трябва да може да рови ( да не е пиле или заек). Можеш да си избереш и ден на светия. За себе си съм избрала Арахангел Михайл ( според православната традиция това е светецът събиращ душите на умрелите), но моята операция е на този ден и дадох обет ако оживея на тази дата да давам курбан. Ходих в църквата, свещенника ми каза, че не е възможно, но една възрастна жена ме успокои , че на същия ден е Свети Димитър (според стария календар) и щом съм дала обет да правя курбан на този ден да си го правя. Та преди този ден нося сол да ми я осветят дажа се да се близне от жертвеното животно ... Сега като живея тук на този ден пак си събирам приятели ( направила съм и курбан естественно) а майка ми в България дава безкръвен курбан на тази дата

# 9
  • Мнения: 685
... Сега като живея тук на този ден пак си събирам приятели ( направила съм и курбан естественно) а майка ми в България дава безкръвен курбан на тази дата

Titina моля те би ли обяснила точно какво правиш на този ден в предвид факта, че вече не живееш в България...

# 10
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 667
На този ден винаги ходя на църква (май само тогава нещо ме тегли към църквата).Т.к. тук няма българска църква ходя до някоя православна църква.
Иначе купувам агнешко, варя курбан  и задължително приготвям агнешко печено (аз по принцип не кусвам курбан, но такава си е традицията, а и има хора които ядат курбан). И каня приятелите ми да хапнем за мое здраве. Майка ми дажа безкръвен курбан на този ден.

# 11
  • Мнения: 685
Благодаря  Hug

# 12
  • София
  • Мнения: 225
Ние на деня от инцидента ходим в църква - носим питка, сол и вино. Попа ни чете молитва за здраве и после се събираме като на всеки се раздава парче хляб и чаша вино от осветените. Това е наша интерпретация, тъй като идеята да нося сготвени неща в църквата не ме привлича.

Общи условия

Активация на акаунт