Консултант по хранене за дете?

  • 4 597
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Ако отбиеш, ще е стрес, и от яденето насила няма полза.
Предлагам ти следното - детето да яде с вас на масата - да ви гледа винаги като ядете и пред нея да има чиния с нещо като вашето, дай й и лъжица. На година и 5 месеца може да яде и сама, макар и да се маже.
Никога никой от вас да не се цупи на храна пред детето (да не чува неща като "тва не го обичам")
Да се храните спокойно и с апетит.
Пумпелина е примерно за дете, което не кусва друго освен гладко пасирано, да кажем, или умее да яде само с биберон (яде пюрета и попара с биберон, щото така било по-лесно)

# 16
  • София
  • Мнения: 12 224
  Бръмбазела, само да ти пусна този линк на СЗО - http://www.who.int/childgrowth/standards/en/
  Виж на тегло според възраст, за момче, таблиците, зет скорс боис. При рожденно тегло 2,5 кг, на две годинки го дават 9,7 кг, а при рожденно тегло 2,9 кг, на 2 годинки -10,8 кг. Таблицата е правена спрямо кърмачета като еталон. Така че в нормите сте.
  Моите също имат дни в които почти не ядат, а вече изобщо и не сучат много. Но доколкото си спомням аз също мога да карам дълго така.
   Яна много ми хареса това обаче, че ако Алекс не иска да яде го оставяш да реве и ти си дояждаш, на мен това ми е основния проблем, сядаме да ядем заедно, но докато те ядат аз все не мога да се наям, едната изпусне нещо, другата иска вода, салфетка или пък точно тогава и се пишка и когато всичко е ок, те вече са се наяли, а аз си оставам гладна...

# 17
  • Мнения: 8 242
Айде и аз да разкажа. Моя също не е от най-ядящите  Rolling Eyes
Не яде нищо тестяно и сладко. Под никаква форма. Нищо между храненията - дори и зрънчо и солети не. Порциите му са до 150-180 гр. максимум (4 пъти на ден). НИкога не яде 2 различни храни една след друга - ей тука по разделно хранене ме сбърква направо  Crazy И главно мръвки и сирене набива. Сокове не пие почти изобщо. Мляко прасно, айрян - не. Само понякога кисело от кофичката хапва и това е..
Ако го питаш гладен ли е - никога няма да каже да, или да хапне нещо ако му предложиш ей така между другото.. Нито идва да си иска, ако някой друг яде.
Сам не иска да яде. А може. Просто не иска. Стои и си играе с храната и докато не го нахраня цял ден може да се маже, ама няма да хапне повече от 1-2 пъти  ooooh!
Вече не суче толкова често през деня, ама то и няма толкова много, чак за наяждане  Rolling Eyes
Но просто съм се отказала вече да го "храня" като не иска. Ако ще. Иначе усетих, че става обратния ефект  Tired
Иначе е 15 кг и 98 см  Blush (роден е 3500 / 52) На 1г. беше 11 кг 81 см Simple Smile
Та не съм му се притеснила никак даже Simple Smile

На моята кума синът много злояд беше като малък.. Даваше му добавка рибено масло и доста позакрепиха положението.. Поотвори му се апетит - ако искате пробвайте, поне е полезно  Wink

# 18
  • Мнения: 2 829
Aila, той на практика не реве, отначало започва да мрънка както е в стола, аз му казвам, че щом се е нахранил няма да яде повече, обаче сега мама яде и трябва да ме изчака. Като стане нетърпимо положението-вадя го от стола и го пускам на земята с думите "оправяй се сам, аз сега се храня". Обикновено ми виси хванат за крака, понякога се случва да мрънка, но не реве... Ако каже че му се пишка-отиваме да пишкаме, но после се връщаме и продължяваме точно от там, където сме спрели. Да ти кажа, понякога не сме толкова принципни-например, ако сме се събрали много хора на вечеря и някой вече е приключил с яденето-взима мишката и отиват да си играят. Но аз определено държа на личния си комфорт и държа малкия да знае, че моето хранене е също толкова важно, колкото и неговите нужди...

# 19
  • Мнения: 373
Много се извинявам,объркала съм темата.Исках да изтрия съобщението ,но ми дава грешка.Моля някой модератор да го изтрие.
По темата няма какво да добавя  Mr. Green

Последна редакция: ср, 11 юни 2008, 11:11 от mustaine

# 20
  • Мнения: 5 401
Бръмбазела, как постигна кърменето да е само сутрин...мойта като си поиска почва да ми рови блузата и рев ако се забавя.....

И Каби е така! Даже ми посочва дивана със жест, който не търпи отказ.  Wink

Когато започнах работа (в началото на 2008 г.) започнах да го кърмя само сутрин и късния следобяд преди вечеря, като баба му го преспиваше на обяд и вечерта. Оставихме го на баба му за 3 дена и като се върнах, му обясних, че ати-те спят и ще ги види на сутринта. Имаше съвсем лек протест от негова страна за 2-3 дена и накрая забрави. Сега го кърмя само рано сутрин...

  Бръмбазела, само да ти пусна този линк на СЗО - http://www.who.int/childgrowth/standards/en/

 Hug

Кити, успешна консултация в петък!  Hug

# 21
  • София
  • Мнения: 344
Много се чудих да ходя ли, да не ходя ли, ма ще отидеме....
може да ме светнат нещо....или пък да ме успокоят.
А мойта борави с вилица или лъжица, ама колко попада в устата е друг въпрос. Никакви витамини или добавки не приема, не мога да я излъжа....сокове пресни не пресни....също, рядко може и да пийне от "мойта" чаша...

Много ме радва, че според СЗО сме в норми Simple Smile Вече си мислих да й давам пържени картофи и макарони, поне с тях да качваме


А така ми с еиска да си иска плодовете, миналата година така й се услаждаха....

# 22
  • Мнения: 1 984
мерили ли сте хемоглобин? ако е наред... не се притесняваи хич... просто полека приминаваите на обща храна... моята не ще каша, но яде манджички...

# 23
  • София
  • Мнения: 344
на 17.04 хемоглобина беше 115.
Така че това е ок, но все пак тя от месеци е така, неядяща демек.
А изяжахме по 1 ябълка, а сега ни ябълка, ни сок, ни зеленчук.  Макарони, картофи и тестени работи....

# 24
  • Мнения: 1 817
записвам се да следя, че и моя хубостник не ще да близне. А така добре си започнахме. Въведох почти всичко и в един момент ...каза край! Нищо освен мляко...и много трядко каша. Сега чакам пак да му дойде желанието и все пробвам. ...Амиии пюрета определено не чде.
 Днес обаче му сготвих...и О ЧУДО хапна 100- 120 гр. Grinning Ще пробвам пак. Naughty

# 25
  • София
  • Мнения: 344
ами консултацията не протече....логопедката по спешност отишла...при нотариуса, дошли 3 деца извънредно, та нямало кой да ни погледне.... Жената тръгна да си говори с мен, да ме успокоява че ни нямало нищо, то и нейните не ядяли. Щом кърмя да не се притеснявам. Взе ми телефона уж да ми се обадят - никакви ги няма.
Крайно несериозно от една страна, иначе беше мила женицата.
Иначе, да ние видимо нямаме проблем, но сега се зачетох в други рубрики и се замислих, че може и да имаме проблем с дъвкането, с приемането на различна от кашавата консистенция храна, това не е работа на тази жена да решава и да ме отказва от консултация при може би единствения хранителен терапевт в София.
Пък и дори да нямаме проблеми, все пак добри съвети се надявам да чуя.

Ето линкове към нещата които ме убедиха все пак да потърся отново среща там, за съжаление след 2 седмици, че мъжа ми няма възможност да отсъства от работа през ден та да ни кара....от люлин до гео милев.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=108366.0

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=29070.msg6977409#msg6977409

и други имаше, ма нямам време да ги търся. Тук таме моами споделят как са им протичали терапиите, какви съвети са получили.

В общи линии мисля си че не сме се научили да дъвчеме много, по скоро топиме и мачкаме храната, а към това приемаме много малко вкусове и сме скептични към вкусовете, а ако добавиме и някакви парченца в супата  - плюеме. Мисля че една терапия за да се справиме с това ще по-добре, от колкото да се заблуждаваме, че вс. е ок, най малкото спец. трябва да се изкаже, а не продавачката.

Последна редакция: пт, 13 юни 2008, 22:05 от KITTI

Общи условия

Активация на акаунт