Плашещата истина за българските болници

  • 7 713
  • 118
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 710
Моят живот, и живота на мои близки е спасяван в Пирогов. Тези хора и назад да ходят не мога да кажа нищо срещу тях.
Достъпът ни винаги е бил незабавен, това ми е било най-важно. Не ме е интересувало в каква количка седя, колко са мухлясали стените и т.н. Лекарите са номер едно.
Иска ми се тази болница да е богата, да е  модернизирана базата, лекарите достойно платени, а пациентите до един доволни! Но с такова управление ( в цялото здравеопазване) скоро това няма да стане.

# 46
  • Мнения: 5 370
А цените там по джоба ли са на средностатистическия българин или никак...за какви цени си говорим, ако е редно да се коментира де...
Питам, защото все ми се иска да вярвам, че ако някой ден, недай си Боже, се наложи, човек може да е спокоен че може да бъде обгрижван в цивилизована обстановка Confused
Цените за редовия човек са ВИСОКИ. Нали няма да се обидиш, ако избегна цифри?
Говоря за прием не по клинични пътеки, а свободен, платен прием.

# 47
  • Мнения: 9 092
Не, разбира се че няма да се обидя Blush
Просто дефиницията "високи" е относителна, за един скъпо е едно, за друг друго...
Уф, да пази Господ, да сме живи и здрави всички Praynig

# 48
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Да попитам - здр. осигуровка още ли е 8лв на месец?

Здравната осигуровка е % от заплатата и от няколко години насам доста заплати в частния сектор излязоха на светло. Така че парите от здравни осигуровки никак не са малко. Като се вземе предвид и това че много от услугите официално са платени (например сцинтиграфия на бъбреци на дете - 120 лв и ти си водиш анестезиолога, както и тестване на дете за алергии - възрастните са по здравна каса - децата не), отделно около 90% от работещите и плащащи данъци родители са орязани от детски надбавки (не че са много парите), отделно всеки родител плаща престой в болницата като придружител на детето, но пък не получава нито храна нито легло а така си спестяват сестра която да се грижи за детето и резултата е = прецакани че изобщо са родили деца и скъпи държавни коли и офиси на управляващите.

По темата.
Била съм по болници и с двете деца.
Единственото което съм научила е че мозъка има някаква функция която ни кара да затъпяваме в тежки ситуации и да не ръзсъждаваме а после да забравим (поне отчасти) кошмарите които сме преживяли. Ако тази функция при някой не проработи - той полудява. 100!!!

# 49
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
А цените там по джоба ли са на средностатистическия българин или никак...за какви цени си говорим, ако е редно да се коментира де...
Питам, защото все ми се иска да вярвам, че ако някой ден, недай си Боже, се наложи, човек може да е спокоен че може да бъде обгрижван в цивилизована обстановка Confused

Детето ми е оперирано там.
Приеха ни по здравна каса, бях сама в стая с детето, грижеха се за нас като за роднини на президента и не ми взеха стотинка - нито за операцията, нито за престоя, нито пък ни приеха подаръците за хирурга.

# 50
  • Мнения: 5 370
А цените там по джоба ли са на средностатистическия българин или никак...за какви цени си говорим, ако е редно да се коментира де...
Питам, защото все ми се иска да вярвам, че ако някой ден, недай си Боже, се наложи, човек може да е спокоен че може да бъде обгрижван в цивилизована обстановка Confused

Детето ми е оперирано там.
Приеха ни по здравна каса, бях сама в стая с детето, грижеха се за нас като за роднини на президента и не ми взеха стотинка - нито за операцията, нито за престоя, нито пък ни приеха подаръците за хирурга.
Това е така, само ако си по каса, да. И в родилно също не се искат пари.
Но , примерно, ако искаш детето ти да се следи в Правителствена, да си има тамошен педиатър-е доста солена годишна сума - в евро, не помня колко точно. Чувала съм много позитични мнения за педиатрите им. Peace

# 51
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
Цитат на: Не тази вечер, Жозефина!!! Цените за редовия човек са ВИСОКИ. Нали няма да се обидиш, ако избегна цифри?
Говоря за прием не по клинични пътеки, а свободен, платен прием.
[/quote
защо избягваш цифри?  Thinking на мен ми е интересно
а на клиничните пътеки какво им е? newsm78
ПП:не се заяждам, наистина ми стана интересно

# 52
  • Мнения: 5 370
Добре де, айде, ще цитирам. По памет.
2004-2005 си следих там бременността. Изследвания кръв/урина от А до я-около 90 лева. Платени на каса с фактура.
ЖК-20 лева. Отделно е 3Д ехограф, който ТОГАВА беше 50 лева.
Имах проблем с кървене от носа, вследствие на бременността. Тампонада +разни други процедури-май беше 50-60 лв.
Това си спомням аз. Но получените здравни услуги са си стрували всяка стотинка-поне за мене.
П.С. Коригирам си поста, защото видях, че съм изпуснала едно Т при членуване. ooooh!

Последна редакция: вт, 10 юни 2008, 22:22 от Не тази вечер, Жозефина!!!

# 53
  • Мнения: 2 786
Българските болници са мизерия, а много голям част от българските доктори са за затвор.
Пресен пример (но не единствен) - баща ми, който почина вследствие на груба и елементарна докторска грешка.
Здрав и прав човек.
Дано никога не ви се налага да стъпвате в българска болница или да имате взимане-даване с български лекар.
И в друг форум го казах, но доктор, който в очите на болен пациент му казва: "Ти си пътник" ... не е доктор, не е и човек, чудовище е.
Става дума за един доктор в ИСУЛ, станах свидетел на случката ...

# 54
  • Мнения: 489
Да попитам - здр. осигуровка още ли е 8лв на месец?
Процент от заплатата е. Друг процент се заплаща от работодателя. Може би имаш предвид 8% - не знам точно.

Проверих. Ето:
2.1% е в момента размерът на личната задължителна здравна осигуровка, която се удържа от брутната заплата. Отделно от това работодателят плаща още 3.9% върху същата сума. По последни данни на националната статистика през юни средната заплата за страната е била 408 лв., така че дължимата здравна вноска върху нея от служителя е била 8.6 лв. на месец, или 103.20 лв. за година.  Shocked

Аз мисля, че би трябвало да се плаща по-голяма вноска, а в замяна да има по-хубави болници и лекарски кабинети. Системата, както е в момента, явно не функционира добре.
Ето за сравнение как се финансира здравеопазването в други държави:
Гърция, Испания и Италия - 50 на 50 от данъци и вноски
Германия, Белгия и Люксенбург - предимно от вноски
Франция и Холандия - само от вноски!

В Германия личните вноски са между 14,4 и 18% от брутната заплата, работодателят плаща още толкова.
Студентите плащат 60 евро, дори и да не работят!  Crazy
Завършилите, които още си търсят работа (като близка моя приятелка) - 120 евро месечно.  Crazy

Ясно ми е, че ще ме нападнете, но това е мнението ми - без пари не става, особено в такава бедна държава като България.

# 55
  • Мнения: 5 710
без пари не става, особено в такава бедна държава като България.

На пръв поглед вярно, но плоско твърдение. От години се лежи на него да хвърля прах в очите на хората.  В сферата има много пари и много пари могат да се привлекат още и без да се увеличават вноските. Проблемът е в управлението на парите, липсата на хора, които да разбират от здравен мениджмент и нещо по-важно  - да имат достатъчно власт , за да упражнят реална промяна. Аз съм работила в това министерство преди 5-6г. и трагедията започва от ниво началник отдел нагоре. Неграмотност, некомпетентност, корупция. Има експерти, но тяхната власт е до бълването на докладни записки, това е. 

# 56
  • Мнения: 4 371
Свинете не улучват тоалетната чиния, а останалите си ритат салфетките по-близо до кофата.
Тоалетната за разлика от кофата не извира.

# 57
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Ако се влачи много, трябва парите да са адски много повече, че да стане тая, дето я сънуваш наяве.
Защото касата всяка година (или поне през последните 3 от 4 години) завършва на огромен излишък, говорим за, примерно 500 млн лв. Дотук-чудесно, ама за догодина всичко се налива в общия бездънен рог на държавния бюджет, а оттам куче влачи автобус, и касата започва новата година с дефицит, дами и господа.
Парите от дарения, които не са изразходени (а не са изразходени, защото някакви чиновничета имат правото да разкарват хората и да се гаврят с нещастието им), о, изненада, отново се изливат в същия бездънен рог.
Не се притеснявай, говори се за увеличение на вноската и това ще стане факт, но няма да реши проблема, защото вече не е само въпрос на пари.  Confused

# 58
  • Мнения: 79
За жалост, навсякъде положението е едно и също, лекарите не ги интересува, че си плащаш осигуровките, те пак си искат нещо допълнително за усилията и вниманието което са ти отделили.



Напоследък често ми се налага да лежа в болница и всеки път си казвам, че няма да обръщам внимание, нито на мизерията нито на отношението но явно няма оправия...

преди няколко години лежах в болница с остър панкриатит, лекарката ми каза, че трябва много да съм и благодарна за това че са ми пуснали лечението по клинична пътека и се налагало да си платя само част от лекарствата и целия престоя в болницата(за легло и храна, като през цялото време бях на системи и не ми даваха дори вода да пия newsm78), ставаше дума за 3 седмици. Като се има предвив, че съм ЗО без нито един ден прекъсване, в моята стая имаше циганка, която се водеше социално слаба жената(нищо че имаше маса за дрехи на пазара) и стоя горе долу колкото мен, но не плати нито стотинка, нали е соц. слаба #2gunfire

как да не го хване яд човек...

# 59
  • Мнения: 4 300
Да, като си платиш положението е по добро, но не достатъчно. Аз раждах в друга болница, не Правителствена, платих си, банята беше доста хубава, чистеха по 5 пъти на ден ( ниастина). Но пак идват и чистят с един парцал, който изобщо няма място в болница, той и в 21 век няма място по принцип. Да, носеха ми храната в стаята и ми я вземаха, но чинията беше порцеланова, мой набор. Така че колкото и да си платиш, пак не можеш да се скриеш докарй.
Нещата ще тръгнат нагоре, когато най сетне се престане с безсмисленото наливане на пари в остарял мениджмънт. Системата има нужда от промяна като цяло, болниците доколкото ми е известно вече не се упрявляват централизирано. Крайно време е да се копират работещите решения от частния бизнес. 90% съм сигурна че ако се прехвърлят дейностите по почистване на болниците към външна фирма ( или дори някакво дъщерно дружество към болницата с отделно управление) за същите пари ще бъде в пъти по чисто, и то с машина, а не с парцал. Аналогично с храната, охраната, прането и т.н. Не е възможно лекарят, който управлява болницата, да разбира от всичко. В крайна сметка няма хора, които да огреят навсякъде, не може до обяд да режеш хората, а след обед да обикаляш и да търсиш успешните практики за  управление, да мислиш как да вместиш обяда в себестойност от лев и петдесет или колко парцала ще са нужни за следващия месец.

Общи условия

Активация на акаунт