задължителен ли е бг паспорт за дете с двойно гражданство?

  • 16 671
  • 140
  •   1
Отговори
# 60
  • далечно
  • Мнения: 1 029
добре, ама ако човекът налусне БГ преди да изтекат 5-те дни (както например често е случаят с моя мъж)  newsm78 ? И просто съм втрещена от - както изглежда - два пъти получена грешна информация на две различни бг летища  Shocked

# 61
  • Мнения: 1 363
Аз попаднах на този цитат, но пък на други сайтове прочитам различна информация

Upon entry into Bulgaria, foreigners should declare in writing the purpose of their stay and the address at which they will reside. To this end they should fill in a registration form. Exempt of that are the citizens of the European Union member-states and the citizens of the countries in the Economic European Area. The same applies to the UK for British citizens passport holders only.

This is in accordance with changes to the regulations for the implementation of the Law on Foreigners which the Bulgarian government approved at the end of 2005. The new regulations came into effect from 1 January 2006.

И това намерих в закона за чужденците в България
Art. 18. (Amend., SG 42/01, amend., SG 63/05 – in force from 01.01.06) (1)At
entering in the Republic of Bulgaria,
the foreigner shall declare the purpose of his/her visit and
shall point out in written his/her address where he/she will stay fulfilling an address card form,
approved by the Minister of Interior.

Което значи, че на влизане в страната, се попълва такъв формуляр.

# 62
  • Мнения: 1 783
Като сме започнали да си цитираме закони - в Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства, нищо не се споменава за нуждата или не от регистрация.

Законът за чужденците от друга страна казва:
Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 42 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 63 от 2005 г., в сила от
01.01.2006 г.) (1) При влизане в Република България чужденецът декларира
целта на посещението си и посочва писмено адреса, на който ще пребивава, като
попълва адресна карта по образец, утвърден от министъра на вътрешните
работи.

и също според този закон "Чужденец по смисъла на този
закон е всяко лице, което не е български гражданин или не е гражданин на друга
държава - членка на Европейския съюз, на държава - страна по Споразумението
за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария."

Значи не съм била права - не си регистрирайте евросъюзните роднини. Peace

# 63
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ок, мерси за правната справка  Peace

подозирах 4е това с регистрацията на ЕС граждани не е много в 4ас със заветните за ЕС свободно движение на хора, стоки и капитал  Peace - нооооо, все пак става дума за БГ, страната на неограни4ените админ. безумия

# 64
  • Мнения: 2 617
Лорелай, ти в края на краищата, издаде ли български пасопрт на Мартин?  newsm78 (Извини ме, ако повтарям факт, за който си писала досега!  Praynig)

# 65
  • далечно
  • Мнения: 1 029
не сме си ходили в София - заминаваме след 2 седмици. Смятам да му извадя оба4е  Peace И таткото идва с нас, та дано набързо оправим хартиите (само да му изровя бг акта за раждане  Praynig...4е той е с три акта за раждане, а българският май най-малко ми е трябвал досега)

Освен, 4е изглежда задължително, при нас има и друг момент: унгарският паспорт на Мартин изти4а в средата на август, преди няколко седмици подадохме документи за нов в унгарския консулски отдел  в Милано, но може и да не е готов паспортеца до средата на август  ooooh! Та да си има междувременно български, ако се замотаЯТ  bowuu

# 66
  • Мнения: 2 617
Лорелай, успех тогава  Peace

# 67
  • далечно
  • Мнения: 1 029
мерси. Надявам се с едно ходене до паспортна служба да се ре6ат не6ата  Thinking

# 68
  • Мнения: 2 617
мерси. Надявам се с едно ходене до паспортна служба да се ре6ат не6ата  Thinking

Дано   Peace колкото и да звучи в сферата на по-смелите мечти.

# 69
  • Мнения: 1 049
Да се похваля, днес в посолството в Словения ми потвърдиха, че мога да се прибера с италианският паспорт, а в България да си покажа личната карта. Не правили вече пасаван на паспортите, в Европа се пътува с личните карти.  Peace

Последна редакция: пт, 27 юни 2008, 15:19 от Zai4enze

# 70
  • Мнения: 1 909
Записвам се да следя за прясна информация, че дотук нищо не разбрах.
Уж по принцип си трябват два паспорта за човек с две гражданства, но моят български паспорт например е изтекъл от сума време и съм го върнала в полицията - преди ми го искаха на границата, но последния път въобще не ме питаха дали имам. Интересно какво щяха да кажат като отговоря, че съм го върнала Thinking

# 71
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Записвам се да следя за прясна информация, че дотук нищо не разбрах.
Уж по принцип си трябват два паспорта за човек с две гражданства, но моят български паспорт например е изтекъл от сума време и съм го върнала в полицията - преди ми го искаха на границата, но последния път въобще не ме питаха дали имам. Интересно какво щяха да кажат като отговоря, че съм го върнала Thinking

НиЩо не могат да ти кажат,нали си имаШ бг. ли4на карта. Peace

# 72
  • Мнения: 276
Темата сякаш малко се измести newsm78

задължителен ли е бг паспорт за дете с двойно гражданство?

Напълно съм съгласна, че може да се пътува само с лична карта, но децата нямат такава, логично е да имат някакъв документ при пътуване и за да не е в нарушение с българското законодателство трябва да има и Бг паспорт щом е български гражданин. Ако някой е решил детето му да е само гражданин на страната ,в която живеете в момента това е съвсем различно нещо Peace

# 73
  • Мнения: 1 854
1)Задграничният ми паспорт изтича 2009, а лична карта 2010.Значи мога да си пьтувам в Европа с валидна бг лична карта и изтекьл бг задграничен паспорт, в случай че не го подновя другата година?Нямам друга националност.

2)На преглед при бг педиатьр тази година, ни бе даден сьвет от нея да извадя бг ЕГН на дьщеря ми, за да не плащаме прегледите си.Може ли да се извади ЕГН без да се вади паспорт(извинете, ако вьпроса ми е глупав)?Тя си има холандски паспорт и засега не смятам да вадя бьлгарски.Никой на летището в София тази година не ми иска бг паспорт за нея и не ме питаха нищо и в 2те посоки.
Но дори и да и извадя ЕГН, то тя може ли да ползва безплатно бг здр.осигуряване, при положение, че аз не се осигурявам вече в БГ.

Извинявам се, че ползвам темата на авторката без дам мнение, а само да питам, но в темата за взели участие мн.знаещи момичета и се надявам тайно и мен някой да ме насочи Grinning

Благодаря Ви!

# 74
  • Мнения: 1 783
1)Задграничният ми паспорт изтича 2009, а лична карта 2010.Значи мога да си пьтувам в Европа с валидна бг лична карта и изтекьл бг задграничен паспорт, в случай че не го подновя другата година?Нямам друга националност.

2)На преглед при бг педиатьр тази година, ни бе даден сьвет от нея да извадя бг ЕГН на дьщеря ми, за да не плащаме прегледите си.Може ли да се извади ЕГН без да се вади паспорт(извинете, ако вьпроса ми е глупав)?Тя си има холандски паспорт и засега не смятам да вадя бьлгарски.Никой на летището в София тази година не ми иска бг паспорт за нея и не ме питаха нищо и в 2те посоки.
Но дори и да и извадя ЕГН, то тя може ли да ползва безплатно бг здр.осигуряване, при положение, че аз не се осигурявам вече в БГ.

Извинявам се, че ползвам темата на авторката без дам мнение, а само да питам, но в темата за взели участие мн.знаещи момичета и се надявам тайно и мен някой да ме насочи Grinning

Благодаря Ви!

Да, правилно са ти казали, трябва да има ЕГН за да са ѝ безплатни прегледите, за всички Бг деца (до не знам колко години) е безплатно здравното обслужване. Независимо от това родителите дали са плащали или не. Можеш да извадиш ЕГН без паспорт, но в момента, в който получи ЕГН става Бг гражданин и това предполага напускане на страната да става само с Бг паспорт. Друг е въпросът, че не са много стриктни за проверяване на това по границите, както много тук потвърдиха.

За пътуването ти в Европа само с лична карта не знам, аз винаги си нося и паспорта, за всеки случай. Между другото, така и препоръчват на сайта на МВР.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт