Имам Хиляди въпроси за пребиваване и раждане в Холандия

  • 5 918
  • 9
  •   1
Отговори
Здравейте всички ВИЕ,много съм объркана и притеснена. Praynig
 
Бих била благодарна ако чрез Вас ми се поизясни ситуацията.Та значи:
Съпругът ми замина в края на май в командировка в NL за две години със зелен паспорт.
На мен и 4годишната ни дъщеря също ни издадоха такива паспорти за тези две години.Аз обаче ще трябва да раждам през януари живот и здраве.Та въпросите ми са относно:
1.Каква застраховка е най-добре да си направя?Има ли възможност да я продължа от там?
2.Тук работя по трудово правоотношение и имам възможност да си запазя работата,т.к ще изляза в 6мес. непл. отпуск за гледане на дете до 8г. възраст/чл.167а от КТ/.Какви документи обаче ще трябва да изпратя от там в БГи възможно ли е изобщо за да изляза в полагащите ми се 45дни болнични преди раждането и съответно следващите 90дни, и 2години?
3.Колко все пак струва едно раждане там?А има ли редовни консултации и на какви цени?
4.Как стои въпросът с пренасянето на лекарства през границата?
5.Ние ще сме в близост до Белгия и Германия.Имам ли право да родя евентуално там и кое според Вас ще е най-добре за мен и за детето?
6.Новороденото с какъв статут ще е?
Много съм притеснена най-вече относно раждането и грижите за здравето на 4годишната Павелла.
Радвам се че Ви открих,макар че ми се изправи косата като прочетох за раждането в къщи./Бях пуснала търсене за раждане и попаднах на статията "Раждане в Холанд".Така Ви открих и смятам да се присъединя/

Хиляди благодарности! Blush

# 1
  • Мнения: 447
Благодаря,Palmira!
Дали знаеш той като е на командировъчни,които му изпращат от БГ как да организира нашите застраховки.А има6 ли мнение по въпроса дали е разумно да пътуваме до Dusseldorf понеже ми е най-близко с директен полет?

# 2
  • Мнения: 1 072
аз съм с частна застраховка и ми покриха и двата пъти 100% ражданията. ако си зикенфондс не ти се покрива само ако решиш да раждаш в болница по собствено желание.
защо се притесняваш за здравето на 4годишната Павелла?
вие в кой град ще сте?
приятен престой тук предварително

# 3
 1. tuk ima mnogo zastrahovatelni drujestva  i razlichni vidove zastrahovki koito pokrivat razlichni neshta. saotvetno tzenata e razlichna. ako si veche bremenna moje i da ti otkajat zastrahovka i shte ti iskat belejka che veche si zastrahovana v bg i koi znae oshte kakvo.
ako si zastrahovana i rajdaneto e vklucheno v zastrahovkata ti , to e poema ot neia. sahsto se poema i domshna pomosht ( kramzorg)  - tova e jena koiato idva sled rajdaneto u vas i se griji za teb i bebeto i drugite detza + maj ti ( gladene na rizi ) 10 dena + chistene

2. da shte si poluchavas maichinskite i bolnichnite i vsichko no rabotodateliat ti triabva da prodaljava da ti plashta zastrahovkite v bg, inache shte imash problemi
dokolkoto znam e zadaljen samo po 3 m neplaten otpusk, a posle - ako iska.


 3. zavisi kak e proteklo, kolko dena si stoiala v bolnitza. po printzip konsiltzia s GP e 40 euro, a sas spetzialist e dosta poveche.... hich ne gi znam tzenite, nali z atova e zastrahovkata


4. niama problem

5. pak zavisi ot zastrahovkata. govoreha neshto da gi napraveli tezi zastrahovki da vajeli i za drugite darjavi v EU ( a ne samo pri speshen sluchai) t.e. da mojesh svobodno da izbirash da otidesh da se lekuvas v druga darjava , no ne znam kakvo stana....


6. 100% balgarche  Laughing


 

# 4
  • Мнения: 1 645
За цялото семейство-аз,мъжа ми /холандец/  и 6 месечното ни бебе плащаме на месец около 150   евро застраховки,като те ни покриват всичко включително и лекарствата /барабар  с противозачатъчните ми таблетки/.Раждах тук,не платихме нищо.Също така и за медецинската сестра,която идва да помага вкащи десетина  дена,прегледите и изследванията по време на бременност...Консултацията  на малкия също е безплатна.
За гражданството и аз мисля,че ще е с българско.
По другите въпроси нищо не мога да ти кажа.
Успех  !!!

Палмира вие много близо до нас живеете а този факт май сме пропуснали да го отбележим  до сега Thinking Grinning

# 5
  • Мнения: 447
Аз се включвам със закъснение,но все още ходя на работа в БГ. А след 17,30ч. вземам бъдещата кака и .....Сами си я изгледахме и сега сама си я гледам,така че поне на това сме свикнали.Та на отговорите:

Ние ще сме в Брюнсум.Вече уж сме си ангажирали къща,но ще се нанасяме на 01.07.2005 и затова казвам уж. Praynig
Аз не се притеснявам за осигуровките от работодателя ми,защото щом е за гледане на дете се води осиг.стаж.С доста закони,кодекси и правилници се запознах докато намеря начин да си осигуря отпуск и да последвам съпругът си.Другата седмица съм си планирала среща с докторите от НОИ,за да ра-збера кой /БГ или NL/ трябва да ми издаде пустите му болнични 45дни преди термина.Те са ми необходими не толкова като плащания,колкото до си запазя работата.
Въпросът със застраховките обаче не съм си изяснила още. newsm78Тук в БГ са категорични,че застраховката ми не може да покрива разходи за бременност и раждане.Това е упоменато в условията още при сключването.За това искам да си направя такава в Холандия, но с каква все пак да тръгна от тук и дали това ще е важно за тамошната.А там след като съпругът ми също е българин и е на плащания от БГ на каква имам право?Съпругът ми е първият семеен българин там и вторият българин изобщо.Има много чужденци ,но при тях нещата са много по ясни.Той за момента не си е изяснил това, но мисля да му препратя вашите съвети, та дано да му светне малко.По принцип след 01.01.2006 влиза в сила нов закон и трябва да ме застраховат служебно във връзка с него.Но те пък каква ли застраховка ще ми направят и кога ли ще ми пратят полицата???А аз на 23декември влизам в деветия и едва ли мога да разчитам на това.
Но благодарение на Вас взех да се обнадеждавам,че там на място може и да се реши въпросът.Дано...там да си почина,защото тук от месец ходя по институции(бях отпуск 20дни) и се ровя в мрежата из разни закони.И ме чакат още две седмици - дано да ми стигнат! Thinking

# 6
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Съпругът ми е първият семеен българин там и вторият българин изобщо.Има много чужденци ,но при тях нещата са много по ясни.Той за момента не си е изяснил това, но мисля да му препратя вашите съвети, та дано да му светне малко.
Не  му ли помагат на мъжа ти от фирмата в Холандия със съвети zа теzи неща (zастраховките и т.н.). Обикновено фирмите помагат и уреждат също така доста неща. Thinking

# 7
  • Мнения: 447
Ами те там са категорични, че БГ трябва да ми поеме разноските.Дори и докторът в болницата - холандец го е уверявал в това,само че най-вероятно си мисли че са ми направили застраховка.Нещата обаче за българите все още не са така. NaughtyТе повечето край него са командировани и застраховани при други условия от други държави.Иначе кой с каквито съвети може му помага.Но само един е имал бременна съпруга и тя се върнала в Полша да роди.А ние не сме много навити да се разделяме пак.

# 8
 .Другата седмица съм си планирала среща с докторите от НОИ,за да ра-збера кой /БГ или NL/ трябва да ми издаде пустите му болнични 45дни преди термина.


otnosno bolnichnia - ako ne rabotish tuk ne polzvash nikakvi maichinski, otpuski, bolnichni i t.n.
izprashtash v bg akta za rajdane na bebeto (preveden , legliziran, apostil) i na bazata na tova sas zadna data ti izpashtat bolnichnite i pochva d ati teche maichinstvoto.


Въпросът със застраховките обаче не съм си изяснила още. newsm78Тук в БГ са категорични,че застраховката ми не може да покрива разходи за бременност и раждане.Това е упоменато в условията още при сключването.За това искам да си направя такава в Холандия,

ako sparugat ti uspee da te zastrahova tuk , moje da si rodish tuk. pisha "ako" zastoto moje i da mu otkajat kato razberrat che si brmenna. mojat saprug e holandetz i v nachaloto mi otkazaha !!!??? - bilo zdaven turizam!!!! no sled kato toi im se obajda mnogokratno pochnaha da iskat kavi li ne dokumenti i nakraia me zastrahovaha. moje pak v drugo zastrahovatelno drujestvo da ne se praviat na tolkova interesni
vzemi si dokement che si zastrahovana v bg ot noi, ako imahs druga zastrahovka - sasto
mogat d ati gi poiskat tuk pri skluchvane na zastrahovka

но с каква все пак да тръгна от тук и дали това ще е важно за тамошната.

ako si s bg zastrahovka tuk si plashtash vsichko i posle se razpravish s tezi v bg... a te dokolko shte sa korektni????... mnogo e pod vapros.


А там след като съпругът ми също е българин и е на плащания от БГ на каква имам право?


zavisi kakva zastrahovka shte skluchish tuk. tia zavisi ot dohoda - pod 30 000 euro na godina ste v kategoria ziekenfonds i plashtate mnogo malko - detzata sa bezplatni a na vas 50-100 euro na mesetz spored tova kakvo e vklucheno v zastrahovkata - vie izbirate - zabolekar, rajdane, psiholog, fisioterapia... ako dohodat e po-visok - zastrahovkata moje da otnese i 300 euro na chovek ( na mesetz). obiknoveno rabotodatelia ia plashta tzialata ili chast ot neia.


  tuk sa saitovete na osoguritelite v NL - verzekeraars


 majat ti triabva da se obadi v niakoie zastrahovatelno drujestvo tuk i da poiska formuliari. da vidi na saita im kakvi sa usloviata

# 9

Общи условия

Активация на акаунт